Warszawa

Jak rozwijać umiejętności plastyczne u dzieci?

Jak rozwijać umiejętności plastyczne u dzieci?

Dzieci uwielbiają zajęcia plastyczne. Malowanie, kolorowanie ulubionych bohaterów kreskówek, wycinanie jest tym, w czym pociechy czują się jak ryba w wodzie. Aktywności plastyczne, oprócz kreatywnie spędzonego czasu, mają również szereg innych, równie ważnych korzyści. Warto odpowiedzieć na pytanie: w jaki sposób zachęcić i rozwijać umiejętności plastyczne?
 

Zajęcia plastyczne rozwijają wyobraźnię

 

Zapewne nieraz zdążyło się Wam, Drodzy Rodzice, że pociecha przybiegła do Was z obrazkiem, na którym zobaczyliście jedynie kilka kolorowych plamek. Jednak Wasz brzdąc z dumą namalowaną na małej twarzyczce wytłumaczył, że to jest rysunek przedstawiający domek z rodziną. Dzieci uwielbiają kreować wokół siebie własną rzeczywistość. Wykorzystują do tego nieograniczoną wyobraźnię. W swoim beztroskim świecie czują się bezpiecznie. Kredki, farby oraz kartka z bloku rysunkowego stają się pośrednikami pomiędzy dwiema rzeczywistościami.

 

 

Dzięki malowaniu dzieci uczą się kreatywności, krytycznego myślenia oraz nabywają umiejętności dostrzegania innych rozwiązań. Z tego powodu warto zachęcić pociechę do aktywności plastycznej. Być może takie działania zaprocentują w przyszłości dziecka.


Nie szczędź "dobrych" pochwał oraz słów uznania

 

Dzieciaki potrzebują aprobaty i uwagi rodziców. Zależy im, aby opiekunowie byli dumni z ich osiągnięć oraz wykonanych zadań. Dzięki pochwałom brzdące budują samoocenę i dodaje to im wiary we własne możliwości. Takie słowa jak „brawo kochanie”, „jestem z Ciebie bardzo dumna” sprawią, że pociechy wzmacniają wiarę w swoje umiejętności. Są przekonane, że potrafią zrobić coś i to dobrze, dodatkowo chcą taką pracę kontynuować. Warto zwrócić uwagę na to, aby pochwały były „dobre” dla dziecka.

 

Co to właściwie oznacza? Rodzic powinien pamiętać, że jego pochwała ma wpływać pozytywnie na uczucia. Trzeba unikać sformułowań, które będą przywodzić na myśl słabość dziecka lub wywoływać niepokój np. „Nareszcie Ci się udało, myślałam, że nigdy się to nie stanie”. Chwalenie powinno zachęcać do podejmowania nowych, trudniejszych wyzwań.


Stwórz galerię obrazów z pracami maluszka

 

Niejednokrotnie dzieci po wykonaniu swojego małego-wielkiego dzieła sztuki biegną do rodziców z wypiekami na twarzy, aby pochwalić się rezultatem swoich działań. Warto wcielić się w krytyka sztuki i poświęcić chwilkę nad pracą pociechy oraz zapytać o jej szczegóły. Co przedstawia? Dlaczego takie kolory? Może ta praca wyróżnia się na tle pozostałych?

 

Dzieci chętnie opowiadają i wyjaśniają dorosłym (oni nigdy niczego nie rozumieją), co obrazek przedstawia. Uchylają wtedy drzwi, aby dorosły mógł przez ich szparę zobaczyć, co kryje się w świecie wyobraźni maluszka. Kolekcjonuj prace swojej pociechy. Zagospodaruj w domu miejsce, gdzie będziecie razem zbierać małe dzieła sztuki. Dla dzieci będzie to ogromne wyróżnienie i znak, że ktoś docenia jego pracę. Dla rodzica - pamiątka na całe życie.


Dodatkowe zajęcia

 


Może z czasem warto zainwestować w dodatkowe lekcje plastyki dla dziecka. Dla niego będzie frajdą, że spotka inne dzieci z podobnymi pasjami. Dzięki takim zajęciom, pod okiem specjalisty, brzdąc doszkoli swój warsztat. Niektóre ze zdobytych umiejętności mogą stać się pomocne w przyszłości, kiedy będzie wybierał ścieżkę kariery. Być może zostanie architektem, wtedy jego rozbudowana wyobraźnia będzie atutem. Może chirurg? Z pewnością zdobyta podczas zajęć zręczność będzie nieoceniona.

Zajęcia plastyczne mają mnóstwo korzyści związanych z rozwojem, edukacją oraz umiejętnościami dzieci. Warto spędzić czas kreatywnie ze swoją pociechą. Jedynymi skutkami ubocznymi będą profity, które dziecko odbierze w przyszłości. Warto zastanowić się, czy może od telefonu z grami lepszy będzie ołówek, który uwolni jego wyobraźnię.

 

Autorka: Kinga Pasek

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć