Badania prenatalne są niezwykle ważne dla oceny przebiegu ciąży. Nie są one obowiązkowe, jednak dobrze rozważyć ich wykonanie. Pozwalają na wczesnym etapie wykryć nieprawidłowości w rozwoju płodu. Jak wyglądają takie badania i kiedy je wykonać? Sprawdź.
Badania prenatalne to zbiór badań, które wykonuje się w okresie prenatalnym w celu rozpoznania ewentualnych wad płodu lub powikłań w ciąży. W przypadku rozpoznania nieprawidłowości, pozwalają włączyć odpowiednie leczenie lub postępowanie, które sprawi, że rokowania dla mamy i przyszłego dziecka będą lepsze. Wykonywanie badań prenatalnych w określonym czasie jest ważne, ponieważ może uratować życie. Poza USG, można wykonać badania z krwi matki, np. testu prenatalny Harmony https://www.alab.pl/badanie/test-prenatalny-harmony-t21-t18-t13-panel-w-kierunku-aneuploidii-chromosomow-plci-mikrodelecja-22q112-plec-dziecka. Można go przeprowadzić już od 10. tygodnia ciąży, a jego wyniki pozwalają określić ryzyko wystąpienia najczęstszych zaburzeń chromosomalnych u płodu.
Lista i terminy badań prenatalnych są ustalone przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników:
Pierwsze badanie prenatalne jest bardzo ważne nie tylko pod kątem prowadzenia ciąży, ale również jest to ważne wydarzenie dla kobiety. Warto jednak pamiętać, że poza USG konieczne może być wykonanie innych badań, które są niezbędne dla oceny rozwoju ciąży.
Badania prenatalne można podzielić na inwazyjne i nieinwazyjne. Nie u każdej kobiety są one jednak wykonywane. Badania inwazyjne, do których należy amniopunkcja, kordocenteza i biopsja kosmówkowa wykonywane są na wyraźne wskazanie lekarza. Może on je zlecić, gdy występuje podejrzenie wady rozwojowej u płodu.
Najpopularniejszym nieinwazyjnym badaniem prenatalnym jest ultrasonografia (USG). Należy ją wykonać w każdym trymestrze ciąży, ponieważ pozwala ocenić, czy płód rozwija się prawidłowo. Ponadto lekarz może również zalecić badania z krwi, jak np.:
Warto wiedzieć: Badanie ultrasonograficzne (USG) jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne. Pozwala nie tylko ocenić rozwój płodu, ale również zobaczyć go na ekranie monitora.
Badania ultrasonograficzne wykonywane w każdym trymestrze ciąży nie są obowiązkowe dla każdej kobiety, która spodziewa się dziecka, ale rekomenduje się ich przeprowadzanie. Pozwalają one zweryfikować, czy istnieją wady genetyczne płodu, a także jaka jest anatomia, tempo wzrostu, ilość płynu owodniowego czy położenie dziecka. Każde z tych USG jest ważne, ponieważ dostarcza innych informacji o przebiegu ciąży.
Ważnym badaniem, którego wykonanie należy rozważyć jest wspomniany wcześniej test wolnego płodowego DNA. Pozwala on określić czy istnieje ryzyko wystąpienia wad genetycznych płodu. Badanie może być przeprowadzone już od 10. tygodnia ciąży.
Bibliografia:
Artykuł sponsorowany