Warszawa

Twoja najlepsza roz(g)rywka

Gra. Ile możliwości kryje się pod tym słowem. Gry od zawsze pozwalały doświadczyć wielu emocji, zmierzyć się ze sobą i z innymi, poczuć smak zwycięstwa i porażki. Angażowały umysł i ciało, ćwiczyły sprawności, przenosiły w nieznane światy i dawały możliwość wcielenia się w dowolną istotę i kreowania jej losów. Gra to przyzwolenie na beztroskę i eksplorację krainy fantazji, na przekraczanie granic tego, co realne i możliwe, a zarazem szansa na budowanie nowych doświadczeń i sprawdzenie się w różnych sytuacjach. To wielowymiarowa rozrywka, atrakcyjna dla ludzi w każdym wieku i w każdym miejscu. I tak ważna dla zachowania równowagi między koniecznością, a wolnością. 

 

Z potrzeby wspólnego doświadczenia gry zrodziło się wydarzenie, które pozwala dzielić się tą pasją z innymi, a zarazem samemu odkrywać nieznane dotąd obszary i możliwości spędzania czasu. Wydarzenie, które zrzesza tysiące pasjonatów dobrej rozrywki, niezależnie od wieku czy miejsca zamieszkania. Będące odpowiedzią na potrzebę wspólnego spędzania czasu w niezapomnianej atmosferze.  Festiwal i Targi Gier Planszowych BookGame w Krakowie.

 

 

Festiwal narodził się w 2023 roku i jest młodszym bratem znanych już dobrze Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Organizatorzy oddali ukłon prężnie rozwijającej się branży gier planszowych, przy których swój wolny czas spędza wciąż więcej ludzi. By ukazać niezwykle bogatą i wartą uwagi ofertę wydawniczą stworzono niepowtarzalną imprezę, której celem jest nie tylko zobaczenie, lecz przede wszystkim przeżycie, doświadczenie, zaangażowanie i niezapomniana zabawa. W efekcie na powierzchni 14 tysięcy metrów (k) krakowskiego EXPO spotkają się ze sobą wystawcy, autorzy, specjaliści i miłośnicy gier, influencerzy, instruktorowie i animatorzy połączeni jedną pasją.

 

Kiedy, gdzie i dla kogo?

 

Festiwal i Targi Gier Planszowych BookGame rozpoczną się w piątek 1 marca 2024 roku o godzinie 10.00. Przez kolejne trzy dni będzie można uczestniczyć w różnorodnym programie, który przewiduje atrakcje dla zwiedzających w każdym wieku: dla dzieci z rodzicami, dziadków z wnukami, zaawansowanych graczy i grup szukających sposobu na sobotnie popołudnie. Atrakcje zostały pomyślane tak, by przez cały czas trwania festiwalu każdy znalazł coś dla siebie. 

 

Kiedy:

 • 1.03.2024 (piątek) w godz. 10:00–16:00
 • 2.03.2024 (sobota) w godz. 10:00–19:00; Games Room w godz. 10:00-22:00
 • 3.03.2024 (niedziela) w godz. 10:00–17:00

 

Gdzie:

 • EXPO Kraków
 • ul. Galicyjska 9 

 

Dla kogo?

 • Dla każdego bez względu na wiek i umiejętności.

 

 

PLANSZÓWKI…

 • turnieje z nagrodami

W programie imprezy znajduje się około trzydziestu turniejów angażujących uczestników od 6 roku życia. Na dziesiątkach stanowisk będzie można zmierzyć się w takich grach, jak Carcassone, Catan, Rój, Super Farmer, Bandido i Bandida, Set, a także Miś Wojtek, Orzeł czy Niepodległa

 • nowości i pomysły

Ponadto w strefie prototypów będzie można zaprezentować swoją grę lub pomysł na nią, uzyskać poradę ekspertów i zagrać w niewydane jeszcze gry. Program: https://bookgamekrakow.pl/program-i-wystawcy/program-festiwalu-/strefa-prototypow

 • wypożyczalnia gier

Uczestnicy targów będą mogli skorzystać z bezpłatnej wypożyczali, w której dostępnych będzie ponad 1000 tytułów gier. Strefa grania czynna będzie przez cały czas trwania imprezy, a w sobotę otwarta aż do 22.00. Dzięki doświadczonym instruktorom ze Stowarzyszenia Miłośników Gier Planszowych Gralicja, którzy będą wprowadzać w tajniki gier, z wypożyczalni będą mogli skorzystać wytrawni gracze, jak i osoby mające styczność z planszówką po raz pierwszy.  

 

 

…I NIE TYLKO PLANSZÓWKI

Wśród bogatej i różnorodnej oferty znajdzie się też coś dla:

 • miłośników szachów: nauka gry, turnieje m.in. z Mistrzem Świata do lat 16 Jakubem Seemannem, szachy XXL i nietypowe szachy z Harrego Pottera,
 • cosplaya: pokazy, tworzenie korony króla Nazguli z Władcy Pierścieni (piątek o 14:00, sobota i niedziela o 11:00 i 13:00),
 • RPG: sesje gier fabularnych RPG z udziałem znanych Mistrzów Gry, w tym przygotowane specjalnie dla dzieci,
 • gier bitewnych: warsztaty malowania figurek, turniej rangi master w Middle-Earth Strategy Battle Game,
 • gier terenowych: gry terenowe na motywach Harrego Pottera i cyklu Operacja,
 • pokazów z udziałem grup rekonstrukcyjnych w tym premierowej gry Cichociemni – Spadochroniarze Armii Krajowej,
 • Kostki Rubika: układanie kostek na czas, pokazy żonglerki Kostkami Rubika z udziałem Dżodżo (Mam Talent), zawody w tworzeniu moaziki z kostek, Smart Kostka
 • Puzzli: zawody w układaniu 500 i 1000 puzzli na czas;
 • LEGO: pierwsze w Polsce zawody w składaniu klocków LEGO na czas.

 

 

WYDARZENIE również DLA RODZIN

Czas konieczny na zaangażowanie w grę to często niedostępny komfort dla rodzin z dziećmi. W związku z tym organizatorzy festiwalu zadbali o tych najmłodszych, by dać rodzicom przestrzeń do swobodnego badania różnorodnej oferty targów. Na maluchy czeka Strefa Zabaw z animatorami, a dla tych ciut bardziej samodzielnych uczestników przygotowano wiele atrakcji, m.in. czytanie z Albikiem, zabawy z CzuCzu i Kicią Kocią, szachy plenerowe, gry terenowe, puzzle, układanie LEGO, laboratoria i eksperymenty naukowe (chemiczne wybuchy, wyrzutnia rakiet, izolowanie DNA z banana i wiele innych). 

 

PODAJ DALEJ

Targi gier to nie tylko okazja do rozrywki i poznania nowych możliwości spędzania czasu, lecz także możliwość propagowania tej formy aktywności wśród młodych ludzi, zbyt często zamkniętych w jednoosobowej, elektronicznej rzeczywistości. Dlatego przygotowano cykl warsztatów i prelekcji dla bibliotekarzy i nauczycieli, mówiących o tym, jak wykorzystywać gry planszowe w przestrzeni szkoły i biblioteki, by były one atrakcyjne i pomocne w chociażby propagowaniu czytelnictwa. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu bibliotek w gry zorganizowano również akcję Gra za grę, czyli zbiórkę gier planszowych dla małopolskich bibliotek, by nadać im drugie życie i umożliwić skorzystanie z nich wielu odbiorcom.  

 

 

NAGRODY

Angażując się w liczne zabawy i konkursy będzie można powalczyć o różnorodne nagrody. O nagrody będą walczyć również gry, gdyż w czasie targów odbędzie się rozstrzygnięcie konkursu BookGame Award, dla najlepszych gier planszowych wydanych po polsku w 2023 roku w sześciu kategoriach (gra dla dzieci do 6 r.ż., gra rodzinna, gra imprezowa, gra zaawansowana, gra logiczna i gra publiczności BookGame). 

 

ZRÓB TO INACZEJ

Doświadcz spotkania z grą, jakiego nie było ci dane jeszcze doświadczyć. Poczuj emocje jakie unoszą się w przestrzeni wypełnionej pasją i rywalizacją, zabawą i nauką, a przede wszystkim ludźmi o podobnych zainteresowaniach, połączonych wspólną przygodą. Obojętnie czy przyjdziesz sam, czy z przyjaciółmi, z rodzicami, czy z dziadkiem masz szansę ciekawie i kreatywnie spędzić czas. Targi gier to przestrzeń, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Począwszy od premiery wyczekiwanej gry, skończywszy na ulubionym food trucku w chwili przerwy. 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć