Warszawa

Płacz dziecka - co należy o nim wiedzieć?

Płacz dziecka - co należy o nim wiedzieć?

Płacz to dla noworodka czy niemowlęcia jeden z najskuteczniejszych sposobów na komunikowanie się z otoczeniem. Pamiętaj więc, że Twój maluszek płacze nie dlatego, że robisz coś źle, ale dlatego, że nie ma wypracowanych innych technik porozumiewania się. Zobacz, co płacz może oznaczać.

 

Znaczenie płaczu

 

Wielu rodziców, zwłaszcza mnóstwo matek, obwinia się, gdy maluszek często płacze. Tymczasem jeżeli za płaczem dziecka nie stoją względy medyczne, najprawdopodobniej płacz może być związany z usposobieniem Twojej pociechy.

 

Oczywiście, możesz próbować różnych sposobów, by opanować chroniczny płacz Twojego dziecka, ale nie podchodź do tego wyzwania samodzielnie. Tradycyjnie najmłodszymi dziećmi zajmowało się w rodzinie bardzo wielu członków. Ten mechanizm w człowieku pozostał do dziś. Dlatego poszukaj pomocy u kogoś bliskiego, jeżeli tylko masz takie możliwości. Samodzielne podchodzenie do uspokajania płaczliwego dziecka, może skutkować ogromnym wyczerpaniem, a jak już wskazaliśmy, biologia ukształtowała nas tak, że jest to zadanie dla większej grupy, a nie dla jednego człowieka.

 

Co więcej, trudny czas związany z płaczliwością Twojej pociechy zawsze mija. Nim się spostrzeżesz maluszek nie tylko wyrośnie ze swoich ubranek, ale również z częstego płaczu. Apogeum płaczliwości zwykle sięga 6. tygodnia życia i zwykle powraca w 8. tygodniu życia. Co ciekawe, maluchy często mają jedną wybraną porę – zwykle wieczorną - najbardziej intensywnego płaczu „bez powodu”. Znana jest ona pod pojęciem „arszenikowej godziny” i dotyczy nawet najbardziej spokojnych dzieci. O tej porze maluch płacze, bo jest po prostu przeładowany wszystkimi wrażeniami i emocjami dnia. W ten sposób może rozładowywać więc swoje zmęczenie.

 

Płacz – prywatny język Twojego dziecka

 

Niektórzy są przekonani, że instynkt rodzica powinien od razu im podpowiedzieć, z jakich powodów dziecko płacze. Tymczasem każdy maluch jest inny i najpierw trzeba nauczyć się jego reakcji, by poznać prawdziwe przyczyny płaczu.

 

Jeśli porównamy płacz do specyficznego, prywatnego języka, którym posługuje się dziecko, to wtedy będzie nam zdecydowanie łatwiej pogodzić się z tym, że nie jesteśmy od razu zrozumieć, o co właściwe mu chodzi.

 

Przecież to naturalne, że gdy dopiero uczysz się obcego języka, nie jesteś w stanie zrozumieć wszystkich jego słów. Podobnie w przypadku Twojego dziecka, najpierw musisz dać sobie czas na jego obserwację i odczytywanie potrzeb. Dopiero potem, gdy poznasz lepiej synka czy córeczkę, będziesz w stanie rozumieć jego sposób porozumiewania się.

 

Rodzaje płaczu – czyli co dziecko chce Ci powiedzieć?

 

Jak każdy użytkownik nowego języka potrzebujesz czasu, by zrozumieć ten indywidualny kod, którym posługuje się Twój maluszek. Jednak, gdy już zrozumiesz reakcje dziecka, będziesz w stanie mu pomóc. Zwykle przez kilka pierwszych tygodni życia, płacz niemowlęcia brzmi tak samo. Jednak w każdym przypadku może być to inny powód płaczu.

 

Poprzez płacz dziecko może komunikować, że jest głodne. Lisa Eliot, która jest ekspertem w obszarze rozwoju mózgu i umysłu noworodków i niemowląt, podpowiada, że głodne dziecko płacze w sposób rytmiczny. Taki płacz ma również wiele powtarzających się elementów.

 

Jeśli dziecko płacze z bólu to płacz pojawia się nagle i jest przerywany wstrzymywaniem oddechu. Maluch, który czuje złość płacze głośno i długotrwale.

 

 

Wyjątkowo uciążliwym schorzeniem dla malucha są kolki. Takie dziecko może płakać godzinami z bólu. Nie lecz bobasa na własną rękę. Nie podawaj mu ziołowych preparatów, które stosują dorośli, bo jest na to za małe. Najlepiej zasięgnij opinii pediatry, który nauczy Cię jak masować brzuszek dziecka oraz wskaże odpowiednie środki przynoszące ulgę.

 

Czy pozwolić dziecku płakać?

 

Oczywiście, nie musisz natychmiast biec, gdy Twoje dziecko płacze, ale również nie zostawiaj malca przez dłuższy czas zapłakanego. Metoda Richarda Ferbera, która właśnie opierała się na założeniu, że płaczącego malucha należy zostawić samemu sobie i kategorycznie nie brać na ręce, może przynieść więcej szkody niż pożytku.

 

Dlaczego? Okazuje się, że pozostawianie dziecka samemu sobie np. przez wiele godzin jego płaczu, może powodować nieodwracalne zmiany w mózgu, które często wpływają na późniejsze życie takiej osoby. Dzieci, których płacz był ignorowany nierzadko rozwijają lękowy styl przywiązania, a ich samoocena jest bardzo niska. Skoro od urodzenia czuły, że ich głos nie miał znaczenia, to tak będą myśleć także i w przyszłości.

 

Takie maluszki już jako dorosłe osoby mogą cierpieć na depresję, fobie czy być emocjonalnie wycofane.

 

Płacz jest bardzo ważny, bo pozwala dziecku, które nie umie jeszcze mówić, komunikować swoje potrzeby. Nauczmy się tego języka malucha, by otoczyć go opieką i wspierać.

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć