Warszawa

Rola diety w leczeniu ADHD

Rola diety w leczeniu ADHD

W roku 1998 zespół ekspertów z Narodowego Instytutu Zdrowia w USA przygotował raport dotyczący ADHD. Z raportu tego jednoznacznie wynika, że zbyt mało uwagi poświęcane jest biochemii odżywiania w jej relacji do funkcji fizjologicznych organizmu.
 

Liczne badania kliniczne potwierdzają, że na ryzyko wystąpienia ADHD wpływają głównie czynniki genetyczne. Jednak Nadpobudliwość Psychoruchowa ma także swoje uwarunkowania środowiskowe oraz metaboliczne, na co wskazują, udokumentowane nieprawidłowości żywieniowe i metaboliczne u osób z objawami ADHD. W związku z tym, naukowcy stopniowo zmieniają swoje podejście do leczenia ADHD stosując w coraz szerszym zakresie suplementację żywieniową.
 

Leczenie przez odżywianie rozwija się jako alternatywna lub uzupełniająca metoda leczenia w każdej dziedzinie ochrony zdrowia!

 

Liczne badania potwierdzają, że pewne substancje żywieniowe poważnie wpływają na zachowanie dziecka. Zadaniem dietetyków jest dostarczanie wiedzy pomocnej rodzicom i zachęcanie ich do modyfikowania diety przed stosowaniem jakichkolwiek innych form terapii. W ostatnich latach zauważono duży wpływ deficytu niezbędnych kwasów tłuszczowych i wadliwego ich metabolizmu w powiązaniu z hiperaktywnością. Wiele doświadczeń naukowych wskazuje na hipotezę, że suplementacja tymi kwasami korzystnie wpływa na dzieci z ADHD.

 

Po raz pierwszy wykazano zależność pomiędzy deficytem niektórych kwasów tłuszczowych, a występowaniem ADHD w roku 1995. Wysoka ich zawartość w mleku matki, powodowała niedobór u dzieci nie karmionych piersią. W tej grupie stwierdzano także wyższą częstotliwość występowania ADHD. Poza istotnym deficytem niektórych nienasyconych kwasów tłuszczowych, w wielu badaniach stwierdzano w grupie dzieci z ADHD braki innych niezbędnych substancji, m.in. magnezu i cynku.

 

Badania kliniczne udowadniają, że uzupełnienie niedoborów tych substancji jest skuteczne zarówno przez stosowanie odpowiednio i indywidualnie dobranej diety jak i w drodze suplementacji, a więc uzupełnienia normalnej diety o składniki podawane w formie syntetyków (odżywek lub tabletek).

 

 

Justyna Marszałkowska

 

Komentarze

medikinet i concerta - oba mają główny składnik metylofenidat, czyli pochodną amfetaminy

dodany: 2013-01-22 18:24:22, przez: Jowita

tak to dobry lek. i pomaga

dodany: 2011-04-28 11:28:17, przez: Elka

w porownaniu z concerta ten lek jest o wiele bardziej skuteczny. Dziwie sie , ze wszyscy decyduja sie tylko na concerte. Jednmym z plusow medikinetu, jest fakt, ze ma dluzszy czas uwalniania substancjki czynnej co powoduje ze zmniejsza sie czas podawania leku.

dodany: 2011-04-28 11:19:40, przez: Rita

mojemu dziecku pomaga lek o nazwie medikinet

dodany: 2011-03-24 13:14:53, przez: Jowita

tu nie ma gier

dodany: 2010-02-16 11:40:20, przez: hanah montana

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć