Łódź

Ekologia na co dzień i od święta. Projekt EkoEksperymentarium

Ekologia na co dzień i od święta. Projekt EkoEksperymentarium

Do przedświątecznych porządków warto zaangażować całą rodzinę… ale jak sprzątać z dziećmi, żeby było bezpiecznie, a jednocześnie przyjemnie?

 

Najlepiej zacząć od ekologicznej zabawy. Z pomocą przychodzi wyjątkowa internetowa gra Sprzątanie Ekoeksperymentarium, w której superbohaterowie to przyjazne planecie środki jakie każdy znajdzie w kuchennych szafkach. Ocet, Soda czy Parownica to bohaterowie EkoEksperymentarium, bezpłatnej gry online przygotowanej przez kolektyw Mamy Projekt, pod patronatem Ministra Klimatu i Środowiska. W ilustrowanym ekodomku pełnym zadań dzieci uczą się, jak dbać o planetę na co dzień, we własnym domu.

 

"Tym razem postanowiłyśmy zamienić segregację odpadów, pranie czy sprzątanie w przygodę w ekologicznym laboratorium, gdzie do eksperymentów służą produkty, które każdy znajdzie w domu. A przedświąteczne porządki to idealny czas by razem z dziećmi poznać nowe sposoby na działania przyjazne dla środowiska" - wyjaśnia Joanna Studzińska, współautorka gry. Najnowsza propozycja kolektywu Mamy Projekt przez wykonywanie prostych zadań, uczy postaw proekologicznych.

 

Przed świętami warto znaleźć chwilę i razem z dzieckiem sprawdzić się na przykład w wirtualnym sprzątaniu. W onlinowej grze bohaterami, obdarzonymi czyszczącymi supermocami są doskonale znane wszystkim cytryna, ocet czy soda oczyszczona albo parownica. To one podpowiadają jak można wyczyścić przypalone garnki czy usunąć kamień z czajnika. A jak radzić sobie z podobnymi problemami w rzeczywistości? Na kuchennych półkach można znaleźć produkty potrzebne do ekologicznego sprzątania, a na stronie ekoeksperymentarium.pl gotowe sposoby na to, jak je wykorzystać w domowej praktyce. Dzięki domowym sposobom w prosty sposób można ograniczyć zużycie chloru, fosforanów i silnych detergentów do minimum, dzięki czemu każdy przyczynia się do ratowania środowiska.

 

Po zakończeniu gry warto wrócić na stronę i pobrać przepis na przyjazną środowisku kostkę do toalety. Potrzebne będą soda oczyszczona, kwasek cytrynowy i płyn do mycia naczyń. Mieszankę trzeba przełożyć do foremki, a po wyschnięciu włożyć do dozownika.  W kuchni i łazience na pewno sprawdzą się soda i ocet. Do czyszczenia i szorowania niezastąpiona jest soda. Z odrobiną mydła czy detergentu wyszoruje każdy zlew, wannę czy zachlapaną ścianę. Z kolei, żeby usunąć kamień, warto skorzystać z octu: wypolerować z jego pomocą baterie, sitka w kranach, albo kabinę prysznicową. Zaskakująco dużo zastosowań ma też parownica, która czyści i zabija drobnoustroje bez środków chemicznych. 

 

"Nasza gra ma realne przełożenie na codzienność, bo nie tylko wykorzystaliśmy w niej nasze nawyki, ale udało nam się pokazać jak działania z gry przenieść do domu. Chcemy żeby rodzice zagrali w EkoEksperymentarium razem ze swoimi dziećmi i internetowy dom przenieśli do swojego" - podkreśla Małgorzata Żmijska z kolektywu Mamy Projekt. Jak podkreślają twórcy gry – kluczem do sukcesu jest wyjaśnienie złożonych kwestii, łatwym językiem i z użyciem odniesień do codzienności. Dzięki temu dziecko może porównać zadania z gry, z własnymi przyzwyczajeniami.

 

Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ekoeksperymentarium online powstało również dzięki wsparciu Partnerów projektu: Banku Ochrony Środowiska, Fiskars, Interseroh Organizacja Odzyskiwania Opakowań S.A. i Kaercher. – firm, które od lat działają na rzecz środowiska i klimatu wdrażając nowoczesne rozwiązania w zakresie ekologii.

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć