Warszawa

10 sposobów na Święta bez stresu

10 sposobów na Święta bez stresu

Świąteczna „gorączka” może pozbawić ten wyjątkowy czas w roku magii. Zakupy na ostatnią chwilę, sprzątanie domu, przygotowywanie wieczerzy, staranie się, by sprostać oczekiwaniem innych we wszystkim.

 

Stop! Zamiast zamieniać Święta w błędne koło stresu weź kartę papieru i zaplanuj je tak, aby nie tracić niepotrzebnie nerwów. Receptą na sukces jest dobra organizacja, odrobina asertywności i duża dawka dobrego humoru. W końcu Święta to radość bycia z bliskimi i cieszenie się wyjątkową chwilą.

 

Zobaczcie jak zaoszczędzić sobie stresu podczas przygotowań do Świąt!

 

1/10
1/10
Zaplanuj zakupy z wyprzedzeniem i podziel je na raty

Kupowanie wszystkich prezentów na ostatnią chwilę nie jest dobrym pomysłem. Nie trudno wtedy o nabycie przypadkowych i nieprzemyślanych produktów. Kupowanie prezentów zaplanuj zatem na długo przed Świętami i wizyty w sklepach rozdziel na kilka dni. Dzięki temu nie będziesz biegać po sklepach przez cały dzień i co najważniejsze stać w wielkich kolejkach z innymi „spóźnialskimi”.

2/10
2/10
Przymknij oko na wady członków rodziny

Spotkania z rodziną przy stole to okazja do rozmów. Wiele osób jednak nie wie, co w takim momencie jest w dobrym tonie. Poruszanie kwestii polityki czy niedyskretne pytania o planowanie dziecka czy zamążpójście nie są mile widziane, jednak się zdarzają. Zamiast się kłócić i psuć atmosferę lepiej obróć pewne tematy w żart. Zaoszczędzisz sobie nerwów.

3/10
3/10
Poproś rodzinę, aby pomogła Ci w przedświątecznych obowiązkach

Niech każdy ma jakiś drobny wkład w przygotowanie wigilijnej wieczerzy. Ktoś może upiec ciasto, zrobić sałatkę czy przyrządzić karpia. Tym sposobem ty zaoszczędzisz trochę czasu i nie będziesz wszystkiego robić w pośpiechu.

4/10
4/10
Zaangażuj członków rodziny do prac domowych

Dzieci na pewno chętnie wyręczą cię w drobnych pracach. Mąż zaś może zrobić większe zakupy czy pomóc w cięższych porządkach. Nie wszystko musi być na Twojej głowie. Wyznacz więc obowiązki każdemu a nie tylko sobi

5/10
5/10
Cześć zakupów zrób przez internet

Wystawanie w kolejkach skuteczne potrafi zepsuć humor. Może zatem lepiej zakupy zrobić online z dostawą do domu?

6/10
6/10
Zrelaksuj się

Kiedy czujesz, że przedświąteczne szaleństwo dopadło i ciebie przystań na chwilę i odpocznij. Możesz wybrać się na długi zimowy spacer, wskoczyć do wanny z pianką i włączyć ulubiona muzykę czy wyjść na kawę z przyjaciółką. Chwila oddechu postawi cię na nogi i doda sił, by stawić czoła kolejnych świątecznym „wyzwaniom”.

7/10
7/10
Wyznacz budżet i ściśle się go trzymaj

Zrób listę zakupów, porównaj ceny w marketach i kup tylko co, czego potrzebujesz i tam, gdzie możesz to nabyć taniej. Wybierając się do sklepów bez listy kupisz więcej niż zamierzasz i zapewne część z tego się i tak zmarnuje.

8/10
8/10
Nie bój się zapytać bliskich o to co chcieliby dostać

Dzięki temu nie wydasz niepotrzebnie pieniędzy na przypadkowe prezenty tylko kupisz coś, co przyniesie obdarowanemu radość. Do tego zaoszczędzisz sobie stresu związanego z polowaniem na wymyślne upominki, które mogą okazać się niewypałem.

9/10
9/10
Porządków nie rób na ostatnią chwilę

Po całym dniu przygotowywania potraw na świąteczny stół i sprzątaniu całego domu zamiast cieszyć się magiczną chwilą będziesz padać ze zmęczenia. Rób zatem porządki etapami przez kilka dni i na koniec zostaw jedynie „ostatnie szlify”.

10/10
10/10
Nie staraj się być perfekcyjna w każdym calu

Święta to nie konkurs na najładniej posprzątany dom, najsmaczniejsze jedzenie czy najpiękniejsze prezenty. Daj sobie przyzwolenie na pewne odstępstwa od tego, co uważasz za normę i ustaw poprzeczkę nieco niżej. Z pewnością przekonasz się, że Święta przez to nie stracą nic ze swojej magii, bo to co się w nich liczy najbardziej nie jest materialne.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć