Warszawa

Oczyszczacz powietrza do sypialni dziecka - 5 kwestii, które warto przemyśleć

Oczyszczacz powietrza do sypialni dziecka - 5 kwestii, które warto przemyśleć

Czyste powietrze jest jednym z kluczowych parametrów, składających się na zdrowie Twoje oraz Twoich dzieci. Wiele osób skupia się na zadbaniu o jego czystość na zewnątrz. Z tego względu coraz więcej ludzi wybiera rowery lub samochody elektryczne jako główne środki komunikacji. Czy pomyślałeś o tym, żeby zadbać o tę kwestię również wewnątrz swojego domu? Okazuje się, że powietrze zamknięte w murach budynku może być nawet kilkukrotnie bardziej zanieczyszczone niż na ulicy! Z tego względu warto zainwestować w oczyszczacz powietrza do sypialni dziecka - będzie to inwestycja w jego zdrowie na całe życie!

 

 1. Skąd bierze się zanieczyszczenie powietrza wewnątrz pokoju?
 2. Jak ludzki organizm radzi sobie ze szkodliwymi pyłami?
 3. Czy oczyszczacz powietrza do sypialni dziecka poprawi jego bezpieczeństwo?
 4. Na co zwrócić uwagę, wybierając oczyszczacz powietrza do sypialni dziecka?
 5. Znane firmy czy producenci tańszych odpowiedników?

 

Skąd bierze się zanieczyszczenie powietrza wewnątrz pokoju?

 

Wiele osób sądzi, że zamykając okna odetnie zanieczyszczeniom drogę dostania się do mieszkania. To duży błąd! Wietrzenie pomieszczeń nie tylko nie powinno być zabronione, ale jest wręcz zalecane przez specjalistów. Pozwala na cyrkulację powietrza oraz pozbycie się szkodliwych gazów, takich jak radon, który samoczynnie wydziela się z murów budynków. Do głównych źródeł zanieczyszczenia powietrza w pokojach, których na co dzień używamy należą:

 

 • kurz
 • pleśń
 • sierść zwierząt
 • dym tytoniowy
 • materiały budowlane, wydzielające związki chemiczne (np. formaldehyd lub ołów)
 • bakterie, wirusy oraz insekty, przynoszone z zewnątrz (np. na powierzchni ubrań bądź obuwia)

 

Jak ludzki organizm radzi sobie ze szkodliwymi pyłami?

 

Najbardziej znanymi rodzajami pyłów, z którymi stykamy się na co dzień są te o średnicy 10 mikrometrów (P10) oraz 2,5 mikrometra (P2,5). To właśnie ze względu na ich stężenie, po przekroczeniu odpowiedniej wartości progowej, ogłaszane są alarmy smogowe. Organizm ludzki nie jest przystosowany do radzenia sobie z ich nadmierną ilością. Pierwszym mechanizmem obronnym człowieka jest jego nos - dzięki umiejscowionym w nim włoskom większe zanieczyszczenia zatrzymują się w jamie nosowej, po czym zostają otoczone tworzącym się w niej śluzem, zapobiegając tym samym ich wniknięciu do organizmu. Jeżeli zanieczyszczenie jest zbyt małe i przebrnie przez tą barierę ochronną dostaje się bezpośrednio do płuc. W tym obszarze przed poważnymi konsekwencjami ciała człowieka broni kaszel - odruch kaszlowy pozwala na gwałtowne wyrzucenie z płuc drobin, które wydostają się na zewnątrz przez jamę ustną. Jeżeli ich rozmiar jest niewystarczający, aby podrażnić pęcherzyki płucne, zanieczyszczenia dostają się do krwioobiegu i przenikają do każdej komórki ciała, do której pompowana jest krew. Przy ich dużej ilości może to prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych.

 

Czy oczyszczacz powietrza do sypialni dziecka poprawi jego bezpieczeństwo?

 

Biorąc pod uwagę wymienione powyżej sposoby organizmu na nierówną walkę z zanieczyszczeniami powietrza łatwo dojść do wniosku, że należy zadbać o podniesienie jego jakości. Jak to zrobić? Dobrym rozwiązaniem będzie oczyszczacz powietrza do sypialni dziecka oraz pozostałych pokoi użytkowych. Dzięki jego właściwościom znaczna część drobnoustrojów, pyłów oraz innych drobin zostanie zlikwidowana zanim dostaną się one do ciała człowieka. Zastanawiając się nad jego zakupem pamiętaj - używasz filtra, albo sam jesteś filtrem!

 

Na co zwrócić uwagę, wybierając oczyszczacz powietrza do sypialni dziecka?

 

Każdemu użytkownikowi zależy na tym, aby oczyszczacz powietrza do sypialni dziecka był wydajny, łatwy w obsłudze i bezawaryjny. Najważniejszym parametrem, określającym jego jakość jest filtr zastosowany w konstrukcji oczyszczacza. Żeby urządzenie spełniało swoje zadanie powinno być wyposażone w filtr HEPA o jak najwyższym numerze. Im wyższa klasa filtra tym jest on droższy, jednak decydując się na zawężenie wyboru do danego przedziału cenowego warto pamiętać, że podejmujemy decyzję dotyczącą nie tylko ilości wydanych pieniędzy, ale także zdrowia naszego i naszych bliskich. Pozostałe informacje, na które warto zwrócić uwagę to filtry wspomagające (np. węglowe), wbudowane czujniki zanieczyszczeń oraz natężenie hałasu, generowanego przez urządzenie. Przegląd oczyszczaczy dobrej jakości znajduje się na stronie https://www.oleole.pl/oczyszczacze-powietrza.bhtml - warto się z nim zapoznać i porównać urządzenia przed zakupem.

 

Znane firmy czy producenci tańszych odpowiedników?

 

Kwestia bezawaryjności sprzętu jest trudniejsza do oceny, niż wspomniane powyżej aspekty techniczne. Dobrą wskazówką przy wyborze oczyszczacza powietrza do sypialni dziecka może być renoma producenta. Marki takie jak Sharp, dostępne pod adresem https://www.oleole.pl/oczyszczacze-powietrza,_Sharp.bhtml oraz Philips, z którego produktami można zapoznać się na stronie https://www.oleole.pl/oczyszczacze-powietrza,_Philips.bhtml cechują się dużym doświadczeniem i powszechnie znaną, wysoka jakością swoich produktów. Z pewnością będą bezpieczniejszym wyborem niż oczyszczacze mało znanych firm, które dopiero wchodzą na rynek.

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć