Warszawa

Polska turystyka a koronawirus

Polska turystyka a koronawirus

Od soboty 10 października w całym kraju wprowadzone zostały obostrzenia związane z zakwalifikowaniem wszystkich województw do stref żółtej lub czerwonej.

 

Natomiast tydzień później wiele powiatów i dużych miast trafiło do strefy czerwonej. 

 

Co to oznacza i jak obecnie musimy walczyć z zagrożeniem w postaci koronawirusa? Jakie restrykcje nas czekają i przede wszystkim co ze spędzaniem wolnego czasu na wolnym powietrzu i w miejscowościach turystycznych?

 

Przede wszystkim maseczki

 

Jest to przepis, który obowiązuje w całym kraju. Od zeszłej soboty powrócił nakaz zakrywania ust i nosa. Każdy bez wyjątku powinien wychodząc z domu wyposażyć się w maseczkę lub przyłbice. Jedynymi wyjątkami są parki, lasy i plaże – tam bez obawy możemy spacerować i delektować się świeżym powietrzem.

 

Turystyka

 

Wiele osób, zwłaszcza przy tak pięknej pogodzie zastanawia się co z rekreacją i krótkimi chwilami wypoczynku. Czy po raz kolejny powinniśmy pozostać w domu, czy korzystanie z uroków złotej jesieni jest możliwe? Odpowiadamy: TAK, ale z zachowaniem szczególnej ostrożności i wszystkich wytycznych. Jak wyżej pisaliśmy – pamiętajcie o maseczkach. Do tego warto zwrócić uwagę na zachowanie odpowiedniego dystansu (co najmniej 1,5 metra), częstej dezynfekcji rąk, a także unikania dotykania twarzy.

 

Niestety nie jest to jednak koniec wytycznych, o których powinniśmy pamiętać. W zależności od strefy, w której się znajdujemy należy znać kilka innych przepisów. Poniżej staramy się je przybliżyć z uwzględnieniem stref.

 

Żółta Strefa

 

Jak wcześniej wspominaliśmy – obecnie obowiązuje ona w całym kraju. Nie musi to jednak ingerować w wasze plany.

 

Jeżeli chcieliście spędzić weekend w kinie lub tetrze – nadal jest to możliwe. Co prawda odbędzie się to bardziej kameralnie, ponieważ co drugie miejsce musi pozostać wolne, a sala może być zapełniona maksymalnie w 25%.

Złą wiadomość mamy dla fanów sportu – dozwolone jedynie jest współzawodnictwo sportowe, zajęcia sportowe i wydarzenia bez udziału publiczności. Natomiast siłownie i kluby fitness zostały zawieszone z wyjątkiem podmiotów wykonujących działalność leczniczą lub wyczynową. 

 

 

W przypadku gdy zgłodniejcie – tu też niemałe zmiany. Nadal można wybrać się do restauracji, gdzie powinny przysługiwać 4m2 na jedną osobę, zajęty może być co drugi stolik, a do momentu zajęcia miejsc przy stoliku należy pozostać w maseczce. Ograniczone zostały jednak godziny, w których jest możliwość spożywania posiłku na miejscu: 6:00-21:00. 

 

Jeżeli planujecie wyjazd do ośrodka wypoczynkowego lub hotelu – nie musicie się obawiać – tę działalność restrykcje ominęły. Zakazana jest tylko działalność klubów i dyskotek oraz miejsc udostępnionych do tańczenia. Na terenie ośrodka obowiązują wszystkie zasady dotyczące gastronomii, działaności kulturalnej i sportowej. Baseny, centra fitness oraz siłownie mogą działać dla gości hotelowych przebywających w hotelu co najmniej 1 dobę hotelową.

 

Jeżeli stawiacie na aktywny wypoczynek wraz z dziećmi, np. w parku rozrywki – tu dla samych odwiedzających nic się nie zmienia. Parki są zobowiązane, aby przyjmować maksymalnie 1 osobę na 10m2 całej swojej powierzchni, ale większość spośród największych parków w kraju deklaruje, że obecnie nie osiąga tak dużej liczby gości.

 

Czerwona Strefa

 

Pełną listę miast i powiatów objętych czerwoną strefą można znaleźć tutaj.

 

Z całą pewnością są to miejsca, w których z udogodnień skorzystamy w dużo mniejszym wymiarze niż w pozostałych częściach kraju. Nie oznacza to jednak, że całkowicie wszystko wyłączone jest z użytku. Tym razem lockdown jest częściowy.

 

Omawiając różne segmenty po kolei – raz jeszcze zacznijmy od branży kulturalnej. Skorzystamy zarówno z kin jak i teatrów – jednak z dużym ograniczeniem miejsc. Zajmować możemy co drugie siedzenie z naciskiem na to, aby zapelnienie nie przekraczało więcej niż 25% sali.

 

W przypadku gastronomii obowiązują dokładnie te same przepisy co w strefie żółtej.

 

 

Tak samo jak w strefie żółtej wygląda też sprawa z hotelami – branża ta musi przestrzegać wszystkich wytycznych związanych z udogodnieniami w obiekcie, natomiast same ośrodki mogą funkcjonować bez zmian.

 

Niestety w strefie czerwonej nie skorzystacie z wszelkich parków rozrywki – ich funkcjonowanie w tym miejscach jest całkowicie zakazane.

 

Samolot – czyli wypady zagraniczne

 

Tu sytuacja jest ogromnie dynamiczna. Oczywiście podróżowanie samolotami jest możliwe. Obowiązkowa jest dezynfekcja rąk oraz zakrywanie ust i nosa na pokładzie.

 

Jeżeli jednak chodzi o podróże do innych krajów – zależnie od destynacji obowiązują różne zasady. Do wielu krajów należy mieć obowiązkowo wykonany test na koronawirusa, a niektóre państwa przeprowadzają je wyrywkowo pasażerom po wylądowaniu.

 

 

Wszelkich informacji z pewnością udzielają linie lotnicze oraz biura podróży, a wiele odpowiedzi możecie znaleźć także tutaj.

 

To o czym należy pamiętać niezależnie od miejsca, do którego się wybieramy to zachowanie zdrowego rozsądku.

 

 

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć