Warszawa

 Jak przygotować się do świąt na odległość

Jak przygotować się do świąt na odległość

Pandemia i obostrzenia sanitarne nie idą w parze z radosną atmosferą świąt oraz rodzinno-przyjacielskimi spotkaniami Wigilijnym stole.

 

Według przepisów i zaleceń, poza mieszkającą ze sobą rodziną możemy gościć 5 innych osób. A co z pozostałymi bliskimi? Jak przygotować się do świąt, abyśmy wszyscy mogli czuć się kochani i potrzebni, nawet na odległość?  Warto rozpocząć od dobrego nastawienia. To, że te święta są inne niż te jakie pamiętamy z lat ubiegłych, nie znaczy, że musimy się na tym skupiać. Nie zmienimy otaczającej nas rzeczywistości, ale mamy wpływ na nasze nastawienie. Nie skupiajmy się zatem na tym, czego nie możemy, a raczej na tym, co zrobić możemy.  

 

Po drugie zadbajmy o to, aby ci, którzy nie będą mogli być z nami, pod choinką znaleźli świąteczne upominki. Nie zostawiajmy tego na ostatnią chwilę - jeszcze jest kilka dni do przygotowania przesyłek. Warto pomyśleć również o tych, którym nie przesyłamy prezentów, a jedynie życzenia. Może zamiast wiadomości tekstowej wyślemy w tym roku kartkę pocztową? Nasz świat bardzo zanurzył się w przestrzeni internetu, dobrym pomysłem będzie zatem „analogowe” przesłanie sobie zwyczajowych „Wesołych świąt!”.  

 

Od świata on-line z pewnością nie uda się nam uciec - a może nawet w pewnych aspektach nie warto? Wszak komunikatory da się (lub trzeba) wykorzystać do połączenia się z bliskimi, którzy będą daleko. Nie zostawiajmy jednak przygotowania tego łączenia na ostatnią chwilę, bo wtedy jest większe prawdopodobieństwo, że coś pójdzie nie tak. Już dziś (lub w najbliższych dniach) zastanówmy się jakiego komunikatora i sprzętu użyjemy, jak będzie udekorowane nasze mieszkanie, a gdzie postawimy, położymy nasz sprzęt, tak abyśmy mogli zasiąść wspólnie, choć na odległość za świątecznym stołem.

 

Nie zapominajmy, że łączenie się on-line to obciążenie dla naszego sprzętu - sprawdźmy jakość naszego internetu oraz dostępność do gniazdek elektrycznych. Laptop, tablet czy telefon mogą się szybko wyładować, a wtedy gorączkowo poszukiwać będziemy ładowarki. Wiszące kable mogą być również potencjalnie niebezpiecznie - członkowie rodziny przechodzący obok mogą ich nie zauważyć, a to prosty przepis na nieszczęśliwy wypadek - rozbity ekran i zepsuty humor właściciela sprzętu i nieświadomego sprawcy wypadku. Dobrym pomysłem będzie również przeprowadzenie próby - aplikacje czy komunikatory różnie działają na różnych sprzętach. Wcześniejsze, testowe łączenie pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości lub da czas na wybranie inne opcji kontaktu.  

 

Na koniec pamiętajmy, aby zadać o siebie. Na czas świąt przygotujmy sobie to, co sami lubimy. Udekorujmy dom czy mieszkanie tak jak lubimy, przygotujmy lub kupmy ulubione potrawy i zaplanujmy sobie czas tak jak chcemy - zgromadźmy książki, które chcemy przeczytać, ułóżmy playlisty z ulubionymi melodiami, pomyślmy o filmach czy serialach, które chcieliśmy zobaczyć. Świąteczna atmosfera - taka jaką lubimy z pewnością wpłynie na nas pozytywnie i pozwoli przeżyć piękne święta z tymi, którzy są obok nas i z tymi, którzy są nieco dalej.  

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć