Warszawa

Twoje dziecko idzie do przedszkola? Zapisz je na dodatkowy język angielski!

Twoje dziecko idzie do przedszkola? Zapisz je na dodatkowy język angielski!

Język angielski jest najczęściej używanym językiem na świecie. To także najpopularniejszy sposób komunikowania się za pośrednictwem internetu. Im szybciej twoje dziecko rozpocznie naukę, tym lepiej.

 

Dlaczego warto uczyć się języka angielskiego?

 

Pytanie wydaje się retoryczne, ale spróbujmy na nie odpowiedzieć.

Język angielski jest obecnie najpopularniejszym językiem na całym świecie. Uczą się go dzieci w niemal wszystkich krajach. Nieznajomość języka wyklucza kontakty międzynarodowe i to nie tylko te turystyczne (tu od biedy można się wspomóc słownikiem lub tłumaczem internetowym), ale też obejmujące wymiany uczniowskie i studenckie, staże międzynarodowe czy emigrację zarobkową. Niewielu jest pracodawców międzynarodowych, którzy będą skłonni zatrudnić cudzoziemca bez znajomości języka angielskiego i to nawet wówczas, gdy językiem lokalnym jest inny.

 

Najwięcej wiedzy dostępnej w internecie oferowanej jest w języku angielskim. Nie bez powodu mówi się, że jest polski internet i angielski internet. To efekt skali: język angielski jest językiem ojczystym dla setek milionów ludzi, polski zaledwie dla kilkudziesięciu.

 

Nieznajomość lub niedostateczna znajomość języka angielskiego wcześniej czy później spowoduje wykluczenie z ważnych obszarów życia, szczególnie na gruncie zawodowym. O ile dziś jeszcze można spotkać osoby zajmujące wysokie stanowiska i nieznające języka angielskiego, to można śmiało założyć, że za dwadzieścia lat taka sytuacja będzie niedopuszczalna.

 

Angielski dla przedszkolaków. Czy to nie za wcześnie?

 

Zdecydowanie nie! To właśnie w tym wieku umysł dziecka jest najbardziej otwarty i chłonny. Dzieci nie są obciążone nauką w szkole, nie stresują się zadaniami domowymi, mają czas i chętnie wykorzystują go, biorąc udział w ciekawych zajęciach.

 

To właśnie kilkulatkom najłatwiej przychodzi opanowanie obcego języka na emigracji. Powód? Kilkulatek nie ma problemów z tym, że coś powie źle, przekręci, że ktoś go poprawi. O ile w późniejszym wieku może pojawić się blokada przed mówieniem w obcym języku, spowodowana brakiem pewności siebie, małe dziecko śmiało mówi tak, jak umie. Brak stresu niewątpliwie przyczynia się do szybszej i bardziej efektywnej nauki. Już na etapie przedszkola dzieci mogą opanowywać blisko tysiąc nowych słów w ciągu roku!

 

Dzieci, które uczyły się języka angielskiego w przedszkolu, lepiej sobie radzą z nauką w pierwszych latach szkoły podstawowej. A kiedy widzą, że radzą sobie lepiej niż ich rówieśnicy, uczą się jeszcze chętniej.

 

Jak wygląda nauka angielskiego dla dzieci w Early Stage

 

Szkoła językowa Early Stage (https://earlystage.pl/) wychodzi naprzeciw potrzebom rodziców małych dzieci, oferując zajęcia dostosowane do wieku i temperamentu przedszkolaków. To nie tylko nauka pamięciowa oparta o wielokrotne słuchanie i powtarzanie. Wykorzystywanie tylko jednego zmysłu (w tym wypadku słuchu) jest mało efektywne. W Early Stage angielski dla 3, 4 i 5 latków wygląda inaczej. Tu wykorzystuje się naturalną ciekawość dzieci i skłonność do bycia w ruchu. Tupanie, klaskanie, skakanie jest na porządku dziennym. Zajęcia muzyczne z elementami rytmiki to kolejny sposób na urozmaicenie lekcji i ułatwienie dzieciom nauki. Do tego dochodzą popularne zabawy ruchowe i zajęcia plastyczne. Jednym słowem jest dużo fajnej zabawy. Nauka odbywa się niejako przy okazji, niezauważalnie. Dzieci nie skupiają się na samej nauce, jednak to właśnie nauka przez zabawę przynosi najlepsze efekty.

 

I to nadal nie wszystko, bo dzieci uczestniczące w zajęciach przygotowują przedstawienia teatralne!

 

Dla maluchów to naprawdę niesamowite przeżycie dostarczające wielu pozytywnych bodźców.

 

Dla zaktywizowania maluchów i zachęcenia do samodzielnej nauki w domu, specjaliści z Early Stage opracowali podręczniki dla najmłodszych. Są na tyle interesujące i kolorowe, że dzieci bez przypominania chętnie po nie sięgają.

 

Śmiech to nie tylko zdrowie

 

O pozytywnym wpływie śmiechu na zdrowie powiedziano i napisano już wiele. Jednak niewiele mówi się o tym, że śmiech ułatwia uczenie się, zwłaszcza małym dzieciom. Humorystyczne elementy zajęć wprowadzają dzieci w dobry nastrój, niwelują stres, pobudzają kreatywność i przede wszystkim ułatwiają naukę. Rozbawione, beztroskie i radosne dzieci wbrew pozorom zapamiętują więcej. Tu nie chodzi o to, by przez całe zajęcia siedziały skupione i poważne. Wręcz przeciwnie! Nauka w tym wieku ma być przede wszystkim zabawą. Efekty przychodzą niezauważalnie, ale są bardzo spektakularne.

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć