Warszawa

Czy czas płynie nieubłaganie? Czyli recenzja najnowszej powieści Bartosza Szczygielskiego!

Czy czas płynie nieubłaganie? Czyli recenzja najnowszej powieści Bartosza Szczygielskiego!

Już jest! Najnowsza książka Bartosza Szczygielskiego trafiła do księgarń! Mowa oczywiście o drugim tomie „Wskazówek”!

 

Co tym razem spotka Maksa i Martę? Kim jest tajemniczy Łukasz i co wspólnego z nimi wszystkimi ma kareta (a może karoca?)

 

Odpowiedzi na te i wiele innych zadziwiających pytań znajdziecie na kartach opowieści z frapującym podtytułem: „Paradoks”.

 

 

Co słychać u naszych bohaterów?

 

Minął dokładnie rok od wydarzeń z pierwszej części. U Marty i Maksa pozornie wszystko układa się i wygląda dobrze. Ich relacje jednak, mimo przyjaźni i wspólnym przygodom nie są na takim poziomie jak obydwoje by sobie tego życzyli. W dodatku przez kolejne szkolne kłopoty, w które wpakował się chłopiec, niefortunnie powiedział Marcie kilka przykrych słów, co skończyło się kłótnią. Wierzył jednak, że prawdziwe przeprosiny zdołają naprawić sytuację, a rozmowa przywrócić ich relacje na dawne tory. Zanim jednak spróbuje cokolwiek naprawić – dziewczyna zostaje uprowadzona w wyjątkowo zagadkowych okolicznościach.  Maksowi nie pozostaje nic innego jak po raz kolejny wprawić zegarek w ruch i wszystkiemu zapobiec – następują jednak pewne okoliczności, które skutecznie to uniemożliwiają. Pozostaje tylko walka z czasem… być może dosłownie.

 

Więcej zdradzać nie będę – jest jednak kilka spostrzeżeń, którymi z radością się podzielę.

 

Opowieść wieloaspektowa

 

Oprócz niezwykłej przygodowo-fantastycznej fabuły, autor bardzo sprawnie wplata także kilka innych wątków, którym warto się przyjrzeć. We wspomnieniach głównego bohatera cały czas obecny jest jego dziadek, z którym łączyła go bardzo mocna więź. Uczucia, które kotłują się w głowie 14-latka nie zawsze mogą być oczywiste dla czytelnika, dlatego, mimo iż nie jest to jeden z głównych nurtów - warto mieć go na uwadze.

 

 

Pozostając w temacie, nie da się nie zauważyć niełatwej relacji syna z ojcem. Czasem – tak jak w życiu odnotujemy, że mężczyźni całkowicie nie potrafią się dogadać, a z drugiej strony wyraźnie jest zauważalne poczucie odpowiedzialności Maksa, który nie chce narażać rodzica na żadne dodatkowe koszty i nerwy, gdyż doskonale rozumie ich sytuacje życiową. Dla nastolatka nie są to proste wybory i decyzje, ale mimo, iż może nie sprawiać zawsze takiego wrażenia w wielu sytuacjach jest to już niemal dorosły chłopiec o czym uwielbia czytelnikowi przypominać.

 

Niestety – w sprawach, których jego zdaniem dorośli nie zrozumieją, tego poczucia całkowicie brakuje, mimo że najbardziej logicznym rozwiązaniem wydaje się właśnie przyjście po pomoc i radę do dorosłego. Czy jest to pewna niespójność, czy po prostu nastolatek? Myślę, że sprawa do rozważenia indywidualnie przez każdego z czytelników.

 

Co nowego?

 

W kontynuacjach kochamy to, że możemy powrócić do przygód naszych ulubionych bohaterów. Oczywiście Batosz Szczygielski absolutnie nie zawodzi! Wciąż poznajemy przygody Maksa i Marty, jednak do tego duetu dołącza ktoś jeszcze – mianowicie tajemniczy Łukasz, który na pierwszy rzut oka wydaje się być zupełnie kimś innym niż naprawdę.

 

Powrócimy także do magicznych miejsc, które pokochaliśmy w pierwszej części. Bo co jak nie magia książek może przyciągać najbardziej? Tak więc znów przeniesiemy się do Antykwariatu pod Zegarem i zajrzymy nawet na jego zaplecze, którego stałym bywalcem okaże się pewien amator wiśniowych jogurtów!

 

 

Brzmi zwariowanie? Tak dokładnie jest, a akcja i jej nieoczekiwane zwroty to doskonałe dopełnienie tej historii.

 

Dlatego polecam wszystkim – nie tylko dzieciom, ale także dorosłym fanom twórczości Bartosza Szczygielskiego. Dajcie się porwać w niesamowity świat Maksa i jego przyjaciół! Obiecuję – nie zabraknie tu nawet Terminatora!

 


 

  • Jeżeli jesteście ciekawi dalszych perypetii Maksa już teraz, to książkę znajdziecie TUTAJ!

 

  • W najbliższą sobotę widzimy się na premierze online z Bartoszem Szczygielskim - link do spotkania TUTAJ :)

 

  • A jeżeli chcielibyście wygrać książkę jest do zdobycia TU! 

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć