Warszawa

9 powodów, dla których warto zadbać o edukację muzyczną dziecka

9 powodów, dla których warto zadbać o edukację muzyczną dziecka

Muzyka ma ogromne znaczenie dla rozwoju dziecka, szczególnie tego najmłodszego w wieku 0-6 lat. Już u niemowląt można zaobserwować reakcję na muzykę, a słuch dziecka rozwija się dużo wcześniej, bo od 16. tygodnia ciąży. Jednym z pierwszych dźwięków jakie słyszy dziecko jest rytmiczne bicie serca mamy i przepływ krwi w jej układzie krwionośnym. Dzięki tym dźwiękom w dziecku rodzi się w potrzeba wyczuwania rytmu w muzyce. Istnieje cały szereg zalet zarówno bardziej profesjonalnej edukacji muzycznej, jak i domowego muzykowania.

 

John Medina, amerykański biolog molekularny pisze*: „Jeżeli chcesz, żeby twoje dzieci były szczęśliwe w dorosłym życiu, jak najwcześniej wypraw je w podróż do świata muzyki”. 

 

Sprawdźcie w naszej galerii, jakie korzyści niesie wspólne rodzinne muzykowanie i zapisanie dziecka na zajęcia muzyczne. Może szukając świątecznych prezentów warto zwrócić uwagę na instrumenty muzyczne?

 

* John Medina, Jak wychować szczęśliwe dziecko, Wydawnictw Literackie, 2012.

 

1/9
1/9

Muzyka rozwija wrażliwość i wspiera rozwój emocjonalny

 

Muzyka to jeden z najlepszych sposobów na rozwijanie wrażliwości dziecka. Obcowanie z muzyką  wzbudza w dziecku uczucia, powoduje wzruszenie, zmianę nastroju itd. Zabawy przy radosnej muzyce pozwalają  odreagować skumulowane emocje. "(…) Długotrwały kontakt z muzyką ogromnie wspomaga umiejętność dostrzegania emocji innych ludzi, która jest prognostykiem umiejętności nawiązywania i utrzymywania przyjaźni".

 

* John Medina, Jak wychować szczęśliwe dziecko, Wydawnictwo Literackie, 2012

2/9
2/9

Wycisza przed snem

 

Muzyka potrafi wyciszyć i uspokoić dziecko. Kołysanka śpiewana przez rodzica przed snem daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, tworzy więź między rodzicem a dzieckiem, relaksuje je. Jest idealnym sposobem na stworzenie stałego wieczornego rytuału. Muzyka spełnia funkcje terapeutyczne. Wspomnijmy chociażby o muzykoterapii – jest to dziedzina, która wykorzystuje muzykę do poprawy stanu zdrowia u osób z różnymi problemami zarówno sfery fizycznej jak i psychicznej.

3/9
3/9

Wspomaga rozwój społeczny

 

Dzieci chętnie uczestniczą w zabawach muzyczno-ruchowych z rówieśnikami. Podczas takich wspólnych muzycznych zabaw najmłodsi rozwijają pozytywne postawy społeczne, nawiązują więzi, uczą się odpowiedzialności za wspólną pracę. Dzięki muzyce dziecko chętniej wyraża swoje myśli, uczucia, pragnienia.

4/9
4/9

Wzmacnia pamięć


Muzykę charakteryzuje  rytm i melodia, które ułatwiają zapamiętywanie (rytm jest skorelowany z akcentami w mowie). Także uczenie się słów piosenek czy nauka figur tanecznych ćwiczy pamięć.

5/9
5/9

Ma wpływ na inteligencję


Badania pokazują, że dzieci, które przez kilka lat (jest to warunek konieczny) uczą się gry na instrumencie lub śpiewu uzyskują lepsze wyniki w nauce, mają wyższe IQ.

6/9
6/9

Wpływa na rozwój motoryki


Słuchaniu muzyki często towarzyszy taniec, co z kolei wspiera rozwój motoryczny dziecka. Zabawa ruchowa przy dźwiękach muzyki zaspokaja naturalną potrzebę ruchu, niesie ogromną radość, wyrabia sprawność fizyczną, ćwiczy orientację i koordynację.

7/9
7/9

Śpiewanie ma wpływ na rozwój mowy

 

Śpiewanie piosenek to najprostsza  forma ekspresji muzycznej dziecka. Ma ona duży wpływ na rozwój aparatu mowy. Podczas śpiewania rozwija się układ oddechowy. Nauka piosenek poszerza także zasób słownictwa.

8/9
8/9

Uczy słuchania

 

Dziecko ucząc się gry na instrumecie uczy się słuchać – to ważna umiejętność, która zaprocentuje w całym jego późniejszym życiu. Ułatwi naukę i przyswajanie wiedzy. Wpłynie też pozytywnie na relacje z innymi.

9/9
9/9

Uczy koncentracji


Nauka gry na instrumencie uczy koncentracji. Poprawne wykonanie utworu wymaga dużego skupienia uwagi. Każda forma muzykowania daje wiele okazji, by ćwiczyć koncentrację.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć