Warszawa

10 największych lęków najmłodszych

10 największych lęków najmłodszych

Jakie są największe lęki naszych pociech?

 

Najmłodsi wykazują wiele lęków, dlatego trudno jest czasem przekonać je do tego, że przy nas nic im nie grozi. Dzisiaj przedstawimy wam cenne wskazówki jak pomóc dziecku wyzbyć się jego największych lęków.

 

 

Kamila Niedzielska

 

1/8
1/8

Strach przed ciemnością

 

Twoja pociecha czuje się bezbronna, ponieważ nie widząc w ciemności, nie wie, co może czaić się za rogiem. Wynika to z lęku przed czymś nieznanym i tajemnym.

 

Jak możemy pomóc?
Wytłumacz swojemu dziecku czym jest ciemność, zwracając uwagę na to, co możemy dostrzec nocą. Zabierz je na spacer i pokaż, jak wiele piękna skrywa w sobie nocne niebo. Koniecznie umieść w pokoju swojego dziecka lampkę nocną, by samodzielnie mogło kontrolować ilość światła. Wspólnie starajcie się jednak stopniowo przygaszać lampkę podczas zasypiania.

2/8
2/8

Strach przed potworami

 

Kilkulatek nierzadko panicznie boi się, że coś czai się pod łóżkiem po to, by je skrzywdzić.

 

Jak możemy pomóc?
Wyobraźnia potrafi wykreować najstraszniejsze zjawy, kryjące się w kątach czy nawet pod łóżkiem. Nie należy przekonywać dziecka, że potwory nie istnieją, a w zamian potraktować jego obawę poważnie. Przeszukajcie wspólnie pokój, a gdy już upewnicie się, że nic wam nie grozi, dobrym pomysłem jest umieszczenie na drzwiach pokoju dziecka tabliczki z napisem: “POTWOROM WSTĘP WZBRONIONY!”.

3/8
3/8

Lęk przed burzą

 

Gwizd i szum wiatru, odgłosy grzmotów i widok błyskawic często wywołują u Twojego dziecka lęk oraz przerażenie.

 

Jak możemy pomóc?
Pomóż zrozumieć swojemu dziecku czym jest pogoda, zorganizuj wspólny czas poza domem nie tylko podczas słonecznej pogody, ale także w czasie deszczu, czy w wietrzny dzień. Pokaż mu jak ogromna jest siła natury oraz jak wiele różnych zjawisk kryje w sobie przyroda. Być może podsycisz w nim ciekawość świata oraz chęć zgłębiania wiedzy.

4/8
4/8

Lęki nocne i koszmary

 

Kilkulatek często nie chce zasypiać bez rodziców w obawie przed koszmarami i lękami nocnymi.

 

Jak możemy pomóc?
Koszmary i złe sny towarzyszą najmłodszym już od samego początku. Dziecko często nie wyraża tego wprost. Potwierdza to jednak częste budzenie się, płacz i nocne krzyki, oraz to, że dziecko boi się zasypiać.
Utul swoje dziecko do snu i zapewnij je, że jest bezpieczne bo jesteś tuż obok, by pomóc mu w każdej chwili. Także pluszowi przyjaciele z pewnością będą wspierać Twoją pociechę w walce z koszmarami i nocnymi lękami.

5/8
5/8

Strach przed nieznajomymi


To całkiem normalne, że malec odczuwa niepokój, spotykając nieznane mu osoby. Pierwszą reakcją jest wtedy ucieczka do mamy. Dziecko sygnalizuje nam w ten sposób, że nie ufa nowo poznanej osobie i nie wie, czego ktoś od niego oczekuje.

 

Jak możemy pomóc?
Strach przed nieznajomymi jest uzasadnionym lękiem, nasze dzieci nie powinny ufać osobom, których nie znają. Powinnaś zatem dać naszemu dziecku odpowiednią ilość czasu na oswojenie się z nową osobą oraz na poznanie jej. Jeśli przed wizytą krewnych spodziewasz się takiego zachowania u swojego dziecka, uprzedź o tym rodzinę i przyjaciół. Dobrym pomysłem jest opowiedzenie rodzinie o ulubionych bajkowych bohaterach swojej pociechy, by członkowie rodziny mogli łatwiej nawiązać kontakt z dzieckiem.

6/8
6/8

Lęk przed rozłąką


Jest to pewnego rodzaju niepokój, który pojawia się u dziecka w momencie, kiedy jesteś zmuszona zniknąć z pola jego widzenia na dłuższą chwilę. Kilkulatek boi się, że nie wrócisz i zostawisz go samego.

 

Jak możemy pomóc?
Przede wszystkim dziecko powinno oswoić się z rutyną pożegnań, która nigdy nie powinna się przedłużać. Zawsze zostawiaj swoje dziecko pod opiekę zaufanej oraz znajomej osoby. Zanim pożegnasz się ze swoim dzieckiem, zadbaj o to, by zaangażowało się w coś przed Twoim wyjściem. Pamiętaj jednak, że Twoja pociecha zawsze powinna otrzymać komunikat o tym, że wychodzisz, a Ty nie powinnaś się wymykać. Pamiętaj też, że jeśli już wyjdziesz, nie powinnaś wracać i przedłużać pożegnania by nie rozpraszać swojego dziecka.

7/8
7/8

Strach przed przebraniami

 

Ogromne, dziwaczne przebrania przerażają Twoje dziecko, ponieważ nie wie, kto kryje się za maską.

 

Jak możemy pomóc?
Najmłodsi dzięki swojej wybujałej wyobraźni mają problem z odróżnieniem co jest rzeczywistością, a co wyobrażeniem. Pamiętaj, że nie wolno nigdy zmuszać dziecka do kontaktu z kimś, kogo się boi. Możesz także poprosić osobę przebraną w kostium, by ściągnęła maskę by Twoje dziecko mogło zrozumieć, że za maską kryje się przyjazna, ludzka twarz.

8/8
8/8

Strach przed lekarzem

 

Twoje dziecko boi się, że lekarz może chcieć zrobić mu krzywdę.

Jest to bardzo częsta obawa dzieci, ponieważ kojarzą wizytę u lekarza z bólem.

 

Jak możemy pomóc?

Wyjaśnij dziecku czego lekarz będzie od niego oczekiwać i zaproponuj niewielką nagrodę. Pochwal swoje dziecko, że było dzielne, gdy wizyta się skończy.

 

Zobacz też:

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć