Warszawa

Przyjmujecie wyzwanie? Rodzinny #challenge na czas pandemii

Przyjmujecie wyzwanie? Rodzinny #challenge na czas pandemii

Zapewne zastanawiacie się ile jeszcze czasu będziemy ograniczać naszą przestrzeń życia do czterech kątów.

 

Mamy przerwę od wyzwań edukacyjnych, pewnie zaliczyliście już sporo wyzwań książkowych, jak i tych związanych z porządkami.

 

Może szukaliście nowych aktywności, które można potraktować jako wyzwanie w czasie epidemii? Takich, które zaangażują całą rodzinę, jak i czule pielęgnowane będą trwały latami. Może okażą się być wspaniałą wspólną przygodą!

 

Mamy kilka pomysłów...

 

1/4
1/4
A może szpagat!

Można przyjąć, iż będzie to wyzwanie dla całej rodziny. Niektórzy twierdzą, że wystarczy miesiąc do opanowania tej spektakularnej figury akrobatycznej.


Cała moc w odpowiednim rozciąganiu, jak i oczywiście rozgrzewce, która powinna trwać ok. 10 do 15 minut. W internecie znajdziecie wiele filmów i artykułów, jak krok po kroku wykonać odpowiednie ćwiczenia.

 

Wyobraźcie sobie! Wspólna foto pamiątka z czasów #zostańwdomu – każdy domownik prezentuje szpagat niczym najlepszy gimnastyk!

2/4
2/4
Wyzwanie numer dwa: Posadź roślinę!

Jeśli nie możemy zamówić nasionek w sieci, warto przyjrzeć się wnętrzu zjadanych na co dzień owoców. Daktylowiec, liczi, cytrusy... one wszystkie mogą rosnąć w naszych domach!

 

Tysiące pestek kończy swój żywot w koszu na śmieci. Wykorzystajmy je na nowo.

 

Mamy dla Was sprawdzony przepis na awokado. Nie gwarantujemy owoców, ale obiecujemy, że możecie wyhodować piękną zieloną roślinę, która ozdobi Wasz dom na lata.

 

Awokado w domu! Jak je wychodować?

  • oczyszczoną pestkę nabijamy na 3-4 wykałaczki i umieszczamy dolną częścią w szklance z wodą (nasza pestka wygląda teraz jak Sputnik)
  • Odstawiamy naczynie w ciepłe i nasłonecznione miejsce
  • Pestka powinna zacząć pękać, a z czasem zauważymy korzenie i łodygę
  • Pilnujemy, żeby woda nie nabrała zielonej barwy, jeśli tak się stanie wymieniamy ją, a naszą roślinkę delikatnie przecieramy, ściągając z niej osad
  • Jeśli zauważymy, że pestka ma już sporo korzeni, to będzie czas aby przenieść awokado do ziemi
  • Przenosząc roślinę, pamiętajcie aby nie ugniatać korzeni. Doniczka powinna być dośc duża, żeby pomieściła korzenie w kształcie, które przybrały będąc w szklance.
  • Roślinę podlewamy wodą w temperaturze pokojowej
3/4
3/4
Obserwujemy fazy Księżyca

Czy odnosicie wrażenie, że każdy dzień wygląda tak samo? Możliwe, że straciliśmy teraz poczucie czasu. Nie trzeba biec na poniedziałkowy basen z dziećmi, w soboty nie chodzimy na obiad do babci...

 

Cofnijmy się w czasie i pomóżmy sobie na nowo nadać rytm - obserwujmy Księżyc.

 

Przecież to właśnie na podstawie obserwacji jego faz powstał kalendarz lunarny.

 

Będąc w domu, na balkonie lub patrząc przez okno nadal możemy podziwiać nasze niebo. Jak wyglądał Wilczy Księżyc, a jak Różowy?

 

Zaplanujcie Waszą comiesięczną obserwację nieba z dziećmi, a może zechcecie spędzić przy oknie więcej czasu i prześledzicie wszystkie cztery fazy Księżyca?

 

Może w Waszej drużynie znajdzie się nadworny kronikarz, który uwieczni te chwile na rysunku lub na zdjęciu?

 

Udanych obserwacji!

4/4
4/4
Spotkaj dziesiątki autorów!

Zapisuj i zliczaj, ilu najwszpanialszych autorów książek dla dzieci jesteś w stanie poznać w czasie #zostańwdomu!

 

Czytanki na Czasie to cykl filmików, które codziennie zapoznają Was z wartościową literaturą. Kto czyta? Autorzy we własnej osobie. Ale gratka!

 

Widzimy się teraz online, ale głowa do góry! Tych wspaniałych gości będziecie mogli poznać osobiście podczas naszego Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki.

 

Do zobaczenia!

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć