Warszawa

Dzieci też tęsknią w czasie pandemii - 6 sposobów na oswojenie uczuć Twojego Dziecka

Dzieci też tęsknią w czasie pandemii - 6 sposobów na oswojenie uczuć Twojego Dziecka

Brakuje Wam spotkań ze znajomymi, spaceru z przyjaciółmi? Pewnie!

 

Staramy się stworzyć naszym dzieciom namiastkę normalności w domu, ale oni też odczuwają brak rówieśników. Nie oszukujmy się, każdy ma za kim tęsknić.

 

Moja córka stała się ostatnio jakaś smutna, sprawia wrażenie zamyślonej. Wychodzimy do domowego ogródka, ale zbytnio jej to nie cieszy. Wieczorem uparła się, że chciałaby zasypiać w naszym łóżku, dopiero po godzinnej rozmowie, powiedziała, że pragnie znowu zobaczyć przyjaciółki.

 

Smutek, złość, samotność – u Waszych dzieci może pojawić się mix uczuć, których nie potrafią wytłumaczyć.

 

Czy też mamy jedno dziecko, czy też sporą gromadkę, ilośc domowników nie ma znaczenia, nawet wśród bliskich możemy czuć tęsknotę.

 

Jak pomóc Dziecku oswoić to uczucie? Oto kilka sposobów

 

1. Uznaj emocje dziecka

Może warto zapytać: „Czego potrzebujesz w tej sytuacji?”, „Czy chcesz coś porobić razem?”, „Czy chcesz pobyć sam?”. Nie rozśmieszaj dziecka na siłę i nie umniejszaj jego emocjom.

 

 

2. Przygotujcie podarunek

Sięgnijcie do rodzinnych albumów - to dobry sposób do nawiązania rozmowy. Możecie przygotować dla osoby, za którą tęskni dziecko podarunek, laurkę, kolaż, a może nagranie.

Syn obchodził urodziny w czasie pandemii. Wielką radość sprawił mu MMS od koleżanki, która wykonała dla niego urodzinową kartkę!

Możecie wykonać prezent bez okazji, zrobić zdjęcie, schować upominek do szafki i wkrótce wręczyć go osobiście.

 

3. Arteterapia

Tworzenie sztuki jest zajęciem bardzo relaksującym. Wszelkie działania plastyczne pomagają uzewnętrznić trudne emocje, które przeżywa Wasza pociecha. Dziecko uczy się nazywania emocji, sztuka pomaga zrozumieć przyczyny złości czy smutku.'

Plastelina, malowanie palcami, a może dziecko zechce stworzyć własną książkę?

Propozycję domowej arteterapii znajdziecie tutaj:

 

 

4. Aktywne słuchanie

Jest to technika, która sprawia, że dziecko samo odnajduje sposób na rozwiązanie problemu. Macie czasem wrażenie, że jako Rodzice ciągle mówimy. W tej medodzie mniej znaczy więcej. Odpowiednio sformuowane zdania potrafią zdziałać cuda.

 

Oto kilka przykładów:

 

 

 

5. Świadomy oddech na wyciszenie

Na rozładowanie napięcia warto spróbować ćwiczeń oddechowych. Pamiętajcie stres spłyca oddech, odpowiednie ćwiczenia sprawią, że uspokaja się nasz umysł, jak i ciało.

 

 

6. Zaproś równieśników on-line

Zorganizuj dziecku możliwośc kontaktu z rówieśnikami przez internetowe aplikacje. Wszystko pod kontrolą rodzicielską. Możecie umówić się z kilkoma rodzicami, że dzieci połączą się na kamerze przez aplikację np. Messenger, WhatsApp. Przed rozmową, ustalcie czas, jaki dziecko może spędzić na aplikacji.

 

Zachęcamy do stworzenia Domowego Kodeksu Używania Mediów Cyfrowych.

 

 

6. Przytulcie się

Tęsknota może powodować złość. Spróbujcie się po prostu przytulić.

Przytulanie wycisza i odprężą, niektórzy twierdzą, że nawet zmniejsza ryzyko zachorowania na przeziębienie.

 

Oto muzyczny argument:

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć