Warszawa

Jak obliczyć, który to tydzień ciąży?

Jak obliczyć, który to tydzień ciąży?

Dla każdej kobiety ciężarnej to jedna z najważniejszych informacji, która pozwala określić z dużą precyzją datę zapłodnienia i orientacyjny termin porodu. Jeśli chcemy poznać przybliżony wiek płodu, możemy skorzystać z metody Naegelego, czyli tzw. kalkulatora ciąży. W przypadku, gdy zależy nam na bardziej precyzyjnych danych, najlepiej wykonać badanie USG. Obliczenia z ołówkiem w ręku to prognozy, obarczone dużym prawdopodobieństwem błędu. Sprawdźmy, jaką metodę warto wybrać.

 

Internetowy kalkulator ciąży

 

Przybliżone wyliczenia wykorzystujące regułę Naegelego bazują na dacie ostatniej miesiączki. Metoda opracowana przez niemieckiego położnika cieszy się dużym zainteresowaniem wśród przyszłych matek chcących poznać orientacyjny wiek ciąży. Reguła Naegelego zakłada, że cykl menstruacyjny trwa 28 dni, a owulacja następuje zwykle 14. Kalkulator niemieckiego ginekologa zakłada, że ciąża trwa 40 tygodni, a nie 38 i obejmuje czas od momentu zapłodnienia komórki jajowej do pojawienia się dziecka na świecie. Natomiast każdy miesiąc liczy 30 dni. W związku z tym nie trudno o błędy. Jeśli chcemy obliczyć termin porodu, wystarczy dodać do daty ostatniej miesiączki 7 dni, odjąć 3 miesiące oraz dodać rok. Wynik określa także początek II i III trymestru. Kolejna opcja dotyczy możliwości sprawdzenia, kiedy kobieta będzie w danym tygodniu ciąży oraz orientacyjną datę poczęcia dziecka. Pozwoli to zaplanować wizyty w przychodni i żadnej z nich nie przegapić.

 

Obliczenie terminu porodu podczas badania USG

 

To precyzyjna metoda, z której warto skorzystać w gabinecie lekarskim do 10. tygodnia ciąży. Im wcześniej zostanie wykonane USG, tym łatwiej o wiarygodne dane. Badanie ultrasonograficzne pozwala na dokonanie pomiarów, takich jak: CRL – długość ciemieniowo-siedzeniowa, ewentualnie TCD – poprzeczny wymiar móżdżku, FL – długość kości udowej oraz BPD, czyli dwuciemieniowy wymiar główki płodu. Innym sposobem na określenie wieku ciąży zaawansowanej i terminu porodu jest badanie odczuć ruchów dziecka, które dają bardzo przybliżony wynik. Warto wspomnieć, że maluch może się urodzić dwa tygodnie przed lub po wyznaczonym terminie. Wyniki bywają nieprecyzyjne zwłaszcza w przypadku bardzo szczupłych lub otyłych kobiet.

 

Podsumowanie

 

Według danych statystycznych, w terminach wyznaczonych przez internetowy kalkulator rodzi się jedynie 5% dzieci. Kobiety mają różnej długości cykle, więc za pomocą takiego narzędzia trudno precyzyjnie określić datę porodu. Duży wpływ na to, kiedy maluch się urodzi, mają hormony typu oksytocyna oraz adrenalina. Niejednokrotnie to stres i napięcie opóźniają czy nawet blokują poród. Adrenalina wydzielana przez gruczoł nadnerczy mobilizuje oraz dodaje energii. Natomiast oksytocyna odpowiedzialna jest za wywoływanie  skurczów macicy.

 

Niejednokrotnie zdarza się, że adrenalina działa na nią hamująco i wpływa na opóźnienie porodu. Więcej informacji na temat kalkulatora ciąży oraz proponowanych  rozwiązań znajduje się na stronie https://www.mamazone.pl/kalendarz-ciazy/

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć