Warszawa

Książka na wakacje

Książka na wakacje

Dla wielu z nas wakacje to czas, gdy w ciepłych promieniach słońca lub przyjemnym cieniu parków nadrabiamy zaległości lekturowe. Przez cały rok mamy mnóstwo obowiązków. Dotyczy to zarówno dzieci jak i dorosłych. Czytamy często rzeczy wartościowe, ale nie zawsze te, które sami wybralibyśmy z bibliotecznej lub księgarskiej półki.


W wakacje wreszcie możemy przepakować plecaki i na plażę, pod namiot, do dziadków na wieś, zabrać dokładnie to, na co mamy ochotę. Nie obowiązują tu żadne zasady, pełen wakacyjny luz!


Są na pewno też tacy, którzy nie mają jeszcze namierzonych książkowych celów, chętnie by coś przeczytali ale zupełnie nie wiedzą co. Spróbujemy pomóc. Jakiś czas temu zapytaliśmy naszych młodych czytelników jakie tytuły poleciliby rówieśnikom. Może skorzystacie z ich podpowiedzi?

 

Niekończąca Się Historia

(poleca Monika Cz., lat 12)
To wyjątkowa książka, godna przeczytania. Niejedną osobę może zniechęcić to, że jest niezwykle długa, ale potrafi ona tak wciągnąć w akcję, że zanim się spostrzeżecie, wchłoniecie ją od razu! To powieść, która porusza bardzo ważne w życiu tematy. Opowiada ona o miłości, przyjaźni, smutku, żalu i tęsknocie.
Głównym bohaterem jest kilkunastoletni Bastion Baltazar Buks, który po śmierci swej ukochanej mamy zamyka się w sobie, w swoim własnym świecie. Ma on kłopoty w szkole, nikt go nie lubi, koledzy z niego kpią i prześladują go. Jego jedynymi przyjaciółmi są książki, za którymi skrywa się w swym malutkim pokoiku. Bastion traci poczucie rzeczywistość i odpływa w marzeniach wraz z kolejnymi stronicami swych książek. …. Zobacz więcej!

 

Bracia Lwie Serce

Astrid Lindgren

(poleca Ania W.)
Opowieść, która nie pozostawia obojętnym. To książka o bezgranicznej miłości, poświęceniu i odwadze, na którą nie stać nas wszystkich. Przekazuje ważne wartości, chociaż możemy tego nawet nie dostrzec pod powłoką utkaną z wartkiej akcji, niesamowitych sytuacji, które spotykają bohaterów w tajemniczej krainie. Przekazana oczyma dziecka opowieść sprawia, że świat chociaż na chwilę się zatrzymuje i zmusza do myślenia nad sensem życia, choć nie zawsze jest on tak oczywisty.
Książka opowiada historię dwóch braci - Sucharka i Jonatana, którzy walcząc niekiedy z własnymi słabościami stawiają czoło problemom na miarę ludzi dorosłych. Kiedy śmierć ich rozdziela może się wydawać, że to koniec miłości, i że już nigdy nie będzie jak dawniej, ale tak naprawdę to dopiero początek trudnej drogi, którą będą musieli pokonać razem stając oko w oko ze złem oraz okrucieństwem.
Wakacje to idealny czas na lekturę tej książki. Pokazuje nam ona, że miłość jest w życiu najważniejsza, a dobro zawsze zwycięża ze złem. Książka sprawia, iż świat wydaje się piękniejszy, dodaje nadziei i daje szansę na lepsze jutro.

 

Miętuski

Patricia Schoder

(poleca Magda)
Książka opowiada o trzech przyjaciółkach: Emily, Ratze i Lou, które tworzą zgraną paczkę. Dziewczynki nieustannie walczą z grupą chłopców JEMAUS w skład której wchodzą: Jasper, Max i Yussuf. Przygoda zaczyna się kiedy do ich klasy dołącza nowa dziewczynka o imieniu Maleen. Maleen nie należy do skromnych osób lubi się wywyższać oraz przechwalać. Dotąd zgrane i nierozłączne przyjaciółki zaczynają pomiędzy sobą się kłócić; jedna z nich Lou uznaje Mallen za miłą i sympatyczną koleżankę, spotyka się z nią w tajemnicy przed Ratze i Lou. Hrabianki i Mallen są największymi wrogami dwóch przyjaciółek. Konflikty, zazdrość, rywalizacja oraz tajemnice pomiędzy przyjaciółkami  - to będzie się zdarzać w dalszej części tej książki. Tak zaczyna się jedna historia, która wiele zmieni w życiu wszystkich.


Rekreacje Mikołajka

Goscinny René & Sempé Jean Jacques.

(poleca Jagoda K.)
Na wakacje proponuję książeczkę Rekreacje Mikołajka doskonałego duetu Goscinny René & Sempé Jean Jacques. Czytałam tę książkę kilka razy i nieodmiennie mnie bawi. Z niesamowitą sympatią, a jednocześnie z ogromnym poczuciem humoru i werwą, są opisane przygody Mikołajka, kilkuletniego łobuziaka oraz grupy jego kolegów. W tle są świetnie opisani rodzice - ich niekonsekwencje w postępowaniu są komiczne:) i bezbłędnie demaskowane z dziecięcą naiwnością przez małoletnich bohaterów.
Spośród całej serii na wakacje polecam właśnie tę część, bo opisuje przygody Mikołajka w czasie wolnym od nauki. Chociaż wszystkie części są przekomiczne i niewykluczone, że zaczynając od Rekreacji Mikołajka, sięgniemy następnie po pozostałe książeczki o Mikołajku (co serdecznie polecam). Zobacz więcej….

 

Ania z Zielonego Wzgórza

Lucy Maud Montgomery

(poleca Marysia, lat 14)
Książka opowiada o pewnej, wcześnie osieroconej dziewczynce, która wskutek nieporozumienia trafia do domu Maryli i Mateusza Cuthbertów. Nieporozumienie polega na tym, że rodzeństwo Cuthbertów prosiło o przysłanie... chłopca, który miałby pomagać w gospodarstwie. Kiedy jednak Mateusz jedzie na dworzec, okazuje się, że czeka tam na niego drobna, piegowata dziewczynka z ogniście rudymi warkoczami. To właśnie Ania Shirley.
W jej życiu zdarza się wiele ciekawych sytuacji:
Kiedy w Avonlea pojawia się nowy pastor, pan Allan, Maryla zaprasza go wraz z żoną na podwieczorek. Z tej okazji Ani postanawia upiec tort. Wszystko poszłoby znakomicie, gdyby nie to, że Ania do ciasta dodała krople waleriany... Zobacz więcej….


Dzieci z Leszczynowej Górki

Maria Kownacka i Z. Malicka

(poleca Przemek, lat 10)
To idealna książka na wakacje. Bohaterowie tej pełnej przygód książki - Ewa, Tomek i Antoś to dzieci pana gajowego - mieszkają w gajówce niedaleko Sarniej Polany, w ładnym domku oplecionym dzikim winem. Leszczynowa Górka leży nad jeziorem, pośród wielkich lasów, zamieszkałych przez mnóstwo zwierząt. Dzieci spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu w otoczeniu przyrody. Najchętniej zaszywają się na małej wysepce, na którą można dostać się łódką.
Dzieci z Leszczynowej Górki to bardzo ciepła, pozbawiona przemocy opowieść o przygodach naszych rówieśników. Jest inspiracją do zabaw, źródłem poznawania przyrody i poszanowania otaczającego nas piękna. Zobacz więcej…


Atramentowe serce

Cornelia Funke
Jest to niesamowita opowieść o fantastycznych zdolnościach oraz niespotykanej mocy słów ukrytych w książkach...

Meggie, nastoletnia dziewczynka kochająca czytanie, oraz jej tata Mo, "lekarz książek"(jak zawsze nazywa go córka), obdarzeni są pewną umiejętnością. Ich czarodziejskie głosy potrafią przemieniać słowa w rzeczywistość... czasem z książek wyskakiwał to bucik, to piórko. Jednak pewnego wieczoru, gdy Meggie miała zaledwie 3 latka, z książki wyłonili się ludzie. I to nie przypadkowi: dwóch okrutników oraz pożeracz ognia z pokierszowaną twarzą. W ten sposób rozpoczął się nowy etap w życiu Meggie i Mo... Zobacz więcej…

Słońce w kałuży

Nowacka Ewa

(poleca Sylwia J.)
Wybrałam właśnie tę książkę, ponieważ jest nie tylko inna niż pozostałe, ale opowiada o nieszczęśliwej (nieodwzajemnionej) miłości Wojtka do Katarzyny. 90% książek to zakończenia "happy end", a ta jest właśnie inna ukazuje nam świat realistyczny - taki, w którym nie możemy mieć wszystkiego i nie zawsze osiągamy swój upragniony cel. Pokazuje nam jak sobie radzić z takimi trudnościami w życiu itp. Książkę polecam ją wszystkim i uważam, że jest fantastyczna. Mogą ją przeczytać nie tylko dzieci, ale i dorośli.
Wartości ukazane w niej są tak samo ważne zarówno dla starszych, jak i młodszych.


Głowa na tranzystorach

Hanna Ożogowska

(poleca Justyna, lat 19)
Marcin Bigoszewski, uczeń klasy VI, nazywany jest przez kolegów "głową na tranzystorach". Jego pomysły zaskakują wszystkich: zakłada "Związek Niesienia Ulgi Ofiarom Przemocy"- fundujący lody lub ciastka za każdą złą ocenę, wmawia młodej nauczycielce, że koledzy z klasy są dręczeni przez rodziców średniowiecznymi metodami wychowawczymi, takimi jak zamykanie w komórce, czy przywiązywanie armatniej kuli do nogi... Nigdy nie brak mu nowych pomysłów.
Prawdziwym sprawdzianem dla talentów Marcina będą jednak wakacje, które spędzi u dziadka w podwarszawskim Zielonym Siodle.
Kto chce wiedzieć więcej musi książkę koniecznie przeczytać;)

 

Spotkanie nad morzem

Jadwiga Korczakowska

(poleca Oliwka, lat 11)
Samolubna, wiecznie niezadowolona jedynaczka - dziewięcioletnia Danusia - spędza wakacje nad morzem, gdzie poznaje niewidomą dziewczynkę. Pod wpływem znajomości z nią zmienia swój stosunek do otoczenia. Elza natomiast zyskuje przyjaźń i nadzieję na odmianę życia, a może nawet... wyleczenie. Czytelnik może być zdziwiony, jak prostym językiem można napisać ciepłą, aczkolwiek nie ckliwą, opowieść dla dzieci. Mamy tutaj i przemianę egoistycznej bohaterki w rozsądną dziewczynkę, i odnalezienie prawdziwej przyjaźni, i pomysły na odnowienie relacji z rodzicami. Treścią książki jest zawiązanie znajomości między 11-letnimi dziewczynkami: rozkapryszoną Danusią i niewidomą Elzą. Dzięki tej przyjaźni zmieniają się ich poglądy na świat - dostrzeżone zostają wartości takie jak dobro, piękno, wrażliwość, odpowiedzialność.
 

Czarne stopy

Seweryna Szmaglewska

(poleca Wojtek S., czytelnik Czasdzieci.pl)

Mama i tato polecili mi ostatnio do czytania Czarne stopy pani Szmaglewskiej. Mimo że mówili, iż to książka z ich czasów, to powinna mi się spodobać. Mieli całkowitą rację. Jest to opowieść o chłopcach (może troszkę starszych ode mnie), którzy mieli podobne problemy do moich! Tak samo jak ja wyjechali na obóz. Oni na harcerski, a ja na żeglarski. Ich obóz miał miejsce w Górach Świętokrzyskich. Chłopcy przeżywali tam różne przygody i pewnie czasem ich drużynowy Andrzej Wróbel martwił się tym bardzo. Jednak obóz był naprawdę bardzo udany. Mi najbardziej podobał się wątek jak w obozie zaginęły parówki serdelki i jak długo nikt nie wiedział kto je ukradł. Wszystko ostatecznie się wyjaśniło, ale nie będę Wam pisał kto za tym stał. Po prostu zachęcam koleżanki i kolegów do przeczytania przygód chłopców. Dowiecie się dlaczego ich zastęp nazywał się Czarne stopy i co w końcu stało się z serdelkami. Poznacie także wiele innych jeszcze ciekawszych przygód i zobaczycie, że wyjazdy na kolonie i obozy są naprawdę bardzo fajne i usamodzielniające.

 


Milla i Sugar. Jedna wróżka na milion

Prunella Bat

(poleca Julia S., 11 lat)
Jedna wróżka na milion to powieść z serii Milla i Sugar, autorstwa Prunelli Bat. Seria opowiada o dwóch, z pozoru zwyczajnych dziesięciolatkach: Milli Elven i Sugar Plum. Dziewczynki ukrywają przed normalnymi ludźmi pewien sekret: otóż obie posiadają magiczne moce. Sugar jest wróżką, zaś Milla czarownicą.
Pewnego dnia w klasie przyjaciółek - Vb zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Gąbka zamienia się w czarnego kota, a na środku klasy nagle pojawia się prysznic! Tymczasem z kamienicy w Old Town zostają eksmitowani mieszkańcy. Czy ma to coś wspólnego z tą sprawą? Kto macza w tym palce? Milla i Sugar muszą znaleźć odpowiedź na te pytania.
Czy uda im się rozwiązać tajemnicę?
Książkę czyta się bardzo szybko i przyjemnie, a ja sama „połknęłam” ją w jeden wieczór. Powieść jest napisana prostym językiem, mimo to spodobała mi się. Jedna wróżka na milion sprawiła, że przypomniały mi się dziecięce lata, kiedy to bawiłam się we wróżki i czarodziejki.
Chcę polecić powieść każdemu czytelnikowi. Czytając ją możemy na chwilę zapomnieć o kłopotach i realnym świecie.
 

Tajemnica Zielonej Pieczęci,

Hanna Ożogowska

(poleca Aleksnadra F., lat 14)
Ostatnio, robiąc porządki w regałach książkowych znajdujących się w moim domu, znalazłam bardzo ciekawą książkę. Napisana została ona przez Hannę Ożogowską. Jej oprawa graficzna nie zachęcała mnie do przeczytania. Zachęcił mnie natomiast tytuł  Tajemnica Zielonej pieczęci. Książka została wydana w 1984 roku przez Młodzieżową Agencję Wydawniczą. Moja mama kupiła ją mojej najstarszej siostrze, gdy ta była w moim wieku. Książka opowiada o losach  trójki przyjaciół : Wiktora Kijanki, Bartka Niedźwieckiego oraz Stefana Żórawca, którzy mieszkają w Łodzi. Mają dwanaście lat. W książce opisane są zmagania przyjaciół z obowiązkami szkolnymi. Główni bohaterowie mieszkają w blokach znajdujących się blisko siebie. Razem ze Stefkiem w bloku mieszka Alina. Ma ona wiele tajemnic , które Stefan próbuje rozwiązać. Główni bohaterowie tworzą STO - Stowarzyszenie Trzech Osądzonych. Walczą o dobrą opinię, którą psują im "pyszałkowaci" koledzy. Chłopcy starają się pokonać swoje trudności. Mają przy tym wiele zwariowanych pomysłów, które nie zawsze udaje się im zrealizować.
Książka jest napisana młodzieżowym językiem. Jest  także humorystyczna i niezwykle optymistyczna - w sam raz na letnie popołudnie.

 

Miętuski i komórka miłości

Patricia Schroder

(poleca Ola Kaczyńska, 14 lat)

Książka ta opowiada o czterech najlepszych przyjaciółkach: Emily, Ratze, Lou i  - od niedawna Maleen - które zacieśniły znajomość w swoim kręgu pod nazwą Miętuski.
Utwór opiera się na perypetiach dziewczynek, łącznie z przygodami związanymi z nieustannie toczącą się walką z grupą zwaną JEMAYUS, od pierwszych liter imion należących do niej chłopców: Jespera, Maxa i Yussufa. Bohaterki w szkole toczą boje z nielubianą przez nie grupką zadzierających nosa dziewczynek, przezywanych Hrabiankami. Tym razem Miętuski są bardzo rozzłoszczone, bo ktoś ukradł kickboard Emily. Podejrzewają o to chłopców z JEMAYUS. Szukając zguby, odnajdują komórkę należącą do Maxa. Nie przegapiają tak wspaniałej okazji do zemsty! Wpadają na iście szatański plan: zamierzają upiec dwie pieczenie na jednym ogniu - odzyskać własność Emily i jednocześnie utrzeć nosa Hrabiankom.
Książka jest świetną rozrywką na pochmurne dni i nie tylko. Chcąc poznać dalsze losy przyjaciółek, sięgnijcie po kolejny tom przygód bohaterek!


Środek kapusty 

Ewa Nowak

(poleca Anetka Jankowska, lat 10)

Prawdziwie dziewczęca książka na wakacje to Środek kapusty. Julka, główna bohaterka Środka kapusty, właśnie zaczyna naukę w szkole podstawowej. Często kłóci się ze swoim nieco starszym bratem, Filipem, który nazywa ją "środkiem kapusty" , bo mama zabroniła im mówienia do siebie nawzajem "głąb". Jednak tak naprawdę oboje bardzo się kochają i nieraz będą mieli okazję dać tego dowody. Julka, jak każde dziecko, jeździ odwiedzić babcię, spotyka się z koleżankami, wraz z rodziną obchodzi Święta Bożego Narodzenia. Czasem z rozmysłem rozrabia, ale czasem po prostu - jak sama mówi - "jest grzeczna nieprawidłowo". Musi także pomóc rodzinie w podjęciu decyzji o przeprowadzce oraz wesprzeć tatę w trudnym wyzwaniu odchudzania się. Oprócz tego, że uczestniczy w zwyczajnym życiu rodziny, zdarzają się jej także niecodzienne przygody: ratuje życie żółwiowi, ma okazję wystąpić w telewizji i wraz z przyjaciółką poszukuje sobie grzechów. Również jej rodzice staną przed dużym wyzwaniem: będą musieli bowiem wytłumaczyć córce, skąd się biorą dzieci. Nauczą ją rozumieć świat, ale i oni będą musieli wiele się od dziecka i o dziecku nauczyć. Krótko mówiąc: Środek kapusty to bardzo dobra, humorystyczna opowieść o normalności, zwyczajności i naszym zwykłym codziennym życiu.

 

Cudowna podróż Edwarda Tulana

Kate DiCamillo

(poleca Justyna S.)
Cudowna podróż Edwarda Tulana moim zdaniem jest najlepszą książką na wakacje. Opowiada ona o porcelanowym króliczku - ukochanej zabawce Abilene, który jest ślepo zapatrzony w siebie i nie darzy dziewczynki tak pięknymi uczuciami jak miłość czy sympatia. Pewnego dnia Abilene zabiera Edwarda na wycieczkę statkiem. Przez nierozważnych chłopców wypada za burtę do morza : bez ubrania, bez właścicielki, ale - co dla niego najważniejsze - bez swojej godności. Później zaczyna się jego podróż - spotyka całą gamę ludzi: chciwych i bezinteresownych, uczciwych oraz złych. To dzięki nim zmienia się na lepsze. Pod wpływem tej lektury można zobaczyć jacy naprawdę są ludzie i wywnioskować jacy chcielibyśmy być i jak dążyć ku temu. Powieść ta jest cudownym lekarstwem na nudę: ciekawa, przepiękna, wciągająca. Pobudza wyobraźnię i ukazuje odpowiedź na pytanie: co to znaczy być człowiekiem?

 

Kłamczucha

Małgorzata Musierowicz

(poleca Karolina G., 13 lat)
Ja w te wakacje przeczytałam Kłamczuchę Małgorzaty Musierowicz. Akcja toczy się  początkowo w Łebie, gdzie pewnego dnia główna bohaterka, Aniela Kowalik, napotkała tajemniczego młodzieńca - Pawełka. Mama Pawła wysłała go nad morze po długiej chorobie, by mógł o niej zapomnieć i wypocząć. Aniela zakochuje się w Pawełku od pierwszego wejrzenia, robi wszystko by chłopak się nią zainteresował. Kiedy jej ukochany musi wyjechać nie mają innej możliwości kontaktowania się, jak pisaniae listów. Jednak  Aniela nie może długo wytrzymać bez swojego Pawełka, dlatego udaje się do szkoły w Poznaniu - nie informując o tym nikogo, ucieka z domu. Zatrzymuje się na jakiś czas u rodziny swojego ojca, a następnie zatrudnia się jako sprzątaczka - Franciszka Wyrobek. Za jakiś czas okazuje się, że w domu, w którym się zatrudniła mieszka jej ukochany. Chłopak nie poznaje dziewczyny, ponieważ zmieniła zupełnie swój wygląd. Aniela w dalszym ciągu ukrywa swoją tożsamość, ale nadal koresponduje z Pawełkiem. Umawiają się nawet na randkę, do której nie dochodzi, bo Pawełek wziął ją za Franciszkę. Mijają miesiące. Aniela poznaje Pawła od coraz gorszej strony i zniechęca się do niego. Pewnego dnia Pawełek układa wiersz dla Franciszk, ale dziewczyna odkrywa, że ułożyła go jego koleżanka. Pawełek w tym czasie odkrywa prawdę: Franciszka Wyrobek to jego ukochana Aniela Kowalik. Historia Anieli nie miała dobrego zakończenia z jej miłości nic nie wyszło, ale zrozumiała, że nie warto kłamać.
 

 

Zdumiewające przygody Abby Hayes 

Anne Mazer

(poleca Klaudia B., lat 12)

Serdecznie polecam serię książek Zdumiewające przygody Abby Hayes. Jest to książka dla dziewczyn. Seria składa się z 12 różnych powieści o dziesięcioletniej Abby Hayes. Każda część ma w sobie coś ciekawego, tytuł tworzą różnorodne przysłowia i nie tylko. Książka jest ciekawa i ma duże litery, co ułatwia czytanie młodszym dziewczynkom. Dzięki dobremu językowi i opisom możemy utożsamić się z bohaterką. Na pewno każda z dziewczyn znajdzie wspólne cechy z Abby.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć