Łódź » Wiadomości lokalne » Wycieczka po okolicach Łodzi

Wycieczka po okolicach Łodzipowiększ

Wycieczka po okolicach Łodzi

„A może byśmy tak, najmilsza, wpadli na dzień do Tomaszowa?” J. Tuwim

 

Jest wiele miejsc w okolicach Łodzi, do których warto pojechać, które warto zobaczyć… Napiszę Wam o miejscu, które jest szczególnie bliskie mojemu sercu – spędziłam tam prawie dwadzieścia lat, zanim zamieszkałam w Łodzi. Ostatni nasz, trzeci wakacyjny wyjazd, zdecydowałam się spędzić właśnie tam – kilka dni, które przeniosły mnie w przeszłość…


Tomaszów jest miastem bardzo spokojnym, tam czas jakby się zatrzymał… Wszystko płynie wolno, leniwie… Co tu warto zobaczyć? Przede wszystkim:

  • Rezerwat przyrody Niebieskie Źródła ( malownicze wywierzyska kresowe , specyficzna flora i fauna),
  • Skansen Rzeki Pilicy ( pierwsze w Polsce muzeum na wolnym powietrzu, poświęcone rzece, drewniany młyn, stacyjka z przystanku kolejowego, niewielki domek pochodzący ze Spały, niemiecki ciągnik artyleryjski, ruchome modele młynów, kolekcja młyńskich kamieni, autentyczny bunkier z czasów II wojny światowej),
  • Zalew Sulejowski,
  • Przystań ze wspaniałym placem zabaw ( Ośrodek wypoczynkowy, można popływać kajakiem po Pilicy),
  • Groty Nagórzyckie ( Turystyczna Trasa Podziemna, labirynt podziemnych sal, korytarzy i wnęk w dawnej kopalni piasku kwarcowego).

 

Trochę dalej, w pobliskiej Konewce, znajduje się też Bunkier, w którym zobaczycie bardzo ciekawe eksponaty. Jest to schron kolejowy o długości 380 m., w którym można podziwiać ekspozycję militariów, pojazdy wojskowe, modele schronów oraz niemieckich pociągów wojskowych, wystawy stałe, dotyczące fortyfikacji, uzbrojenia, działaniom ruchu oporu w okolicy. We wsi Jeleń znajdują się bunkry z okresów II wojny światowej, co z pewnością zainteresuje niejednego pasjonata zwiedzania.

 

My zdecydowaliśmy się zamieszkać kilka dni w Zakościelu, obok Inowłodza. Cisza, spokój, konie, lasy i rzeka – raj na Ziemi...

 

W Inowłodzu zwiedziliśmy: Kościół św. Idziego, Zamek Kazimierza Wielkiego (wspaniała wystawa marionetek z łódzkiego teatru Arlekin) oraz grób Hubala. W Spale obejrzeliśmy drewniany kościółek z 1923r. p.w. Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej, zjedliśmy najwspanialsze gofry oraz pogłaskaliśmy najsłynniejszego posągowego żubra.

 

W pobliskich Smardzewicach znajduje się Ośrodek Hodowli Żubrów, w którym można podziwiać prawdziwe zwierzęta.


Po okolicach Tomaszowa, Spały i Inowłodza, Konewki można przejechać się carską koleją, co stanowi ogromną atrakcję nie tylko dla najmłodszych. Jeśli ktoś wolałby bryczkę lub powóz, to też może skorzystać z oferty.

 

Wracając do Łodzi, wstąpiliśmy jeszcze do Ujazdu, by zobaczyć 25 gigantycznych owadów  i 25 ogromnych wirusów i bakterii w „Mikrokosmosie”.  Jest to park edukacyjno – rozrywkowy z pięknym ogrodem i ścieżkami dydaktycznymi.

 

Warto w te okolice wybrać się choć na jeden dzień , jeśli chcemy odpocząć od zgiełku, hałasu i pośpiechu. Tutaj nikt nie pędzi, wszystko toczy się spokojnym rytmem. Lasy ( jest tu mnóstwo rezerwatów przyrody) zachęcają do wędrówek, rzeki choćby do moczenia nóg… Można pojeździć rowerami po wspaniałych leśnych ścieżkach, można popłynąć kajakiem czy pojeździć konno. Dla miłośników historii znajdzie się tutaj wiele zabytków, dla wielbicieli poezji – miejsce, które ukochał Tuwim, a dla kinomanów – plenery, które „zagrały” np. w „Czterech pancernych”.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: VIII Salon Ciekawej Książki więcej » x
Zobacz » Wiadomości lokalne
VIII Salon Ciekawej Książki
Patronat CzasDzieci.pl

VIII Salon Ciekawej Książki

Za nami VIII edycja Salonu Ciekawej Książki. W wydarzeniu wzięło udział ponad 60 renomowanych wydawnictw oraz 40 znanych autorów. W ciągu 3 dni (16-18 listopada) Halę Expo odwiedziło 10 320 osób. więcej »
VIII Salon Ciekawej Książki w Łodzi
Patronat CzasDzieci.pl

VIII Salon Ciekawej Książki w Łodzi

"Nie ma Polski bez literatury" to tegoroczne hasło przewodnie targów. Salon Ciekawej Książki jest strefą promocji dobrej książki, wymiany myśli, poglądów i dyskusji, miejscem spotkań literackich ze znanymi autorami i ludźmi kultury. Dla miłośników czytania nie zabraknie nowości wydawniczych w promocyjnych cenach. więcej »
NIEMAPA ŁÓDŹ. Na tropie sztuki

NIEMAPA ŁÓDŹ. Na tropie sztuki

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi i NIEMAPA zapraszają do rodzinnego tropienia sztuki w przestrzeni miasta zarówno na spacerach jak i w na wystawie "NIEMAPA ŁÓDŹ. Na tropie sztuki". więcej »
XIII Ogólnopolski Konkurs Poetycki NOWE INSPIRACJE
Patronat CzasDzieci.pl

XIII Ogólnopolski Konkurs Poetycki NOWE INSPIRACJE

Wyłonienie zwycięzców tegorocznej edycji konkursu okazało się dla niemałym
wyzwaniem. Niezbyt obszerny wybór tekstów nie tylko nie ułatwił wyboru,
ale nawet go utrudnił. Poziom, zwłaszcza wśród młodszych uczestników, był wyrównany. więcej »
Uprowadzona księżniczka

Uprowadzona księżniczka

Podczas kolejnego deszczowego popołudnia wybrałam się z dziećmi do kina. Od kilku dni mijaliśmy plakat z filmem "Uprowadzona księżniczka", który bardzo maluchy zainteresował. więcej »
Zaczytani

Zaczytani

To naprawdę niezwykła akcja? Kilka miesięcy temu usłyszałam o niej po raz pierwszy. Zapisałam się na kurs bajkoterapii, gdzie wraz z kilkunastoma osobami odkrywałam tajemnice bajek :) więcej »
Teatralna Karuzela

Teatralna Karuzela

Na przełomie maja i czerwca mogliśmy obejrzeć mnóstwo spektakli w ramach Teatralnej Karuzeli. W przyszłym roku odbędzie się już IX. Teatralna Karuzela, zatem warto się przygotować i, przeglądając stronę Teatru Pinokio, wybrać coś dla siebie. więcej »
Warsztaty w Teatrze Wielkim

Warsztaty w Teatrze Wielkim

Cztery zajęcia, każde trwające godzinę, przybliżyło nas do tego, by poznać proces powstawania przedstawienia oraz przybliżyć nam świat teatru. więcej »
Park Śniadaniowy

Park Śniadaniowy

W każde sobotnie letnie przedpołudnie Park Źródliska zamienia się w Park Śniadaniowy. Na stoiskach znajdują przepyszne smakołyki, a rozłożone leżaki zachęcają do odpoczynku. Można spróbować lodów, a także wspaniałych napojów i przekąsek. więcej »
Muzeum Kinematografii

Muzeum Kinematografii

Trafiliśmy tu zupełnie przez przypadek. Podczas spaceru po Baśniowej Łodzi pani pokazywała maluchom figurki Filemona i Bonifacego, a ja zapytałam, czy są tu może jakieś zajęcia dla maluchów. I tak oto w kolejną niedzielę wyruszyliśmy na warsztaty filmowe. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Temat na Czasie!

Jak wychować kreatywne dziecko?

Jak wychować kreatywne dziecko?

Czasami ważniejszy, niż kolejne prestiżowe warsztaty jest wspólny czas. Zabierzmy dzieci na weekend pod namiot albo chociaż na piknik. Wpakujmy do plecaka atlas ptaków lub drzew. Nie przygotowujmy...  

Temat na Czasie!

Boomerang to miejsce, w którym znajdziesz Twoje ulubione filmy rysunkowe, wideo i bezpłatne gry. Graj w gry ze swoimi ulubionymi postaciami z kanału Boomerang, takimi jak Scooby-Doo czy Tom i Jerry.  

Nowinki

Karta Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny

Zapis czatu z ekspertem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Najciekawsze pytania i odpowiedzi...  
7 podpowiedzi jak uczyć dzieci patriotyzmu

7 podpowiedzi jak uczyć dzieci patriotyzmu

Umiłowanie i szacunek do Ojczyzny powinno wpajać się dziecku już od najmłodszych lat. Najlepiej poprzez zabawę, odkrywanie nowych, ciekawych...  

W domu z dzieckiem

Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019