Łódź » Wiadomości lokalne » Spektakl "Złota rybka"

Spektakl "Złota rybka" powiększ

Spektakl "Złota rybka"

Z wielką radością wybraliśmy się na pierwszą w tym sezonie premierę naszego ulubionego teatru Arlekin. W drzwiach minęliśmy się z młodą panią, która okazała się reżyserem tego spektaklu.


Premiera odbyła się w sali kameralnej, która pękała w szwach. Niektórzy zajęli miejsca na schodach. Kiedy rozsunęła się kurtyna, naszym oczom ukazała się drewniana, rozlatująca się chatka i od razu popłynęła magiczna opowieść …

 

Ta historia, spisana wiele lat temu przez braci Grimm, została zanurzona w „rosyjskim klimacie” przez Puszkina, a później przetłumaczona przez Tuwima.

 

W adaptacji Mai Garmulewicz też czuć tę ludowość rosyjskiej wioski…Wszystko przesycone jest tutaj folklorem, rosyjskością. Ale postacie dziada i baby, wyglądem przypominające matrioszki, nie podobały nam się  i to trochę zniechęciło nas do oglądania sztuki… Wydaje mi się, że jednak przez to większą uwagę skupialiśmy na grze aktorów. Lalki właściwie się nie poruszały, nie miały rąk i nóg, to były dwie nieduże kulki, które aktorzy trzymali w ręku… Baba miała zły, wykrzywiony wyraz twarzy, a dziad dobroduszny i naiwny… Ale kunszt aktorski Karoliny Zajdel i Wojciecha Schabowskiego dzięki temu objawił się w całej krasie. Może zresztą to był świadomy zabieg – lalki, które kojarzą się  z kulturą rosyjską i pokazanie przez nie przede wszystkim gry żywego aktora, bez skupiania się na marionetce? Miałam wrażenie, że lalki tutaj są jak rekwizyty, a aktor nie do nich „doklejony”.

 

Scenografia jest prosta, lecz bardzo pomysłowa – chatka grała i dwór, i pałac, a za nią rozciągało się morze, w którym mieszkała złota rybka.

 

To opowieść o mężczyźnie, który łowi niezwykłą rybkę. Stworzenie, w zamian za wolność, obiecuje spełnić jego życzenia. Rybak nie ma marzeń, czego nie można powiedzieć o jego żonie… Baba pragnie władzy i to absolutnej władzy nad światem. Apetyt posiadania rośnie u baby w zastraszającym tempie – najpierw chce tylko kolacji, potem marzą jej się zwierzęta w zagrodzie, później dwór, pałac, a na końcu bycie królową mórz : „Żebyś ty jej, złota rybko, służyła, żebyś u niej na posyłki była...”.

 

Do tej pory traktowałam tę opowieść jako przykład chciwości, egoizmu, pędu do władzy… tak jest tym razem, choć… trochę inaczej. W adaptacji teatralnej kobieta nie jest godna potępienia, wręcz przeciwnie – budzi współczucie.

 

Baba  płaci za swą głupotę najwyższą cenę – znów stała się biedna i znów zamieszkuje w ubogiej chacie. I tutaj jest pewna nowość, przynajmniej dla mnie… Kobieta była nieszczęśliwa przy boku małżonka, zarzucała mu niezaradność, gardziła nim i jego mądrościami, gdy mówił, by cieszyła się tym, co ma i radowała chwilą. A potem, gdy zaznała bogactwa i je straciła, baba nagle odkryła miłość do małżonka? Żona rybaka niespodziewanie zdała sobie sprawę z własnej podłości, zaczęła rozumieć, że „jak ktoś ma za dużo władzy, to mu się coś z głową dzieje...”. Tylko skąd ta przemiana? Swarliwa  i kłótliwa, wiecznie niezadowolona – i nagle, kiedy zostaje z niczym, pogodzona z losem, pokorna             i kochająca?

 

Nie wiemy, jak to się stało, że baba zrozumiała swoje błędy, co wydaje mi się psychologicznie jakoś nieprawdopodobne…

 

Atutem tego przedstawienia, oprócz wspaniałej gry aktorskiej i dynamicznej muzyki, jest bardzo żywy, pełen humoru scenariusz i wspaniałe dialogi. Tekst Puszkina uległ tutaj modyfikacjom, wyrzucono archaizmy, zmieniono wątki – jednym słowem , uwspółcześniono go i zrobiono to znakomicie.

 

Historia o złotej rybce jest opowieścią mądrą, uczącą pokory wobec życia, niegonienia za władzą, majątkiem, materialnymi korzyściami. Bajka ta pokazuje, że najważniejsze jest, by cieszyć się chwilą   i doceniać to, co mamy, tłumaczy, że najistotniejsza jest miłość, a nie posiadanie władzy, która jedynie ogłupia i psuje.

 

Sztuka, powstała na podstawie bajki Puszkina, zyskała fantastyczne recenzje ze względu na swoją nowatorskość i świetną adaptację tekstu. Mojemu synowi najbardziej, oczywiście, podobała się złota rybka, która spełnia życzenia, mnie – gra aktorów, którzy naprawdę dali z siebie wszystko, a – uważam, że – nie mieli łatwo.

 

Mama Anita.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: VIII Salon Ciekawej Książki więcej » x
Zobacz » Wiadomości lokalne
VIII Salon Ciekawej Książki
Patronat CzasDzieci.pl

VIII Salon Ciekawej Książki

Za nami VIII edycja Salonu Ciekawej Książki. W wydarzeniu wzięło udział ponad 60 renomowanych wydawnictw oraz 40 znanych autorów. W ciągu 3 dni (16-18 listopada) Halę Expo odwiedziło 10 320 osób. więcej »
VIII Salon Ciekawej Książki w Łodzi
Patronat CzasDzieci.pl

VIII Salon Ciekawej Książki w Łodzi

"Nie ma Polski bez literatury" to tegoroczne hasło przewodnie targów. Salon Ciekawej Książki jest strefą promocji dobrej książki, wymiany myśli, poglądów i dyskusji, miejscem spotkań literackich ze znanymi autorami i ludźmi kultury. Dla miłośników czytania nie zabraknie nowości wydawniczych w promocyjnych cenach. więcej »
NIEMAPA ŁÓDŹ. Na tropie sztuki

NIEMAPA ŁÓDŹ. Na tropie sztuki

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi i NIEMAPA zapraszają do rodzinnego tropienia sztuki w przestrzeni miasta zarówno na spacerach jak i w na wystawie "NIEMAPA ŁÓDŹ. Na tropie sztuki". więcej »
XIII Ogólnopolski Konkurs Poetycki NOWE INSPIRACJE
Patronat CzasDzieci.pl

XIII Ogólnopolski Konkurs Poetycki NOWE INSPIRACJE

Wyłonienie zwycięzców tegorocznej edycji konkursu okazało się dla niemałym
wyzwaniem. Niezbyt obszerny wybór tekstów nie tylko nie ułatwił wyboru,
ale nawet go utrudnił. Poziom, zwłaszcza wśród młodszych uczestników, był wyrównany. więcej »
Uprowadzona księżniczka

Uprowadzona księżniczka

Podczas kolejnego deszczowego popołudnia wybrałam się z dziećmi do kina. Od kilku dni mijaliśmy plakat z filmem "Uprowadzona księżniczka", który bardzo maluchy zainteresował. więcej »
Zaczytani

Zaczytani

To naprawdę niezwykła akcja? Kilka miesięcy temu usłyszałam o niej po raz pierwszy. Zapisałam się na kurs bajkoterapii, gdzie wraz z kilkunastoma osobami odkrywałam tajemnice bajek :) więcej »
Teatralna Karuzela

Teatralna Karuzela

Na przełomie maja i czerwca mogliśmy obejrzeć mnóstwo spektakli w ramach Teatralnej Karuzeli. W przyszłym roku odbędzie się już IX. Teatralna Karuzela, zatem warto się przygotować i, przeglądając stronę Teatru Pinokio, wybrać coś dla siebie. więcej »
Warsztaty w Teatrze Wielkim

Warsztaty w Teatrze Wielkim

Cztery zajęcia, każde trwające godzinę, przybliżyło nas do tego, by poznać proces powstawania przedstawienia oraz przybliżyć nam świat teatru. więcej »
Park Śniadaniowy

Park Śniadaniowy

W każde sobotnie letnie przedpołudnie Park Źródliska zamienia się w Park Śniadaniowy. Na stoiskach znajdują przepyszne smakołyki, a rozłożone leżaki zachęcają do odpoczynku. Można spróbować lodów, a także wspaniałych napojów i przekąsek. więcej »
Muzeum Kinematografii

Muzeum Kinematografii

Trafiliśmy tu zupełnie przez przypadek. Podczas spaceru po Baśniowej Łodzi pani pokazywała maluchom figurki Filemona i Bonifacego, a ja zapytałam, czy są tu może jakieś zajęcia dla maluchów. I tak oto w kolejną niedzielę wyruszyliśmy na warsztaty filmowe. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Temat na Czasie!

Jak wychować kreatywne dziecko?

Jak wychować kreatywne dziecko?

Czasami ważniejszy, niż kolejne prestiżowe warsztaty jest wspólny czas. Zabierzmy dzieci na weekend pod namiot albo chociaż na piknik. Wpakujmy do plecaka atlas ptaków lub drzew. Nie przygotowujmy...  

Temat na Czasie!

Boomerang to miejsce, w którym znajdziesz Twoje ulubione filmy rysunkowe, wideo i bezpłatne gry. Graj w gry ze swoimi ulubionymi postaciami z kanału Boomerang, takimi jak Scooby-Doo czy Tom i Jerry.  

Nowinki

7 podpowiedzi jak uczyć dzieci patriotyzmu

7 podpowiedzi jak uczyć dzieci patriotyzmu

Umiłowanie i szacunek do Ojczyzny powinno wpajać się dziecku już od najmłodszych lat. Najlepiej poprzez zabawę, odkrywanie nowych, ciekawych...  
Jak wychować kreatywne dziecko?

Jak wychować kreatywne dziecko?

Czasami ważniejszy, niż kolejne prestiżowe warsztaty jest wspólny czas. Zabierzmy dzieci na weekend pod namiot albo chociaż na piknik....  

W domu z dzieckiem

Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019