Strefa rodzica » Artykuły » "Ze względu na dobro dzieci i skuteczność zajęć dążymy do sytuacji, w której dzieci są wyluzowane i spontaniczne"

"Ze względu na dobro dzieci i skuteczność zajęć dążymy do sytuacji, w której dzieci są wyluzowane i spontaniczne"powiększ

"Ze względu na dobro dzieci i skuteczność zajęć dążymy do sytuacji, w której dzieci są wyluzowane i spontaniczne"

Rozmowa z Panią Magdaleną Bernaciak z Działu Edukacji Artystycznej Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu.


Kiedy się zrodził pomysł stworzenia „Strefy Zabawy” i jak od tego czasu projekt ewoluował?

 

M.B: Od kilkunastu lat organizujemy warsztaty dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat. Na początku, jeszcze pod inną nazwą, odbywały się one w dni robocze z myślą o dzieciach, które nie uczęszczają do przedszkoli. Z czasem postanowiliśmy umożliwić udział w zajęciach także tym dzieciom, które do przedszkoli chodzą i mają wciąż potrzebę twórczego spędzania czasu – stąd zmiana na termin
sobotni. I tak jest do dziś.


„ Strefa Zabawy” to zajęcia z różnych dziedzin. Jedne są taneczne, inne plastyczne, jeszcze inne są literackie, wokół danej książki dla dzieci. Skąd czerpią Państwo inspiracje?


M.B: Mamy szczęście współpracować z kreatywnymi i doświadczonymi instruktorami, którzy bardzo twórczo podchodzą do pracy z dziećmi. Wszyscy mają wysokie kwalifikacje i przygotowanie pedagogiczne. To oni w dużej mierze kształtują scenariusz „Strefy Zabawy”, oczywiście w konsultacji z nami.


Grupa wiekowa 3-5 lat to gwarant dobrej zabawy i masy śmiesznych sytuacji. Dzieci w tym wieku są niezwykle pomysłowe, ciekawskie i niezwykle rozmowne :) Czy pamięta Pani jakieś zabawne zdarzenie, które szczególnie utkwiło Pani w pamięci w pracy z taką grupą?


M.B: Nie jestem w stanie przywołać sobie jakiejś jednej konkretnej sytuacji. Na każdych zajęciach dużo się dzieje. Każda grupa jest inna, bo każde dziecko jest inne. Myślę, że nasi instruktorzy mają podobne odczucia.


Z tego co wiem sporym powodzeniem i sympatią cieszą się warsztaty z udziałem Pana Pianki. Czy może Pani powiedzieć coś więcej o tym wyjątkowym gościu? Na czym polegają piankowe warsztaty?


M.B: To prawda, zajęcia z Panem Pianką, czyli panem Wojciechem Lawinem cieszą się niesłabnącą popularnością. Za pomocą klocków na wodę dzieci tworzą figurki zwierząt i inne ludziki. W ramach „Strefy Zabawy” duże zainteresowanie budzą też warsztaty taneczne i ceramiczne.


Na czas zajęć dzieci pozostają pod opieką prowadzących. Przy takiej grupie wiekowej jak 3- latki rodzice często chcą towarzyszyć swoim pociechom. Czy u Państwa zdarzają się przypadki kiedy mama lub tata malucha mimo wszystko chce być na sali?


M.B: Zdarzają się takie sytuacje, ale wolimy ich unikać. Dziecko przy rodzicach jest bardziej rozkojarzone i mniej swobodne. Ze względu na dobro dzieci i skuteczność zajęć dążymy do sytuacji, w której dzieci są wyluzowane i spontaniczne. Obecność rodziców nie zawsze temu sprzyja.


Czy w planach mają Państwo stworzenie podobnych zajęć dla jeszcze młodszych dzieci?


M.B: Po wakacjach ruszamy z nowym cyklem spektakli teatralnych „Sezamkowy Teatr” dla najmłodszych widzów w wieku 3-5 lat oraz 0-3. Przedstawienia będziemy prezentowali w niedziele w Scenie Nowej CK ZAMEK. Pierwsza odsłona cyklu 27.08. – pokażemy „Literkowo” Teatru Baj Pomorski z Torunia.?

 

Dziękuję bardzo za rozmowę i życzę kolejnych sukcesów w pracy z dziećmi oraz niekończącej się masy kreatywnych pomysłów!


Zobaczcie zdjęcia ze Strefy Zabawy w naszej galerii!
 


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Dni wolne w roku szkolnym 2019/2020 więcej » x
Zobacz » Artykuły

Dni wolne w roku szkolnym 2019/2020

Lato nieubłaganie dobiega końca, a to dla wszystkich z nas oznacza powrót do rzeczywistości wypełnionej dodatkowymi obowiązkami i problemami, o których na czas ciepłych wakacyjnych tygodni mogliśmy zapomnieć. Żeby oszczędzić Wam wysiłku i dodać otuchy przed zbliżającym się okresem wytężonej pracy, sporządziliśmy zestawienie dni wolnych od zajęć w przyszłym roku szkolnym 2019/2020. więcej »
Powrót do Przyjaciół

Powrót do Przyjaciół

Dni stają się coraz krótsze, noce coraz chłodniejsze, a liście na drzewach zmieniają swój odcień z intensywnie zielonego na żółtawo-pomarańczowy - to znak, że nadciąga czas, który najchętniej odłożylibyśmy na nieco później... więcej »
Jak wybrać biurko, plecak, śniadaniówkę?

Jak wybrać biurko, plecak, śniadaniówkę?

Nasz pierwszak jest jeszcze małym dzieckiem. Książki, zeszyty, piórnik, drugie śniadanie, ulubiony pluszak ? wszystko to sporo waży... więcej »
Zostań głosem Cartoon Network!

Zostań głosem Cartoon Network!

Cartoon Network ogłasza konkurs promujący nowe odcinki popularnych kreskówek "Atomówki" oraz "Między nami, Misiami!", skierowany do wszystkich dzieci, które mają ochotę spróbować swoich sił w dubbingu. więcej »
Powrót do szkoły. Jak przygotować dziecko?

Powrót do szkoły. Jak przygotować dziecko?

Wakacje powoli się kończą i pewnie coraz częściej myślisz o powrocie Twojego dziecka do szkoły. Jak przygotować siebie i dziecko oraz nie ulec wrześniowemu zamieszaniu? więcej »
Pierwszy raz w przedszkolu

Pierwszy raz w przedszkolu

Niebawem zacznie się nowy rok szkolny, także dla maluchów. W artykule piszemy o tych, które właśnie zaczynają swoją przygodę z przedszkolem. więcej »
Strach i lęk w życiu dziecka - pomagają czy przeszkadzają?

Strach i lęk w życiu dziecka - pomagają czy przeszkadzają?

Pojęcie emocji jest bardzo obszerne i zawiera wiele niejasności. Najczęstsze jest jednak rozróżnienie emocji podstawowych, do których zalicza się gniew, smutek, radość, strach, zdziwienie. więcej »
Noclegi w Zakopanem z dziećmi - jak je zaplanować?

Noclegi w Zakopanem z dziećmi - jak je zaplanować?

Wyjazd w góry na ferie lub wakacje to dla dzieci nie lada atrakcja. Jednak, aby taka wycieczka była przyjemnością również dla rodziców, należy ją odpowiednio zaplanować. Najbardziej istotnym elementem takiej podróży jest nocleg w obiekcie, który powinien spełniać wszystkie wasze potrzeby i oczekiwania. więcej »
Wizyta w ZOO jeszcze nigdy nie była tak zabawna - premiera nowego serialu Boomeranga!

Wizyta w ZOO jeszcze nigdy nie była tak zabawna - premiera nowego serialu Boomeranga!

Już 19 sierpnia najmłodsi widzowie kanału Boomerang poznają lokatorów szalonego londyńskiego ZOO. Nie zabraknie beatboxujących żółwi, śpiewających surykatek, lwów i pingwinów oraz rozrabiających lemurów... więcej »
Marcin Dorociński kradnie show w trzecim zwiastunie "Playmobil. Film"
Patronat CzasDzieci.pl

Marcin Dorociński kradnie show w trzecim zwiastunie "Playmobil. Film"

Są bohaterowie ze stali, są bohaterowie niezniszczalni, ale naprawdę niewielu mieści się w pudełku z dziesięcioma innymi figurkami... więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Szkoła na Czasie

Powrót do szkoły. Jak przygotować dziecko?

Powrót do szkoły. Jak przygotować dziecko?

Wakacje powoli się kończą i pewnie coraz częściej myślisz o powrocie Twojego dziecka do szkoły. Jak przygotować siebie i dziecko oraz nie ulec wrześniowemu zamieszaniu?  
Pierwszy raz w przedszkolu

Pierwszy raz w przedszkolu

Niebawem zacznie się nowy rok szkolny, także dla maluchów. W artykule piszemy o tych, które właśnie zaczynają swoją przygodę z przedszkolem.  

Weekend na Czasie

10 miejsc na piknik. Do 100 km od Warszawy

10 miejsc na piknik. Do 100 km od Warszawy

Koszyk, napoje, przysmaki, koc i w drogę! Piknik to jeden z milszych pomysłów na rodzinne spędzanie czasu latem.  

Temat na Czasie!

Jak wybrać biurko, plecak, śniadaniówkę?

Jak wybrać biurko, plecak, śniadaniówkę?

W Empiku znajdziesz wszystko, co uczeń mieć powinien...  

W domu z dzieckiem

Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019