Z roku na roku gwałtownie wzrasta liczba osób z rozpoznaniem spektrum autyzmu. Znacznie zwiększyła się świadomość tego problemu wśród specjalistów: psychologów, logopedów, pedagogów, dzięki czemu chorzy otoczeni są coraz lepszą opieką. Badania pokazują, że w ograniczeniu objawów utrudniających pacjentom prowadzenie aktywnego życia dużą rolę odgrywa również sposób odżywiania. Dlatego tak ważne jest korzystanie z pomocy wysoko wykwalifikowanego dietetyka, który obserwując nawyki żywieniowe rodziny, wspólnie z lekarzem prowadzącym pacjenta przeanalizuje interakcje pomiędzy spożywanymi posiłkami, a zaleconymi lekami i stworzy tzw. plan żywieniowy.
Autyzm a dodatki żywieniowe
Nieprawidłowe nawyki żywieniowe wśród osób z autyzmem to głównie unikanie niektórych grup pokarmów, co prowadzi do niedoborów żywieniowych, a także spożywanie produktów wysoko przetworzonych. Tymczasem sztuczne barwniki i konserwanty mogą nasilać objawy behawioralne.
Pacjenci z ASD powinni unikać:
- barwników spożywczych (w szczególności tych sztucznych);
- syropu kukurydzianego o wysokiej zawartości fruktozy;
- sztucznych substancji smakowo – zapachowych;
- sztucznych konserwantów;
- sztucznych substancji słodzących.
Suplementacja
Stosowane leki, mogą wywołać deficyty żywieniowe, zdarza się bowiem, że obniżają apetyt, wywołują nudności, wymioty, biegunkę, zaparcia, refluksy, wzrost lub spadek masy ciała, ospałość, a czasem nawet zaburzenia połykania. W przypadku ewidentnych niedoborów konieczna jest suplementacja. Należy jednak pamiętać by na bieżąco korygować ilość przyjmowanych suplementów po konsultacji z lekarzem. Szczególnie ważne jest uzupełnianie niedoborów witaminy D3, C, witamin z grupy B, zwłaszcza witaminy B6 (koniecznie z magnezem), cynku, enzymów i kwasów omega – 3. Kluczową rolę zawsze powinna jednak odgrywać właściwie skomponowana, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb pacjenta, dieta.
Leczenie dietą
Bardzo obiecującym rozwiązaniem jest dieta eliminacyjna, polegająca na okresowym usunięciu z jadłospisu chorego niektórych pokarmów i sprawdzeniu czy nie są one przyczyną niepożądanych reakcji. Badania naukowe wykazały, że usunięcie z diety osób z ASD glutenu i kazeiny może znacznie zmniejszyć lub zupełnie usunąć zaburzenia zachowania. W uzasadnionych przypadkach istnieje potrzeba wykonania badań alergologicznych w kierunku alergii pokarmowych IgE – zależnych. Jeśli zostaną wykryte substancje i pokarmy alergizujące należy ustalić odpowiednią dla pacjenta dietę i stosować ją pod opieką dietetyka.