Warszawa

Bóle mięśni i stawów - przyczyny i sposoby łagodzenia

Bóle mięśni i stawów - przyczyny i sposoby łagodzenia

Bóle mięśni i stawów to dokuczliwe objawy, z którymi zmagają się osoby w różnym wieku. Przyczyn odpowiadających za dolegliwości bólowe mięśni i stawów może być wiele, w tym zarówno te związane z urazami, jak i infekcjami czy chorobami przewlekłymi. Dolegliwości bólowe u niektórych pacjentów potrafią być bardzo silne, utrudniając im codzienne funkcjonowanie. W tym artykule podpowiadamy zatem, co na ból mięśni i kości może pomóc, a także doradzamy, kiedy ze wspomnianymi dolegliwościami najlepiej zgłosić się do lekarza. 

 

Dlaczego bolą mięśnie i stawy? Przyczyny prawdopodobne

 

Ból mięśni i stawów może się pojawić z wielu różnych powodów. Jeśli występuje nagle i jest silny, prawdopodobnie jego przyczyną jest uraz lub kontuzja. Można jednak wymienić również bóle mięśni i stawów, które rozwijają się stopniowo, z czasem stając się coraz bardziej uciążliwymi.

 

Do najczęstszych przyczyn bólów mięśni i stawów zalicza się:

 

  • zwichnięcie, skręcenie, uraz,
  • przeciążenie i przetrenowanie,
  • chorobę zwyrodnieniową stawów,
  • zapalenie stawów,
  • fibromialgię,
  • infekcję wirusową,
  • neuropatię uciskową,
  • dnę moczanową,
  • niektóre leki (skutek uboczny).

 

Bardzo często z dolegliwościami bólowymi mięśni i stawów zmagają się sportowcy, dlatego w ich przypadku warto mieć w domowej apteczne dobre preparaty na mięśnie i stawy, które przyniosą ulgę w przypadku przetrenowania czy dolegliwości towarzyszących kontuzjom. Oczywiście nie tylko sportowcy mierzą się z bólami mięśni i stawów, ale również osoby mniej aktywne, w tym przykładowo pacjenci zmagający się z grypą czy reumatoidalnym zapaleniem stawów.

 

Co może pomóc na ból mięśni i stawów? Leki bez recepty

 

Ból mięśni i stawów może utrudniać codzienne funkcjonowanie, a nawet zakłócać spokojny sen w nocy. W takich przypadkach najlepiej sięgać po preparaty działające przeciwbólowo i przeciwzapalnie, a te są dostępne jako leki miejscowe i doustne. Miejscowo działają np. plastry, żele czy maści przeciwbólowe i przeciwzapalne, natomiast doustnie najczęściej stosuje się tabletki lub kapsułki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Zaletą preparatów miejscowych jest to, że ich działanie jest szybkie i skupione konkretnie na miejscu bólu, a ogólny wpływ na organizm (i związane z nim skutki uboczne) mniejszy. Leki doustne natomiast sprawdzą się, gdy obolałych jest więcej obszarów ciała lub jego większa powierzchnia.

 

Dobry i polecany od pokoleń sposób na ból mięśni i kości to działanie ciepłem lub zimnem. Zimne okłady sprawdzą się dobrze np. w przypadku kontuzji, nie tylko przynosząc ulgę w bólu, ale jednocześnie redukując obrzęk. Ciepłe okłady natomiast warto wykorzystać w przypadku przetrenowania i nadmiernego przeciążenia układu ruchu – pomogą rozluźnić mięśnie i zapewnią lepszy dopływ krwi do tkanek, przynosząc ulgę w dokuczliwym bólu. Do okładów możesz wykorzystać z powodzeniem ciepłe lub schłodzone ręczniki bądź termofor, ale najlepiej sprawdzą się w tym celu specjalne kompresy chłodzące/rozgrzewające. Popularnością cieszą się ponadto preparaty miejscowo chłodzące czy rozgrzewające w postaci maści lub żelu.

 

Bóle reumatyczne – co pomaga?

 

Jedną z przyczyn dolegliwości bólowych układu ruchu są bóle reumatyczne. Mają związek z przewlekłym stanem zapalnym tkanki łącznej, najczęściej o podłożu autoimmunologicznym – niejednokrotnie towarzyszy im też sztywność stawów i inne dolegliwości. Na bóle reumatyczne można stosować np. preparaty łagodzące na bazie kasztanowca, diabelskiego pazura, wyciągu z winorośli czy krwawnika. Równie dobrze na mięśnie i stawy działają preparaty na bazie szarotki alpejskiej i arniki, a także pięciornika czy kamfory. Przy bólach reumatycznych dodatkowo pacjenci stosują zwykle niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz produkty o działaniu rozgrzewającym/chłodzącym.

 

Preparaty na mięśnie i stawy uzupełniające dietę 

 

Na koniec warto podkreślić, że w niektórych przypadkach dolegliwości bólowe układu ruchu wynikają z pewnych niedoborów dietetycznych. Aby im zapobiegać, warto omówić z lekarzem, czy nie sprawdzą się tutaj preparaty na mięśnie i stawy uzupełniające dietę w takie składniki jak np. kolagen czy witamina C, które wspomagają kondycję chrząstek, kości i mięśni. Takie preparaty są polecane m.in. sportowcom i osobom narażającym stawy na duże przeciążenia, a także osobom z nadprogramowymi kilogramami, osobom starszym i pacjentom po kontuzjach. Wsparciem dla kondycji stawów mogą być również preparaty z siarczanem chondroityny, który wspomaga utrzymanie właściwej ruchomości stawów, a także z kwasem hialuronowym, który jest znany ze swoich właściwości wiążących wodę.

Przy problemach z układem ruchu nie zapominajmy również o podstawach, czyli o dostosowanej do aktualnych możliwości aktywności fizycznej, ewentualnie o dobranej do danego przypadku rehabilitacji czy zabiegach fizjoterapeutycznych. Właściwie dobrane ćwiczenia i zabiegi mogą pomóc nie tylko ograniczyć ból mięśni i stawów, ale jednocześnie poprawić ich ruchomość. Oczywiście ewentualne ćwiczenia i zabiegi można wdrożyć wyłącznie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem i zgodnie z jego wskazówkami – nie rozpoczynaj ich na własną rękę!

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć