Rozmowa z Panią Magdaleną Bernaciak z Działu Edukacji Artystycznej Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu.
Kiedy się zrodził pomysł stworzenia „Strefy Zabawy” i jak od tego czasu projekt ewoluował?
M.B: Od kilkunastu lat organizujemy warsztaty dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat. Na początku, jeszcze pod inną nazwą, odbywały się one w dni robocze z myślą o dzieciach, które nie uczęszczają do przedszkoli. Z czasem postanowiliśmy umożliwić udział w zajęciach także tym dzieciom, które do przedszkoli chodzą i mają wciąż potrzebę twórczego spędzania czasu – stąd zmiana na termin
sobotni. I tak jest do dziś.
„ Strefa Zabawy” to zajęcia z różnych dziedzin. Jedne są taneczne, inne plastyczne, jeszcze inne są literackie, wokół danej książki dla dzieci. Skąd czerpią Państwo inspiracje?
M.B: Mamy szczęście współpracować z kreatywnymi i doświadczonymi instruktorami, którzy bardzo twórczo podchodzą do pracy z dziećmi. Wszyscy mają wysokie kwalifikacje i przygotowanie pedagogiczne. To oni w dużej mierze kształtują scenariusz „Strefy Zabawy”, oczywiście w konsultacji z nami.
Grupa wiekowa 3-5 lat to gwarant dobrej zabawy i masy śmiesznych sytuacji. Dzieci w tym wieku są niezwykle pomysłowe, ciekawskie i niezwykle rozmowne :) Czy pamięta Pani jakieś zabawne zdarzenie, które szczególnie utkwiło Pani w pamięci w pracy z taką grupą?
M.B: Nie jestem w stanie przywołać sobie jakiejś jednej konkretnej sytuacji. Na każdych zajęciach dużo się dzieje. Każda grupa jest inna, bo każde dziecko jest inne. Myślę, że nasi instruktorzy mają podobne odczucia.
Z tego co wiem sporym powodzeniem i sympatią cieszą się warsztaty z udziałem Pana Pianki. Czy może Pani powiedzieć coś więcej o tym wyjątkowym gościu? Na czym polegają piankowe warsztaty?
M.B: To prawda, zajęcia z Panem Pianką, czyli panem Wojciechem Lawinem cieszą się niesłabnącą popularnością. Za pomocą klocków na wodę dzieci tworzą figurki zwierząt i inne ludziki. W ramach „Strefy Zabawy” duże zainteresowanie budzą też warsztaty taneczne i ceramiczne.
Na czas zajęć dzieci pozostają pod opieką prowadzących. Przy takiej grupie wiekowej jak 3- latki rodzice często chcą towarzyszyć swoim pociechom. Czy u Państwa zdarzają się przypadki kiedy mama lub tata malucha mimo wszystko chce być na sali?
M.B: Zdarzają się takie sytuacje, ale wolimy ich unikać. Dziecko przy rodzicach jest bardziej rozkojarzone i mniej swobodne. Ze względu na dobro dzieci i skuteczność zajęć dążymy do sytuacji, w której dzieci są wyluzowane i spontaniczne. Obecność rodziców nie zawsze temu sprzyja.
Czy w planach mają Państwo stworzenie podobnych zajęć dla jeszcze młodszych dzieci?
M.B: Po wakacjach ruszamy z nowym cyklem spektakli teatralnych „Sezamkowy Teatr” dla najmłodszych widzów w wieku 3-5 lat oraz 0-3. Przedstawienia będziemy prezentowali w niedziele w Scenie Nowej CK ZAMEK. Pierwsza odsłona cyklu 27.08. – pokażemy „Literkowo” Teatru Baj Pomorski z Torunia.?
Dziękuję bardzo za rozmowę i życzę kolejnych sukcesów w pracy z dziećmi oraz niekończącej się masy kreatywnych pomysłów!