Warszawa

O potrzebie Babci i Dziadka, która tkwi gdzieś głęboko w każdym z nas

O potrzebie Babci i Dziadka, która tkwi gdzieś głęboko w każdym z nas

Babcia i Dziadek - o tym jak ważne są to osoby nie trzeba nikogo przekonywać. Różne są jednak rodziny, a więc różne są role, jakie pełni starsze pokolenie w naszych domach. 

 

Dzisiaj chcielibyśmy Wam pokazać książki, które opowiadają o tym, że tak naprawdę

potrzeba dziadka i babci tkwi gdzieś głęboko w każdym z nas. Brak relacji ze starszym pokoleniem bywa jak dziura, która domaga się wypełnienia. Czerpanie z mądrości i doświadczenia starszego pokolenia, które w mądry i bliski sposób może towarzyszyć tym, którzy dopiero wkraczają w życie, jest nieocenione. 

 

Zachęcamy Was do zapoznania się z historiami - być może niektóre z nich obudzą Was czułość, inne zadziwienie, a może w niektórych odnajdziecie tęsknotę? Polecamy do czytania razem z najbliższymi, jeśli ciągle możecie cieszyć się ich obecnością, oraz do rodzinnego wspominania, jeśli po obecności pozostało puste miejsce. 

 

Wyobraź sobie

Autor: Patricia Forde

Wydawnictwo Dwukropek

 

 

Nie jest łatwo poradzić sobie z własnymi strachami, które pojawiają się w głowie. Jako dorośli, często boimy się rzeczy całkiem realnych, dlatego czasem trudno nam zrozumieć dziecięce strachy. W książce “Wyobraź sobie” babcia pomaga swojej wnuczce oswoić rzeczywistość, która przeraża dziewczynkę. Robi to w bardzo pomysłowy i ciekawy sposób - skoro strach pojawia się w głowie, można za pomocą myśli, a dokładniej wyobraźni - odwrócić sytuację zamieniając to, co straszne, w coś zabawnego. Jeśli więc dziewczynka boi się potworów - babcia zachęca ją aby wyobraziła je sobie w jakiejś zabawnej sytuacji. Trudno jest się nie uśmiechnąć widząc potwora, który nagle zamienia się w rozkosznego bobasa z butelką. Czyż nie jest o wiele mniej straszny? To bardzo ciekawe rozwiązanie pokazuje, że czasem to, czego się boimy tylko wydaje się straszne, a tak naprawdę, jeśli tylko zmienimy myślenie, okazuje się znacznie mniej przerażające. Ta książka nie jest jednak tylko o tym. To bardzo piękna opowieść o mądrości babci, która nie wyśmiewa lęków swojej wnuczki, ale pomaga jej oswajać to, co trudne. To opowieść o bliskości i bezwarunkowym wsparciu otoczona ilustracyjną narracją, która niejednokrotnie wywoła uśmiech na twarzach czytających. 

 

Seria: Rodzina. Książki "Babcia" i "Dziadek"

Autorka: Barbara Supeł

Wydawnictwo Zielona Sowa

 

 

Książki z tej serii to spokojna i ciepła narracja o międzypokoleniowym wsparciu, którego - mam takie poczucie - pragnie każdy z nas. Opowieść zaczyna się od oczekiwania na wnuka lub wnuczkę - prowadzi poprzez przygotowania, uczucie radości i niepewności. W piękny sposób opowiada o przyjęciu następnego pokolenia, które swoją kontynuacje ma w relacjach, tworzących się i umacniających wraz z upływającym czasem. Myślę, że każdy rodzic, który na świecie wita swoje nowonarodzone dziecko, potrzebuje zarówno pomocy jak i braku osądzania - ta nagła życiowa zmiana bywa czasem bardzo trudna do przyjęcia, dlatego tak ważne jest, by mieć wsparcie w najbliższej rodzinie. Bohaterowie serii, babcia i dziadek, w sposób mądry, a jednocześnie bliski włączają się w to wydarzenie tworząc tym samym przepiękny krąg życia. Wierszowana, rytmiczna forma nadaje łagodne tempo, prowadzi powoli przez kolejne etapy życia nowego członka rodziny, oddając atmosferę i bliskość wspólnie spędzanego czasu. 

 

Zdalna Babcia

Autorka: Barbara Gawryluk

Wydawnictwo Zielona Sowa

 

 

 

Jak być razem, kiedy jest się daleko? "Gdybyście tylko byli bliżej..." - słyszą pewnie niejedni rodzice czy dziadkowie. O tym, że odległością nie warto się zrażać przekonuje nas Barbara Gawryluk, pokazując, że umiejętne wykorzystanie nowoczesnych technologii wcale nie oddala, lecz może zbliżać. W jaki sposób? Wystarczy telefon, internet, komputer - byle się widzieć i słyszeć. Reszta zależy od wyobraźni.  Można wspólnie układać puzzle, bawić się pluszakami, urządzać pokaz mody, ale i dmuchać wspólnie na gorące placuszki. Czy to zastąpi fizyczny kontakt? Na pewno nie, ale z pewnością wypełni potrzebę bliskości, rozmowy, dzielenia się swoim życiem tu i teraz, bo przecież ono nie poczeka aż będzie się fizycznie bliżej, lecz ucieka, z dnia na dzień przynosząc zmiany. Zdalny kontakt umożliwia tą uważność na siebie nawzajem, pozwala na uczestnictwo w codzienności - choć w ograniczony, to jednak ciągle bliski sposób.

 

Zagadki babci 

Autor: Opracowanie zbiorowe

Wydawnictwo Frajda

 

 

Zagadki babci to książka, która w bardzo ciekawy sposób wpuszcza “powiew świeżości” w utarte schematy, w jakie zwykliśmy zamykać starsze osoby. Znajdziecie tutaj opowiadania, które pokazują, że życie nie kończy się wraz z wejściem w okres starości. Wręcz przeciwnie, choć niektóre drogi się zamykają, pojawiają się inne, a to, co cenne to doświadczenie i mądrość, które wynikają z przebytej już drogi. Śledząc losy poszczególnych babć, będziecie mieli możliwość doświadczyć bogactwa różnorodności, przedstawionego przez cztery autorki i trzech autorów. Każda historia to nowa zagadka, która kryje się wewnątrz przedstawionej bohaterki - są one bowiem częstokroć nieoczywiste, wymykające się sztywnym szablonom. Ta książka to również opowieści o pragnieniu bliskości, o rodzinie - o tym, że można być razem i uczyć się od siebie nawzajem. 

 

Basia i Dziadkowie 

Autorka: Zofia Stanecka

Wydawnictwo HarperKids

 

 

Bywają dni, kiedy wszystko układa się tak jak chcemy, są jednak momenty, w których nieoczekiwane wydarzenia zmieniają koleje losu przynosząc nowe doświadczenia. Taka sytuacja przytrafiła się Basi, której nagła choroba, jak to u dzieci w wieku przedszkolnym bywa, wpływa na decyzję o odwołaniu wyjazdu do ukochanych dziadków. Możecie sobie wyobrazić rozpacz małej dziewczynki na wiadomość o zmianie planów. Na szczęście smutek wpleciony w narracje, bardzo szybko ustępuje radości - bowiem chorą wnuczkę postanawiają odwiedzić dziadkowie. Szczęście Basi wydaje się nie mieć końca - pomimo choroby i niezadowolenia babci, która wolałaby aby chora wnuczka wypoczywała w łóżku  - dziewczynka bez reszty oddaje się wesołej zabawie z ukochanym dziadkiem. I wydawałoby się, że wszystko skończy się dobrze gdyby nie nagłe zasłabnięcie starszego pana, które wprowadza w opowieść element niepokoju. To, co cenne w tej historii to sposób w jaki autorka przedstawia różnorodność relacji - z jednej strony mamy dziadka, który dla Basi staje się świetnym kompanem do zabaw, z drugiej jest babcia - bardziej surowa, wydawałoby się mniej dostępna. Oboje jednak, pomimo tych różnic, stanowią dla dziewczynki wsparcie - są dla niej ważni

 

Basia i zegarek

Autorka: Zofia Stanecka

Wydawnictwo HarperKids

 

 

Basia ma w sobie niesamowitą mieszankę dziecięcej naiwności przedszkolaka z niebywałą refleksyjnością godną dorosłego człowieka. Tym razem, śliczny zegarek z pieskami i błyszczącymi brylancikami - prezent od dziadka Henryka czyli ulubionego dziadka Basi - staje się powodem do refleksji nad tym, czym jest czas. Dlaczego raz się ciągnie, a innym razem biegnie szybko. Dlaczego niektórzy chcą go zabić i dlaczego trzeba wstać z łóżka na dużo przed tym, gdy wskazówki pokażą godzinę odjazdu pociągu?!
Basia nie rozumie wielu rzeczy - świat wydaje jej się bardzo dziwny - ale z pomocą najbliższych, dochodzi do ważnych wniosków. I chociaż dalej nie wie czym różni się wskazówka długa od wskazówki krótkiej, to rozumie już, że zanurzenie się w teraz letniego popołudnia na działce, obok ukochanego dziadka jest najlepszym możliwym sposobem wykorzystania czasu.

 

Złota rybka. Czytam sobie. Poziom 2 

Autorka: Justyna Bednarek

Wydawnictwo HarperKids

 

 

Seria “Czytam sobie” to nie lada wyzwanie - słowna żonglerka, która maksimum treści próbuje zmieścić w formie odpowiedniej dla małych czytelników. Tym razem dwie znane autorki - pisarka Justyna Bednarek i ilustratorka Agnieszka Żelewska - stworzyły opowieść o tym, żeby uważać czego sobie życzymy!

Zaczyna się prosto - tata odwozi dwójkę rodzeństwa: Weronkę i Matiego do babci na cały dzień. Ale co to za babcia - to Dorota - która nijak nie przystaje do kanonów babci. No, może poza niesamowitą pomysłowością i uwielbieniem dla swoich wnuków. Weronka jest wniebowzięta, ale Mati wolałby pograć na smartfonie… Tylko skąd tu wytrzasnąć smartfon? Może wyczaruje go złota rybka! Ale czy nasze marzenia są tym, co naprawdę da nam szczęście?

Króciutka książeczka dla najmłodszych czytelników, która pokazuje, że babcia może być trochę nieszablonowa, a przepływającego przez palce czasu nie można już odzyskać.

 

Lola i ptaki. Czytam sobie. Poziom 3

Autorka: Wioletta Grzegorzewska

Wydawnictwo HarperKids

 

 

Kolejna książka z cyklu “Czytam sobie” - tym razem dla starszych dzieci. Słowa zawierają już wszystkie trudne głoski, a zdania są bardziej rozbudowane - to zwiększa narracyjną pojemność historii. A ta - pozornie niezwiązana z dziadkiem - pokazuje głęboką, niemal nadnaturalną więź.

Wiemy jak czasem dzieci przywiązują się do zabawek - szczególnie przytulanek. Natomiast najbliższym przyjacielem Loli jest… strach na wróble. Czy raczej Straszka - Pani Galotka, która jest dość nietypowym strachem, bo nie przegania ptaków, a tylko je przygarnia.

Pewnego dnia jednak Pani Galotka znika, a jedynym śladem, który po niej pozostaje jest niezwykły guzik. Czy Straszka naprawdę zaginęła? Gdzie się teraz znajduje? W tym pomogą Loli przyjaciele - zarówno ci ludzcy, jak i ci skrzydlaci…

Książka pięknie prezentuje pejzaże wszystkich pór roku, w prostych zdaniach zgrabnie oddaje klimat beztroskiego dzieciństwa. I czułego opiekuna, który bez względu na mijający czas jest stale blisko.

 

Kocyk

Autor: Miquel Gouveia

Wydawnictwo Kropka

 

 

Kocyk - wydawałoby się zwykły przedmiot. Jednak przygotowany z miłością i czułością przez ukochanego dziadka - będącego krawcem - dla wnuka, staje się cennym skarbem, który towarzyszy chłopcu od narodzin, poprzez dorastanie. Tak jak zmienia się bohater, tak również i kocyk przechodzi proces przemiany. W jaki sposób? Nie chcąc się rozstać ze swoim towarzyszem, a jednocześnie dostrzegając, że dotychczasowa forma otrzymanego prezentu jest już zniszczona i nadaje się do wyrzucenia, chłopiec prosi swojego dziadka by przemienił go w coś innego. Kocyk wkrótce staje się kurtką, następnie kamizelką, potem chustką aż w końcu tylko guzikiem…bohater co jakiś czas, ponaglany przez swoją mamę by w końcu pozbył się kawałka materiału, prosi dziadka o jego ocalenie. Czytając opowieść można odnieść wrażenie, że kocyk jest nie tylko fizycznym przedmiotem, ale również metaforą o upływającym czasie i relacji. Czy udało się go ocalić? Co pozostało z prezentu? To piękna opowieść o bliskości, przemijaniu i próbie zatrzymania tego, co najważniejsze. 

 

Z pamiętnika babci 

Autorka: Ellen DeLange

Wydawnictwo Kropka

 

 

Dzień spędzony z babcią - mała Lissy nie może się go doczekać, zwłaszcza, że to urodziny babci. Kiedy w końcu nadchodzi dzień radosnego spotkania, dziewczynka wręcza starszej pani prezent - pachnący bukiet kwiatów i pamiętnik. Ten ostatni przedmiot staje się pretekstem do sięgnięcia w przeszłość, ponieważ Lissy, chociaż widzi radość na twarzy babci, nie ma pojęcia do czego może służyć podarunek. Starsza pani, wypełniając domową przestrzeń zapachem herbaty i ciasta oraz sięgając po pamiętnik znajdujący się w salonie, zaprasza dziewczynkę w podróż do chwil, które minęły, a które opowiadają o wydarzeniach z jej dzieciństwa, jednocześnie pokazując jakim skarbem może być notowanie swoich przeżyć. Nie od razu jednak wiadomo kto jest bohaterem czytanego pamiętnika, tajemnica ta ukazuje się na samym końcu - dzięki czemu dziewczynka może w swojej babci dostrzec kogoś zupełnie innego - młodą dziewczynę, która kiedyś, tak jak i ona teraz, przeżywała swoje przygody. Ta historia nie tylko zbliża, ale stanowi również inspiracje by to, co ważne zachować od zapomnienia.

 

Sklep z babciami

Autorka: Dominika Gałka

Wydawnictwo Literatura

 

 

Sugerując się tytułem możemy sobie wyobrazić miejsce, w którym - tak jak w sklepie - można odnaleźć to, czego potrzebujemy, czyli w tym wypadku babcie. I jest to dobry trop, z odrobiną prawdy, ponieważ Dominika Gałka, w swojej książce stwarza miejsce do którego można przyjść i otrzymać tak bardzo potrzebną babciną miłość i obecność w formie bezgotówkowej czyli bezwarunkowej. Doskonale przekonuje się o tym bohater opowieści, który niszcząc przez przypadek nos swojej przytulanki, postanawia udać się do pobliskiej pasmanterii, o wdzięcznej nazwie “Pętelka”, aby kupić guzik potrzebny do naprawienia zaistniałej szkody. Jak się pewnie domyślacie, brakujący element staje się tłem do powstania relacji pomiędzy chłopcem, a pracującymi w pasmanterii babciami. Początkowe kontakty są nieśmiałe, nie zwiastują rodzącej się przyjaźni, jednak z dnia na dzień więzi ulegają zacieśnieniu - a w kontakt ze starszymi, choć różnorodnymi babciami, angażuje się już nie tylko chłopiec, ale i cała rodzina. To, co ważne to nie tylko powiększenie grona najbliższych, ale stopniowa przemiana wszystkich bohaterów. To dowód na to, że rodzina to nie zawsze relacje, które są nam nadane z urodzenia, ale także te, które możemy zawiązać na nowo.

 

Jagodowy dziadek 

Autorka: Katarzyna Wasilkowska

Wydawnictwo Literatura

 

 

To, co wyróżnia Jagodowego dziadka to spokój i harmonijność narracji. Śledząc opowieść, której bohaterami są dziadek i wnuczka możemy mieć poczucie jakby czas się zatrzymał. Opisy otaczającej natury pozwalają nam zanurzyć się w ciepły, letni czas. Druga rzecz, warta uwagi, to mimowolnie snująca się refleksja oparta na obserwacji zachowań starszego pana i dziewczynki - dostrzegamy spontaniczność i żywiołowość młodości, a także spokój i mądrość pochodzące z przebytej już życiowej drogi dziadka. To wszystko razem współgra i rezonuje tworząc atmosferę zachwytu, a jednocześnie tęsknoty za czymś tak bezpiecznym i pewnym. Niech Was jednak nie zmyli powyższy opis - historia nie jest pozbawiona wątków trudnych, są one jednak włączone w naturalny nurt życia, jako coś, co się przytrafia i co można oswoić będąc razem.  

 

Niedźwładek 

Autorka: Marta Guśniowska

Wydawnictwo Wilga

 

 

Każdy kto czytał choć jedną książkę Marty Guśniowskiej, doskonale wie, że w historiach, które maluje nam słowami autorka, można odnaleźć całe pokłady życiowej mądrości. To, co cenne to sposób w jaki owa mądrość zostaje nam przekazana. Nie odnajdziecie tutaj moralizowania, pouczania - wręcz przeciwnie. Ważne, czasem wręcz filozoficzne pytania padają jakby mimochodem, utknane w prozę życia i codzienność, a przede wszystkim wplecione w doświadczenia bohaterów, które nierzadko wywołują uśmiech na naszych twarzach, chociaż wydawałoby się, że poruszany temat wcale nie daje okazji do śmiechu. W swojej najnowszej książce Marta Guśniowska porusza temat śmierci. Na samym początku poznajemy rodzinne trio - dziadka Władka, wnuczka Michała i Niedźwładka - przytulankę, którą chłopiec otrzymał od starszego pana. Wspólne dni przepełnione są bliskością i radością - wspólnymi zwyczajami. Wszystko jednak się zmienia, kiedy dziadek odchodzi - ale dokąd? Znany jest tylko kierunek - do nieba. Niedźwładek widząc smutek Michałka postanawia wyruszyć i przyprowadzić dziadka z powrotem. Szukając najlepszej drogi do “nieba”  poznaje nowych przyjaciół i dowiaduje się jak wielką wagę ma obecność, nawet jeśli czasem objawia się w nieobecności. To przepiękna historia opowiadająca o stracie, ale również i o bliskości, która pozostaje pomimo. 

Premiera: wkrótce!

 

Nie bój się, dziadku!

Autor: Paweł Pawlak

Wydawnictwo Wilga

 

 

 

Książka mistrza ilustracji równie znakomita w treści co w formie. Historia małej króliczki, która nie zgadza się ze stereotypowymi opiniami i zachowaniami dziadka, więc subtelnie i mądrze zmienia swoje otoczenie. Znakomicie pokazuje, że młody człowiek nie musi być bierny a dorosły, nie zawsze ma rację. Przypomina, że niesłusznie uznaje się za silnego, tego, kto ukrywa emocje. 

Książka Pawła Pawlaka jest inspiracją także dla dorosłych. Podpowiada, że najważniejsze czego możemy nauczyć dzieci, to zdolność i chęć wartościowania świata. 

W kontekście relacji warto odczytać ją z jeszcze jednej perspektywy. Czasami obrona nie oznacza użycia siły. Czasami trzeba kogoś obronić przed samym sobą, przed uprzedzeniami i stereotypami, które ograniczają bardziej niż prawdziwe wiezienia.

Oby współczesne dzieci miały w sobie tyle mądrości co Stefcia. 

 

Fale

Autorka: Clare Helen Welsh

Wydawnictwo Wilga

 

 

Kochać kogoś to znaczy być gotowym na zmiany - nie jest to jednak najłatwiejsze zadanie. Przekonuje się o tym doskonale bohaterka książki “Fale”, która mierzy się z chorobą swojego ukochanego dziadka - jak oswoić to, co nowe, skoro było się przyzwyczajonym do czegoś zupełnie innego? Dziewczynka nie zraża się tym wyzwaniem, wręcz przeciwnie. Szukając analogii pomiędzy swoim odczuwaniem, a zachowaniem dziadka próbuje go zrozumieć. Kiedy przygląda się poszczególnym wydarzeniom, szybko zauważa, że w wielu sytuacjach jej własne doświadczenie może być podobne do tego, co odczuwa starszy pan. To podobieństwo pomaga jej w akceptacji i zrozumieniu - zdając sobie sprawę z tego, że sama niejednokrotnie potrzebuje pomocy, chętnie jej udziela, kiedy widzi, że dziadek jej potrzebuje. Dziewczynka jednak nie zaprzecza swoim emocjom - czasami czuje złość, jednak i wtedy próbuje zrozumieć problem z jakim mierzy się dziadek. “Fale” to książka otoczona pięknymi ilustracjami oraz przekazem o bezwarunkowej miłości, której pragnie i potrzebuje każdy z nas. To historia o zrozumieniu i budowaniu relacji na nowo - o czerpaniu pełnymi garściami z tego, co najlepsze i najbardziej wartościowe. 

 

Dziadek na huśtawce 

Autorka: Renata Piątkowska

Wydawnictwo BIS

 

 

Nie wszyscy mają szczęście posiadania dziadka. Tak, jak Witek. Ale Witek ma przyjaciela - Marcinka. A Marcinek ma sąsiada - Pana Teofila, który - jak stwierdzają wspólnie chłopcy - jest idealnym materiałem na dziadka. I nie mylą się! Bo Pan Teofil to nie byle jaki dziadek - nosi kolorowe koszule w małpki lub żółwie, nosi słomkowy kapelusz, pali fajkę, robi najlepsze na świecie melaśniki, a w komórce trzyma… nie powiem co! Pan Teofil potrafi też słuchać. I zna sposób na największe zmartwienia, dzięki któremu odpływają one hen hen w dal.

Książka Renaty Piątkowskiej to historia o potrzebie bliskości. I chociaż motywem przewodnim jest brak dziadka, to tak naprawdę chodzi o pragnienie, aby w trudnych chwilach był obok nas ktoś bliski. Ktoś, kto nie ocenia, kto nie udziela złotych rad. Ktoś, kto doskonale wie, kiedy położyć się na trawie i patrzeć w chmury, a kiedy przygotować solidną porcję melaśników z dżemem.

 

Dziadek Tomek 

Autor: Stepan Zavrel

Wydawnictwo Tatarak

 

 

Wyobraźcie sobie świat pozbawiony babć i dziadków - ale nie w taki sposób, że ich w ogóle nie ma, lecz raczej, że znajdują się w odseparowanej przestrzeni, która w zamyśle ma stwarzać im możliwość odpoczynku i regeneracji. Taka sytuacja wydarzyła się w książce “Dziadek Tomek” i choć nikt nie prosił o takie rozwiązanie, a codzienność międzypokoleniowa dostarczała wszystkim wielu pozytywnych doświadczeń, burmistrz miasta postanowił, pod pozorem troski o starszych mieszkańców miasta, odseparować ich od rodzin, tworząc miejsce nazwane Szczęśliwym Domem. Czy rzeczywiście był to szczęśliwy dom? Historia przedstawiona w książce to opowieść o pustej przestrzeni, która powstaje kiedy tracimy rodzinną łączność. Choć mieszkańcy są bezradni wobec masowego polowania i wywiezienia dziadków, które odbyło się pod osłoną nocy, nie wszyscy pozostają bierni wobec zastanej rzeczywistości. Autor książki opisując niezgodę dzieci na zaistniały stan rzeczy, a także sprytny plan na przywrócenie obecności dziadków, pokazuje jak ważną rolę dla najmłodszych może pełnić starsze pokolenie. Tak ważną, że dzieci pozbawione swoich najbliższych, nie cofną się przed radykalnymi działaniami, aby ich odzyskać. 

 

Za duży na bajki

Autorka: Agnieszka Dąbrowska

Wydawnictwo Agora dla dzieci

 

 

Książka przełomowa, bo jednocześnie dotyka wielu bardzo ważnych kwestii bliskich młodszej młodzieży, w tym także świata gier komputerowych. Pokazuje na przykładach konsekwencje zachowań, skomplikowane relacje, uwarunkowania i problemy społeczne. Eksponuje pułapki emocji i oczekiwań, a także wpływ dobry i zły na tych, których kochamy najbardziej. Prezentuje życie z blaskami i cieniami. Mówi prawdę, a jednocześnie jest subtelna i nienachalna, napisana z dużą empatią i szacunkiem dla młodego człowieka, budując strona po stronie silną wiarę w siebie. Choć na samym początku śledzimy przede wszystkim historię Waldka, który na skutek choroby swojej mamy, trafia pod opiekę ciotki, to bardzo ciekawym wątkiem jest moment, w którym pojawia się dziadek chłopca - człowiek, który choć z pozoru wydaje się twardym mężczyzną, tak naprawdę pełen jest wrażliwości i czułości. To dzięki niemu Waldek doświadcza tej cennej, rodzinnej mądrości przekazywanej pośród źdźbeł trawy i wielogodzinnych spacerów. Nie jest to jednak tylko mądrość dotycząca otaczającego świata - to również prawda o człowieku, o rzeczach najważniejszych. Chłopiec odnajduje z dziadkiem potrzebne porozumienie, utraconą łączność pomiędzy przeszłością, a teraźniejszością. Wspomnienia o tym, co było wzmacniają relacje, a doświadczenie wyposaża chłopca w nowe, życiowe perspektywy.

 

Kicia Kocia majterkuje

Autorka: Anita Głowińska

Wydawnictwo Media Rodzina

 

 

Szafka na konfitury dla babci - oto prawdziwe wyzwanie dla dziadka, który z pomocą Kici Koci ma wykonać przydatny mebel. Wszyscy doskonale wiemy, że w rozwoju dzieci pojawia się okres, w którym ciekawość świata jest tak ogromna, że jeśli tylko odpowiednio wykorzystamy ten moment, wyposażymy najmłodszych nie tylko w przydatne umiejętności,  ale i niezapomniane przeżycia. Dziadek zgadza się na towarzystwo wnuczki i tłumacząc jej co do czego służy, a także korzystajac z jej pomocy, pokazuje jak przy użyciu materiałów, dobrych chęci i sprawności własnego ciała można stworzyć coś wartościowego. Walorem tej historii jest pokazanie, że wspólne spędzanie czasu nie musi przypominać dostosowywania aktywności do dziecka za wszelką cenę - tak jak kiedyś, tak również i dziś, dzieci mogą brać udział w aktywnościach dorosłych ucząc się nie tylko poprzez obserwacje ale i przez działanie.

 

Akademia Kici Koci. Dzień z dziadkiem

Autorka: Anita Głowińska

Wydawnictwo Media Rodzina

 

 

Kiedy moje dzieci dowiadują się, że spędzą dzień z dziadkiem - radości nie ma końca. Tutaj wszystkie aktywności wydają się ciekawe i fascynujące - zwykły spacer przemiania się w wędrówkę, prosta zabawa w działanie, które może trać kilka godzin. Również Kicia Kocia i Nunuś uwielbiają ten wspólny czas, w którym mogą cieszyć się obecnością dziadka. Choć doba jest ograniczona, na wszystko znajdzie się odpowiedni momement. Jest przestrzeń zarówno na spacer, podczas którego można sobie poleżeć na ławce czy pograć w piłkę,  a także czas na wspólny posiłek czy ciepłą herbatkę, która smakuje wyjątkowo. Wartością tej książki jest nie tylko przedstawienie bliskiej i serdecznej relacji między wnukami i dziadkiem, ale również wplecenie angielskich słówek i sformułowań w narracje. W ten naturalny sposób dzieci uczą się obcego języka, który może stać się bliski i codzienny, tak jak w domu Kici Koci.

 

Mysi domek. Sam i Julia w porcie

Autorka: Karina Schaapman

Wydawnictwo Media Rodzina

 

 

Któż z nas nie chciałby mieć dziadka marynarza? Ileż w tej sytuacji musi się kryć wspaniałych morskich opowieści do usłyszenia! Nie mówiąc już o wszystkich portowych zakamarkach, które kryją w sobie mnóstwo ciekawych przedmiotów, a które wręcz domagają się by je poznać. Sam i Julia korzystając z tego, że ich dziadek jest marynarzem, mają okazje eksplorować nadmorską przestrzeń - odwiedzają jednak nie tylko statek, ale i targ rybny, a także stocznie czy powrozownie. Brzmi ciekawie, prawda? Na zwiedzaniu się jednak nie kończy - postawione przed nimi zadanie - jakim jest skonstruowanie własnej łódki i wzięcie udziału w wyścigu - przysporzy im trochę trudności, ale i wiele radości.  Przepiękne graficzne opracowanie ksiażki sprawi, że nie będziecie mogli oderwać od niej oczu, a mnóstwo ciekawych miejsc ukazanych w tej historii może sprawić, że sami zapragniecie udać się nad morze.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły książkowe

Warto zobaczyć