Strefa rodzica » Artykuły » Jak znaleźć chwilę tylko dla siebie, gdy mamy małe dziecko

Jak znaleźć chwilę tylko dla siebie, gdy mamy małe dzieckopowiększ

Jak znaleźć chwilę tylko dla siebie, gdy mamy małe dziecko

Gdy w naszym życiu pojawia się mały człowiek, zapominamy o całym świecie i poświęcamy się roli matki. Bez reszty i bez kompromisów. Sobie i całemu światu chcemy udowodnić, że jesteśmy matką idealną i głęboko wierzymy, że gdy wszystko będziemy robić same i odłożymy na czas jakiś wszystkie swoje potrzeby, idealną zostaniemy. I tak to trwa.


Mąż i dziadkowie po jakimś czasie uznają, że nie chcesz lub nie potrzebujesz ich pomocy, więc się wycofują. Często z wielkim żalem, bo oni też chcieli mieć swój udział w opiece nad uroczym potomkiem. A ty karmisz, przewijasz, pierzesz, nosisz na rękach próbując uspokoić płaczące niemowlę. W kółko i w kółko. Jak tylko przysiądziesz zasypiasz, bo już od kilku miesięcy nie przespałaś spokojnie żadnej nocy. To może trochę przerysowany obrazek, ale czy przynajmniej w części nie jest Ci znajomy? Czy i Ty nie dałaś się zwariować przez obraz kobiety idealnej, wyłaniający się z reklam i tabloidowych publikacji? Idealna żona, matka, pracownik… Każda z nas może tu dopisać, co chce. Wszędzie napotykamy obraz kobiety pięknej, zadbanej, uśmiechniętej i spełnionej. Czułej i mądrej matki i manager wspinającej się po szczeblach kariery. Patrząc do lustra z przerażeniem zastanawiamy się, co z nami jest nie tak, skoro do wieczora chodzimy w szlafroku, a tuszu do rzęs nie używałyśmy od miesięcy.

 

Tak, wiem, miałam pisać o tym, jak zaleźć czas dla siebie przy małym dziecku. Ale ja głęboko wierzę, że nie brak czasu jest problemem, a nasze nastawienie. Ktoś mądry powiedział, że nie uda nam się wychować szczęśliwego dziecka, jeśli same nie będziemy szczęśliwe. Że aby nasza miłość była dojrzała i mądra, najpierw same musimy pokochać siebie. Nie jestem psychologiem, nie pokuszę się o wyjaśnianie powyższej tezy. Ale jako mama dwóch już kilkuletnich córek, podpisuje się po nią obiema rękoma.

 

I wróćmy na chwilę do naszej idealnej matki. Sfrustrowana, wiecznie w pieluchach, kaszkach i butelkach, czuje się tak, jakby świat o niej zapomniał i jakby nie miał jej już nic do zaoferowania. I cóż robi ta nasza idealna matka? Z bezsilnej wściekłości krzyczy na swoje dzieci, bo tylko one są pod ręką. A one, przerażone, zachodzą w głowę cóż też zrobiły nie tak, że mama taka zła.

Sytuacja znana, prawda? Nauczenie się, że jeśli dziecko ostawimy z mężem lub babcią i pójdziemy z koleżanką na kawę, to nic strasznego się nie stanie, jest sztuką. Dla wielu z nas wielką sztuką. Ale pomyślmy chwilę, nie o sobie, a o naszych dzieciach. Pomyślmy i szczerze odpowiedzmy, czy teraz, bez reszty się im poświęcając, jesteśmy szczęśliwe. Naprawę szczęśliwe?

 

Macierzyństwo to wspaniałe doświadczenie, ale jak każde inne, musi być przeżywane rozsądnie. Pamiętajmy o tym, gdy po raz kolejny mąż lub babcia zapytają nas, czy nie potrzebujemy pomocy.

 

PS – A jeśli sami nie pytają, to może czas, żebyśmy to my ich poprosiły?

 

Sylwia B.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Fototapeta dopasowana do wnętrza czyli czym... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Fototapeta dopasowana do wnętrza czyli czym kierować się podczas wyboru?

Fototapeta dopasowana do wnętrza czyli czym kierować się podczas wyboru?

W jaki sposób dobrać fototapetę, by uzyskać wrażenie optycznego powiększenia przestrzeni lub też przeciwnie ? nadać jej przytulnego klimatu? Czy każda fototapeta sprawdzi się w przypadku salonu? Podpowiadamy czym kierować się podczas wyboru opisywanego rozwiązania wnętrzarskiego.
więcej »
Fototapety do salonu - nowoczesne dekoracje na ścianę

Fototapety do salonu - nowoczesne dekoracje na ścianę

Pragniesz diametralnie odmienić wnętrze swojego mieszkania nie przeprowadzając przy tym generalnego remontu? W takim razie sięgnij po fototapetę!
więcej »
Magia wspólnych posiłków

Magia wspólnych posiłków

Wspólne posiłki na wczesnym etapie życia mają fundamentalne znaczenie dla dalszego rozwoju. więcej »
Czy słyszysz pukanie do drzwi? To wiosna...!

Czy słyszysz pukanie do drzwi? To wiosna...!

Jak naprawdę sprawić by wiosna zagościła zarówno w nas, jak i w naszym domu? Zaangażuj dzieci we wspólne zapraszanie wiosny! Może stworzycie nową rodzinną tradycję? więcej »
Recenzja aplikacji mobilnej Blix

Recenzja aplikacji mobilnej Blix

Zastanawiasz się, czy warto zainstalować na swoim telefonie aplikację mobilną Blix? więcej »
Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Po powrocie ze szkoły dzieci raczej nie myślą o nauce. Jednak po czasie odpoczynku należy jednak sumiennie odrobić lekcje. Jak sprawić, by ten etap dnia nie kojarzył się dziecku ze żmudnym wykonywaniem obowiązków a był przyjemnością? Czy to w ogóle możliwe? więcej »
30 kreatywnych zabaw na świeżym powietrzu podczas wiosny

30 kreatywnych zabaw na świeżym powietrzu podczas wiosny

Kiedy pogoda dopisuje chyba nikt nie lubi siedzieć w domu. Wiosna to idealna pora roku do wypoczynku na świeżym powietrzu. Jak zrobić to kreatywnie? więcej »
Jak zwalczać agresywne zachowania u dzieci?

Jak zwalczać agresywne zachowania u dzieci?

Krzyki, płacz, tupanie nogami czy agresywne zachowania jednak mogą pojawić się także w każdym wieku nie tylko w stosunku do rodziców, ale także rówieśników. więcej »
Przecinek i Kropka łamią stereotypy

Przecinek i Kropka łamią stereotypy

Po pierwsze: Polacy czytają książki. Po drugie: kochają teatr. Po trzecie: mają mnóstwo pasji, wiedzy i zapału do jej poszerzania. Niektóre smutne stereotypy krążące o Polakach legły w gruzach podczas Targów Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka, które odbyły się 6 i 7 kwietnia 2019 r. w Centrum Koneser na warszawskiej Pradze.. więcej »
LEGOLAND Billund Resort - poznaj atrakcje i pobierz BEZPŁATNY BILET

LEGOLAND Billund Resort - poznaj atrakcje i pobierz BEZPŁATNY BILET

Już od 70 lat dzieci (a czasem i dorośli) bawią się fenomenalnymi klockami LEGO®. To właśnie z nimi do dzisiaj wielu kojarzy Danię. Sukces klocków przełożył się w 1968 roku na otwarcie niezwykłego parku rozrywki LEGOLAND w miejscowości Billund. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
30 kreatywnych zabaw na świeżym powietrzu podczas wiosny

30 kreatywnych zabaw na świeżym powietrzu podczas wiosny

Na aktywny i pełen wrażeń wypoczynek w promieniach słońca jest mnóstwo pomysłów.  
Czy słyszysz pukanie do drzwi? To wiosna...!

Czy słyszysz pukanie do drzwi? To wiosna...!

Jak naprawdę sprawić by wiosna zagościła zarówno w nas, jak i w naszym domu? Zaangażuj dzieci we wspólne zapraszanie wiosny! Może stworzycie nową rodzinną tradycję?  
Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Po powrocie ze szkoły dzieci raczej nie myślą o nauce. Jak sprawić, by ten etap dnia nie kojarzył się dziecku ze żmudnym wykonywaniem obowiązków a był przyjemnością?  

Wycieczka na Czasie

Weekend za miastem. Konstancin-Jeziorna

Weekend za miastem. Konstancin-Jeziorna

Razem z nami odkryjcie uroki miasta-uzdrowiska oraz pobliskiego Lasu Kabackiego. Idealne na wiosenną lub letnią rodzinną wyprawę.  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Odchudzamy dzieci1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019