Warszawa

Czat z Wiceminister Edukacji Joanną Berdzik

Czat z Wiceminister Edukacji Joanną Berdzik

W czwartek 21 sierpnia odbyła się na naszym profilu Facebook "Narada Rodzinna". W roli eksperta wystąpiła Wiceminister Edukacji Joanna Berdzik.

 

W kwietniu na Facebooku Kancelarii Premiera ruszył cykl porad i czatów ”Narada Rodzinna”. Projekt jest skierowany do wszystkich tych, którzy szukają informacji w ważnych dla rodziny sprawach.

 

Poniżej przedstawiamy wybrane pytania i odpowiedzi, całość dyskusji odnajdą Państwo na naszym profilu Facebook

 

Pytanie: Moja Babcia uczyła się z tego samego Falskiego, co mój Tata. Czemu ma służyć modyfikacja elementarza co 3 lata? Nabijaniu kasy krewnym i znajomym Królika?
Odpowiedź: nie ma takiego pomysłu, aby podręcznik modyfikować co trzy lata. „Nasz Elementarz”, który teraz przekazaliśmy dla 1. klasy, rzeczywiście ma służyć trzem rocznikom, ale nie oznacza to, że kolejny przekazany do szkół musi być zmieniony.

 

P: Z ilu części składa się podręcznik „Nasz elementarz”?
O: Podręcznik do klasy pierwszej składa się z 4 części. To bardzo ważne, bo każde dziecko będzie korzystało z poszczególnych części nie dłużej niż 3 miesiące. Dzięki temu plecki uczniów będą lżejsze, a same książki nie będą się tak szybko niszczyć.

 

P: Dzień dobry, czy podręcznik został także przygotowany w wersji on-line?
O: Oczywiście tak. Wszystkie części podręcznika (3) są już do pobrania na naszej stronie internetowej: http://naszelementarz.men.gov.pl/. Dodatkowo, do podręcznika przygotowywane są także karty pracy, które już można pobierać ze strony.

 

P: Dzień dobry, proszę o informację, jaki jest całościowy koszt (łącznie z kosztami samorządów) przygotowania, druku i dystrybucji pierwszej części "Naszego elementarza".
O: Z punktu widzenia rodzica podręcznik jest bezpłatny. Na cele tego projektu wykorzystaliśmy część środków, które do tej pory nie były spożytkowane na zakup podręczników dla uczniów w ramach programu „Wyprawka szkolna”. Szacujemy, że wszystkie wydatki związane z podręcznikiem (w tym jego druk i dystrybucja do szkół) nie przekroczą w tym roku 17 mln zł.

 

P: Czy planujecie w najbliższym czasie ułatwienia w procedurze Edukacji Domowej w związku z gwałtownie rosnącą liczbą dzieci uczących się w domu?
O: Wprowadzone w ciągu kilu ostatnich lat zmiany w prawie umożliwiają realizację edukacji domowej. Jesteśmy otwarci na ewentualne sugestie dalszych zmian w tym zakresie.

 

P: Witam córka zaczyna w tym roku szkołę słyszymy o elementarzu a ćwiczenia do tego są przewidziane czy bazujemy tylko na zeszytach??
O: Oczywiście dyrektor szkoły będzie miał środki na zakup dla dzieci ćwiczeń i podręcznika do języka obcego. Kiedy dziecko przyjdzie do szkoły otrzyma darmowy podręcznik, a także darmowe ćwiczenia i podręcznik do nauki języka.

 

P: Czy zostali już wybrani autorzy elementarza dla klas 2 i 3? Kiedy rozpoczną prace? Czy te części będą już - zgodnie z podanymi mediom informacjami - recenzowane przez ekspertów MEN, czy też tylko poddane konsultacjom społecznym jak część 1?
O: Prace trwają. Natomiast w tej chwili priorytetem jest dla nas podręcznik dla pierwszaków. Ale nie ma obawy – podręczniki do klas 2 i 3 również trafią do rodziców i uczniów. I również będą bezpłatne. Pierwsza część była recenzowana przez ekspertów oraz poddana konsultacjom społecznym. Tak samo będzie z podręcznikami do kolejnych klas. Wszystkie nasze podręczniki podlegają tym samym procedurom.

 

P: Jak wygląda plan przekazywania bezpłatnych podręczników do klas szkoły podstawowej. Czy w przyszłym roku 5 klasa SP będzie już mieć bezpłatne podręczniki?
O: w przyszłym roku bezpłatne będą książki i ćwiczenia dla uczniów klas 1, 2 i 4 szkoły podstawowej i 1 gimnazjum. A w roku 2016 bezpłatne podręczniki i ćwiczenia będą miały klasy 1, 2, 3, 4 i 5 szkoły podstawowej oraz 1 i 2 gimnazjum. W 2017 roku wszyscy uczniowie podstawówek i gimnazjów będą mieli darmowe podręczniki i ćwiczenia.

 

P: Czy książka do języka angielskiego będą wchodzić w skład darmowego podręcznika?
O: tak, podręcznik do języka angielskiego też będzie darmowy.

 

 


P: Kart pracy brak na stronie- proszę o linka może źle szukam.
O:  pierwszych kilka kart jest już na stronie --> http://naszelementarz.men.gov.pl/poradnik-dla-nauczyciela/ Kolejne są w przygotowaniu i wkrótce też będą dostępne. Będzie można też samodzielnie przygotować kartę pracy poprzez specjalnie tworzymy przez nas generator.

 

P: Witam, rozporządzenie Rady Ministrów w kwesti programu "Wyprawka Szkolna" w par.4ust8 mówi: " W przypadku ubiegania się o pomoc dla ucznia, o którym mowa w § 2 ust. 6, do wniosku – zamiast zaświadczenia o wysokości dochodów – należy dołączyć uzasadnienie." W szkole jednak zażądano ode mnie zaświadczenia o dochodach chociaż staram się o zwrot wydatków nie ze względu na kryterium dochodowe a ze względu na wielodzietność (takie wymaganie potwierdził urzad miasta) co sprawia że mogę załączyć tylko uzasadnieni. Dla mnie jest to działanie nieprawne. Bardzo proszę o interpretację i wyjaśnienie. Pozdrawiam
O:  w Twoim przypadku zgodnie z rozporządzeniem wystarczającym dokumentem do ubiegania się o wsparcie w ramach Wyprawki Szkolnej jest uzasadnienie. W takim przypadku przepisy prawa nie wymagają przedłożenia zaświadczenia o wysokości dochodów.

 

P: Witam, nasze nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej zgodnie podjęły decyzję o pracy na Tropicielach wyd.WSiP(podręcznik można zamówić jako darowiznę na cele statutowe szkoły; samorząd z tego tytułu nie ponosi żadnych kosztów). Wydawnictwo nie jest w stanie na dzień dzisiejszy zagwarantować iż podręcznik w kolejnych latach też bedzie darmowy. Dyrektor podjął więc decyzję o wyborze Naszego elementarza. Nauczycielki jednak poinformowały, że chciałyby korzystać dodatkowo(na zasadzie pomocy dydaktycznej, zwłaszcza w nauce czytania) z darmowego podręcznika Tropiciele. Dyrektor wraz z wójtem nie zgodzili się na takie rozwiązanie. Czy mieli do tego prawo? Podkreślam, iż Tropiciele są darowizną, a jednostki budżetowe zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 3 ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 1992 r., Nr 21, poz. 86, ze zm.), zwolnione są od podatku dochodowego-czyli nic ich to nie kosztuje.

O:  ponieważ nowe przepisy przewidują ograniczenia w zakresie możliwości oferowania szkołom darowizn, decyzje w tym zakresie powinny być podejmowane przez dyrektora szkoły i organ prowadzący z uwzględnieniem obowiązujących przepisów. To właśnie dyrektor i organ prowadzący są właściwymi podmiotami do podejmowania takich decyzji.

 

P: Czy istnieją jakieś stypendia dla uzdolnionych maluchów - klasy I-III?

O:  stypendia za wyniki w nauce są przewidziane począwszy od klasy IV szkoły podstawowej.

 

P:  dziecko idzie teraz do drugiej klasy, wiec chciałabym wiedzieć czy tez kiedyś dostanie jakieś ksiażki za darmo?!
O: od momentu kiedy stanie się uczniem 4 klasy podręczniki będą dla niego darmowe do końca gimnazjum.


 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć