Gra. Ile możliwości kryje się pod tym słowem. Gry od zawsze pozwalały doświadczyć wielu emocji, zmierzyć się ze sobą i z innymi, poczuć smak zwycięstwa i porażki. Angażowały umysł i ciało, ćwiczyły sprawności, przenosiły w nieznane światy i dawały możliwość wcielenia się w dowolną istotę i kreowania jej losów. Gra to przyzwolenie na beztroskę i eksplorację krainy fantazji, na przekraczanie granic tego, co realne i możliwe, a zarazem szansa na budowanie nowych doświadczeń i sprawdzenie się w różnych sytuacjach. To wielowymiarowa rozrywka, atrakcyjna dla ludzi w każdym wieku i w każdym miejscu. I tak ważna dla zachowania równowagi między koniecznością, a wolnością.
Z potrzeby wspólnego doświadczenia gry zrodziło się wydarzenie, które pozwala dzielić się tą pasją z innymi, a zarazem samemu odkrywać nieznane dotąd obszary i możliwości spędzania czasu. Wydarzenie, które zrzesza tysiące pasjonatów dobrej rozrywki, niezależnie od wieku czy miejsca zamieszkania. Będące odpowiedzią na potrzebę wspólnego spędzania czasu w niezapomnianej atmosferze. Festiwal i Targi Gier Planszowych BookGame w Krakowie.
Festiwal narodził się w 2023 roku i jest młodszym bratem znanych już dobrze Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Organizatorzy oddali ukłon prężnie rozwijającej się branży gier planszowych, przy których swój wolny czas spędza wciąż więcej ludzi. By ukazać niezwykle bogatą i wartą uwagi ofertę wydawniczą stworzono niepowtarzalną imprezę, której celem jest nie tylko zobaczenie, lecz przede wszystkim przeżycie, doświadczenie, zaangażowanie i niezapomniana zabawa. W efekcie na powierzchni 14 tysięcy metrów (k) krakowskiego EXPO spotkają się ze sobą wystawcy, autorzy, specjaliści i miłośnicy gier, influencerzy, instruktorowie i animatorzy połączeni jedną pasją.
Festiwal i Targi Gier Planszowych BookGame rozpoczną się w piątek 1 marca 2024 roku o godzinie 10.00. Przez kolejne trzy dni będzie można uczestniczyć w różnorodnym programie, który przewiduje atrakcje dla zwiedzających w każdym wieku: dla dzieci z rodzicami, dziadków z wnukami, zaawansowanych graczy i grup szukających sposobu na sobotnie popołudnie. Atrakcje zostały pomyślane tak, by przez cały czas trwania festiwalu każdy znalazł coś dla siebie.
W programie imprezy znajduje się około trzydziestu turniejów angażujących uczestników od 6 roku życia. Na dziesiątkach stanowisk będzie można zmierzyć się w takich grach, jak Carcassone, Catan, Rój, Super Farmer, Bandido i Bandida, Set, a także Miś Wojtek, Orzeł czy Niepodległa.
Ponadto w strefie prototypów będzie można zaprezentować swoją grę lub pomysł na nią, uzyskać poradę ekspertów i zagrać w niewydane jeszcze gry. Program: https://bookgamekrakow.pl/program-i-wystawcy/program-festiwalu-/strefa-prototypow
Uczestnicy targów będą mogli skorzystać z bezpłatnej wypożyczali, w której dostępnych będzie ponad 1000 tytułów gier. Strefa grania czynna będzie przez cały czas trwania imprezy, a w sobotę otwarta aż do 22.00. Dzięki doświadczonym instruktorom ze Stowarzyszenia Miłośników Gier Planszowych Gralicja, którzy będą wprowadzać w tajniki gier, z wypożyczalni będą mogli skorzystać wytrawni gracze, jak i osoby mające styczność z planszówką po raz pierwszy.
Wśród bogatej i różnorodnej oferty znajdzie się też coś dla:
Czas konieczny na zaangażowanie w grę to często niedostępny komfort dla rodzin z dziećmi. W związku z tym organizatorzy festiwalu zadbali o tych najmłodszych, by dać rodzicom przestrzeń do swobodnego badania różnorodnej oferty targów. Na maluchy czeka Strefa Zabaw z animatorami, a dla tych ciut bardziej samodzielnych uczestników przygotowano wiele atrakcji, m.in. czytanie z Albikiem, zabawy z CzuCzu i Kicią Kocią, szachy plenerowe, gry terenowe, puzzle, układanie LEGO, laboratoria i eksperymenty naukowe (chemiczne wybuchy, wyrzutnia rakiet, izolowanie DNA z banana i wiele innych).
Targi gier to nie tylko okazja do rozrywki i poznania nowych możliwości spędzania czasu, lecz także możliwość propagowania tej formy aktywności wśród młodych ludzi, zbyt często zamkniętych w jednoosobowej, elektronicznej rzeczywistości. Dlatego przygotowano cykl warsztatów i prelekcji dla bibliotekarzy i nauczycieli, mówiących o tym, jak wykorzystywać gry planszowe w przestrzeni szkoły i biblioteki, by były one atrakcyjne i pomocne w chociażby propagowaniu czytelnictwa. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu bibliotek w gry zorganizowano również akcję Gra za grę, czyli zbiórkę gier planszowych dla małopolskich bibliotek, by nadać im drugie życie i umożliwić skorzystanie z nich wielu odbiorcom.
Angażując się w liczne zabawy i konkursy będzie można powalczyć o różnorodne nagrody. O nagrody będą walczyć również gry, gdyż w czasie targów odbędzie się rozstrzygnięcie konkursu BookGame Award, dla najlepszych gier planszowych wydanych po polsku w 2023 roku w sześciu kategoriach (gra dla dzieci do 6 r.ż., gra rodzinna, gra imprezowa, gra zaawansowana, gra logiczna i gra publiczności BookGame).
Doświadcz spotkania z grą, jakiego nie było ci dane jeszcze doświadczyć. Poczuj emocje jakie unoszą się w przestrzeni wypełnionej pasją i rywalizacją, zabawą i nauką, a przede wszystkim ludźmi o podobnych zainteresowaniach, połączonych wspólną przygodą. Obojętnie czy przyjdziesz sam, czy z przyjaciółmi, z rodzicami, czy z dziadkiem masz szansę ciekawie i kreatywnie spędzić czas. Targi gier to przestrzeń, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Począwszy od premiery wyczekiwanej gry, skończywszy na ulubionym food trucku w chwili przerwy.