Strefa rodzica » Artykuły » Rysowanie to pokazywanie marzeń

Rysowanie to pokazywanie marzeńpowiększ

Rysowanie to pokazywanie marzeń

Wywiad z Agnieszką Cegielską – prezenterką telewizyjną, która podarowała swój rysunek do „Bazgroszytu Gwiazd” stworzonego przez Fundację Mówimy obrazami.

 

Dlaczego według Pani rysowanie jest ważne w rozwoju dzieci?


Akurat nasze pokolenie doskonale zna odpowiedź na to pytanie. Kiedyś nie było komputerów i innych elektronicznych zabawek , a paczka kredek była dla nas w sferze marzeń.  W moim rodzinnym Malborku było ognisko plastyczne, każdy z nas marzył, by tam się znaleźć. Dla mnie to było magiczne miejsce, choć nie chodziłam tam, bo byłam w szkole muzycznej i mama uznała, że mam już za dużo zajęć. Ognisko plastyczne jawiło mi się jako zaczarowany, magiczny świat. Kiedyś znalazłam się tam przypadkiem i miałam szansę ten świat zobaczyć z bliska – wydało mi się wówczas, że jestem w bajce braci Grimm: w jednej sali dzieci rysowały, w innej rzeźbiły, w jeszcze innej malowały farbami. Zamieniłabym wówczas szkołę muzyczną na zajęcia z plastyki.


W tamtych czasach, kiedy w sklepach niczego nie było, blok, paczka kredek, farbki, to był szczyt marzeń. To, co z moją siostrą Elizą przelewałyśmy na papier, to był cały nasz świat – nasze odczucia, nasze marzenia, nasze pragnienia. Na każdą rodzinną uroczystość szykowałyśmy ręcznie robione laurki. Od kiedy Franio zaczął koślawo trzymać kredkę w rączce, jest u nas w domu „przykaz” robienia laurki na Dzień Babci, Dziadka. Powielam wzorce wyniesione z naszego rodzinnego domu i sprawia mi to ogromną przyjemność. Wracają najwspanialsze wspomnienia.


Czy jako dorosła osoba nadal rysuje Pani kwiatki i inne „bazgroły” na notatkach ze spotkań?


Oj tak, bardzo lubię to robić! Mam wrażenie, że to jest forma odstresowania. Często też zaznaczam kredkami dyżury w grafiku telewizyjnym. Sprawia mi to ogromną radość:) Do dziś zdarza mi się kupić sobie paczkę kredek. I nawet, jeśli ich nie używam, odczuwam przyjemność z posiadania ich. Najpiękniejszą paczkę kredek kupiłam sobie w sklepiku pokładowym w samolocie do Japonii. W listach do mamy rysowałam różne historie – w ten sposób opowiadałam jej, co się u mnie dzieje.


Co jest Pani popisowym rysunkiem?


Słońce. Zawsze słońce! Mam taki schemat rysowania: chmurka, z chmurki przejście do tęczy, a z tęczy do słońca. Bo przecież po każdym deszczu zawsze wychodzi słońce i w życiu i za oknami:)


Co rysuje Pani synek?


Na tym etapie rysuje wszystko oczywiście. Moje ulubione rysunki Franka to jego odrysowane dłonie, które przyklejam na szafki w naszym mieszkaniu. Widzę, że rysowanie go interesuje, ale robi to w typowym dla chłopców ekspresowym tempie – rysunek za rysunkiem, kartka za kartką, a przy okazji sprawdza jeszcze wytrzymałość kredek. Zauważyłam, że chłopcy mają mniejszą cierpliwość do takich zajęć, dziewczynki potrafią usiąść i godzinami malować. Chłopcom trzeba podsuwać tematy do rysowania.


Pani najzabawniejsze wspomnienie z dzieciństwa?


Bardziej skupiam się teraz na dzieciństwie mojego synka. Opowiem historię, która weszła już do naszego kanonu rodzinnych opowieści. Któregoś razu babcia wyszła na chwilę do łazienki, wróciła, a na całej ścianie w pokoju był namalowany obraz. Spojrzałyśmy na siebie z babcią, będąc w absolutnym szoku, i pytamy Frania – Co to jest? A on na to – Jak to, co? Droga taty na lotnisko!  Był bardzo dumny ze swojego dzieła. Ktokolwiek nas odwiedzał, nie mógł nie podziwiać tego obrazu – był na centralnym miejscu w dużym pokoju na największej ścianie.


Co najbardziej lubi Pani w swojej pracy?


Kontakt z ludźmi. Daje cudowną wymianę energii. Pracuję nad tym, by była to wyłącznie pozytywna wymiana. W mojej pracy nie ma miejsca na monotonię. W naszym kraju trudno o to, żeby pogoda była nudna – co chwilę coś się dzieje. Codziennie jest inaczej, codziennie spotykam też nowych ludzi. Szalenie miłe jest dla mnie to, kiedy słyszę od widzów, że sprawia im przyjemność obcowanie ze mną na ekranie. Mówią, że dodaję im energii, że chce się im uśmiechnąć. Nie ma nic fajniejszego – robić coś z myślą o innych i wiedzieć, że oni odbierają to pozytywnie.


Co powiedziałaby Pani dzieciom, które marzą o pracy w telewizji?


Powiedziałabym, że marzenia się spełniają. Tylko trzeba je sobie wyobrazić – można je powiedzieć na głos, wyśnić, albo namalować właśnie. To, co rysujemy, może być formą realizacji naszych pragnień, naszych marzeń.
Moja ukochana bajka, która śniła mi się po nocach – dowód na to, jak bajki potrafią działać na wyobraźnię – to był „Zaczarowany ołówek”. Co on potrafił wyczarować! Do dziś mam przed oczami rzeczy, które zaczarowany ołówek rysował, a one ożywały. Miałyśmy z moja siostrą Elizą wrażenie, że cokolwiek my namalujemy, też ożyje. Kiedy dzieci rysują swoje marzenia, nadają im w ten sposób realną postać. Nie przypadkiem stosujemy przecież w dorosłym życiu technikę wizualizacji.


Dlaczego zdecydowała się Pani wspierać fundację Mówimy obrazami?


Kiedy byłam dzieckiem, największym moim marzeniem i najwspanialszym prezentem, jaki mogłam dostać, była paczka kredek. Sklep papierniczy był dla nas, dzieci, namiastką raju. Piórniki z wyposażeniem, czyli z kredkami i mazakami, pojawiły się później i były nieosiągalnym marzeniem. Miały je tylko dzieci, które miały rodzinę za naszymi zachodnimi granicami. Ja nie byłam szczęśliwą posiadaczką takiego piórnika, ale miałam koleżanki, które go miały. Kiedy otwierały taki piórnik, pachniało innym światem… Ja za to miałam kredki, które były temperowane do samego końca. Dzisiaj jest mnóstwo takich gadżetów do rysowania. Ale jest też mnóstwo dzieci, które marzą o paczce kredek. Dla wielu dzieci paczka kredek jest spełnieniem marzeń. Dzięki nim mogą się przenieść w magiczny świat i narysować swoje marzenia, pragnienia, swoje radości i smutki. Bardzo podoba mi się fundacyjna akcja rozdawania kredek i dlatego całym sercem ją wspieram.


Jak zachęciłaby Pani innych do wspierania fundacji Mówimy Obrazami?


Chyba nie ma nic fajniejszego, jak w tak prosty sposób pomóc fundacji obdarować kredkami kolejne dzieci. Miałam tę wielką przyjemność przekazać kredki podopiecznym fundacji Szkoła Otwartych Serc w Malborku. Wiem dokładnie, co tam się działo – jaka to była radość! Jak bardzo dzieci były dumne, jak mówiły, że to będą kredki tylko na specjalne okazje.


Dla nas to jest często tylko paczka kredek, a dla dzieci to jest aż paczka kredek. Czekoladę zjemy bardzo szybko, a kredki zostaną. Choć wiem, że czasami kredki smakują prawie tak dobrze, jak czekolada:)


Fundacja Mówimy obrazami (www.mowimyobrazami.pl) wręcza dzieciom w całej Polsce kredki, aby rozwijać ich wyobraźnię i ćwiczyć motorykę rączki. Dlaczego kredki? Ponieważ dają one dzieciom niesamowite możliwości. Maluchy mogą rysować wszystko, co podpowiada im wyobraźnia, przelewać swoje emocje na papier i ćwiczyć motorykę rączki, co jest tak ważne przy nauce pisania. Jak dotąd fundacja wręczyła 33 960 kredek, otrzymało je 3000 dzieci. Pokolorujmy razem całą Polskę!

 

Więcej na:
www.mowimyobrazami.pl
www.bazgroszyt.pl
www.facebook.com/mowimyobrazami

 


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Ścigają się, by dzieci mogły chodzić do... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Ścigają się, by dzieci mogły chodzić do szkoły

Ścigają się, by dzieci mogły chodzić do szkoły

Każdy przejechany przez drużynę CCC Team kilometr może zmienić los wielu dzieci. "Wykręcone" na rowerach szosowych kilometry są szansą na budowanie szkół oraz pomoc w najbiedniejszych krajach świata. "Edukacja to klucz do wolności, demokracji i rozwoju, to najlepsza inwestycja w przyszłość następnych pokoleń" - słowa Nelsona Mandeli nie tracą na aktualności. więcej »
Jak zachęcić dziecko do czytania?

Jak zachęcić dziecko do czytania?

Chcesz zachęcić dziecko do częstszego sięgania po książki, ale nie wiesz jak to zrobić? Jak sprawić, by czas spędzony na czytaniu był przyjemnością? więcej »
Letnia Akademia LiveKid

Letnia Akademia LiveKid

Dziewięciu wyjątkowych prelegentów, setki zapisanych Gości, 540 minut edukacyjnych spotkań dla Rodziców. więcej »
Bydgoszcz na weekend

Bydgoszcz na weekend

Bydgoszcz to miasto, w którym nie sposób się nudzić! Obojętnie czy ma się 5 lat czy 50. Przekonajcie się sami. więcej »
Runmaggedon dla Komitetu Ochrony Praw Dziecka!

Runmaggedon dla Komitetu Ochrony Praw Dziecka!

Najbardziej ekstremalny bieg z przeszkodami w Polsce, czyli Runmaggedon łączy wyzwanie sportowe z integracją zespołów pracowniczych i wsparciem szczytnego celu. Uczestnicy Runmaggedonu pomaganie mają we krwi. Teraz mogą wesprzeć Komitet Ochrony Praw Dziecka więcej »
Pierwsze urodziny - prezenty na roczek dla chłopca i dziewczynki

Pierwsze urodziny - prezenty na roczek dla chłopca i dziewczynki

Roczek to długo wyczekiwana chwila przez rodziców, dziadków, chrzestnych i wszystkich innych członków rodziny brzdąca. Goście zwykle intensywnie zastanawiają się nad odpowiednim prezentem dla rocznego dziecka. Okazuje się, że wybór wcale nie jest trudny! Zobacz, jakie zabawki okażą się najlepszym prezentem na pierwsze urodziny i dlaczego zadowolone będzie z nich nie tylko dziecko, ale też jego rodzice. więcej »
5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

Psy są najlepszymi przyjaciółmi naszych dzieci! Jednak by nawiązać przyjaźń ze zwierzakiem domowym, dzieci powinny nauczyć się jak bezpiecznie obchodzić się z czworonogami! więcej »
Konkurs - Moje ulubione miejsca do biegania
Patronat CzasDzieci.pl

Konkurs - Moje ulubione miejsca do biegania

Zapraszamy najmłodszych fanów biegania do kolejnego konkursu; "Moje lubione miejsca do biegania", w którym zadaniem uczestników jest przedstawienie w dowolnej formie (opis, rysunek, zdjęcie) z krótkim uzasadnieniem, najlepszych miejsc na jogging. więcej »
Jak pies z kotem? a może z szopem? Premiera nowego serialu "Taffy" w Boomerangu

Jak pies z kotem? a może z szopem? Premiera nowego serialu "Taffy" w Boomerangu

Boomerang przedstawia nowego bohatera! Buszujący w śmieciach szop - Taffy - przebiera się za kota i zadomawia w rezydencji Pani Majętnej. Wierny przyjaciel właścicielki, pies Bentley wie, kim tak naprawdę jest nowy lokator i zrobi wszystko, żeby się go pozbyć. Premiera już 15 lipca więcej »
Fast food w dziecięcej diecie

Fast food w dziecięcej diecie

Dzieci uwielbiają potrawy typu fast food, i jest to fakt, z którym trudno dyskutować. Nawet najwyborniejsza zupa pomidorowa czy najpiękniej wysmażony kotlet schabowy w starciu z pizzą, burgerami, hot-dogami lub frytkami mają w opinii małych smakoszy bardzo nikłe szanse powodzenia... więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Słoneczniki 2019

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

Po raz kolejny oddajemy głos Wam, Rodzicom, jako najlepszym ekspertom oceniającym inicjatywy, które odbyły się na przełomie lat 2018/2019.  
5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

Psy są najlepszymi przyjaciółmi naszych dzieci! Jednak by nawiązać przyjaźń ze zwierzakiem domowym, dzieci powinny nauczyć się jak bezpiecznie obchodzić się z czworonogami!  

W domu z dzieckiem

Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019