Warszawa

Jak wybrać zdrowe kapcie dla dziecka?

Jak wybrać zdrowe kapcie dla dziecka?

Masz wątpliwości co do tego, jakie cechy powinny mieć kapcie dla dzieci? Przypadkowa para butów do chodzenia po domu rzeczywiście nie jest dobrą opcją. Dziecięce stopy intensywnie się rozwijają i potrzebują wsparcia. Sprawdź, jakie mamy dla Ciebie wskazówki. Przygotowaliśmy je w oparciu o sugestie specjalistów!

 

Kapcie dla najmłodszych

 

O wyborze odpowiednich kapci dla dziecka trzeba pomyśleć zanim maluch zacznie chodzić. Najlepszy moment to raczkowanie, bo lada chwila Twoja pociecha postawi swoje pierwsze kroki. Przede wszystkim pamiętaj o tym, że wybór takich kapci jest równie istotny jak wybór butów do chodzenia na zewnątrz, a może nawet ważniejszy, bo przecież dziecko będzie nosić je przez większość dnia. 

 

Jakie powinny być zdrowe kapcie dla maluchów? Warto od razu zaznaczyć, że jest to temat wzbudzający kontrowersje, ponieważ niektórzy uważają, że powinny one mieć sztywny zapiętek. Trzeba podkreślić, że takie rozwiązanie jest odpowiednie w przypadku, gdy stopy dziecka nie rozwijają się prawidłowo. Jeśli Twoje dziecko nie ma szpotawości lub koślawości stóp, to nie potrzebuje ono kapci, które będą sztywno trzymać piętę. Producenci proponują kapcie z różnymi zapiętkami. Dla dzieci bez stwierdzonych wad stóp odpowiednie będą modele z zapiętkiem i cholewkami, które nie przeszkadzają w swobodnym siadaniu i kucaniu oraz nie powodują dyskomfortu podczas zginania stóp. 

 

Kapcie dla małych chłopców i małych dziewczynek powinny być dość elastyczne. Zarówno podeszwa, jak i pozostała część obuwia mają zapewnić stopie możliwość swobodnego zginania w kostce oraz w 1/3 jej długości. Elastyczna i cienka podeszwa świetnie sprawdzi się na miękkich powierzchniach, ale po twardej podłodze lepiej skacze się i biega w kapciach z nieco grubszą podeszwą. Dla dzieci, które dopiero zaczynają chodzić, odpowiednie są kapcie z podeszwą o antypoślizgowych właściwościach. Istotny jest również kształt obuwia dla najmłodszych. Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko czuło się komfortowo w swoich kapciach, pamiętaj o tym, że polecane modele są szerokie w palcach, bardziej dopasowane w palcach, a także dość wąskie w rejonie pięty, aby dobrze ją podtrzymywać. 

 

Kapcie dla starszych dzieci

 

Dzieci, które są już nieco starsze, również potrzebują kapci zapewniających ich stopom odpowiednie warunki rozwoju. Nie kieruj się wyłącznie efektownością designu obuwia dziecięcego, choć wiadomo, że dziewczynki i chłopcy w wieku szkolnym i przedszkolnym zwracają już uwagę na atrakcyjność swoich ubrań i butów. Kapcie dla starszego dziecka nie muszą już mieć szerokich i zaokrąglonych czubków, ale ich fason nie może powodować dyskomfortu. 

 

W przedszkolach dzieci dużo siedzą i bawią się na podłodze lub wykładzinie, a więc ich kapcie muszą być dość miękkie, jednak potrzebna jest też antypoślizgowa podeszwa. W szkole dziecko chodzi po twardym podłożu, dlatego lepiej kupić mu kapcie z nieco sztywniejszą i grubszą podeszwą. 

 

Kapcie – zarówno dla tych najmłodszych, jak i dla starszych dzieci – nie mogą przyczyniać się do wzmożonego pocenia się stóp. Dlatego przynajmniej częściowo powinny być wykonane z oddychających materiałów. 

 

Jeśli chcesz znaleźć kapcie dla dzieci, które korzystnie wpłyną na zdrowie stóp Twojej pociechy, odwiedź CCC. Możesz tam znaleźć parę idealnie dopasowaną do potrzeb Twojego dziecka. Zrób zakupy w sklepie stacjonarnym lub online, korzystając z tego, że CCC słynie z szerokiego i urozmaiconego asortymentu!

1/2
1/2
2/2
2/2

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć