Zapraszamy w podróż do Azji Wschodniej śladami Bronisława Piłsudskiego. Odwiedzimy wyspę Sachalin oraz sąsiednie Hokkaido, które zamieszkiwali Ajnowie.
W trakcie zajęć poznamy ich niezwykłą kulturę i życie codzienne (wyposażenie domu, typowe zajęcia, charakterystyczny ubiór). Dowiemy się, dlaczego mieszkańcy tych wysp haftowali wzory na swoich ubraniach, czemu mężczyźni zapuszczali bujną brodę, a kobiety tatuowały sobie usta i które miejsce w domu było dla Ajnów najważniejsze. Poznamy słowa takie jak iomante, ikupasui, ruunpe, matanpus i sprawdzimy co się za nimi kryje.
Podczas naszego spotkania nie może zabraknąć samego Bronisława, który przed ponad stu laty mieszkał z Ajnami i dokumentował ich życie. Dowiecie się przy pomocy jakiego urządzenia nagrywał ajnuskie pieśni i wykonał ponad 300 zdjęć. Za jego czasów były to najnowocześniejsze technologie.
Zajęcia towarzyszą wystawie „Świat Ajnów. Od Bronisława Piłsudskiego do Shigeru Kayano”, która została wypożyczona z Muzeum Miejskiego w Żorach. Powstały na bazie materiału przekazanego przez tamtejszy dział edukacyjny.
Zajęcia są prowadzone przy pomocy programu ZOOM.
Zajęcia odbędą się online w sobotę 29 maja o godzinie 10.15. Przeznaczone są dla dzieci w wieku 6 -12 lat i ich opiekunów.
Koszt udziału w zajęciach wynosi 10 zł ( bilet rodzinny dla dziecka, drugiego dziecka i opiekuna).
Liczba miejsc jest ograniczona.
Przyjmujemy zapisy na warsztaty wyłącznie drogą mailową, prosimy wysyłać zgłoszenia na adres dominikakossowskajanik@muzeumazji.pl
W tytule maila prosimy wpisać UTRACONY ŚWIAT AJNÓW, a w treści maila wiek i imię dziecka, nazwisko opiekuna. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.