Jest wiele spraw, na które trudno nam rozmawiać z naszymi dziećmi. Często nie jesteśmy w stanie łatwo przekazać wiedzy na dany temat, nawet jeżeli wiemy o nim niemal wszystko. Taki dialog może dotyczyć np. ciężkiej choroby, którą dziecko może dostrzec u swoich dziadków.
Jak przekazywać wiedzę o schorzeniach, tak aby młody człowiek mógł w razie czego wezwać pomóc, zauważyć, że coś jest nie tak lub po prostu rozumiał sytuację, w której znalazła się ukochana dla niego babcia lub dziadek?
FAST Heroes dokładnie wie jak to robić!
Fast Heroes to międzynarodowy program edukacyjny skierowany do dzieci w wieku od 5 do 9 lat. Ma on na celu zwiększenie wiedzy społecznej na temat udaru mózgu. Czy Ty i Twoje dziecko znacie objawy udaru i w razie ich zauważenia wiecie jak reagować? Czy zdajecie sobie sprawę, że szybkie i sprawne działanie uratuje zdrowie, a nawet życie Waszych najbliższych? Tylko przy błyskwicznym zgłoszeniu się do szpitala można otrzymać skuteczne leczenie, które uchroni przed niepełnosprawnością.
Co bardziej istotne uświadamianie w tej kwestii nie powinno kończyć się na dorosłych. To właśnie dzieci mogą być osobami, które zauważą istotne zmiany u swoich dziadków. Mogą przebywać też z nimi sam na sam. Czy nie byłoby warto, aby wiedziały jak należy się zachować i na co zwracać uwagę? Niech wnuczkowie i dziadkowie – mogą pomóc sobie nawzajem i będą dla siebie oparciem i gwarancją bezpieczeństwa.
Jak możemy przeczytać na stronie fastheroes.com: "udar mózgu jest jak zawał serca – jedyna różnica polega na tym, że dzieje się w mózgu. Udar mózgu może zostać spowodowany zablokowaniem jednej z tętnic, tzw. Udar niedokrwienny lub krwawieniem w mózgu, tzw. Udar krwotoczny. Oba rodzaje udarów mózgu ostatecznie prowadzą do nagłej utraty funkcji neurologicznych z powodu obumarcia komórek mózgowych w określonym regionie, spowodowanego przerwaniem dopływu krwi do części mózgu".
Więcej możecie przeczytać TUTAJ.
W tym momencie pojawiają się Wydział Polityki Edukacyjnej i Społecznej Uniwersytetu Macedońskiego, Inicjatywa Angels, Organizacja The Lions Club International oraz Światowa Organizacja Udaru Mózgu, aby połaczyć siły i stworzyć Superbohaterów Załogi FAST! A jest ich aż czworo!
Dzięki nim dużo łatwiej zapamiętacie objawy udaru mózgu oraz numer ratunkowy w nagłych przypadkach:
Objawami udaru są:
To właśnie Giętkobuzi Frank, Silnoręki Arnold, Złotogłosa Sophia i Szymkodziałający Timmy tworzą zespół, dzięki któremu razem możemy walczyć w obronie życia i zdrowia naszych najbliższych.
Aby dowiedzieć się więcej koniecznie zajrzyjcie na stronę projektu – która edukuje w równej mierze w jakiej zachwyca.
To jednak nie wszystko! W akcji może wziąć udział tak naprawdę każdy z nas! Szkoły w ponad 20 krajach już teraz współpracują, aby stworzyć ogromną społeczność świadomą tego czym jest udar mózgu. Dodatkowo trwa także akcja bicia rekordu świata – stworzenia wielkiego, internetowego albumu w masce superbohatera.
Pamiętaj, aby być superbohaterem nie trzeba mieć niesamowitych zdolności i kolorowej peleryny. Czasem wystarczy odpowiednie przygotowanie i odrobina chęci aby zrobić tak wiele!