Strefa rodzica » Artykuły » Jak wzbudzić w dziecku motywację?

Jak wzbudzić w dziecku motywację?powiększ

Jak wzbudzić w dziecku motywację?

Motywacja jest bardzo szerokim pojęciem, które wiąże się zarówno z emocjami, jak i naszymi potrzebami i przekonaniami odnośnie konkretnych działań. Jedną z najstarszych i najpopularniejszych teorii motywacji jest tzw. piramida potrzeb, stworzona przez amerykańskiego psychologia Abrahama Maslowa. Mówi ona o tym, że potrzeby człowieka uszeregowane są od najbardziej podstawowych, zapewniających przeżycie do tych, które powodują rozwój i poczucie spełnienia i jedynie całkowite zaspokojenie potrzeb pierwszego rodzaju umożliwia motywację do spełniania drugich.

 

Założenie to nie znalazło potwierdzenia ani w życiu codziennym, ani w dalszych badaniach psychologicznych. Sami możemy to zaobserwować w zachowaniu dzieci. Gdy zaangażują się one w jakąś pasjonującą rozrywkę, na przykład granie w piłkę czy oglądanie ulubionej bajki, potrafią zapomnieć o tym, że są głodne czy chce im się pić. Jednak z pewnością niektóre założenia tej teorii można zastosować w życiu codziennym. Przede wszystkim, jedną z podstawowych według Maslowa potrzeb jest potrzeba bezpieczeństwa. Jest ona szczególnie ważna dla dzieci. W budowaniu motywacji do działań podejmowanych przez dziecko może ona objawiać się przyzwoleniem osób bliskich do rozwoju konkretnego zainteresowania, a także akceptacją, która nie polega tylko na wożeniu dziecka na wybrane zajęcia, ale również jego aktywne wspomaganie, uczestniczenie w zawodach, wystawach czy koncertach. W początkowym etapie jest to również poczucie dziecka, że może próbować wielu różnych aktywności i dopiero po czasie wybrać tę, która najbardziej mu odpowiada.

 

Jeśli zdarzy się, że dziecko po pewnym czasie zaczyna tracić motywację do rozwoju swojej pasji czy zajęć, które do tej pory nie sprawiały mu problemu, na przykład nauki, warto zacząć od spokojnej rozmowy. Gdy twierdzi, że nic się dzieje, należy porozmawiać z nauczycielem lub trenerem. Możliwe, że dziecko doświadcza jakiś nieprzyjemnych sytuacji wśród rówieśników i to powoduje jego zniechęcenie. Trzeba też pamiętać o tym, że najmłodsi najszybciej uczą się poprzez obserwowanie dorosłych i branie z nich przykładu. Jeśli powtarzamy dziecku, że powinno kontynuować swoje działania, na przykład uczyć się, chodzić na dodatkowe zajęcia czy też jeździć na rowerze zamiast przesiadywać przed komputerem, a naszą jedyną aktywność po powrocie z pracy stanowi zmienianie kanałów w telewizji, takie zachęcanie nie przyniesie skutku, ponieważ dziecko będzie je uznawać za sprzeczne z przykładem, który sami mu dajemy.

 

Jeśli jednak powyższe działania nie przynoszą zamierzonych efektów, warto przeprowadzić małe ćwiczenie. Można spytać dziecko, kto jest jego wzorem w działaniu, do której stracił motywację. Może to być na przykład instruktor zajęć dodatkowych, nauczyciel ulubionego przedmiotu czy gwiazda sportu. Następnie, razem z dzieckiem myślimy, co taka osoba musiała robić, by być w tym miejscu, w którym jest obecnie i na tej podstawie ustalamy plan działania dla dziecka na najbliższe kilka miesięcy. Za każdym razem, gdy poczuje ono zniechęcenie do zajęć, możemy przypomnieć mu to ćwiczenie i poprosić, by wyobraziło sobie, że samo podejmuje takie działania jak jego autorytet i zdobywa podobne uznanie.

Warto pamiętać, że kształtowanie w dziecku od najmłodszych lat motywacji do działań, których się podejmuje, pomoże mu również w przyszłości, w dalszej edukacji, pracy, a także osiąganiu zamierzonych celów w życiu. Jednak najgorszą rzeczą, którą można zrobić, jest zmuszanie dziecka do kontynuowania działań, które nie przynoszą mu radości, lub wymaganie od niego niesamowitych osiągnięć w dziedzinach, które są obowiązkowe, ale niebyt lubiane, np. konkretne przedmioty w szkole. Takie działania mogą spowodować u dziecka zniechęcenie do każdego rodzaju aktywności, a także obniżenie poczucia własnej wartości.

 

Dlatego warto przede wszystkim budować taką atmosferę w domu, by dziecko mogło szczerze porozmawiać z nami za każdym razem, gdy ma jakieś wątpliwości dotyczące swoich działań i wiedziało, że spróbujemy wspólnie z nim znaleźć rozwiązanie każdej sytuacji.

Napisała: Dominika Olszak, Fundacja Edukacyjna ODiTK.
 


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Wielki Finał Projektu "Zbieraj z klasą" więcej » x
Zobacz » Artykuły
Wielki Finał Projektu "Zbieraj z klasą"
Patronat CzasDzieci.pl

Wielki Finał Projektu "Zbieraj z klasą"

Wielki Finał "Zbieraj z klasą" odbył się w środę, 15 maja 2019 r. w Hulakula Rozrywkowe Centrum Miasta w Warszawie... więcej »
Zabawki - sto powodów do uśmiechu

Zabawki - sto powodów do uśmiechu

Kochając dziecko, dbasz o jego potrzeby. Jedną z nich jest zabawa. Dzięki tej formie aktywności Twoja pociecha rozwija się prawidłowo, zwłaszcza że na każdym etapie życia towarzyszą jej zabawki. Są one konieczne do zdobywania wiedzy i umiejętności, a przy okazji stanowią źródło radości dla obdarowywanego szkraba. Mając to na uwadze, rozglądasz się za kolejnym prezentem? Oto kilka podpowiedzi. więcej »
Bajkowy Dzień Dziecka - perły polskiej animacji na ekranach kin studyjnych
Patronat CzasDzieci.pl

Bajkowy Dzień Dziecka - perły polskiej animacji na ekranach kin studyjnych

W dniach 30 maja - 2 czerwca 2019 kina niezależne zapraszają najmłodszych widzów oraz ich bliskich na wspólną wyprawę do Krainy Baśni. W programie historie pełne marzeń, śmiechu, przygód i przyjaźni zaskakujące jakością obrazu i dźwięku. więcej »
Jak pomóc dziecku przełamać lęk?

Jak pomóc dziecku przełamać lęk?

Chyba nie ma na świecie dziecka, które by się choć raz czegoś nie bało. Strach jest normalną reakcją na to co nieznane. więcej »
Wspólny posiłek - wspólny czas!

Wspólny posiłek - wspólny czas!

W dzisiejszych czasach, pełnych obowiązków i ciągłego pośpiechu, wspólny posiłek to moment, w którym cała rodzina spotyka się w jednym miejscu i poświęca sobie nawzajem kilkanaście cennych minut. Przedstawiamy zasady dobrej atmosfery podczas wspólnych posiłków... więcej »
Pomysły na słodką zabawę!

Pomysły na słodką zabawę!

Okazuje się, że nie tylko w czasie deszczu dzieci się nudzą. Niektóre maluchy są szczególnie znudzone podczas posiłku, który przeciąga się w nieskończoność, a jedynym sposobem na jego zjedzenie jest włączenie bajki. Chcemy pokazać Wam, że możecie odczarować nudne podwieczorki, wykorzystując znany i lubiany przez wszystkich? budyń! więcej »
Co zrobić, by maluch pokochał mleczne przekąski?

Co zrobić, by maluch pokochał mleczne przekąski?

Niechęć dziecka do jedzenia produktów mlecznych spędza sen z powiek wielu rodzicom. Maluch intensywnie się rozwija, dlatego chcemy dostarczyć jego ciału i umysłowi niezbędnych składników odżywczych. Jednak co zrobić (i czego nie robić), gdy nasza pociecha nie akceptuje mleka? Przede wszystkim: zachować spokój. I przeczytać ten artykuł! więcej »
Koncerty - 5 powodów, dla których wydarzenia muzyczne cieszą się popularnością

Koncerty - 5 powodów, dla których wydarzenia muzyczne cieszą się popularnością

Istnieje wiele różnych pomysłów na to, jak spędzić wolny czas. Popularnością cieszą się, między innymi, koncerty. Różnorodne wydarzenia muzyczne mogą być naprawdę świetnym rozwiązaniem w wielu przypadkach i z rozmaitych powodów. więcej »
Smaczne i zdrowe łakocie dla dzieci - poznaj najlepsze przepisy

Smaczne i zdrowe łakocie dla dzieci - poznaj najlepsze przepisy

Dzieci chętnie sięgają po słodkie przekąski, jednak nie wszystkie łakocie są dla nich zdrowe. Dowiedz się, jakie desery warto podawać najmłodszym, by zapewnić im zrównoważony rozwój. więcej »
"Panda i banda" autora "Madagaskaru" w kinach już od piątku 24 maja!
Patronat CzasDzieci.pl

"Panda i banda" autora "Madagaskaru" w kinach już od piątku 24 maja!

Nieprzypadkowo filmy wideo z pandami robią furorę w internecie. Bo czyż może być coś bardziej uroczego od małej pandy? Tym razem zagubiony futrzak trafi na duży ekran - będzie jednym z bohaterów filmu animowanego "Panda i banda" więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Jak oswoić dziecko z wodą?

Jak oswoić dziecko z wodą?

Wiele dzieci boi się wody. Z takim zachowanie trudno sobie poradzić planując urlop nad morzem czy nad jeziorem. Jak pomóc maluchowi oswoić się z głębszą wodą niż ta w wannie?  

Kolejowe ABC

Kampania Kolejowe ABC to ogólnopolska kampania informacyjno -edukacyjna z zakresu bezpieczeństwa kolejowego.  
Jak pomóc dziecku przełamać lęk?

Jak pomóc dziecku przełamać lęk?

Chyba nie ma na świecie dziecka, które by się choć raz czegoś nie bało. Strach jest normalną reakcją na to co nieznane.  

Młodzież czyta: Dystopie

Młodzież czyta: Dystopie

Młodzież czyta: Dystopie

W kolejnej odsłonie ?polecanek? dla młodzieży chciałabym zwrócić uwagę na konkretny rodzaj książek. Mianowicie ? Antyutopie. Wiele tytułów z tego gatunku jest powszechnie znanych i doczekało...  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019