Warszawa

10 najlepszych bajek telewizyjnych dla dzieci

10 najlepszych bajek telewizyjnych dla dzieci

Każdy dorosły pamięta czasy kiedy o 19:00 zamierały podwórka i place zabaw ponieważ wszystkie dzieci biegły przed telewizory na wyczekiwaną dobranockę.

 

Oglądaliśmy Smerfy, Gumisie, Muminki i wiele innych produkcji, które z rozrzewnieniem wspominamy do dziś. Chciałoby się użyć frazesu: „To były czasy”. Zastanówmy się czy rzeczywiście jest tak, że nie ma już bajek, które kiedyś wspominać będą nasze pociechy? Mamy ich wręcz morze. Zwłaszcza teraz kiedy większość z nas ma dostęp do ofert serwisów streamingowych. Wraz z dzieckiem sami możemy wybrać kreskówkę, którą uraczy się dzisiejszego wieczora.

 

Poniżej prezentujemy, krótkie zestawienie tego co polecić można najmłodszym w szeroko pojętej telewizji:

 

10.  Psi Patrol

 

  • Gdzie oglądać?

Nick Jr., Netflix, Youtube;

 

Wiek: 4-6 lat

 

Tych psiaków chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Bajka uwielbiana przez wszystkie dzieci – zapewniamy nie tylko te kochające merdające czworonogi. To opowieść o 6 walecznych szczeniakach (każdy jest przedstawicielem innej rasy), które wraz z 10-letnim chłopcem Ryderem zawsze są gotowe do pomocy lokalnej społeczności. To znakomita, przygodowa animacja, która ilustruje dzieciom jak wiele znaczy wsparcie drugiej osoby i przedstawia wartość prawdziwej odwagi.

 

 

9. Świnka Peppa

 

  • Gdzie oglądać?

Player, YouTube, Netflix;

 

Wiek: 2-4 lat

 

Myślę, że tej różowej przyjaciółki nie trzeba nikomu przedstawiać. Serial opowiada o perypetiach tytułowej świnki i jej rodziny. Najmłodsze dzieci pokochały opowieści o zdobywaniu nowych doświadczeń i umiejętności przez Peppę i Georga. Wszystko to odpowiednio dobrane do kilkuletniego dziecka  i jego zmagań ze światem. Tak więc raczej nie będziemy tu obserwować jak gasi się pożary lub łapie złodziei, ale nasze dziecko doskonale utożsami się z bohaterami. Zobaczy, że nie tylko ono musi mierzyć się ze spotkaniami rodzinnymi lub obowiązkami domowymi.

 

 

8. Tomek i przyjaciele

 

  • Gdzie oglądać?

BBC CBeebies, MiniMini+, Player, Youtube;

 

Wiek: 3-4 lat

 

Czyli klasyk, którego w tym zestawieniu zabraknąć nie mogło. Pierwsze wersje tej bajki sięgają roku 1984. Data naprawdę robi wrażenie, zwłaszcza, że Tomek pozostaje fenomenem i ulubieńcem dzieci do dziś. Opowieści, które znajdziemy w tym serialu animowanym oparte są na książkach autorstwa Reverend’a Wilbert’a Awdry i jego syna. Fabuła opowiada o przygodach grupy przyjaciół, które jak się domyślacie są lokomotywami. Jeżeli jeszcze nie mieliście okazji oglądać i brzmi to dla Was nieco zaskakująco – koniecznie nadróbcie zaległości.

 

 

7. Wyspa Puffinów

 

  • Gdzie oglądać?

Netflix;

 

Wiek: 2-3 lat

 

Znakomita propozycja dla nieco mniejszych dziecięcych widzów. Oglądając tę bajkę przede wszystkim zachwyciła mnie w niej dbałość o szczegóły. Animacja niezwykle cieszy oko kolorami, a patrząc na przygody małych maskonurów myśli mogą być jedynie pozytywne. Jak świetna to propozycja może świadczyć fakt, iż obecnie jest to nr #35 TOP Netflix.

 

 

6. Masza i niedźwiedź

 

  • Gdzie oglądać?

Netflix, VOD, HBO GO, TVP ABC, Youtube;

 

Wiek: 3+

 

Czyli coś co humorem równie mocno wciągnie dzieci jak i rodziców. Bajka o rezolutnej dziewczynce, która z upodobaniem przewraca do góry nogami życie jednemu z misiów. Tej uroczej panienki boi się nawet wataha wilków, ale kiedy trzeba nie waha się, aby pomóc swoim przyjaciołom, mimo że sama jeszcze wiele musi się nauczyć. Znakomite na pokonanie gorszego dnia – niezalenie od wieku ;)

 

 

5. Lwia straż

 

  • Gdzie oglądać?

Disney Junior, Netflix, HBO Go;

 

Wiek: 3-6 lat

 

To kolejna sentymentalna podróż! Bo któż z nas nie płakał na Królu Lwie i jednocześnie nie uwielbiał tej historii? Teraz ta niesamowita przygoda i perypetie postaci z ulubionej bajki możecie śledzić wspólnie z Waszymi dziećmi! Jest to zresztą już druga odcinkowa kreskówka z tego uniwersum. Wcześniej mogliście śledzić przygody zabawnego duetu – Timona i Pumby. Lwia straż opowiada o synu Simby - Kionie, który jako królewski potomek przejmuje dowództwo nad najodważniejszymi i najwaleczniejszymi lwami królestwa. Kion ma jednak nieco odmienną wizję tej elitarnej jednostki. Znakomita propozycja dla nieco starszych dzieci, która z pewnością wciągnie je bez reszty.

 

 

4. Przytul mnie

 

  • Gdzie oglądać?

Puls 2, Netflix;

 

Wiek: 2-4 lat

 

Znakomita polska propozycja, której nie mogło tu zabraknąć. Znacie książkę Proszę mnie przytulić rewelacyjnego duetu Wechterowicz i Dziubak? To właśnie na jej podstawie powstał ten znakomity serial dla dzieci. Głównymi bohaterami są Mały Miś i jego tata. To dosyć rzadkie, aby bajki tak znakomicie pokazywały więź miedzy dzieckiem a ojcem. Co ważniejsze wiele z niej wyciągną nie tylko najmłodsi, ale także rodzice. Ta wspaniała opowieść znakomicie ilustruje jak dzieci odbierają nasze słowa i gesty, na które my często nie zwracamy uwagi. Poza tym – wszyscy pokochają tytułową piosenkę!

 

 

3. Bobaski i miś

 

  • Gdzie oglądać?

YouTube, VOD.PL, TVP ABC;  

 

Wiek: 1-3 lat

 

Bobaski i Miś to doskonała propozycja dla najmłodszych. Dzięki konsultacjom ze specjalistami na etapie produkcji, treść i forma bajki zostały dostosowane do dziecięcych potrzeb i ich możliwości poznawczych. Animacja została specjalnie stworzona w taki sposób, żeby była bezpieczna i przyjazna dla małego dziecka.

Bajka, która wspomaga rozwój dziecka.

 

Czy bajka może rozwijać?

Bobaski i Miś pokazują, że tak. Spokojny obraz i subtelne, ale kontrastowe barwy sprawiają, że dziecko może skupić się na bohaterach. Dzięki ograniczonej liczbie rekwizytów i spokojnym tempie akcji, mały widz może spokojnie nadążyć za wydarzeniami, przyswoić je i zrozumieć. 

Każdy z 26 odcinków ma trwa zaledwie 3.30 min., co jest idealnym czasem jaki taki maluszek powinien spędzić przy bajeczce. Ulubieńcy bajek mogą za to bez obaw o nudę obejrzeć 2, 3 odcinki z rzędu.

Co najważniejsze, bajka została pozytywnie zaopiniowana przez psychologów dziecięcych!

 

 

2. Pan Toti

 

  • Gdzie oglądać?

Ninateka, Youtube;

 

Wiek: 1-3 lat

 

Czyli bajka o miniaturowym człowieczku, który mieszka w pniu drzewa. W jego piwnicy kryje się tajemnicza kopalnia, w której każdego dnia znajduje zaczarowane przedmioty. Tak właśnie rozpoczyna się każdy odcinek jego przygód. Oczywiście Pan Toti nie jest sam w tych zmaganiach – pomagają mu przyjaciele Hehel i Lula. Co ciekawe w bajce nie zabrakło też czarnych charakterów – czyli złośliwych bliźniaków. Animacja jest świetnym wyborem dla najmłodszej widowni. Jej prostota i kryjące się za nią przyjemne historie doskonale sprawdzą się dla 2-latków.  Serial powstał na podstawie twórczości Sorn-Gary. Książki ukazały się nakładem Wydawnictwa Skrzat. Odcinki nie są tylko historiami o dziwnych przedmiotach. Sama Sorn-Gara pochodzi ze Śląska, dlatego w swoich opowieściach często przemyca terminologię górniczą i w rewelacyjny sposób tłumaczy ją dzieciom. Po kilku odcinkach najmłodsi doskonale wiedzą czym jest czarne złoto i skąd biorą się tąpnięcia.

 

 

1. Rodzina Treflików

 

  • Gdzie oglądać?

TVP ABC, TOP Kids, YouTube, VOD.PL oraz na Netflix;

 

Wiek: 3-6 lat

 

Rodzina Treflików to polski serial, który ma już rzesze małych i dużych fanów. Opowiada o zabawnych sytuacjach jakie w codziennym życiu spotykają Treflinkę, Treflika i innych bohaterów.

 

Bajka opowiada zabawne historie, niczym z familijnej komedii sytuacyjnej, przekazując dzieciom wiedzę o świecie i życiowych postawach. Chwali przyjacielskie i otwarte podejście do innych, rozbudza ciekawość najmłodszych wobec otaczającego świata i odkrywa drzemiące za każdym rogiem nowe możliwości. Bajkę reżyseruje Marek Skrobecki, współtwórca oscarowej produkcji Piotruś i Wilk. bajka została doceniona przez specjalistów edukacji dziecięcej. Wydawnictwo Edukacyjne Podręcznikarnia stworzyło na bazie licencji Rodzina Treflików pakiety edukacyjne dla przedszkolaków wszystkich grup wiekowych.

Dużym walorem serialu jest jego prawa muzyczna. Do każdego odcinka jest specjalnie komponowana muzyka, a piosenki śpiewają aktorzy dubbingowi, tworząc musicalową atmosferę.

 

Głównym bohaterom głosów użyczają znani i lubiani aktorzy, jak Joanna Jabłczyńska, Jarosław Bobrek, czy Magdalena Różczka.

 

 

Autor tekstu: Kamila Sowa

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć