Strefa rodzica » Artykuły » "Ze względu na dobro dzieci i skuteczność zajęć dążymy do sytuacji, w której dzieci są wyluzowane i spontaniczne"

"Ze względu na dobro dzieci i skuteczność zajęć dążymy do sytuacji, w której dzieci są wyluzowane i spontaniczne"powiększ

"Ze względu na dobro dzieci i skuteczność zajęć dążymy do sytuacji, w której dzieci są wyluzowane i spontaniczne"

Rozmowa z Panią Magdaleną Bernaciak z Działu Edukacji Artystycznej Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu.


Kiedy się zrodził pomysł stworzenia „Strefy Zabawy” i jak od tego czasu projekt ewoluował?

 

M.B: Od kilkunastu lat organizujemy warsztaty dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat. Na początku, jeszcze pod inną nazwą, odbywały się one w dni robocze z myślą o dzieciach, które nie uczęszczają do przedszkoli. Z czasem postanowiliśmy umożliwić udział w zajęciach także tym dzieciom, które do przedszkoli chodzą i mają wciąż potrzebę twórczego spędzania czasu – stąd zmiana na termin
sobotni. I tak jest do dziś.


„ Strefa Zabawy” to zajęcia z różnych dziedzin. Jedne są taneczne, inne plastyczne, jeszcze inne są literackie, wokół danej książki dla dzieci. Skąd czerpią Państwo inspiracje?


M.B: Mamy szczęście współpracować z kreatywnymi i doświadczonymi instruktorami, którzy bardzo twórczo podchodzą do pracy z dziećmi. Wszyscy mają wysokie kwalifikacje i przygotowanie pedagogiczne. To oni w dużej mierze kształtują scenariusz „Strefy Zabawy”, oczywiście w konsultacji z nami.


Grupa wiekowa 3-5 lat to gwarant dobrej zabawy i masy śmiesznych sytuacji. Dzieci w tym wieku są niezwykle pomysłowe, ciekawskie i niezwykle rozmowne :) Czy pamięta Pani jakieś zabawne zdarzenie, które szczególnie utkwiło Pani w pamięci w pracy z taką grupą?


M.B: Nie jestem w stanie przywołać sobie jakiejś jednej konkretnej sytuacji. Na każdych zajęciach dużo się dzieje. Każda grupa jest inna, bo każde dziecko jest inne. Myślę, że nasi instruktorzy mają podobne odczucia.


Z tego co wiem sporym powodzeniem i sympatią cieszą się warsztaty z udziałem Pana Pianki. Czy może Pani powiedzieć coś więcej o tym wyjątkowym gościu? Na czym polegają piankowe warsztaty?


M.B: To prawda, zajęcia z Panem Pianką, czyli panem Wojciechem Lawinem cieszą się niesłabnącą popularnością. Za pomocą klocków na wodę dzieci tworzą figurki zwierząt i inne ludziki. W ramach „Strefy Zabawy” duże zainteresowanie budzą też warsztaty taneczne i ceramiczne.


Na czas zajęć dzieci pozostają pod opieką prowadzących. Przy takiej grupie wiekowej jak 3- latki rodzice często chcą towarzyszyć swoim pociechom. Czy u Państwa zdarzają się przypadki kiedy mama lub tata malucha mimo wszystko chce być na sali?


M.B: Zdarzają się takie sytuacje, ale wolimy ich unikać. Dziecko przy rodzicach jest bardziej rozkojarzone i mniej swobodne. Ze względu na dobro dzieci i skuteczność zajęć dążymy do sytuacji, w której dzieci są wyluzowane i spontaniczne. Obecność rodziców nie zawsze temu sprzyja.


Czy w planach mają Państwo stworzenie podobnych zajęć dla jeszcze młodszych dzieci?


M.B: Po wakacjach ruszamy z nowym cyklem spektakli teatralnych „Sezamkowy Teatr” dla najmłodszych widzów w wieku 3-5 lat oraz 0-3. Przedstawienia będziemy prezentowali w niedziele w Scenie Nowej CK ZAMEK. Pierwsza odsłona cyklu 27.08. – pokażemy „Literkowo” Teatru Baj Pomorski z Torunia.?

 

Dziękuję bardzo za rozmowę i życzę kolejnych sukcesów w pracy z dziećmi oraz niekończącej się masy kreatywnych pomysłów!


Zobaczcie zdjęcia ze Strefy Zabawy w naszej galerii!
 


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Nowe przygody Stasia Pętelki! więcej » x
Zobacz » Artykuły
Nowe przygody Stasia Pętelki!

Nowe przygody Stasia Pętelki!

"Mamo, Tato, chciałbym mieć pieska!" - to zdanie, który słyszał prawdopodobnie prawie każdy rodzic. Dzieci chętnie wyobrażają sobie jak wspaniale byłoby mieć pupila. A co się dzieje, gdy pies naprawdę zamieszka z przedszkolakiem i jego rodziną? Przekonali się o tym Staś Pętelka i jego młodsza siostra Jadzia. więcej »
Poznajemy świat z Biblioteczką Montessori! Kolejne tytuły już dostępne!

Poznajemy świat z Biblioteczką Montessori! Kolejne tytuły już dostępne!

Wydawnictwo Egmont po raz kolejny wychodzi naprzeciw potrzebom nauczycieli, rodziców, a przede wszystkim dzieci, tworząc trwałe i piękne materiały edukacyjne. Są one stworzone zgodnie z zasadami pedagogiki Marii Montessori, dzięki którym dzieci mogą rozwijać swoje zainteresowania, pasje i zasób słownictwa, a także poszerzać wiedzę o świecie. więcej »
Jak określić datę poczęcia dziecka? Sprawdź

Jak określić datę poczęcia dziecka? Sprawdź

Kiedy para stara się o dziecko to współżyje w okresie płodnym. Jest to w sumie około 7 dni w miesiącu, z czego najbardziej płodny jest dzień owulacji i dzień przed nim. Czy istnieje sposób, by dowiedzieć się dokładnie, kiedy dziecko zostało poczęte? Jak to obliczyć? Podpowiadamy. więcej »
Jak wybrać idealną spacerówkę?

Jak wybrać idealną spacerówkę?

Wybór idealnej spacerówki to spore wyzwanie dla rodzica ? maluch spędza w niej naprawdę sporo czasu. Wózek musi sprostać więc jego wymaganiom, ale także wymaganiom rodzica. więcej »
10 największych lęków najmłodszych

10 największych lęków najmłodszych

Najmłodsi wykazują wiele lęków, dlatego trudno jest czasem przekonać je do tego, że przy nas nic im nie grozi. Dzisiaj przedstawimy wam cenne wskazówki jak pomóc dziecku wyzbyć się jego największych lęków. więcej »
Czy kolejność urodzenia ma wpływ na osobowość dziecka?

Czy kolejność urodzenia ma wpływ na osobowość dziecka?

Jak kolejność urodzenia kształtuje charakter dziecka? Czy istnieją różnice pomiędzy jedynakami, najstarszymi a najmłodszymi dziećmi? Czy ma to wpływ na osobowość? więcej »
Europa w Polsce

Europa w Polsce

O Centrum Edukacji Artystycznej Muzylek Moni słyszeliśmy już niejednokrotnie - nie tylko ze względu na mnogość inicjatyw, jakie podejmują, ale także z racji tego, że są nasi - z Krakowa. więcej »
Twój pomysł na wystrój wnętrza

Twój pomysł na wystrój wnętrza

Wystrój wnętrza to wizytówka domu. Urządzając mieszkanie lub remontując pomieszczenie, zależy nam na estetyce wykonania i solidnych materiałach. więcej »
Witaminy dla dzieci - które są rozpuszczalne w wodzie, a które w tłuszczach?

Witaminy dla dzieci - które są rozpuszczalne w wodzie, a które w tłuszczach?

Rozwój dzieci przebiega w zawrotnym tempie! W związku z tym, potrzebne są im odpowiednie witaminy, które wesprą nie tylko codzienne funkcjonowanie, lecz także procesy zachodzące w dojrzewającym organizmie. Stąd też warto zaczerpnąć chociaż odrobinę wiedzy - które witaminy są szczególnie ważne i jakie znaczenie ma fakt, że niektóre z nich rozpuszczają się w wodzie, a inne w tłuszczach? więcej »
Obchody Światowego Dnia Mleka

Obchody Światowego Dnia Mleka

8 czerwca 2019 r. odbyły się obchody Światowego Dnia Mleka, którego inicjatorami były Centrum Tradycji Mleczarstwa-Muzeum Mleka w Grajewie i Miasto Grajewo. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Słoneczniki 2019

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

Po raz kolejny oddajemy głos Wam, Rodzicom, jako najlepszym ekspertom oceniającym inicjatywy, które odbyły się na przełomie lat 2018/2019.  

Konkurs dla przedszkoli

Moje zajęcia na czasie

Moje zajęcia na czasie

Moje zajęcia na czasie, czyli jak wprowadzam pojęcie czasu - konkurs dla nauczycieli przedszkolnych!  
20 zalet posiadania rodzeństwa

20 zalet posiadania rodzeństwa

Wspólne dorastanie, przygody, uczenie się od siebie nawzajem i to, że jeden na drugiego zawsze może liczyć czyni taką relację jedyną w swoim rodzaju.  
10 największych lęków najmłodszych

10 największych lęków najmłodszych

Najmłodsi wykazują wiele lęków, dlatego trudno jest czasem przekonać je do tego, że przy nas nic im nie grozi. Dzisiaj przedstawimy wam cenne wskazówki jak pomóc dziecku wyzbyć się jego największych...  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019