Warszawa

Jak rozmawiać z dziećmi o pandemii?

Jak rozmawiać z dziećmi o pandemii?

Pandemia postawiła nas w całkiem nowej sytuacji. Wszyscy czujemy się przestraszeni i zdezorientowani. Lęk w szczególności dotyka najmłodszych. Jak rozmawiać z dziećmi, by pomóc im radzić sobie z nowymi realiami?

 

Z powodu pandemii wszyscy musimy nagle przyzwyczaić się do nowej sytuacji i radzić sobie z całkiem nowymi problemami. Nagle z każdej strony zalewają nas informacje na temat wzrastającej liczby zakażeń, pochorobowych powikłań oraz kolejnych obostrzeniach. Chaos, panika, niepewność – z dnia na dzień emocje te stały się dla nas normą. Choć dzieci należą do grupy najmniej narażonych na poważny przebieg choroby Covid-19, to należy jednak pamiętać, że nowe realia wywierają szczególnie negatywny wpływ na ich psychikę. W tym wyjątkowym czasie musimy zapewnić im jak najwięcej wsparcia. Dzieci chcą – i mają prawo – wiedzieć, co się dookoła nich dzieje, na czym polega zagrożenie i jak mogą wpłynąć na własne bezpieczeństwo. Najbardziej pomocna może okazać się tutaj zwykła komunikacja. Sprawdźcie, jakimi zasadami warto kierować się podczas rozmowy z dziećmi o koronawirusie.

 

  1. Zachowaj spokój – postaraj się opanować własny lęk. Mów spokojnie i opanowanym tonem, przygotuj sobie wcześniej fakty, jakie zamierzasz przedstawić. To wszystko sprawi, że najmłodsi będą czuli się bezpieczniej.
  2. Nie okłamuj dzieci – nie ukrywaj faktów i nie próbuj wmawiać pociechom, że pandemia już za niedługo się skończy, skoro nikt nie jest w stanie tego przewidzieć. Przytaczaj tylko sprawdzone fakty.
  3. Nie strasz – wytłumacz sytuację w możliwie najprostszych słowach. Zrezygnuj ze skomplikowanych medycznych terminów i nie hiperbolizuj – postaraj się nie przytłaczać dziecka informacjami, których nadmiar może dodatkowo zwiększyć jego lęk.
  4. Połóż nacisk na higienę – zachowywanie higieny to jedna z najskuteczniejszych metod walki z koronawirusem; dbanie o nią to idealna forma ochrony, która daje nam dodatkowo poczucie kontroli i władzy.
  5. Wyjaśnij zasady i sens obostrzeń – nowe zasady rządzące życiem społecznym dzieciom mogą wydawać się dziwne i niezrozumiałe, co tylko wzmaga ich poczucie strachu i niepewności. Postaraj się więc wytłumaczyć, dlaczego musimy stosować się do nowych obostrzeń – i dlaczego takie zachowania stanowią ważne narzędzie do walki z pandemią.
  6. Pamiętaj o uczuciach – w rozmowie na temat pandemii nie może uniknąć kwestii emocjonalnej. Objaśniając najmłodszym sytuację, musimy zapytać o ich uczucia, poglądy, lęki i obawy. Dajmy im znać, że zawsze mogą liczyć na nasze wsparcie.
  7. Nie zapomnij o pozytywach – dzisiejsza sytuacja jest bardzo trudna, ale można też ją wykorzystać na naszą korzyść. Więcej wolnego czasu oznacza możliwość rozwijania swoich pasji, zdobywania nowych umiejętności czy też wzmacniania więzi z rodziną. Pokaż dziecku, że ten trudny czas może być też pełen dobrych momentów.

 

Obecny czas odciska się piętnem na psychice nas wszystkich. Chaos wywiera szczególnie negatywny wpływ na emocje i samopoczucie dzieci. I choć rozmowa nie rozwiąże problemów związanych z pandemią, to z pewnością pomoże naszym pociechom poczuć się bezpieczniej w tej niezwykle trudnej i niepewnej sytuacji.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć