Niecierpliwie czekasz na dzień, kiedy będzie można wreszcie wyruszyć na rodzinne wakacje? My też. Podróżowanie i wspólne odkrywanie świata jest jedną z najfajniejszych rzeczy, jakie można przeżyć z dziećmi.
I choć rodzinne urlopy wymagają sporo planowania, od rezerwacji najlepszej oferty i pewności, że dzieci są szczęśliwe i bezpieczne dzieli cię tylko kilka kroków.
Każde miejsce ma swój urok, ale nie każde jest dostosowane do potrzeb dzieci. Zanim zdecydujesz się na rezerwację, porównaj kilka różnych miejsc i opinie wcześniejszych gości, sprawdź jakie warunki, zajęcia i atrakcje oferuje organizator, oraz jakie rozrywki znajdziesz w najbliższej okolicy. Podróżowanie z dziećmi jest zawsze pewnym kompromisem, ale jeśli zaplanujesz wszystko z wyprzedzeniem i stworzysz plan podróży, który uwzględnia potrzeby dzieci i dorosłych na pewno znajdziesz miejsce, które spodoba się całej rodzinie. Zacznij od sprawdzenia tych, za które możesz zapłacić Polskim Bonem Turystycznym. W bazie Polskiej Organizacji Turystycznej masz do wyboru ponad 9 tysięcy obiektów i atrakcji dla dzieci, za które możesz zapłacić bonem. Wśród nich nie tylko takie, których oferta dostosowana jest do rodzinnego wypoczynku, ale też wyróżnione Certyfikatem Dobrych Praktyk, który gwarantuje przestrzeganie zasad bezpiecznego wypoczynku, związanych m.in. z higieną i udogodnieniami dla dzieci. Ich aktualną mapę znajdziesz TUTAJ.
Nawet jeśli planujesz rodzinny wypad dopiero pod koniec wakacji, już teraz pobierz swój bon. Termin pobrania bonu turystycznego nie wpływa w żaden sposób na okres jego ważności. Za to dzięki wcześniejszemu aktywowaniu unikniesz ewentualnych problemów z jego wykorzystaniem. Możesz zapłacić nim zaliczkę za rezerwację lub wykorzystać go dopiero na miejscu, ale jeśli zrobisz to wcześniej będziesz już o jeden krok bliżej do wymarzonych wakacji. Aby pobrać bon nie musisz składać żadnych wniosków – przysługuje on na każde dziecko objęte świadczeniem wychowawczym 500+ i jest dostępny na profilu PUE ZUS rodzica lub opiekuna, który posiada prawo do świadczenia lub dodatku wychowawczego. Nie wiesz jak to zrobić lub masz problem z pobraniem bonu? Skorzystaj z przejrzystej instrukcji dostępnej na stronie bonu turystycznego.
Nikt z nas nie chce skupiać się na tym, co na wakacjach może pójść źle. Lepiej jednak nie skorzystać z ubezpieczenia niż żałować, że go nie mamy w chwili, kiedy okaże się potrzebne. Pomyśl o ubezpieczeniu od wypadku lub kontuzji, szczególnie jeśli planujesz aktywny wypoczynek. Podróżując z dziećmi musisz też pamiętać, że zadrapania, upadki i siniaki są częścią dorastania i podręczna apteczka może być potrzebna w każdych okolicznościach. Zadbaj o jej odpowiednie wyposażenie jeszcze przed wyjazdem. Nie zapomnij o plastrach, płynie odkażającym rany, środkach przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i antyalergicznych, probiotykach czy żelu na ukąszenia. Sprawdź też dostępność w pobliżu punktów opieki medycznej, przychodni i aptek. Przećwicz z dziećmi podstawy zachowania w sytuacji zagrożenia, aby wiedziały co zrobić, kiedy np. stracą cię na chwilę z oczu. Dzięki temu zamiast wpadać w panikę, spokojnie poszukają pomocy innego rodzica lub będą czekały we wcześniej ustalonym miejscu. Możesz wyposażyć je też w karty lub opaski informacyjne, na których umieścisz swój numer telefonu czy adres pobytu.
Walizki w bagażniku, dzieci bezpiecznie siedzą w fotelikach, pasy zapięte, ruszacie, i... Jeśli myślisz, że już nic nie zatrzyma cię w drodze do celu wiedz, że z całą pewnością się mylisz. Prawdopodobnie już za chwilę usłyszysz coś ze standardowego repertuaru swojej pociechy i oby skończyło się tylko na “nudzi mi się”, “jestem głodny” albo “chce mi się siku”. Przygotuj się na to już wcześniej i zabierz do samochodu ulubione zabawki i gry dla starszaków. Dobrze wiesz, że dzieci uwielbiają też zabawki nowe, którymi dotychczas nie miały okazji się znudzić. Jeśli możesz, przed wyjazdem kup mini prezent i schowaj go przed dziećmi w swojej podręcznej torbie. Taką niespodziankę możesz wręczyć w połowie drogi, kiedy rozpoznasz pierwsze oznaki zniechęcenia podróżą. Nowa zabawka z pewnością sprawi dziecku dużo radości i zajmie je na jakiś czas. Nie zapominaj także o zapasach wody i jedzenia, które mogą być szczególnie przydatne w przypadku przedłużającego się postoju w korku czy… awarii samochodu.
Znudzone maluchy lubią psocić. Jeśli dobrze odrobisz lekcję z punktu 1., prawdopodobnie nie będziecie mieli czasu na nudę. Aby jednak zapobiec ewentualnym kłopotom, pomyśl wcześniej czym możesz zająć dziecko, gdyby jednak zdarzyły się gorsze chwile lub załamanie pogody. Zabierz ulubione przytulanki, które dają mu poczucie bezpieczeństwa, zestaw kredek i kolorowanek, planszówki dla starszaków na wspólne wieczory czy książki z ulubionymi bajkami, dzięki którym dzieci łatwiej się wyciszą i zasną po pełnym emocji dniu.
Niezależnie od tego, czy planujesz wypoczynek na plaży, w wiejskim zaciszu czy na górskim szlaku, już wiesz, że kluczem jest rozpoczęcie organizacji. Teraz “musisz” już tylko odpocząć :)