Zmierzamy do końca 42. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu. Dzisiaj poznaliśmy zwycięzców Złotych Koziołków oraz Marcinów i Marcinków, czyli najlepsze filmy dla dzieci i dla młodzieży wśród krótkich i pełnych metraży. Czekamy jeszcze na wybór najlepszego tytułu wśród alekinowej Publiczności!
Dziesięć składów jurorskich przez cały tydzień oglądało konkursowe filmy i przyznało nagrody. Przedstawiamy zwycięskie filmy oraz uzasadnienia werdyktów Jury: Złote
Koziołki dla Najlepszego Filmu Pełnometrażowego dla Dzieci otrzymuje film „Pozdrowienia z Marsa” (reż. Sarah Winkenstette, Niemcy, 2024)
Uzasadnienie Jury Międzynarodowego Filmów Pełnometrażowych dla Dzieci:
„Pozdrowienia z Marsa” to intymna historia doskonale opowiedziana za pomocą języka filmowego wykorzystanego do ukazania punktu widzenia głównego bohatera, który postrzega świat inaczej niż inni. Już od pierwszej sceny widzowie zanurzają się w świat protagonisty, w którego znakomicie wcielił się młody aktor Theo Kretschmer. To kompleksowe i angażujące wprowadzenie do neuroróżnorodności opowiedziane z użyciem doskonale opracowanych animacji i ścieżki dźwiękowej. Świetnie skonstruowana opowieść naturalnie i wiarygodnie prezentuje rodzinę daleką od przesłodzonego obrazu, wobec którego widownia nie pozostanie obojętna.
Złote Koziołki dla Najlepszego Filmu Pełnometrażowego dla Młodzieży otrzymuje film „Major Tones” (reż. Ingrid Pokropek, Argentyna, Hiszpania, 2023)
Uzasadnienie Jury Międzynarodowego Filmów Pełnometrażowych dla Młodzieży:
Ten debiut jest niczym emocjonalna podróż w głąb wyobraźni. Podejmuje dość powszechny temat żałoby, ale robi to w niebywale zaskakujący sposób, a przy tym pozostaje wierny złożonym realiom dorastania. Autorka bawi się elementami realizmu magicznego, nadając znaczenia wielu poetyckim momentom, przy czym nigdy nie szuka łatwych odpowiedzi. Ta historia jest niemal zagadką do rozszyfrowania, ale mamy świadomość, że swoje piękno najpełniej ujawnia zachowując element tajemnicy.
Wyróżnienie dla filmu „Jesteśmy idealni” (reż. Marek Kozakiewicz, Polska, 2024)
Uzasadnienie Jury Międzynarodowego Filmów Pełnometrażowych dla Młodzieży:
Rzadko w kinie widzimy tak czuły portret społeczności LGBTQ+. Wszystkie świadectwa młodych ludzi były na równi odważne, wzruszające i niezwykle intymne. Mogliśmy wczuć się nie tylko w ich sytuację, ale też obrać perspektywę ich rodziców – doświadczyć miłości do ich dzieci. Uznaliśmy to za ważne przesłanie we wciąż niełatwych czasach dla osób LGBTQ+.
Złote Koziołki dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego dla Dzieci otrzymuje film „Gruszka w ogrodzie” (reż. Shadab Shayegan, Niemcy, Iran, 2024)
Uzasadnienie Jury Międzynarodowego Filmów Krótkometrażowych:
Byliśmy pod wrażeniem odważnego stylu wizualnego filmu, któremu udaje się pożenić abstrakcję z czytelnością. Szczegóły uwzględnione w ruchu postaci ożywiają je, nadają im kształt i dodają uroku. Adaptację zachowania dziecka wobec zmian zachodzących w życiu bliskiej jej osoby przedstawiono w bardzo autentyczny sposób. Film uczy nas, że zmiany mogą być trudne dla wszystkich i możemy być pewni, że uda się nam znaleźć sposób, by sobie z nimi poradzić.
Złote Koziołki dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego dla Młodzieży otrzymuje film „Chikha - Queen” (reż. Ayoub Layoussifi, Zahoua Raji, Maroko/Francja, 2024)
Uzasadnienie Jury Międzynarodowego Filmów Krótkometrażowych:
Odkrywanie muzycznej poezji oraz stylu życia zanurzonych w tradycji nas zafascynowało. Nowo poznany świat w pełni pochłonął. Dostrzegliśmy silną postać kobiecą, która walczyła o przynależne jej miejsce w swojej rodzinie i panujących obyczajach społeczności. Podziwiamy to, że głos jej serca poprowadził ją ku wolności.
Nagroda dla Najlepszego Filmu Pełnometrażowego dla Dzieci otrzymuje film „Young Hearts” (reż. Anthony Schatteman, Belgia, Holandia, 2024)
Uzasadnienie Jury ECFA:
Nagrodę European Children Film Association otrzymuje film będący pięknym obrazem pierwszej miłości. To film otwierający umysły, w którym z łatwością można identyfikować się z bohaterami. Znajdujemy w nim cały wachlarz emocji, które pierwszej miłości towarzyszą, a każda z nich ukazana jest w bardzo autentyczny sposób.
Nagroda dla Najlepszego Filmu Pełnometrażowego dla Dzieci otrzymuje film „Flow” (reż. Gints Zilbalodis, Łotwa, Belgia, 2024)
Uzasadnienie Jury Międzynarodowego Edukatorek Filmowych:
Ten animowany film zaprasza widzów do świata widzianego oczami zwierząt, w którym łatwo zauważyć brak człowieka, podobnie jak jego wszechobecny wpływ. Bez używania dialogów, film nakreśla swoją historię wyrazistym stylem wizualnym i bogato teksturowanymi obrazami, sprawiając, że ta jest czytelna dla każdej widowni i w dowolnym kontekście, oraz otwarta na osobiste spojrzenie. Autentyczne i wierne przedstawienie zwierzęcych bohaterów tworzy pole do interpretacji wyzwań, z jakimi mierzymy się w coraz bardziej kruchym świecie. Edukacyjny potencjał „Flow” odnajdujemy w jego silnym przesłaniu o podejmowaniu współpracy pomimo różnic, szerokim wachlarzu odniesień wizualnych i artystycznych, oraz położonym nacisku na świadomości ekologicznej i poczuciu empatii. Pozwala on nawiązać wartościowy dialog.
Wyróżnienie dla filmu „Lili” (reż. Sylwia Rosak, Polska, 2023)
Uzasadnienie Jury Międzynarodowego Edukatorek Filmowych:
Wyróżnienie otrzymuje film „Lili” jako dokument stworzony przez obiecującą młodą reżyserkę, która w autentyczny sposób przedstawiła ważne tematy. Zapoznaje nas z wyjątkową i ujmującą 8-letnią bohaterką, która potrafi podchodzić do delikatnych osobistych spraw z humorem, dojrzałością i ciekawością, inspirując przy tym zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Nagroda Marcina dla Najlepszego Filmu Pełnometrażowego dla Młodzieży otrzymuje film „Kiedy przegraliśmy z Niemcami” (reż. Guido van Driel, Holandia, 2023)
Uzasadnienie Jury Młodych Filmów Pełnometrażowych:
Nagrodę główną zdecydowaliśmy się przyznać filmowi „Kiedy przegraliśmy z Niemcami”, za ukazanie dziecięcego świata w sposób prosty, ale i niepozbawiony emocjonalnej głębi. Urokliwa opowieść o tyleż zwykłym, co przełomowym momencie z życia dwójki bohaterów, przemienia się dzięki wyrazistym czarno-białym zdjęciom w ujawniającą niepokojące szczegóły nostalgiczną pocztówkę sprzed pół wieku, a jednocześnie uniwersalną historię o utracie niewinności.
Nagroda Marcina dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego dla Młodzieży otrzymuje film „Stymulanty i Empatogeny” (reż. Mateusz Pacewicz, Polska, 2024)
Uzasadnienie Jury Młodych Filmów Krótkometrażowych:
Za trafne przedstawienie przywar polskiego społeczeństwa, ukazanie w krzywym zwierciadle polskiej gościnności i rzetelne sportretowanie problemów i różnic środowiskowych wśród współczesnej młodzieży Jury Młodych Filmów Krótkometrażowych pragnie wręczyć nagrodę filmowi „Stymulanty i Empatogeny” w reżyserii Mateusza Pacewicza. Wyróżnienie dla filmu „Opieka” (reż. Jagoda Tłok, Wielka Brytania) Uzasadnienie Jury Młodych Filmów Krótkometrażowych: Wybór między filmami krótkometrażowymi dla młodzieży biorącymi udział w tegorocznej edycji festiwalu Ale Kino! nie był łatwy. Dlatego chcielibyśmy wyróżnić film „Opieka” w reżyserii Jagody Tłok, za naturalistyczne ukazanie ważnego tematu kapitalizacji ludzkiego zdrowia.
Nagroda dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego dla Młodzieży otrzymuje film „Stymulanty i Empatogeny” (reż. Mateusz Pacewicz, Polska, 2024)
Uzasadnienie Jury Młodych Krytyków Filmowych KAMERA AKCJA:
Wybraliśmy „Stymulanty i Empatogeny”! Znajduje drogę między gatunkową przyjemnością a społecznie osadzonym dowcipem. Zamiast tragizować - afirmuje, pokazując, że to na przeciągu stereotypów rodzi się prawdziwe spełnione kino queerowe. Nagroda Marcinka dla Najlepszego Filmu Pełnometrażowego dla Dzieci otrzymuje film „Young Hearts” (reż. Anthony Schatteman, Belgia, Holandia, 2024) Uzasadnienie Jury Dzieci Filmów Pełnometrażowych: Film ten pokazuje drogę, którą przechodzi główny bohater od zagubienia do akceptacji samego siebie i osiąga szczęście, jakie można czerpać z codziennego życia. Jeśli się otworzymy przed najbliższymi i opowiemy im o swoich uczuciach, to oni nam pomogą w radzeniu sobie z trudnym czasem dojrzewania i pierwszą miłością, a także nas zaakceptują. Ten film może zmienić życie młodych odbiorców podobnych do głównego bohatera Eliasa.
Wyróżnienie dla filmu „Lars jest LOL” (reż. Eirik Sæter Stordahl, Norwegia, 2024)
Uzasadnienie Jury Dzieci Filmów Pełnometrażowych:
Chcieliśmy wyróżnić film, który zasługuje, w naszym odczuciu, na szczególną uwagę. To historia przyjaźni, która przechodzi próbę wytrzymałości i trwałości. Może nas nauczyć, że nie warto słuchać grupy, która znęca się nad bezbronnymi i słabszymi, a także należy umieć się przyznać do popełnionych błędów i przeprosić za wyrządzoną przykrość.
Nagroda Marcinka dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego dla Dzieci otrzymuje film „Lola i pianino hałasów” (reż. Augusto Zanovello, Francja, Szwajcaria, Polska, 2024)
Uzasadnienie Jury Dzieci Filmów Krótkometrażowych:
● za wspaniale wykonaną animację, dobrze dobraną scenografię i kreatywnie wykonane postaci,
● za świetnie skomponowaną i zaprezentowaną muzykę konkretną,
● za połączenie wszystkich filmowych elementów w piękną i spójną całość wraz z zachowaniem mocnego przekazu dla młodego widza,
● oraz za wytrwałość i pomysłowość głównej bohaterki, dzięki której mogliśmy poznać fragment świata wypełnionego dźwiękami i kolorami jej wyjątkowego brata.
Nagrody specjalne:
Nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich dla Filmu Pełnometrażowego dla Dzieci otrzymuje film „Smok Diplodok” (reż. Wojciech Wawszczyk, Polska, Czechy, Słowacja, 2024)
Uzasadnienie:
„Smok Diplodok” to wielowarstwowa opowieść o zakręconym i absurdalnym świecie autora komiksów Tadeusza Baranowskiego, która zyskuje z każdym kolejnym seansem. Zbalansowanie znakomitych postaci, uniwersalnej tematyki i dynamicznej opowieści pokazuje, jak ściśle przeplatają się ze sobą literatura i film, prawdziwe życie i wyobraźnia. Świat realny trafnie przedstawia twórcę komiksów, który od najmłodszych lat podąża za swoją pasją, podkreślając znaczenie kreatywności. Natomiast świat animowany pokazuje, jak dziwne formy może przyjąć ludzka wyobraźnia. Opowieść pełna akcji i warstwy filozoficznej doskonale zadziała na międzypokoleniową publiczność. Poruszająca historia o osiąganiu celu pomimo trudności czyni ją uniwersalnym filmem, który z łatwością przekroczy granice geograficzne i pokoleniowe.
Wyróżnienie dla filmu „Young Hearts” (reż. Anthony Schatteman, Belgia, Holandia, 2024)
Uzasadnienie:
Świetnie stworzona i przekonująco opowiedziana historia o pierwszej miłości, której potrzebują wszystkie pokolenia.
Nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich dla Polskiego Filmu Krótkometrażowego otrzymuje film „Ziemniaki” (reż. Marcin Podolec, Polska, 2024)
Uzasadnienie:
Chociaż film zaczyna się w czerni i bieli, pokazuje w piękny sposób, że międzyludzkie relacje są bogate w spektrum kolorów. Czułość, urok i subtelność tego filmowego obrazu poruszyły nasze serca. Jesteśmy pod wrażeniem, jak język wizualny tego filmu wzmocnił prostą, acz zniuansowaną historię, powodując, że pomimo całej jego subtelności, przesłanie jest dla nas bardzo mocne.
Nagrodę Organizatora Festiwalu Ale Debiut! otrzymuje aktorka Villo Demeter („Przypadkowo napisałam książkę”)
Wędrujące Koziołki - nagrodę publiczności Wędrującego Ale Kino! otrzymuje film „Jajko czy kura?” (reż. Sébastien Gagné, Kanada, 2024)
42. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! 24.11-1.12.2024 Poznań Kino Muza, Multikino 51, Kino Pałacowe, Scena Wspólna
Festiwal należy do:
European Children’s Film Association ECFA
The International Film Festival Network (IFFN)