Warszawa

Zwycięskie prace konkursu "Gwiazdkopisanie" na antenie Polskiego Radia Dzieciom

Zwycięskie prace konkursu "Gwiazdkopisanie" na antenie Polskiego Radia Dzieciom

Już teraz zwycięskie prace konkursu literacko - plastycznego „Gwiazdkopisanie” Polskiego Radia Dzieciom usłyszeć można w audycji „Bajkowy Kącik” na antenie stacji. 

 

Czytają je fantastyczni aktorzy - Ania Cieślak, Olga Bończyk, Leszek Filipowicz oraz Wojciech Słupiński. Dostępne są także w formie wyjątkowej książki elektronicznej „Gwiazdkopisanie”. To już III tom książki elektronicznej, w której prezentowane są prace laureatów konkursu literacko-plastycznego Polskiego Radia Dzieciom. W tym roku znajdziemy w niej 3 prace zwycięskie i 20 wyróżnionych - 6 komiksów, 14 opowiadań i 3 wiersze. Książka elektroniczna  dostępna jest na stronie internetowej gwiazdkopisanie.polskieradio.pl. Nowością jest także możliwość ich odsłuchania.

 

 

- Najpiękniejsze są słowa przewijające się w wielu listach, jakie płyną do redakcji w związku z konkursem: „Dzięki Wam wiemy o nas samych i naszych rodzinach dużo więcej. Wróciły wspomnienia, obrazy. To tak, jakby znaleźć dodatkowy prezent pod choinką"- cieszy się Martyna Chuderska, dziennikarka Polskiego Radia Dzieciom.

 

Zainteresowani udziałem w konkursie mogli napisać pracę konkursową w dowolnej formie literackiej: poetyckiej lub prozatorskiej - opowiadanie, list, kartka z pamiętnika, wiersz lub w formie komiksu – rysunek, malarstwo, grafika komputerowa. W tym roku zaskoczeniem była ilość komiksów, jaka wpłynęła na konkurs, gdy okazało się, że i ta forma wyrazu artystycznego cieszy się zainteresowaniem dzieci. Poza tym wiele prac literackich opatrzonych było pięknymi ilustracjami.

 

- Zaskoczyło mnie, jak wiele pojawiło się dobrych, zabawnych i nieźle opowiedzianych komiksów. Często bardzo zwięzłych i niemal zawsze tworzonych przez dzieci – po przeczytaniu prac podsumował Grzegorz Kasdepke.

 

Na konkurs nadeszła rekordowa liczba zgłoszeń – 361! Jurorzy mieli okazję oceniać świąteczne historie nadesłane z różnych zakątków świata, m.in. z Francji, Japonii i Niemiec. Prace konkursowe  oceniali popularni autorzy książek dla dzieci i młodzieży - Justyna Bednarek i Grzegorz Kasdepke  oraz Tomasz Samojlik - ceniony twórca literatury dla dzieci, rysownik i autor komiksów, a także Martyna Chuderska - dziennikarka Polskiego Radia Dzieciom.

 

Konkurs objęty został honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Ach, jak przyjemnie jest, gdy jest Gwiazdka! Właściwie szkoda, że nie bywa ona trochę częściej.

Astrid Lindgren, „Dzieci z Bullerbyn”

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć