Warszawa

Jak wspierać przedszkolaków i dzieci wczesnoszkolne w nauce? Poznaj niezawodne pomoce edukacyjne.

Jak wspierać przedszkolaków i dzieci wczesnoszkolne w nauce? Poznaj niezawodne pomoce edukacyjne.

Nowy rok szkolny zaczął się na dobre. Wraz z nim nadchodzą wyzwania i sporo wiedzy do przyswojenia. Natłok zadań może przerażać nie tylko dzieci, ale i rodziców, którzy nierzadko towarzyszą najmłodszym w codziennych edukacyjnych zmaganiach. Istnieje kilka sposobów, by nawet najtrudniejsze zagadnienia okazały się łatwo przyswajalne i szybko zadomowiały się w młodych głowach. Wystarczy połączyć naukę z zabawą i dodać znane postacie ze świata Disneya. Na tym koncepcie bazuje seria edukacyjna wydawnictwa AMEET – Disney Uczy.

 

Disney Uczy to program edukacyjny w postaci serii książek, który został opracowany przy udziale ekspertów metodyki nauczania, dlatego stanowi doskonałe uzupełnienie edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej.

 

Celem serii jest przygotowanie dziecka do wyzwań związanych z wczesną edukacją. Zadania i ćwiczenia są skonstruowane w taki sposób, żeby zapewnić najmłodszym możliwość stopniowego rozwijania najważniejszych umiejętności, m.in. sprawności manualnej, spostrzegawczości, logicznego myślenia, koordynacji wzrokowo-ruchowej i kreatywności. Dodatkowo podczas rozwiązywania różnorodnych ćwiczeń i zadań dzieci poznają litery i cyfry, przygotowują się do nauki pisania i liczenia oraz wzbogacają słownictwo.

 

Nasz przegląd zaczniemy od dwóch zestawów książkowych.

 

 

1. Zestaw do nauki pisania i czytania, w skład którego wchodzą:

 

Przygoda z czytaniem. Elementarz. Autorzy w taki sposób opracowali treści, żeby z książki mogły korzystać zarówno dzieci, które nie znają liter, jak i te, które już zaczęły naukę czytania. Każda litera jest zilustrowana obrazkami przedmiotów, zwierząt i obiektów, których nazwy zaczynają się na daną literę, kończą się, a także mają ją w środku. Najmłodsi będą mogli również zapoznać się z dwuznakami. W celu przybliżenia dzieciom budowy wyrazów są one zapisane z podziałem na sylaby oraz głoski. Teksty towarzyszące każdej literze stopniowo przybierają coraz dłuższą formę. Na pierwszych stronach Elementarza są to krótkie zdania – także w formie wesołych rymowanek.

 

Uzupełnieniem Elementarza są różnorodne książki z zadaniami:

 

Elementarz. Ćwiczenia. Zadania obejmują poznawanie liter od A do Z, a także inne aktywności, podczas których mały uczeń będzie m.in. dzielić wyrazy i wyodrębniać w nich spółgłoski i samogłoski. Dodatkowo w książce znajdują się ćwiczenia, dzięki którym dziecko wprawi się w pisaniu liter.

 

Elementarz. Ćwiczenia ze ścieralnymi stronami i mazakiem. Podczas rozwiązywania różnorodnych zadań dziecko, ćwicząc pisanie liter po śladzie, trenuje sprawność manualną. Dodatkowo poznaje alfabet, a także zaczyna rozróżniać małe i wielkie litery. Ścieralne strony oraz dołączony do książki mazak sprawiają, że mały uczeń może wykonywać ćwiczenia wielokrotnie, doskonaląc umiejętność pisania.

 

Elementarz. Ćwiczenia. Sylaby. Po nauce pojedynczych liter pora na nieco większe wyzwanie – sylaby! Mały uczeń będzie je czytać, pisać i tworzyć z nich wyrazy. W ten sposób utrwali i poszerzy swoją wiedzę, wkraczając na kolejny poziom sztuki czytania. Wykonywanie zadań dodatkowo urozmaicą naklejki.

 

 

2. Zestaw do nauki matematyki:

 

Elementarz matematyczny. Stanowi cenną pomoc dla rodzica i dziecka na początkowym etapie nauki matematyki. Poprzez zadania o narastającym stopniu trudności wprowadza dzieci w następujące zagadnienia:

 

  • naukę pisania cyfr i liczb,
  • rysowanie kształtów i naukę korzystania z linijki,
  • proste działania na osi liczbowej,
  • ćwiczenia wspierające rozwój logicznego myślenia.

 

Jego uzupełnieniem są dwie książki z zadaniami:

 

Elementarz. Ćwiczenia. Utrwala podstawową wiedzę o liczbach, zbiorach i figurach, doskonali umiejętność prostych działań oraz technik kreślenia cyfr i kształtów. Naukę uatrakcyjniają naklejki dołączone do książki.

 

Elementarz. Ćwiczenia ze ścieralnymi stronami i mazakiem, dzięki którym można wykonywać zadania wielokrotnie, doskonaląc umiejętności bez końca.

 

 

Kolejne pozycje na naszej liście to książki z zadaniami idealnie dopasowane do wieku. Skupiają one ćwiczenia z konkretnych zagadnień. Każda z książek jest dokładnie oznaczona według kategorii wiekowej, dzięki czemu rodzice nie muszą się zastanawiać, którą pozycję wybrać dla swojego dziecka.

 

Wiek: 4+

 

Zadania do Zmazywania. Ścieralne strony i dołączony do książek mazak to elementy, które pokocha każde dziecko. Zadania doskonalą sprawność manualną, koordynację wzrokowo-ruchową, spostrzegawczość oraz uczą logicznego myślenia. Rysując szlaczki, dziecko przygotowuje się do nauki pisania.

 

 

 

Zeszyt ćwiczeń. Litery/Liczby.  Rozwiązując zadania, dziecko ćwiczy rysowanie szlaczków, by płynnie przejść do nauki pisania liter i cyfr, oraz wykonuje proste działania na liczbach. Dzięki temu doskonali sprawność manualną i opanowuje technikę trzymania ołówka.

 

Wiek: 5+

 

Gry planszowe. Każda z książek zawiera 7 edukacyjnych gier planszowych. Wśród nich są gry karciane, zabawy słowne, quizy, wyścigi do mety i inne. Do książek zostały dołączone karty potrzebne do gier oraz żetony. Podczas zabawy dziecko m.in. zapozna się z podstawowymi znakami drogowymi, utrwali wiedzę o miesiącach i porach roku, wzbogaci słownictwo i będzie trenować logiczne myślenie. Książki zapewnią rozrywkę nie tylko dzieciom, ale całej rodzinie. Sprawdzą się idealnie podczas długich, jesiennych wieczorów.

 

Piszę i zmazuję litery/liczby. Ścieralne strony, w które zostały wyposażone te książki, pozwalają na wielokrotne ćwiczenia z pisania liter i liczb.

Wiek: 6+

 

Logiczne łamigłówki. Dziecko rozwiązuje zadania, wyszukując, porównując lub porządkując poszczególne elementy. Następnie udziela odpowiedzi, wklejając odpowiednie naklejki. Taka zabawa jest świetnym treningiem spostrzegawczości i logicznego myślenia!

 

Wiek: 7+

 

Monety i banknoty. Dzięki książkom dzieci mają możliwość zapoznania się z polskimi monetami i banknotami. Można w nich znaleźć ćwiczenia rozwijające umiejętność liczenia pieniędzy. Dołączone do książek tekturowe monety i banknoty można wykorzystać do ćwiczeń lub poza nimi, w swobodnej zabawie.

Tym sposobem dotarliśmy do końca naszego przeglądu! Mamy nadzieję, że wśród wszystkich propozycji każdy rodzic znajdzie coś odpowiedniego dla swojego dzielnego ucznia. Trzymamy kciuki i życzymy, by ten rok był łaskawy nie tylko dla Waszych dzieci, ale i dla Was. Powodzenia!

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć