Strefa rodzica » Artykuły » Jak znaleźć chwilę tylko dla siebie, gdy mamy małe dziecko

Jak znaleźć chwilę tylko dla siebie, gdy mamy małe dzieckopowiększ

Jak znaleźć chwilę tylko dla siebie, gdy mamy małe dziecko

Gdy w naszym życiu pojawia się mały człowiek, zapominamy o całym świecie i poświęcamy się roli matki. Bez reszty i bez kompromisów. Sobie i całemu światu chcemy udowodnić, że jesteśmy matką idealną i głęboko wierzymy, że gdy wszystko będziemy robić same i odłożymy na czas jakiś wszystkie swoje potrzeby, idealną zostaniemy. I tak to trwa.


Mąż i dziadkowie po jakimś czasie uznają, że nie chcesz lub nie potrzebujesz ich pomocy, więc się wycofują. Często z wielkim żalem, bo oni też chcieli mieć swój udział w opiece nad uroczym potomkiem. A ty karmisz, przewijasz, pierzesz, nosisz na rękach próbując uspokoić płaczące niemowlę. W kółko i w kółko. Jak tylko przysiądziesz zasypiasz, bo już od kilku miesięcy nie przespałaś spokojnie żadnej nocy. To może trochę przerysowany obrazek, ale czy przynajmniej w części nie jest Ci znajomy? Czy i Ty nie dałaś się zwariować przez obraz kobiety idealnej, wyłaniający się z reklam i tabloidowych publikacji? Idealna żona, matka, pracownik… Każda z nas może tu dopisać, co chce. Wszędzie napotykamy obraz kobiety pięknej, zadbanej, uśmiechniętej i spełnionej. Czułej i mądrej matki i manager wspinającej się po szczeblach kariery. Patrząc do lustra z przerażeniem zastanawiamy się, co z nami jest nie tak, skoro do wieczora chodzimy w szlafroku, a tuszu do rzęs nie używałyśmy od miesięcy.

 

Tak, wiem, miałam pisać o tym, jak zaleźć czas dla siebie przy małym dziecku. Ale ja głęboko wierzę, że nie brak czasu jest problemem, a nasze nastawienie. Ktoś mądry powiedział, że nie uda nam się wychować szczęśliwego dziecka, jeśli same nie będziemy szczęśliwe. Że aby nasza miłość była dojrzała i mądra, najpierw same musimy pokochać siebie. Nie jestem psychologiem, nie pokuszę się o wyjaśnianie powyższej tezy. Ale jako mama dwóch już kilkuletnich córek, podpisuje się po nią obiema rękoma.

 

I wróćmy na chwilę do naszej idealnej matki. Sfrustrowana, wiecznie w pieluchach, kaszkach i butelkach, czuje się tak, jakby świat o niej zapomniał i jakby nie miał jej już nic do zaoferowania. I cóż robi ta nasza idealna matka? Z bezsilnej wściekłości krzyczy na swoje dzieci, bo tylko one są pod ręką. A one, przerażone, zachodzą w głowę cóż też zrobiły nie tak, że mama taka zła.

Sytuacja znana, prawda? Nauczenie się, że jeśli dziecko ostawimy z mężem lub babcią i pójdziemy z koleżanką na kawę, to nic strasznego się nie stanie, jest sztuką. Dla wielu z nas wielką sztuką. Ale pomyślmy chwilę, nie o sobie, a o naszych dzieciach. Pomyślmy i szczerze odpowiedzmy, czy teraz, bez reszty się im poświęcając, jesteśmy szczęśliwe. Naprawę szczęśliwe?

 

Macierzyństwo to wspaniałe doświadczenie, ale jak każde inne, musi być przeżywane rozsądnie. Pamiętajmy o tym, gdy po raz kolejny mąż lub babcia zapytają nas, czy nie potrzebujemy pomocy.

 

PS – A jeśli sami nie pytają, to może czas, żebyśmy to my ich poprosiły?

 

Sylwia B.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: 5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy... więcej » x
Zobacz » Artykuły
5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

Psy są najlepszymi przyjaciółmi naszych dzieci! Jednak by nawiązać przyjaźń ze zwierzakiem domowym, dzieci powinny nauczyć się jak bezpiecznie obchodzić się z czworonogami! więcej »
Konkurs - Moje ulubione miejsca do biegania
Patronat CzasDzieci.pl

Konkurs - Moje ulubione miejsca do biegania

Zapraszamy najmłodszych fanów biegania do kolejnego konkursu; "Moje lubione miejsca do biegania", w którym zadaniem uczestników jest przedstawienie w dowolnej formie (opis, rysunek, zdjęcie) z krótkim uzasadnieniem, najlepszych miejsc na jogging. więcej »
Jak pies z kotem? a może z szopem? Premiera nowego serialu "Taffy" w Boomerangu

Jak pies z kotem? a może z szopem? Premiera nowego serialu "Taffy" w Boomerangu

Boomerang przedstawia nowego bohatera! Buszujący w śmieciach szop - Taffy - przebiera się za kota i zadomawia w rezydencji Pani Majętnej. Wierny przyjaciel właścicielki, pies Bentley wie, kim tak naprawdę jest nowy lokator i zrobi wszystko, żeby się go pozbyć. Premiera już 15 lipca więcej »
Fast food w dziecięcej diecie

Fast food w dziecięcej diecie

Dzieci uwielbiają potrawy typu fast food, i jest to fakt, z którym trudno dyskutować. Nawet najwyborniejsza zupa pomidorowa czy najpiękniej wysmażony kotlet schabowy w starciu z pizzą, burgerami, hot-dogami lub frytkami mają w opinii małych smakoszy bardzo nikłe szanse powodzenia... więcej »
Ogród dla dzieci - sprawdź jakie atrakcje i zabawy możesz przygotować w ogrodzie

Ogród dla dzieci - sprawdź jakie atrakcje i zabawy możesz przygotować w ogrodzie

Często w okresie wakacyjnym maluchy nudzą się. Zwłaszcza latem, warto zorganizować we właściwy sposób czas swoim pociechom, kiedy mają one przerwę od przedszkola czy szkoły. Możliwości jest bardzo dużo, jednak jednym z najlepszych rozwiązań jest stworzenie atrakcji dzieciom we własnym ogrodzie. więcej »
Zostań smart rodzicem - 5 aplikacji stworzonych dla mam

Zostań smart rodzicem - 5 aplikacji stworzonych dla mam

Która mama w dzisiejszych czasach nie posiada smartfona? Niewielkie urządzenie ma prawie każdy i coraz chętniej sięgamy po aplikacje na telefon ułatwiające codzienne obowiązki. Bankowość mobilna? Prawdziwy hit! Zakupy z dostawą do domu? Ultrawygoda! Dlaczego więc nie wprowadzić rodzicielstwa na nowoczesne tory? Usprawnij opiekę przy maluszku z dedykowaną aplikacją dla mam! więcej »
Głowa pełnych szalonych pomysłów! Prezentujemy zdjęcia z filmu Młody geniusz i kłopotliwe wynalazki
Patronat CzasDzieci.pl

Głowa pełnych szalonych pomysłów! Prezentujemy zdjęcia z filmu Młody geniusz i kłopotliwe wynalazki

Prezentujemy galerię zdjęć z wybuchowej komedii o najbardziej wyluzowanym konstruktorze świata... więcej »
Sposób na tanią i szybką przeprowadzkę z dziećmi

Sposób na tanią i szybką przeprowadzkę z dziećmi

Stosy paczek, dzieci biegające wokół cennych sprzętów, ważne dokumenty na dnie jednego z kartonów? Jeśli tak wyobrażasz sobie rodzinną przeprowadzkę, koniecznie przeczytaj ten tekst. W rzeczywistości przeprowadzka może wyglądać inaczej. więcej »
Jak wychować kreatywne dziecko?

Jak wychować kreatywne dziecko?

Czasami ważniejszy, niż kolejne prestiżowe warsztaty jest wspólny czas. Zabierzmy dzieci na weekend pod namiot albo chociaż na piknik. Wpakujmy do plecaka atlas ptaków lub drzew. Nie przygotowujmy piknikowych fancy-specjałów tylko zwykłe kanapki, paluszki czy chrupki i pozwólmy sobie na chwilę swobody. Nie zabierajmy gier, bo przy dobrej atmosferze zwykła paczka paluszków może stać się inspiracją. Nie wierzycie? Zaraz Wam udowodnimy! więcej »
Polskie Księżniczki - Święta Kinga

Polskie Księżniczki - Święta Kinga

Poznaj Kingę i inne nasze polskie Księżniczki i wędruj po Polsce ich szlakiem! Więcej dowiesz się z książki "Polskie Księżniczki" wydawnictwa Media Rodzina więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Temat na Czasie!

Jak wychować kreatywne dziecko?

Jak wychować kreatywne dziecko?

Czasami ważniejszy, niż kolejne prestiżowe warsztaty jest wspólny czas. Zabierzmy dzieci na weekend pod namiot albo chociaż na piknik. Wpakujmy do plecaka atlas ptaków lub drzew. Nie przygotowujmy...  

Temat na Czasie!

Boomerang to miejsce, w którym znajdziesz Twoje ulubione filmy rysunkowe, wideo i bezpłatne gry. Graj w gry ze swoimi ulubionymi postaciami z kanału Boomerang, takimi jak Scooby-Doo czy Tom i Jerry.  

W domu z dzieckiem

Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019