Strefa rodzica » Artykuły » " Zajęcia ruchowe wpływają ma motorykę uczestników czy na ich społeczne kompetencje. Rozwijają się artystycznie, nie boją się wypowiadać."

" Zajęcia ruchowe wpływają ma motorykę uczestników czy na ich społeczne kompetencje. Rozwijają się artystycznie, nie boją się wypowiadać."powiększ

" Zajęcia ruchowe wpływają ma motorykę uczestników czy na ich społeczne kompetencje. Rozwijają się artystycznie, nie boją się wypowiadać."

Wywiad z panem Mikołajem Maciejewskim z Art Stations Foundations.

 

W Starym Browarze już od 2011 roku dzieci mają niepowtarzalną okazję brać udział w w rozmaitych wydarzeniach z tańcem z roli głównej. Ostatnim z nich są Regularne Zajęcia Ruchowe „Taniec (dla) dzieci”. Proszę powiedzieć kilka słów o tym projekcie?

 

 

M.M: To prawda, wydarzenia dla dzieci są bardzo ważną częścią programu Stary Browar Nowy Taniec już 8 lat. Patrząc w przeszłość doskonale widać jak to się zmieniało. Zaczynaliśmy od formatu najprostszego, czyli prezentacji. Z biegiem czasu zaczęliśmy także produkować spektakle i rozbudowywać ofertę o takie wydarzenia, które zaangażują nie tylko dziecko, ale i rodzica, i wspomniane przez Panią regularne zajęcia ruchowe „Taniec (dla) dzieci”. Opowiadając o tym nie wolno mi pomiąć tych osób, które przez te wszystkie lata współtworzyły nasz program dla dzieci. Są to Alicja Morawska-Rubczak, Sandra Lewandowska i pomysłodawczyni regularnej grupy Hanna Bylka-Kanecka. To co się dzieje u nas teraz jest wynikiem budowania relacji. Z jednej strony relacji między nami a osobami, z którymi przez te lata tworzyliśmy SBNT dla Dzieci, a także ich wzajemnego wsparcia czy współdziałania przy innych projektach. Z drugiej to relacje z odbiorcami działań, które ewoluowały, zmieniały się w czasie dostosowując do nowych potrzeb. Przestało nam wystarczać okazjonalne zapraszanie na warsztaty. Wszyscy chcieliśmy czegoś więcej: regularnych spotkań, stałego działania, rozwoju i pogłębiania więzi.

 

Skoczne Łasice i Uważne Pantery to nazwy grup wiekowych dzieci, jakie mogą brać udział w zajęciach. Skąd takie nazwy?

 

M.M: Tak jak mówiłem już wcześniej, to właśnie Hanka stwierdziła, że to najwyższy już czas do tego, by otworzyć regularną grupę warsztatową dla dzieci. To ona stworzyła jej kształt i wymyśliła nazwy. Grupa młodsza, to dzieci w tym wieku (od 4 do 6 lat), że chcą być jeszcze dosyć blisko rodziców (dlatego łasice); z drugiej strony są już dosyć odważne i śmiałe, więc chcą same eksplorować świat, zwłaszcza świat ruchu (stąd skoczne).Grupa starsza (od 7 do 10 lat), do dzieci bardziej niezależne, które chcą mieć większy wpływ na swoją aktywność (stąd trochę drapieżne, indywidualne pantery); jednocześnie potrafią podążać za bardziej abstrakcyjnymi i szczegółowymi zadaniami (dlatego uważne).

 

Te wyjątkowe spotkania z tańcem prowadzą artystki o międzynarodowym doświadczeniu w twórczej pracy z dziećmi. Czym wyróżniają się ich zajęcia?

 

M.M: Mamy ogromne szczęście do ludzi! Hanka od kilku lat współpracuje z Aleksandrą Bożek-Muszyńską, od jakiegoś jako tworzą Kolektyw Holobiont. Między nmi jest tyle samo różnic co podobieństw. Pierwsza jest teatrologiem, doktorantką na kierunku Wiedza o Teatrze na poznańskim UAMie, laureatką stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za osiągnięcia w nauce. Druga  jest tancerką, choreografką, performerką i instruktorką tańca współczesnego; trenerka biznesu i filolożką. Obydwie są praktykami, tworzącymi spektakle i warsztaty w oparciu o wieloletnie (także zagraniczne) doświadczenie i wiedzę wyniesioną z godzin odbytych szkoleń i kursów. Łączy je też niesamowita intuicja i plastyczne myślenie o przestrzeni. Właśnie dlatego ich spektakle i zajęcia są takie, jakie są: zawsze dobrze przygotowane, merytoryczne, ciekawe, rozwijające, dające ogromną ilość najprawdziwszej frajdy.

 

W grupie zorganizowanej często trudno o sytuację, w której każde dziecko jest prawdziwym fanem tańca. Zapewne są i maluchy, które mają na początku problemy z adaptacją do zajęć. Jakie wykorzystują Państwo metody, aby je przekonać to aktywnego uczestnictwa?

 

M.M: No właśnie dzieciaki niemal od razu wchodzą „w warsztat”. To chyba kwestia atmosfery zaufania, która im towarzyszy. Na warsztaty przychodzą z rodzicami, i do momentu oficjalnego rozpoczęcia zajęć są w przestrzeni razem.Jestem tam też ja, Ola i Hanka. Rozmawiamy z dziećmi, rozmawiamy z ich rodzicami. Jest dużo uśmiechu i spokoju. Tuz przed rozpoczęciem zajęć dzieci wyprowadzają rodziców do poczekalni, i żegnają się na godzinę wiedząc, że rodzic jest tuż obok. To pozwala najmłodszym całkowicie zanurzyć się w to, co dzieje się podczas warsztatów. Oczywiście zdarza się, że czasem któryś z naszych gości ma gorszy nastrój. W takim przypadku szanujemy jego potrzeby i dajemy wolność wyboru. Może usiąść obok i poobserwować (najczęściej by z czasem dołączyć do pozostałych), posiedzieć chwilę z rodzicem lub zadecydować, że po prostu dzisiaj nie (co się prawie wcale nie zdarza). To jest właśnie przewaga stałych grup. Jeżeli jakiekolwiek problemy są, to tylko na początku, związane z pewną nieśmiałością, niepewnością tego, co się zaraz ma dziać. „Nasze” dzieciaki już całkiem dobrze się znają, znają tez prowadzące i innych rodziców, wydaje mi się, że z niecierpliwością czekają na kolejny poniedziałek. Co ważne, żeby utrzymać wzajemną atmosferę zaufania podczas zajęć nie robimy żadnych zdjęć, a dzieci ze starszej grupy same negocjują na co się zgadzają, a na co nie. Taki kontrakt także pozwala czuć im się w przestrzeni bezpiecznie.

 

Czy mają Państwo w planach podobny projekt jednak dedykowany dla osób indywidualnych, a nie grup szkolnych czy przedszkolnych?

 

M.M: Właśnie my działamy zdecydowanie bardziej „indywidualnie”. „Taniec (dla) dzieci” to zajęcia, na które zapraszamy dzieci z rodzicami w ramach zajęć dodatkowych. Z kolei na warsztaty weekendowe zapraszamy ich do wspólnego tańczenia, ruszania się, rysowania i pogłębiania relacji. Bardzo lubimy też pracować z przedszkolami. W tym roku współpracujemy ze Społecznym Przedszkolem „Lipowa Alejka” przy produkcji spektaklu „_ON_LINE_”. To właśnie z myślą o przedszkolakach przygotowujemy specjalny przedpremierowy pokaz.

 

Projekt ruszył we wrześniu. Jak na ocenia Pan jego efekty?

 

M.M: Jestem bardzo zadowolony z tego jak to wszystko dzisiaj wygląda. Zarówno tak po prostu, z ludzkiego punktu widzenia. Fajnie robi się rzeczy, które sprawiają innym radość. Z obserwacji wiem też, że nie tylko ja się cieszę: uśmiechają się dzieci, rodzice i prowadzące. Z drugiej strony bardzo widać jak zajęcia ruchowe wpływają ma motorykę uczestników czy na ich społeczne kompetencje. Rozwijają się artystycznie, nie boją się wypowiadać. Mamy nadzieję, że zostaną z nami na kolejny rok.

 

Pozostaje mi zatem życzyć Państwu kolejnych nietuzinkowych projektów, skutecznego „zarażania” dzieci bakcylem tańca oraz poszerzania ich świadomości i otwartości na sztukę. No i oczywiście samych sukcesów i owocnych przedsięwzięć w Nowym Roku!


Z Panem Mikołajem Maciejewskim rozmawiała Agnieszka Damieszko-Charnock.

 

Fot. Maciej Zakrzewski


Zobaczcie koniecznie fotorelację z wyjątkowych wydarzeń w Art Station Foundation!


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Indywidualnie czy grupowo, czyli co mam zrobić,... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Indywidualnie czy grupowo, czyli co mam zrobić, żeby moje dziecko mówiło po angielsku?

Indywidualnie czy grupowo, czyli co mam zrobić, żeby moje dziecko mówiło po angielsku?

Większość współczesnych rodziców zdaje sobie sprawę, że język obcy jest narzędziem, bez którego ciężko wyobrazić sobie przyszłość ich dzieci. Rozważają tylko kiedy rozpocząć naukę, no i przede wszystkim: gdzie?... więcej »
Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Mleka w Grajewie

Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Mleka w Grajewie

Po wakacyjnej przerwie, 7 września Krówka Matylda spotkała się z najmłodszymi mieszkańcami Grajewa i okolic w ramach ogólnoeuropejskiego projektu Europejskie Dni Dziedzictwa. więcej »
Zwiastun do filmu ,,Gordon i Paddy" - premiera 11 października

Zwiastun do filmu ,,Gordon i Paddy" - premiera 11 października

Piękna, animowana historia przyjaźni myszki i komisarza ropucha, którzy łączą siły, by chronić mieszkańców lasu. więcej »
EnglishMatters KIDS - magazyn do nauki języka angielskiego

EnglishMatters KIDS - magazyn do nauki języka angielskiego

EnglishMatters KIDS to magazyn dla dzieci w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym, który w przystępny i nietuzinkowy sposób rozwija kompetencje językowe najmłodszych. więcej »
Mighty Mike - czy pies może prosić o odrobinę spokoju?!

Mighty Mike - czy pies może prosić o odrobinę spokoju?!

Pora na dawkę śmiechu z nowymi boomerangowymi bohaterami. Poznajcie Migthy Mike?a! Największym marzeniem tego malucha jest siedzieć w wygodnym fotelu i rozkoszować się ciszą przy lekturze porannej gazety. więcej »
Jak poprawić koncentrację i uważność naszego dziecka?

Jak poprawić koncentrację i uważność naszego dziecka?

Dzisiejsze dzieci, niestety od najmłodszych lat, są przebodźcowane. Tablet, telefon, krzykliwe kreskówki są ich codziennością. My dorośli coraz chętniej sięgamy po filozofię slow w jedzeniu, życiu, podróżach - pomóżmy zatem także dzieciom wprowadzić ją do ich życia! więcej »
Okres dojrzewania u dziewcząt? jak rozmawiać z dorastającą córką?

Okres dojrzewania u dziewcząt? jak rozmawiać z dorastającą córką?

Pokwitanie u dziewcząt rozpoczyna się między 8. a 13. rokiem życia. To czas, kiedy dojrzewają jajeczka i dochodzi do ich uwolnienia. Rozpoczyna się produkcja estrogenu, który sprawia, że ciało Twojej córki się zmienia. Po to, żeby w przyszłości mogła zostać matką. Jakie zmiany będzie przechodziła Twoja córka? Jak rozmawiać o dojrzewaniu, o czym mówić swojej nastolatce i w jaki sposób? więcej »
6. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci

6. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci

6. MFF Kino Dzieci to nie tylko filmy. Sprawdźcie najważniejsze wydarzenia nadchodzącego festiwalu! więcej »
Jak zamówić kuriera?

Jak zamówić kuriera?

Obecnie zakupy przez internet to codzienność - każdy na pewno otrzymał kiedyś przesyłkę kurierską. Zamówienie kuriera jest równie proste. Całość zajmie co najwyżej parę minut. Przejdź zatem z nami proces zamawiania krok po kroku. więcej »
Przegląd fotelików RWF

Przegląd fotelików RWF

Mity dotyczące wożenia maluchów tyłem do kierunku jazdy ciągle funkcjonują. Foteliki typu RWF, czyli tyłem do kierunku jazdy wciąż jednak zwyciężają w testach bezpieczeństwa. Jakie foteliki tego typu proponują nam światowi producenci? więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Dzieci Recenzują

Temat na Czasie

Dlaczego od 4. roku życia?

Dlaczego od 4. roku życia?

Warto, żeby dzieci się ruszały, rozwijały swoje zainteresowania, nabywały nowych umiejętności nie tyle nawet piłkarskich, ale takie społecznych, jak współpraca z innymi dziećmi, słuchanie...  

Temat na Czasie!

Teddy Eddie - Angielski dla dzieci

Ambitne i niebanalne zajęcia języka angielskiego dla dzieci? Poznaj metodę TEDDY EDDIE! Nauka odbywa się w formie zabawy w niewielkich grupach. Dzieci kochają dynamiczne lekcje, a rodzice doceniają bogaty program i rzetelne raporty o postępach.   

Czasopismo Na Czasie!

W domu z dzieckiem

Świat Baśnioboru1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019