Warszawa

Uwolnić Święta!

Uwolnić Święta!

Pierwsza Gwiazdka, jak co roku, spakowała walizki i zbliża się do nas wielkimi krokami! Już niedługo jej blask rozświetli nasze domy i serca. Święta Bożego Narodzenia to czas naprawdę magiczny – skłania do refleksji, łagodzi spory, pomaga wybaczać.

 

Jednym słowem: łączy ludzi. I nieważne, jeśli na stole nie pojawi się dwanaście skrupulatnie wyliczonych potraw. Nieważne, czy posprzątamy mieszkania tak, że nie powstydziłaby się go sama Perfekcyjna Pani Domu. Jeśli będziemy blisko ukochanych osób i okażemy im serce, nic innego się nie liczy.

 

Co robić, by uwolnić się w Święta od stresu? Jak przygotować wszystko i nie zwariować? W końcu Święta powinny kojarzyć się właśnie z odpoczynkiem (choć wielu z nas kojarzą się wyłącznie z zszarganymi nerwami i Kevinem, który, rok w rok, zostaje sam w domu).

 

 

Luz kontrolowany


Stwórz plan działania i kup wcześniej prezenty. W dzisiejszych czasach nie musisz już chodzić po sklepach i stać w kolejce. Sklepy internetowe mają w swojej ofercie prawdziwe cudeńka! Zrób też listę zakupów spożywczych, by mieć pewność, że żadnego składnika nie zabraknie podczas przygotowywania świątecznych dań. Nie przejmuj się, jeśli nie zdążysz przygotować wszystkich potraw. Uszka do barszczu zawsze można kupić, a zdrowia psychicznego już nie. Nie wszystko musi być idealnie wykonane – odpuść sobie całonocne lepienie pierogów. I Tobie, i Twojej rodzinie wyjdzie na zdrowie, jeśli rano obudzisz się wypoczęta/y.

 

Grzeczne dzieci w świątecznej gorączce? To możliwe!


Dla wielu ludzi okres świąteczny jest czasem wolnym od pracy. Można, a nawet trzeba, poświęcić go swoim pociechom. Wspólne czytanie książek, ubieranie choinki, szalone zabawy na śniegu są ważniejsze niż wyszorowana na błysk podłoga i lśniące firanki. Dzieci nudzą się nie tylko w czasie deszczu, ale gdy czują, że dorośli, mimo wolnego czasu, nie poświęcają im swojej uwagi. Odłóż w kąt odkurzacz (pralka też może poczekać) i zróbcie coś super kreatywnego! Skoro jesteśmy w klimatach świątecznych – może własnoręcznie wykonacie ozdoby? Dzieci uwielbiają tego typu zajęcia. Przygotujcie kartki, pisaki, koraliki i do dzieła! Nie marudź, że bałagan, że brud, że plamy... Są ważniejsze rzeczy niż kolorowe pobojowisko zostawione przez małych artystów: uśmiech na ich (umorusanej) buzi i beztroskie, dziecięce chwile, które przecież tak szybko się kończą.

 

 

A gdy maluchy pójdą spać...


… przeczytaj tę książkę, którą odkładasz od roku. Weź długą i gorącą kąpiel. Porozmawiaj ze swoim partnerem (w wirze codziennych obowiązków ciężko znaleźć czas na sprawy naprawdę ważne). A przede wszystkim: nie bierz udziału w świątecznej aferze i pamiętaj, że ty sam decydujesz o tym, czy dasz się wciągnąć w coroczny wyścig na najlepiej przyrządzonego karpia i najczystsze mieszkanie. Pomyśl, kto tak naprawdę będzie cię oceniał? Może sam jesteś dla siebie najbardziej surowym sędzią?

 

Magia świąt polega na tym, by być ze sobą blisko. By rozmawiać. I wybaczać. Bo, jak mówią słowa piosenki: „Tak łatwo objąć świat łańcuchem rąk”.

 

Agnieszka Szumańska

 

 

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć