Warszawa

Tydzień z książką Magia rodzicielstwa. Siedem kroków do wzajemnej bliskości. Cz. 2

Jako rodzice pragniemy, by nasze dzieci były szczęśliwe, znały swoją wartość i byśmy my sami w tej relacji byli szczęśliwi. Proces wychowania to jednak mnóstwo pytań i wyzwań. Hedvig Montgomery to psycholog z dwudziestoletnim stażem, która w Oslo prowadzi swój gabinet i pomaga rodzinom z problemami wychowawczymi. W książce Magia rodzicielstwa dzieli się swoją wiedzą i pokazuje jak być dobrym rodzicem (a właściwie wystarczająco dobrym, bo tyle wystarczy, by wychować szczęśliwie dziecko). Jak pisze, jednym z największych błędów rodziców jest przekonanie, że wychowanie dotyczy tylko tych momentów, kiedy dziecko zachowuje się źle. Autorka proponuje siedem kroków do wzajemnej bliskości, która stanowi klucz do udanych relacji rodzinnych i wzajemnego zrozumienia. Przygotowaliśmy dla Was cykl artykułów - codziennie przez siedem kolejnych dni przedstawiać będziemy poszczególne kroki, które pomogą Wam stać się lepszymi rodzicami. Recenzję książki znajdziecie tutaj, a kupicie ją pod linkiem.

 

 

 

Pierwszy artykuł z cyklu znajdziecie tutaj. Dzisiaj przyjrzymy się emocjom. 

 

Ostatnimi czasy coraz więcej mówi się o rozwoju emocjonalnym dzieci i coraz więcej uwagi przykłada się, by najmłodszych nauczyć radzenia sobie z emocjami, co o zaprocentuje w ich dorosłym życiu. Emocje towarzyszą człowiekowi cały czas, a zadaniem rodzica jest zostać przewodnikiem dziecka w tym świecie. Autorka w pierwszej kolejności zwraca uwagę, by nie ignorować uczuć dziecka. Często dorośli mówią do dziecka, próbując załagodzić sytuację: "Nic się nie stało", "To nie boli" - niestety to pokazanie dziecku, że nie jest ważne, to co ono czuje. Dziecko otrzymuje komunikat, że jego własne uczucia nie są właściwe. Spowoduje to z kolei trudności w rozwiązywaniu problemów w przyszłości, a także wpłynie na brak poczucia bezpieczeństwa i pewności siebie.

 

Autorka podkreśla, że niezwykle ważne jest zrozumienie emocji dziecka, pokazanie mu, jak może wyrazić to, co czuje i jak może nazwać swoje uczucia.

 

Dzieci potrafią odczytać więcej komunikatów niż dorosłym się wydaje. Rozumieją dużo więcej, niż są w stanie same wyrazić.

 

Rodzice powinni pamiętać o codziennych rozmowach z dzieckiem. Potrzebuje ono pewności, że zawsze zostanie wysłuchane, a to, co mówi zaakceptowane. Takie jest zadanie rodzica.

 

W rozdziale na temat emocji znajdziecie też poradnik, jak pocieszyć dziecko (podzielony na poszczególne etapy rozwoju dziecka), a także rady dotyczące usypiania dzieci. Książka do kupienia tutaj.

 

W kolejnym artykule zastanowimy się, ile swobody otrzymują dzisiejsze dzieci.

 

 

 

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły książkowe

Warto zobaczyć