Stowarzyszenie Promocji Sztuki Kabaretowej PAKA w tym roku postanowiło dać szansę zaprezentowania własnych umiejętności chłopcom i dziewczynkom w wieku od 6 do 13 lat, podczas dziecięcego przeglądu kabaretowego „Paka dla dzieci”.
Jest to wielka szansa dla najmłodszych, którzy lubią występować na scenie. W ten sposób PAKA pod patronatem Portalu CzasDzieci.pl podejmuję interesującą i nieznaną w Polsce inicjatywę. W celu zdobycia jak największej ilości informacji na ten temat, spotkaliśmy się z Dyrektorem Stowarzyszenia PAKA, Łukaszem Dębskim.
CzasDzieci.pl: Skąd wziął się pomysł na zorganizowanie kabaretu dla dzieci?
Łukasz Dębski: Przede wszystkim stąd, że nikt czegoś takiego dotychczas nie robił. Kiedyś jeżdżąc na spotkania autorskie do Holandii, miałem okazję widzieć zbliżone przedsięwzięcie i bardzo mi się to spodobało. Polegało to na tym, że kilka szkół przygotowywało programy i spotykało się w teatrze, by pokazywać swoje przedstawienia. Pomyślałem, że mógłbym połączyć swoje dwie pasje, czyli literaturę dla dzieci i kabaret, wykorzystując doświadczenie i możliwości PAKI. W dodatku wiem, że najmłodsi mają swoje poczucie humoru, które jest trochę odrębne od dorosłych. Czasem same lubią przedstawiać różne ciekawe rzeczy, a nie zawsze na akademiach szkolnych jest na to miejsce. Taki konkurs odbędzie się po raz pierwszy. Mamy trochę tremę, lecz wierzymy, że wszystko się uda.
CzasDzieci.pl: Dlaczego akurat taki przedział wiekowy - szkoła podstawowa?
Łukasz Dębski: Wydaje nam się, że najprościej będzie dotrzeć do takich dzieci.
Motorem każdej takiej grupy powinien być nauczyciel - osoba, która robi z uczniami teatrzyki lub choćby mama czy tata w domu. Wystarczy dwójka fajnych, zdolnych dzieci i można brać udział w takim konkursie. Dodatkowo poszerzy to grono odbiorców. Jeśli chodzi o licealistów, to oni sami zgłaszają się na PAKĘ dla dorosłych, dlatego też nie bierzemy ich pod uwagę. Z kolei przedszkolaki nie przygotowałyby swoich programów w miarę samodzielnie, a przecież nie o to nam chodzi. Wiemy, że dzieci ze szkoły podstawowej są w stanie same coś zaproponować, gdyż chętnie oglądają kabarety dla dorosłych w telewizji. Bierzemy pod uwagę, że dla niektórych miesiąc to za mało czasu na stworzenie własnego skeczu, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z gotowych scenariuszy. Ponadto mogą to być teksty literackie, bądź zabawne interpretacje klasycznych wierszy. Zdajemy sobie sprawę z tego, że pracą młodszych dzieci koordynować będą nauczycielki bądź opiekunki, a u starszych możemy liczyć na większą autonomie. Różnice będą widoczne w ocenie jurorów, gdyż spektakle zrobione w całości przez „panią” będą oceniane troszeczkę inaczej. Jeśli nasz pomysł okaże się sukcesem to do następnej edycji zaprosimy także gimnazjalistów.
CzasDzieci.pl: Jak odniosły się do tej inicjatywy szkoły w Małopolsce?
Łukasz Dębski: Rozesłaliśmy zaproszenia do szkół oraz domów kultury, więc po rozmowach telefonicznych wiemy o zainteresowaniu inicjatywą. Teraz przekazujemy harmonogramy oraz karty zgłoszeniowe. Do 15 kwietnia czekamy na zgłoszenia oraz próbki materiałów przesłane e-mailem czy na dvd. Myślę, że to innowacyjne przedsięwzięcie będzie strzałem w dziesiątkę. Teraz najważniejsze są pomysły dzieci.
CzasDzieci.pl: A co powie Pan o samym przebiegu konkursu?
Łukasz Dębski: Mamy dwa plany: A i B. Jeśli zgłoszeń będzie bardzo dużo jesteśmy w stanie zorganizować półfinały przeglądu kabaretów. Jako publiczność pragniemy wtedy zaprosić dzieci ze szkół krakowskich. Z kolei, gdy chętnych będzie mało to wybierzemy kilka np. 10 grup, które przyjadą na finał do Krakowa 21maja.. Koncert galowy odbędzie się około Dnia Dziecka. Planujemy biletowaną imprezę, na którą wszystkich zapraszamy. Przewidujemy atmosferę rywalizacji i obiektywne werdykty jury.
CzasDzieci.pl: Kto wchodzi w skład jury?
Łukasz Dębski: Będą to trzy albo cztery osoby. Wśród nich na pewno Komisarz Paki zajmujący się oceną dorosłych kabaretów oraz ktoś, kto będzie zajmował się stroną wizualno-aktorską występów i ich oceną pod tym kątem, a także ja (Dyrektor Stowarzyszenia) jako organizator całej akcji. Każdy z członków jury będzie specjalistą w swojej dziedzinie, ponieważ chcemy możliwie wysoko ocenić każdy kabaret.
CzasDzieci.pl: Czy jako organizatorzy konkursu przewidujecie ze swojej strony opiekunów dla dzieci?
Łukasz Dębski: Oczywiście, podczas konkursu o uczestników zadbają nasze animatorki. Dla opiekunów grup, którzy przyjadą wraz z dziećmi dostępna będzie cała Rotunda. Postaramy się tą przestrzeń zaaranżować tak, aby była przyjazna dziecku, gdyż wiemy, że uczestnicy w takim wieku mogą nie być w stanie wytrzymać całego dnia konkursu.
CzasDzieci.pl: Czego możemy się spodziewać jeśli chodzi o nagrody?
Łukasz Dębski: Na pewno będą warte udziału - tyle mogę powiedzieć. Nie jest tajemnicą , że nagrody dostaną - bez względu na wynik - wszyscy uczestnicy finału. Będą to książki, filmy i drobne upominki. Zaplanowaliśmy też prezenty dla wychowawców, którzy poświęcą swój czas na zorganizowanie grup. Natomiast nagrody dla zwycięzców na razie pozostawmy w tajemnicy.
CzasDzieci.pl: Czy to wydarzenie będzie rejestrowane? Jeśli tak, to gdzie będzie można to zobaczyć?
Łukasz Dębski: Tak, finał będzie rejestrowany i umieszczony na stronach PAK-owskich, również na Portalu CzasDzieci.pl. Dzięki temu każdy z młodych uczestników będzie miał możliwość zobaczenia samego siebie.
CzasDzieci.pl: Dziękujemy bardzo za rozmowę.
Wszystkie dzieci oraz ich mamy, opiekunki i nauczycielki serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie! Nie traćcie czasu i już zacznijcie myśleć o przygotowaniu własnego, kilkunastominutowego występu kabaretowego. Portal CzasDzieci.pl trzyma kciuki i kibicuje dzieciom, które wezmą udział w konkursie! Zapraszamy do zabawy !
Z Łukaszem Dębskim rozmawiały: Karolina Filipek i Monika Grzegorczyk