Strefa rodzica » Artykuły » Jak wzbudzić w dziecku motywację?

Jak wzbudzić w dziecku motywację?powiększ

Jak wzbudzić w dziecku motywację?

Motywacja jest bardzo szerokim pojęciem, które wiąże się zarówno z emocjami, jak i naszymi potrzebami i przekonaniami odnośnie konkretnych działań. Jedną z najstarszych i najpopularniejszych teorii motywacji jest tzw. piramida potrzeb, stworzona przez amerykańskiego psychologia Abrahama Maslowa. Mówi ona o tym, że potrzeby człowieka uszeregowane są od najbardziej podstawowych, zapewniających przeżycie do tych, które powodują rozwój i poczucie spełnienia i jedynie całkowite zaspokojenie potrzeb pierwszego rodzaju umożliwia motywację do spełniania drugich.

 

Założenie to nie znalazło potwierdzenia ani w życiu codziennym, ani w dalszych badaniach psychologicznych. Sami możemy to zaobserwować w zachowaniu dzieci. Gdy zaangażują się one w jakąś pasjonującą rozrywkę, na przykład granie w piłkę czy oglądanie ulubionej bajki, potrafią zapomnieć o tym, że są głodne czy chce im się pić. Jednak z pewnością niektóre założenia tej teorii można zastosować w życiu codziennym. Przede wszystkim, jedną z podstawowych według Maslowa potrzeb jest potrzeba bezpieczeństwa. Jest ona szczególnie ważna dla dzieci. W budowaniu motywacji do działań podejmowanych przez dziecko może ona objawiać się przyzwoleniem osób bliskich do rozwoju konkretnego zainteresowania, a także akceptacją, która nie polega tylko na wożeniu dziecka na wybrane zajęcia, ale również jego aktywne wspomaganie, uczestniczenie w zawodach, wystawach czy koncertach. W początkowym etapie jest to również poczucie dziecka, że może próbować wielu różnych aktywności i dopiero po czasie wybrać tę, która najbardziej mu odpowiada.

 

Jeśli zdarzy się, że dziecko po pewnym czasie zaczyna tracić motywację do rozwoju swojej pasji czy zajęć, które do tej pory nie sprawiały mu problemu, na przykład nauki, warto zacząć od spokojnej rozmowy. Gdy twierdzi, że nic się dzieje, należy porozmawiać z nauczycielem lub trenerem. Możliwe, że dziecko doświadcza jakiś nieprzyjemnych sytuacji wśród rówieśników i to powoduje jego zniechęcenie. Trzeba też pamiętać o tym, że najmłodsi najszybciej uczą się poprzez obserwowanie dorosłych i branie z nich przykładu. Jeśli powtarzamy dziecku, że powinno kontynuować swoje działania, na przykład uczyć się, chodzić na dodatkowe zajęcia czy też jeździć na rowerze zamiast przesiadywać przed komputerem, a naszą jedyną aktywność po powrocie z pracy stanowi zmienianie kanałów w telewizji, takie zachęcanie nie przyniesie skutku, ponieważ dziecko będzie je uznawać za sprzeczne z przykładem, który sami mu dajemy.

 

Jeśli jednak powyższe działania nie przynoszą zamierzonych efektów, warto przeprowadzić małe ćwiczenie. Można spytać dziecko, kto jest jego wzorem w działaniu, do której stracił motywację. Może to być na przykład instruktor zajęć dodatkowych, nauczyciel ulubionego przedmiotu czy gwiazda sportu. Następnie, razem z dzieckiem myślimy, co taka osoba musiała robić, by być w tym miejscu, w którym jest obecnie i na tej podstawie ustalamy plan działania dla dziecka na najbliższe kilka miesięcy. Za każdym razem, gdy poczuje ono zniechęcenie do zajęć, możemy przypomnieć mu to ćwiczenie i poprosić, by wyobraziło sobie, że samo podejmuje takie działania jak jego autorytet i zdobywa podobne uznanie.

Warto pamiętać, że kształtowanie w dziecku od najmłodszych lat motywacji do działań, których się podejmuje, pomoże mu również w przyszłości, w dalszej edukacji, pracy, a także osiąganiu zamierzonych celów w życiu. Jednak najgorszą rzeczą, którą można zrobić, jest zmuszanie dziecka do kontynuowania działań, które nie przynoszą mu radości, lub wymaganie od niego niesamowitych osiągnięć w dziedzinach, które są obowiązkowe, ale niebyt lubiane, np. konkretne przedmioty w szkole. Takie działania mogą spowodować u dziecka zniechęcenie do każdego rodzaju aktywności, a także obniżenie poczucia własnej wartości.

 

Dlatego warto przede wszystkim budować taką atmosferę w domu, by dziecko mogło szczerze porozmawiać z nami za każdym razem, gdy ma jakieś wątpliwości dotyczące swoich działań i wiedziało, że spróbujemy wspólnie z nim znaleźć rozwiązanie każdej sytuacji.

Napisała: Dominika Olszak, Fundacja Edukacyjna ODiTK.
 


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Wizyta w ZOO jeszcze nigdy nie była tak zabawna... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Wizyta w ZOO jeszcze nigdy nie była tak zabawna - premiera nowego serialu Boomeranga!

Wizyta w ZOO jeszcze nigdy nie była tak zabawna - premiera nowego serialu Boomeranga!

Już 19 sierpnia najmłodsi widzowie kanału Boomerang poznają lokatorów szalonego londyńskiego ZOO. Nie zabraknie beatboxujących żółwi, śpiewających surykatek, lwów i pingwinów oraz rozrabiających lemurów... więcej »
Marcin Dorociński kradnie show w trzecim zwiastunie "Playmobil. Film"
Patronat CzasDzieci.pl

Marcin Dorociński kradnie show w trzecim zwiastunie "Playmobil. Film"

Są bohaterowie ze stali, są bohaterowie niezniszczalni, ale naprawdę niewielu mieści się w pudełku z dziesięcioma innymi figurkami... więcej »
Kino Dzieci o wychowaniu - cykl warsztatów i wykładów dla dorosłych

Kino Dzieci o wychowaniu - cykl warsztatów i wykładów dla dorosłych

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci kontynuuje serię wydarzeń Kino Dzieci o wychowaniu skierowaną do dorosłych uczestników: rodziców, opiekunów, nauczycieli i edukatorów. więcej »
Szkolny LOOZZ z Biedronką

Szkolny LOOZZ z Biedronką

Doskonale rozumiejąc potrzeby młodych odbiorców i wymagania rodziców, firma St. Majewski wprowadza na rynek nową markę artykułów tekstylnych o nazwie ?LOOZZ?. Produkty z tej linii to m.in. plecaki, piórniki oraz saszetki, których głównymi zaletami są: funkcjonalność, jakość, modne wzornictwo i atrakcyjna cena. WyLOOZZowana kolekcja dostępna będzie wyłącznie w ofercie sieci sklepów Biedronka od dnia 5 sierpnia br. więcej »
Powiększanie piersi, czyli sposób na jędrny biust po karmieniu dziecka

Powiększanie piersi, czyli sposób na jędrny biust po karmieniu dziecka

Chociaż operacje plastyczne piersi nie należą do zabiegów tanich, wiele kobiet z nich korzysta. Szczególnie dotyczy to matek, których piersi na skutek ciąży i karmienia utraciły swoją objętość, kształt i jędrność, a na skórze pojawiły się rozstępy. więcej »
10 najlepszych wodnych zabaw na lato

10 najlepszych wodnych zabaw na lato

Mamy dla Was pomysły zabaw do wykorzystania w ogrodzie, na plaży, w lesie na działce. Z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi. więcej »
Książki na czasie - Lipiec 2019

Książki na czasie - Lipiec 2019

Jeśli myślicie, że wydawcy w wakacje odpoczywają? to chcemy Was zaskoczyć. Choć pewnie część z nich udała się właśnie na zasłużony odpoczynek to pomyśleli o nas - miłośnikach czytania i dzięki temu zapraszamy Was na nasze podsumowanie lipca. Miłej lektury! więcej »
Jak wybrać drugi fotelik

Jak wybrać drugi fotelik

Pierwszy rok za Wami. Nosidełko robi się powoli zbyt ciasne, czas więc pomyśleć o zmianie fotelika. Jeśli właśnie stoisz przed wyborem drugiego fotelika i nie wiesz od czego zacząć, zacznij od naszego krótkiego poradnika, który przygotowaliśmy... więcej »
Jak udekorować tort urodzinowy dla dziecka?

Jak udekorować tort urodzinowy dla dziecka?

Tort dla dziecka rządzi się swoimi prawami. Nie wystarczy, żeby dobrze smakował - musi też znakomicie się prezentować! więcej »
Prawidłowe nawadnianie organizmu

Prawidłowe nawadnianie organizmu

Tegoroczne lato przywitało nas falą upałów. Piękna, słoneczna pogoda to idealne warunki do odpoczynku nad wodą lub w ogrodzie. Jednak wysokie temperatury zobowiązują do szczególnego zadbania o zdrowie swoje i dzieci. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Wydarzenie na Czasie

Dino Expo - Ruchome dinozaury

Dino Expo - Ruchome dinozaury

Twoje dziecko uwielbia dinozaury? Mamy dla Ciebie wspaniałą wiadomość! Świat pradawnych gadów zawita do Warszawy! Wybierz się z nami w niesamowitą podróż w czasie! Tylko przez dwa wakacyjne...  

Weekend na Czasie

10 miejsc na piknik. Do 100 km od Warszawy

10 miejsc na piknik. Do 100 km od Warszawy

Koszyk, napoje, przysmaki, koc i w drogę! Piknik to jeden z milszych pomysłów na rodzinne spędzanie czasu latem.  

Temat na Lato

Prawidłowe nawadnianie organizmu

Prawidłowe nawadnianie organizmu

Tegoroczne lato przywitało nas falą upałów. Piękna, słoneczna pogoda to idealne warunki do odpoczynku nad wodą lub w ogrodzie. Jednak wysokie temperatury zobowiązują do szczególnego zadbania...  

W domu z dzieckiem

Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019