Koncerty dla dzieci - to forma obcowania z muzyką klasyczną, przygotowana z myślą o dzieciach w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Spotkania w filharmonii przybliżają dzieciom świat dźwięków, prezentują bogate instrumentarium, a młodym wykonawcom – umożliwiają przedstawienie swoich umiejętności przed szerokim audytorium. O cyklu koncertów dla dzieci opowiada Pani Anna Marchwica z Działu Edukacji Muzycznej Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie.
Jaka idea przyświeca koncertom dla dzieci organizowanym przez Filharmonię?
Anna Marchwica: Chcemy przyzwyczaić dzieci do przychodzenia do Filharmonii, do kojarzenia tego miejsca z przyjemnymi przeżyciami, do przyzwyczajenia się, że bywanie w Filharmonii jest oczywistą częścią ich życia, tak aby w dalszych etapach rozwoju koncerty filharmoniczne uzupełniały ich edukację i powoli stawały się elementem wypoczynku lub / i sposobem na przeżywanie nowych doznań (innych niż film, książka, gry komputerowe, muzyka rozrywkowa z odtwarzaczy). Oczywiście dzieci nie przychodzą same. To bardzo trudno wymyślić taki program muzyczny, żeby podobał się dzieciom, a także dorosłym, którzy wprawdzie docenią w koncercie coś innego niż dzieci, ale powinni z przekonaniem akceptować to, co proponujemy, jako dodatek do różnych form stymulujących rozwój ich pociech. Takie wychowanie dziecka, nauka uczestniczenia w koncercie czy innym podobnym wydarzeniu, gdzie bardzo cienka linia oddziela dobra zabawę od przeszkadzania innym (czego niestety niektórzy dorośli – o dziwo – nie mogą zrozumieć).
Czy Koncerty dla dzieci cieszą się dużym zainteresowaniem?
AM: Tak, cieszą się coraz większym zainteresowaniem. W pierwszym sezonie w 1976/77 były 4 koncerty, wtedy odbywały się w Sali Florianki, gdzie słuchało ich jednorazowo ok. 200 dzieci. Obecnie mamy 6 tematów x 8 koncertów = 48 koncertów w cyklu oraz 2 tematy (grudzień i czerwiec) przedstawiane 6 – 8 razy każdy. Na naszej sali koncertowej jest każdorazowo ok 500 osób, z czego niewielką tylko grupkę stanowi opieka, czyli osoby dorosłe.
Jakie są reakcje dzieci po koncertach?
AM: Trudno powiedzieć. Pytanie raczej jest – jak dzieci reagują w czasie koncertu. Bardzo żywiołowo. Każda bardziej rytmiczna muzyka skłania je do klaskania spontanicznego. Nasze koncerty są właściwie widowiskami prawie ze teatralnymi, z fabułą i postaciami. Dzieci bardzo przejmują się ich losami (telefony od rodziców z różnymi pytaniami). Mieliśmy ostatnio 2 konkursy plastyczne, które udowodniły, że dzieci są znakomitymi obserwatorami, oraz pokazały nam – dosłownie – co zapamiętały, co się podobało.
Jak zachęcić dziecko do wybrania się do Filharmonii?
AM: Rodzic, nauczyciel powinien przyprowadzić dziecko lub grupę w przekonaniu, że to co oferujemy, wzbogaci rozwój dziecka, także emocjonalny. Dziecko, które ewidentnie się nudzi, lub rozżalone wykrzykuje – nie chcę – może być jeszcze po prostu za małe (nie wiekiem, ale rozwojowo) na podjęcie takiego wysiłku, jakim jest siedzenie 2 x 40 min. bez rozmawiania, biegania, jedzenia.
Jak podsumowałaby Pani kończący się cykl (czy był to kolejny sukces)?
AM: Odpowiedź TAK byłaby chyba brakiem skromności. Jesteśmy zadowoleni z realizacji zaplanowanych tematów, choć zapewne można by je powtórzyć w jeszcze lepszej formie. Używam liczby mnogiej, bo ja jestem tylko pracownikiem Działu Edukacji Muzycznej i czuwam nad organizacją tych koncertów natomiast ich formę i treść od lat zawdzięczamy aktorom Teatru Słowackiego, Annie Sokołowskiej i Sławkowi Rokicie – scenariusze i reżyseria, pianistce Renacie Żełobowskiej-Orzechowskiej – wybór wykonawców i dobór repertuaru muzycznego oraz kompozytorowi, akustykowi i informatykowi w jednej osobie, Mateuszowi Bieniowi, który dopełnia akcję sceniczną prezentacjami na ekranie multimedialnym.
Jak zaplanowany jest kolejny cykl koncertów dla dzieci?
AM: Tytuł całoroczny to „Muzyczne opowieści”, w których przedstawiać będziemy muzykę różnych krajów Europy, ze szczególnym uwzględnieniem tańców, w czym pomogą nam współpracujący z nami od lat z wielkim zaangażowaniem i na niezwykłym wprost poziomie artystycznym tancerze z Baletu Dworskiego Cracovia Danza, z jego główną solistką i choreografem - Romaną Agnel.
Co planują Państwo z okazji nadchodzącego Dnia Dziecka?
AM: Właśnie występ wspomnianego baletu, który przedstawi fragment „Baletu o kawie” na motywach „Kantaty o kawie” J.S.Bacha. Niezwykłe kostiumy przemieniające tancerzy w porcelanowy tańczący serwis do kawy na pewno zapadną dzieciom w pamięć, tym bardziej, że po ok 1/2 godzinnym oglądaniu widowiska będzie można uczestniczyć w zabawie tanecznej z udziałem tych bajkowych postaci.