Warszawa

Literatura głosem Ziemi!

Literatura głosem Ziemi!

22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi. To ważne święto, zwłaszcza w obliczu grożącej nam katastrofy ekologicznej. Informacje zachęcające do troski o naszą Planetę docierają do nas z różnych stron: z radia, telewizji, nagłówków gazet, Internetu. Również Literatura dla dzieci ma tutaj swój ważny głos. Pokazując piękno i różnorodność Ziemi pobudza nas do działania - bo każdy może coś zrobić. Niezależnie od wieku, doświadczenia czy aktualnych możliwości. Mam nadzieję, że te książki Was nie tylko zainspirują, ale również zachwycą.

 

Sadź, uprawiaj i baw się dobrze 

Autorka: Alys Fowler 

Wydawnictwo: Znak Emotikon

Wiek: 6+

 

 

Trudno jest przekonać kogoś do jakiegoś działania jeśli samemu się w to najpierw nie uwierzy. Alys Fowler, zanim oddała do rąk czytelników swoją książkę “Sadź, uprawiaj i baw się dobrze” najpierw sama, już jako mała dziewczynka, zaczęła uprawiać swój ogród. Ta “pierwsza miłość” pączkowała i owocowała budząc w sercu autorki coraz większą pasję do świata roślin. To wczesne doświadczenie, które rozwijało się wraz z upływającym czasem, posłużyło Alys do napisania tej książki. Ogrom wiedzy połączony z różnymi zadaniami z zakresu zbieractwa i hodowli roślin, zamknięty w tej książce, to efekt końcowy lat poszukiwań i eksperymentów. Teraz czytelnik ma możliwość odkrywania tego fascynującego świata w sposób ciekawy, a jednocześnie bardzo angażujący i kreatywny. Autorka udowadnia nam, że można sadzić, uprawiać rośliny i przy tym wszystkim dobrze się bawić. 

 

Kicia Kocia. Co z tymi śmieciami 

Autorka: Anita Głowińska 

Wydawnictwo: Media Rodzina 

Wiek: 3+

 

 

W kolejnej części przygód Kici Koci towarzyszymy bohaterce podczas pobytu u babci. Zaczyna się przepysznie - od przygotowania truskawkowego deseru. Praca przebiega sprawnie, ale posiłek nie nadaje się jeszcze do zjedzenia, musi stężeć w lodówce. Po zużytych produktach pozostają opakowania, które trzeba wyrzucić. Kicia Kocia ochoczo zabiera się do sprzątania pamiętając o odpowiedniej segregacji. Aby nie marnować czasu na czekanie, babcia z wnuczką udają się na spacer, podczas którego pojawia się mnóstwo okazji do zastanowienia się nad ekologią, segregacją śmieci czy troską o środowisko. Choć wydawałoby się, że wybory, które podejmują bohaterowie książki są drobne - każde takie działanie pokazuje w jaki sposób wszyscy możemy troszczyć się o planetę. Postępując jak Kicia Kocia, dziecko uczy się odpowiedzialności i buduje w sobie poczucie sprawczości. Ja również mogę działać! 

 

Żubr Pompik. Seria Odkrycia 

Autor: Tomasz Samojlik 

Wydawnictwo: Media Rodzina 

Wiek: 3+ 

 

 

Zachwyćmy się naturą! Poznajmy wszystkie jej tajniki, sekrety, zwyczaje. Zróbmy to wszystko, zwłaszcza, że nie musimy tego robić sami! Żubr Pompik wraz ze swoją siostrą Polinką z chęcią nam potowarzyszą. A tematów do zgłębienia i poznania jest cały ogrom. Skąd ptaki wiedzą dokąd lecieć? Która część drzewa jest najważniejsza? A pory roku - która jest najlepsza? Co się stało z wodą, która właśnie spadła z nieba? Gdzie dojdziemy jeśli będziemy cierpliwie wspinać się na samą górę i co tam zobaczymy? Czy wszystkie zwierzęta jedzą to samo? A jeśli chcą zjeść coś innego? Jeśli te wszystkie pytania wydają się Wam znajome i często słyszycie je z ust Waszych dzieci - nie wahajcie się! Seria Odkrycia pozwoli Waszej rodzinie nie tylko zaspokoić Waszą ciekawość. To również wspaniałe historie o relacjach, rodzinnym cieple i ilustracje, których trudno nie lubić 

 

W serii ukazały się:

 

Wielka księga wody. Od kropli deszczu po niszczycielskie tsunami. 

Autorzy: Sarah Garré i Marijke Huysmans

Wydawnictwo: Kropka

Wiek: 6+ 

 

 

Każdego dnia odkręcamy kran z którego leci woda. Nic dziwnego. Codzienność. A jednak kiedy tylko “zanurzymy się w wielkiej księdze wody” - jak zachęcają nas autorki książki - przekonujemy się, że woda nie tylko jest wszędzie, ale jej znaczenie jest nie do przecenienia! Jest doprawdy intrygująca i szalenie ciekawa! Autorki, przedstawiając czytelnikowi całą masę ciekawostek o wodzie, z różnych perspektyw, dostarczają nie tylko cennej wiedzy, ale również wzbudzają poczucie odpowiedzialności by wody nie marnować. By nie traktować jej jak codzienność lecz dar, o który musimy się wspólnie troszczyć, ponieważ jej brak niesie ze sobą poważne i katastrofalne konsekwencje. Nie odnajdziecie jednak w tej książce moralizatorskiego tonu straszącego czytelnika globalną zagładą! Wnioski nasuwają się same, poprzez zrozumienie. Proces ten ułatwia nie tylko prosty i czytelny tekst, ale również ilustracje, które pomagają dostrzec to, co najważniejsze. Dajcie się zanurzyć w Wielkiej księdze wody. Naprawdę warto! 

 

Kulki mocy i podziemne superbohaterki 

Autorka: Paulina Płatkowska

Wydawnictwo: Literatura 

Wiek: 5+ 

 

 

Świat literatury miał już wiele różnych superbohaterów. Wspaniałych, dzielnych i odważnych! Takich, których po skończeniu książki jeszcze długo się pamięta. Nie zdziwi mnie więc Wasza reakcja niedowierzania, kiedy powiem Wam, że superbohaterkami tej książki są… dżdżownice! A jednak! Jeśli tylko wraz z Felą, bohaterką książki i jej dziadkiem włączycie się do prac w ogródku, bardzo szybko przekonacie się dlaczego te małe stworzenia są tak bardzo ważne. Przyglądając się tej historii przekonacie się jak wspaniała jest mądrość natury. I dlaczego warto jej zaufać. Myślę, że “Kulki mocy” są zachętą do uważności, zachwytu nad światem - jego mądrością i wspaniałością. Oczywiście wielka jest tutaj rola człowieka, który może to wszystko zniszczyć robią "po swojemu" lub docenić i wykorzystać w taki sposób by współgrać, a nie rywalizować z naturą. Szanować ją, a nie z nią walczyć. Czy powinno nam zależeć, by kształtować w najmłodszych pozytywne postawy? Odpowiedź jest tutaj oczywista.

 

Historie dla dziewczyn i chłopców, którzy chcą uratować świat 

Autorki: Carola Benedetto, Luciana Ciliento 

Wydawnictwo: BIS 

Wiek: 9+ 

 

 

Wierzę w moc inspiracji, która pojawia się pod wpływem przyglądania się działaniom innych ludzi. Im większa różnorodność postaci, charakterów, postaw - tym więcej szans aby siebie w tym odnaleźć i podjąć decyzję często zamykającą się w prostych słowach “ja też tak chcę!” Tytuł książki bardzo jasno wskazuje nam, że znajdziemy tutaj to, co najbardziej potrzebne. Historie, które pomogą nam podjąć własne decyzje i działać. Znajdziecie tutaj przykłady zaczerpnięte z życiorysów ludzi powszechnie znanych, ale również opowieści osób, o których być może nie każdy z nas słyszał. W moim odczuciu - warto te historie poznać, bo niosą w sobie przekaz o odwadze oraz miłości do natury. To, co uderza w tych przykładach to odwaga w podejmowaniu decyzji kierowana szacunkiem do świata i troską o lepsze jutro. Czasem są to decyzje “pod prąd” i “wbrew”. Wymagające, konkretne. Czasem są to drobne, niepozorne kroki. Warto się zainspirować historiami z tej książki, bo każda z nich zmieniła świat. 

 

Kiedy bociany wróciły do domu 

Autorki: Isabela Tree, Alexandra Finkeldey

Wydawnictwo: Świetlik 

Wiek: 6+ 

 

 

Choć bociany nie są widokiem wyjątkowym w Polsce, za każdym razem kiedy tylko udaje mi się jakiegoś zobaczyć, odczuwam radość. To piękne ptaki. Takie samo odczucie towarzyszyło Beanie, bohaterce książki, która widząc bociana po raz pierwszy na okolicznościowej kartce wręczonej z okazji narodzin dziecka, nie mogła zrozumieć dlaczego jeszcze nigdy nie widziała tego gatunku w pobliskim rezerwacie. Potrafiła przesiadywać w nim godzinami obserwując lokalne ptaki. Kiedy dziewczynka dowiaduje się, że bociany na skutek szkodliwej działalności człowieka, przestały gniazdować w okolicach Anglii, postanawia zrobić wszystko, by z powrotem zachęcić ptaki do obecności w jej rodzinnych stronach. Pomimo, że podczas realizacji planu nie wszystko idzie po myśli Beanie, dziewczynka nie poddaje się. Jej wewnętrzna odwaga i wrażliwość to drogowskaz, który ją prowadzi. Wsparcie rodziny i mieszkańców wioski jednoczy całą społeczność wokół wspólnego celu. Czy bociany wrócą do swojego domu? Polecam sprawdzić osobiście, zwłaszcza, że historia opisana w książce ma swoje źródło w prawdziwych wydarzeniach. 

 

Maniutka ratuje świat

Autorka: Joanna Krzyżanek 

Wydawnictwo: Dwukropek 

Wiek: 5+ 

 

 

To przez ciebie! Maniutka, bohaterka książki wypowiada to zdanie bardzo często. W bardzo różnych sytuacjach. Począwszy od upadku na hulajnodze, po pęknięty worek ze śmieciami aż po sklejoną krówką ciągutką szczękę. Winni są wszyscy! I mama, i sąsiad, znajoma studentka i kolega. No zawsze ktoś się znajdzie, kto do trudnej sytuacji doprowadził. Tylko Maniutka i Zadziorek, mały towarzysz, którego dziewczynka pewnego dnia odnajduję w malinowym budyniu, są  jakby bez winy. Do czasu. Podczas wizyty u Pani Koralewskiej, sąsiadki, Maniutka po raz pierwszy słyszy, że coś może być również przez nią. I to nie byle co! Katastrofa klimatyczna. Oskarżenia płynące z ekranu telewizora, wypowiadane przez rozemocjonowanego mężyczyzę, oczywiście nie od razu trafiają do bohaterki wprost. Zanim dziewczynka zrozumie, że również i ona odpowiedzialna jest za dobro planety, Maniutka postanawia przekonać wszystkich dookoła do zmiany nawyków i zwyczajów. W końcu jednak i ona dostrzega, że “to przez ciebie” tym razem jej nie ominie. Pora wziąć odpowiedzialność za swoje działanie. Bo każdy może coś zrobić.

 

Ziemia 

Autorka: Anna Skowrońska

Wydawnictwo: Muchomor 

Wiek: 6+  

 

 

Czasami można spotkać na plaży dzieci, które wytrwale kopią wielki dół w piasku. Zapytane co robią, czasami udzielają odpowiedzi: próbuję dokopać się do jądra ziemi. To fascynujące, że ziemia ma tak wiele znaczeń. To zarówno to, co widzimy na powierzchni, jak i całe bogactwo zakryte przed naszymi oczami. Anna Skowrońska, autorka książki, zaprasza nas w niesamowitą podróż przez warstwy naszej planety. Poznajemy jej historię i budowę, skarby i tajemnice. Przyglądamy się jej pod mikroskopem i z perspektywy kosmosu. Za każdym razem może wydawać nam się zupełnie inna, różnorodna - tworząca jak i pozwalająca nam, ludziom, na tworzenie. Ziemia, nasz dom, dająca nam życie oraz sama pełna życia. Ta książka to źródło informacji oraz ciekawostek, które pozwalają czytelnikowi spojrzeć na planetę z wielu perspektyw. Czytając ją możemy nie tylko wzbogacić swoją wiedzę, ale również i zachwycić się nad wspaniałością świata, w którym żyjemy.  

 

Seria Jagna

Autorka: Ewa Nowak

Wydawnictwo: ToTamto 

Wiek: 9+

 

 

Czy można wątek ekologiczny w literaturze potraktować w sposób moralizatorski i zastraszający? Można. W końcu nic tak dobrze nie działa jak poczucie lęku przed przyszłością…Ewa Nowak, autorka serii opowiadającej o przygodach rezolutnej dziewczynki o imieniu Jagna, postanowiła podejść do tematu jednak inaczej. W jaki sposób? Kierując uwagę czytelnika na historię bohaterki, wplotła troskę o planetę - z całym jej bagażem obowiązków i wyzwań - w prozę codzienności. Każdy kto sięgnie po książki z tej serii zapewne przyzna, że to rozwiązanie to strzał w dziesiątkę. Śledząc historię Jagny, jakby mimochodem, dostajemy wiedzę na temat tego jak troszczyć się o naszą planetę. A wszystko dzięki temu, że bohaterka sama stoi przed takim wyzwaniem. Co zrobić by było lepiej? Co ma sens, a co niekoniecznie? Pan Burzynski, nauczyciel dziewczynki stara się wzbudzić w młodzieży ekologicznego ducha działania. Nie jest to sprawa najprostsza, bo w tle rozgrywają się również inne poważne wątki, które dostarczają Jagnie zmartwień i radości. W drugim tomie serii autorka nie rezygnuje z planu by poruszać wątki związane z przyrodą - tym razem zagłębiając się przygody dziewczynki, jednocześnie zgłębimy tajemnice lasu i jego mieszkańców.

 

W serii ukazały się:

  • Jagna i ekowyzwania
  • Jagna i biały wilk

 

Oczywiście w tej krótkiej liście nie wyczerpaliśmy całego bogactwa książek, w których bohaterką jest nasza Planeta Ziemia - poszukujcie ich, inspirujcie się i działajcie! Przyszłość leży w Waszych rękach! 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć