Strefa rodzica » Artykuły » " Zajęcia ruchowe wpływają ma motorykę uczestników czy na ich społeczne kompetencje. Rozwijają się artystycznie, nie boją się wypowiadać."

" Zajęcia ruchowe wpływają ma motorykę uczestników czy na ich społeczne kompetencje. Rozwijają się artystycznie, nie boją się wypowiadać."powiększ

" Zajęcia ruchowe wpływają ma motorykę uczestników czy na ich społeczne kompetencje. Rozwijają się artystycznie, nie boją się wypowiadać."

Wywiad z panem Mikołajem Maciejewskim z Art Stations Foundations.

 

W Starym Browarze już od 2011 roku dzieci mają niepowtarzalną okazję brać udział w w rozmaitych wydarzeniach z tańcem z roli głównej. Ostatnim z nich są Regularne Zajęcia Ruchowe „Taniec (dla) dzieci”. Proszę powiedzieć kilka słów o tym projekcie?

 

 

M.M: To prawda, wydarzenia dla dzieci są bardzo ważną częścią programu Stary Browar Nowy Taniec już 8 lat. Patrząc w przeszłość doskonale widać jak to się zmieniało. Zaczynaliśmy od formatu najprostszego, czyli prezentacji. Z biegiem czasu zaczęliśmy także produkować spektakle i rozbudowywać ofertę o takie wydarzenia, które zaangażują nie tylko dziecko, ale i rodzica, i wspomniane przez Panią regularne zajęcia ruchowe „Taniec (dla) dzieci”. Opowiadając o tym nie wolno mi pomiąć tych osób, które przez te wszystkie lata współtworzyły nasz program dla dzieci. Są to Alicja Morawska-Rubczak, Sandra Lewandowska i pomysłodawczyni regularnej grupy Hanna Bylka-Kanecka. To co się dzieje u nas teraz jest wynikiem budowania relacji. Z jednej strony relacji między nami a osobami, z którymi przez te lata tworzyliśmy SBNT dla Dzieci, a także ich wzajemnego wsparcia czy współdziałania przy innych projektach. Z drugiej to relacje z odbiorcami działań, które ewoluowały, zmieniały się w czasie dostosowując do nowych potrzeb. Przestało nam wystarczać okazjonalne zapraszanie na warsztaty. Wszyscy chcieliśmy czegoś więcej: regularnych spotkań, stałego działania, rozwoju i pogłębiania więzi.

 

Skoczne Łasice i Uważne Pantery to nazwy grup wiekowych dzieci, jakie mogą brać udział w zajęciach. Skąd takie nazwy?

 

M.M: Tak jak mówiłem już wcześniej, to właśnie Hanka stwierdziła, że to najwyższy już czas do tego, by otworzyć regularną grupę warsztatową dla dzieci. To ona stworzyła jej kształt i wymyśliła nazwy. Grupa młodsza, to dzieci w tym wieku (od 4 do 6 lat), że chcą być jeszcze dosyć blisko rodziców (dlatego łasice); z drugiej strony są już dosyć odważne i śmiałe, więc chcą same eksplorować świat, zwłaszcza świat ruchu (stąd skoczne).Grupa starsza (od 7 do 10 lat), do dzieci bardziej niezależne, które chcą mieć większy wpływ na swoją aktywność (stąd trochę drapieżne, indywidualne pantery); jednocześnie potrafią podążać za bardziej abstrakcyjnymi i szczegółowymi zadaniami (dlatego uważne).

 

Te wyjątkowe spotkania z tańcem prowadzą artystki o międzynarodowym doświadczeniu w twórczej pracy z dziećmi. Czym wyróżniają się ich zajęcia?

 

M.M: Mamy ogromne szczęście do ludzi! Hanka od kilku lat współpracuje z Aleksandrą Bożek-Muszyńską, od jakiegoś jako tworzą Kolektyw Holobiont. Między nmi jest tyle samo różnic co podobieństw. Pierwsza jest teatrologiem, doktorantką na kierunku Wiedza o Teatrze na poznańskim UAMie, laureatką stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za osiągnięcia w nauce. Druga  jest tancerką, choreografką, performerką i instruktorką tańca współczesnego; trenerka biznesu i filolożką. Obydwie są praktykami, tworzącymi spektakle i warsztaty w oparciu o wieloletnie (także zagraniczne) doświadczenie i wiedzę wyniesioną z godzin odbytych szkoleń i kursów. Łączy je też niesamowita intuicja i plastyczne myślenie o przestrzeni. Właśnie dlatego ich spektakle i zajęcia są takie, jakie są: zawsze dobrze przygotowane, merytoryczne, ciekawe, rozwijające, dające ogromną ilość najprawdziwszej frajdy.

 

W grupie zorganizowanej często trudno o sytuację, w której każde dziecko jest prawdziwym fanem tańca. Zapewne są i maluchy, które mają na początku problemy z adaptacją do zajęć. Jakie wykorzystują Państwo metody, aby je przekonać to aktywnego uczestnictwa?

 

M.M: No właśnie dzieciaki niemal od razu wchodzą „w warsztat”. To chyba kwestia atmosfery zaufania, która im towarzyszy. Na warsztaty przychodzą z rodzicami, i do momentu oficjalnego rozpoczęcia zajęć są w przestrzeni razem.Jestem tam też ja, Ola i Hanka. Rozmawiamy z dziećmi, rozmawiamy z ich rodzicami. Jest dużo uśmiechu i spokoju. Tuz przed rozpoczęciem zajęć dzieci wyprowadzają rodziców do poczekalni, i żegnają się na godzinę wiedząc, że rodzic jest tuż obok. To pozwala najmłodszym całkowicie zanurzyć się w to, co dzieje się podczas warsztatów. Oczywiście zdarza się, że czasem któryś z naszych gości ma gorszy nastrój. W takim przypadku szanujemy jego potrzeby i dajemy wolność wyboru. Może usiąść obok i poobserwować (najczęściej by z czasem dołączyć do pozostałych), posiedzieć chwilę z rodzicem lub zadecydować, że po prostu dzisiaj nie (co się prawie wcale nie zdarza). To jest właśnie przewaga stałych grup. Jeżeli jakiekolwiek problemy są, to tylko na początku, związane z pewną nieśmiałością, niepewnością tego, co się zaraz ma dziać. „Nasze” dzieciaki już całkiem dobrze się znają, znają tez prowadzące i innych rodziców, wydaje mi się, że z niecierpliwością czekają na kolejny poniedziałek. Co ważne, żeby utrzymać wzajemną atmosferę zaufania podczas zajęć nie robimy żadnych zdjęć, a dzieci ze starszej grupy same negocjują na co się zgadzają, a na co nie. Taki kontrakt także pozwala czuć im się w przestrzeni bezpiecznie.

 

Czy mają Państwo w planach podobny projekt jednak dedykowany dla osób indywidualnych, a nie grup szkolnych czy przedszkolnych?

 

M.M: Właśnie my działamy zdecydowanie bardziej „indywidualnie”. „Taniec (dla) dzieci” to zajęcia, na które zapraszamy dzieci z rodzicami w ramach zajęć dodatkowych. Z kolei na warsztaty weekendowe zapraszamy ich do wspólnego tańczenia, ruszania się, rysowania i pogłębiania relacji. Bardzo lubimy też pracować z przedszkolami. W tym roku współpracujemy ze Społecznym Przedszkolem „Lipowa Alejka” przy produkcji spektaklu „_ON_LINE_”. To właśnie z myślą o przedszkolakach przygotowujemy specjalny przedpremierowy pokaz.

 

Projekt ruszył we wrześniu. Jak na ocenia Pan jego efekty?

 

M.M: Jestem bardzo zadowolony z tego jak to wszystko dzisiaj wygląda. Zarówno tak po prostu, z ludzkiego punktu widzenia. Fajnie robi się rzeczy, które sprawiają innym radość. Z obserwacji wiem też, że nie tylko ja się cieszę: uśmiechają się dzieci, rodzice i prowadzące. Z drugiej strony bardzo widać jak zajęcia ruchowe wpływają ma motorykę uczestników czy na ich społeczne kompetencje. Rozwijają się artystycznie, nie boją się wypowiadać. Mamy nadzieję, że zostaną z nami na kolejny rok.

 

Pozostaje mi zatem życzyć Państwu kolejnych nietuzinkowych projektów, skutecznego „zarażania” dzieci bakcylem tańca oraz poszerzania ich świadomości i otwartości na sztukę. No i oczywiście samych sukcesów i owocnych przedsięwzięć w Nowym Roku!


Z Panem Mikołajem Maciejewskim rozmawiała Agnieszka Damieszko-Charnock.

 

Fot. Maciej Zakrzewski


Zobaczcie koniecznie fotorelację z wyjątkowych wydarzeń w Art Station Foundation!


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Poznaj 3 propozycje na prezent pod choinkę dla... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Poznaj 3 propozycje na prezent pod choinkę dla żony, mamy lub siostry

Poznaj 3 propozycje na prezent pod choinkę dla żony, mamy lub siostry

Święta za pasem. Aby nie pozostawiać zakupu gwiazdkowych prezentów na ostatni moment, warto już teraz rozejrzeć się za stosownym prezentem. Aby ułatwić Ci to zadanie, przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie trzech najciekawszych propozycji biżuteryjnych z okazji nadchodzącego Bożego Narodzenia. więcej »
Święto Kina 2018

Święto Kina 2018

15 i 16 grudnia 2018 r. bilety do kin, które włączyły się do akcji będą kosztowały 12 zł. więcej »
Ferie zimowe z atrakcjami dla dzieci

Ferie zimowe z atrakcjami dla dzieci

Skrząca się w słońcu tafla lodu na jeziorze, czyste zdrowe powietrze pachnące sosnami, roześmiane twarze dzieci bawiących się z animatorami, aromatyczna i rozgrzewająca kuchnia jednej ze 100. najlepszych restauracji w Polsce - tak mogą wyglądać Twoje tegoroczne ferie zimowe. Naturalnie na Mazurach. więcej »
Latająca klasa - opowiadanie napisane przez blogerów i dziennikarzy

Latająca klasa - opowiadanie napisane przez blogerów i dziennikarzy

Mikołajkowa niespodzianka od wydawnictwa Nowa Era i popularnych blogerów! Wojciech Musiał z bloga juniorowo.pl, Aleksandra Stanisławska z crazynauka.pl, Marcin Perfuński z supertata.tv, Wojtek Szot z kurzojady.pl i Mariusz Wojteczek z dzikabanda.pl napisali specjalne opowiadanie - możecie je przeczytać dziś wieczorem wspólnie z dziećmi! więcej »
Książki na Czasie - Listopad

Książki na Czasie - Listopad

Listopad mimo zimna zaowocował - w fantastyczne lektury. Na początek podgrzejemy atmosferę sportowymi zmaganiami. Następnie przeskoczymy w świat przygód, aby na chwilę trochę zwolnić przy książeczkach dla najmłodszych. Później zanurzymy się już w Świętach i zimie. Przedstawiamy zestawienie najlepszych książek listopada!
więcej »
25 magicznych aktywności dla dzieci w okresie świątecznym

25 magicznych aktywności dla dzieci w okresie świątecznym

Oprócz wspólnych przygotowań, zróbcie dla dzieciaków coś ekstra: może wieczór zabaw inspirowany świątecznym filmem albo śmieszne przyjęcie w świątecznych skarpetach? więcej »
Prezenty na Mikołaja dla dzieci. Zobacz najlepsze propozycje

Prezenty na Mikołaja dla dzieci. Zobacz najlepsze propozycje

Święta Bożego Narodzenia to niezwykły czas. Jedną z najprzyjemniejszych jego części jest obdarowywanie się prezentami. Nic więc dziwnego, że gorączkowe poszukiwania idealnych podarków rozpoczynają się już na wiele dni przed świętami. więcej »
5 najczęstszych przyczyn bólu brzucha u niemowlaka

5 najczęstszych przyczyn bólu brzucha u niemowlaka

Gdy niemowlaka boli brzuszek, stres przeżywa cała rodzina. Co zrobić, gdy dziecko jest rozdrażnione, cierpi na biegunki lub zaparcia i nie daje się uspokoić? Sprawdź, jak pomóc swojemu maluszkowi. więcej »
Jak kupować gry planszowe?

Jak kupować gry planszowe?

Święta tuż-tuż! Prezenty kupione? Jeśli wciąż nie macie pomysłów na podarunki dla bliskich i nie chcecie pójść "na skróty", kupując osławione skarpety, to może zainteresuje Was moja propozycja. Co powiecie na to, by w tym roku postawić na gry planszowe? Taki prezent będzie z pewnością oryginalny oraz zagwarantuje dużo dobrej zabawy w gronie rodziny i przyjaciół! więcej »
Emocje i wzruszenia w tym roku sięgnęły zenitu...

Emocje i wzruszenia w tym roku sięgnęły zenitu...

"Sama już dawno tylu łez nie wylałam w czasie warsztatów i koncertu finałowego". Wywiad z Panią Agnieszka Górską-Tomaszewską - dyrygent KIDS Gospel Joy, Gospel Joy i instruktor warsztatów. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Wspólne czytanki na dobranoc powinny stanowić obowiązkowy punkt w harmonogramie dnia każdej rodziny. Jeśli zastanawiacie się, dlaczego, przedstawiamy korzyści płynące z czytania maluchom przed...  

W domu z dzieckiem

Boże Narodzenie1 Prezenty1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018