Warszawa

Mamy z Włoch polecają

Mamy z Włoch polecają

1. Stawy Cietrzewia

 

Stawy Cietrzewia to zespół czterech sztucznych zbiorników wodnych (glinianek) zlokalizowanych na terenie Włoch, pomiędzy ulicami Cietrzewią, Zbocze, Pana Tadeusza, Dukatową i Konewki, o powierzchni 8,1 ha.
Glinianka Cietrzewia wraz z Glinianką Krańcowa tworzą malowniczy teren zielony wkomponowany w osiedle domków jednorodzinnych. W XIX w pracowały tu cegielnie dla rozwijającej się stolicy, dzisiaj jest to azyl dla wszelakiego ptactwa wodnego, oaza ciszy i spokoju.
Stawy te powstały na skutek wydobycia gliny na potrzeby okolicznych cegielni. Stąd popularna nazwa obiektu, Glinianki. Po zaprzestaniu wydobycia gliny teren ten był wykorzystywany do przechowywania lodu w okresie letnim, tak zwane lodownie. Po zaprzestaniu eksploatacji obiektu zostały one zalane wodą i otrzymały dzisiejszy wygląd.
Stawy nie były zagospodarowane i stanowiły ostoję dzikiej przyrody o charakterze wodnym mimo wykorzystywania ich do odprowadzania ścieków z pobliskiej zajezdni autobusowej. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku teren stawów został zagospodarowany, stworzono alejki, tereny zabaw dla dzieci. Zaprzestano spuszczać nieczystości. Obecnie jest to jedno z atrakcyjniejszych miejsc wypoczynku mieszkańców Starych Włoch.
Stawy posiadają obiegowe nazwy własne. Największy zbiornik wodny to "Ocean", a łączący się z nim poprzez bród mniejszy staw zlokalizowany przy ul. Cietrzewia nazywany jest "Szkolnym" z racji na sąsiedztwo zabudowań Szkoły Podstawowej nr 94. Najmniejszy ze stawów nosi nazwę "Karpiówka".
W 2011 roku dzielnica Włochy rozpoczęła rewitalizację otoczenia stawów. Wybudowano siłownię „pod chmurką” oraz plac zabaw dla młodszych dzieci. Ścieżki wokół stawów zachęcają do spacerowania i przejażdżek rowerowych. Jest to wyjątkowo urokliwe miejsce.

 

  • plac zabaw,
  • siłownia (pod chmurką),
  • ścieżki spacerowe,
  • stawy z fontannami.


 

 

 

 

2. Park Kombatantów


Park Kombatantów, zwyczajowo nazywany Parkiem Koelichenów (od nazwiska ostatnich właścicieli) znajduje się w obrębie ulic Chrościckiego, Świerszcza, Koziorożca i Cienistej. Ma powierzchnię ok. 2 hektarów.
Początki obecnego parku to koniec XVIII wieku. Hrabia Tadeusz Mostowski stworzył tutaj swoją podwarszawską rezydencję. Wówczas zaprojektowano obecny – dość obszerny park. Także w roku 1842 hrabia Mostowski własnym nakładem ukończył budowę neorenesansowego pałacyku. Od 1844 do II wojny światowej park i pałacyk stały się własnością Koelichenów, rodziny o holenderskim pochodzeniu zajmującej się przemysłowym barwieniem tkanin. Już wówczas w parku rosło wiele egzotycznych jak na Polskę okazów drzew.
W czasie wojny w tutejszym pałacyku znajdowała się przychodnia zdrowia.
W parku, od strony ulicy Świerszcza znajduje się krzyż oraz pomniki upamiętniające mieszkańców dzielnicy, którzy zostali w 1944 roku wywiezieni z Włoch. W pałacyku znajduje się obecnie biblioteka.
W latach 1999-2000 park został gruntownie wyremontowany: zainstalowano nowe lampy, ułożono chodniki. W centralnej części powstał nowoczesny plac zabaw dla dzieci. Z okresu XVIII-wiecznego zachował się także niewielki fragment ogrodzenia – brama wejściowa przy skrzyżowaniu dzisiejszej ulic Zdobniczej, Obrońców Pokoju i Cienistej. W roku 2009 powstały dwa nowe place zabaw (jeden zastąpił stary plac) ufundowane przez Lotnisko Chopina, znajdujące się na terenie dzielnicy Włochy. Natomiast rok później ustawiono drugą bramę na przeciwległym krańcu parku obok pałacyku (w pobliżu zbiegu ulic Chrościckiego i Przyłęckiej).
Budynek pałacyku umieszczony został (między innymi obok samolotu) w herbie istniejącej do 2002 roku gminy Warszawa-Włochy, jako jeden z jej symboli.
Park dzięki swym historycznym właścicielom do dziś jest pełen wspaniałych obiektów przyrodniczych. Kilka najbardziej okazałych drzew znajdujących się na terenie parku to pomniki przyrody. W sąsiedztwie Parku Kombatantów znajduje się tzw. Staw Koziorożca, jest to glinianka.

 

  • place zabaw,
  • ścieżki spacerowe,
  • staw Koziorożca,
  •  pałacyk.

 

3. Fort V Twierdzy Warszawa

 

Fort V ("Włochy") jest to jeden z fortów pierścienia zewnętrznego Twierdzy Warszawa, wybudowany w latach osiemdziesiątych XIX wieku. Poprzednim w kolejności jest Fort IV "Chrzanów", zaś następnym - Fort VI "Okęcie".
Do dnia dzisiejszego fort zachował się w dobrym stanie. Teren poforteczny w jego szyi i na esplanadzie (przed czołem) zajmuje cmentarz. Istnieją zachowane w bardzo dobrym stanie koszary i ruiny kaponier. Bardzo czytelny układ ziemny fortu, między innymi wał i esplanada, ulega w ostatnich latach dewastacji i zatarciu. Fort w chwili obecnej jest objęty planem rewitalizacji Urzędu Dzielnicy Włochy. W obrysie wałów mają się znaleźć boisko i korty tenisowe oraz miejsca rekreacyjne dla mieszkańców dzielnicy. Budynkiem koszar opiekuje się Fundacja Ochrony Zabytków Techniki Wojskowej będąca w trakcie tworzenia tam skansenu sprzętu militarnego.
Jest to idealne miejsce dla osób lubiących mniej uporządkowany teren. Tereny fortu („małpi gaj”) mogą stanowić wspaniałe miejsce do zabaw. Można tu zorganizować podchody dla starszych dzieci. Teren jest nierówny i można tu znaleźć wiele ciekawych kryjówek.

www.fortwlochy.pl

 

  •  ekspozycja militarna-forty,
  •  dzikie ścieżki rowerowo-spacerowe,
  •  boisko.

 

Zapraszamy do Dzielnicy Włochy!


Opracowała: Krystyna Łuczak
Klub Integracji Rodzinno-Sąsiedzkiej w Ursusie

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć