Łódź

Lalki z Arlekina tęsknią i wracają!

Lalki z Arlekina tęsknią i wracają!

„Dosyć tęsknoty! Lalki do roboty!”  -  to hasło, z jakim rozpoczyna sezon 2020/2021 łódzki Teatr Lalek Arlekin.

 

Rozpoczyna, już 12 września, najwcześniej z miejskich teatrów, a w ciągu najbliższych tygodni zamierza pokazać na swojej scenie trzy premiery i wystartować z dwoma zupełnie nowymi cyklami internetowymi.  

 

– Wierzymy, że teatr zbliża ludzi, nawet jak trzeba zachować przepisową odległość. Naprawdę stęskniliśmy się za widzami i teraz chcemy im pokazać, że przez czas lockdownu ciężko pracowaliśmy nie tylko nad tym, aby Arlekin był obecny z nimi online, ale też co przygotowywaliśmy na nasz powrót. Teraz, kiedy w końcu możemy otworzyć teatr i spotkać się znowu twarzą w twarz, zdecydowaliśmy, że pokażemy na żywo wszystkie trzy zaplanowane wcześniej, na wiosnę premiery – mówi dyrektor teatru Wojciech Brawer.

 

Arlekin rozpocznie swój sezon w weekend 12 i 13 września rodzinnym spektaklem „Huśtawka”, przy czym w niedzielę zaprasza na „Niedzielę Inną niż Wszystkie”, podczas której zaprezentowany zostanie nie tylko spektakl, ale zaplanowane są też inne atrakcje dla dzieci – teatralne gry i zabawy, na tyle, na ile pozwalają przepisy sanitarne. W weekendowym repertuarze do końca października znajdą się m.in. „Szary chłopiec” dla najmłodszych widzów, marionetkowa „Piękna i Bestia”, wyróżniona przez ogólnopolskich krytyków i osadzona w łódzkich realiach „Rutka”  czy rockowe „Włókniarki” dla dorosłej publiczności.

 

 

W najbliższych tygodniach teatr zaprezentuje aż trzy nowości. 1 września wznowione zostały próby do prapremiery „Wędrówki Nabu”, spektaklu w reżyserii Przemysława Jaszczaka, opartego na książce Jarosława Mikołajewskiego podejmującej temat kryzysu migracyjnego i nietolerancji. Tę poetycką historię o odwadze, strachu i poszukiwaniu lepszego świata widzianą okiem dziecka Arlekin pokaże po raz pierwszy 3 października. Z kolei 24 października będzie można obejrzeć premierę „Jak zostałam wiedźmą” wg książki Doroty Masłowskiej. W spektaklu pełnym songów, pojawią się wątki wiecznego nienasycenia współczesnego społeczeństwa, ślepej podatności na reklamę, niezaspokojonego głodu posiadania i chęci „więcej, więcej, więcej…”.

 

– W spektaklu chciałabym też zwrócić uwagę, na to, co dzieje się z rzeczami, które wyrzucamy? Z zabawkami, ciuchami, elektroniką... One się przecież nie rozpuszczają, nie znikają. One gdzieś trafiają, coś zaśmiecają, zabierają nam kolejny kawałek naszej wspólnej ziemi. Te wszystkie kwestie, dla mnie jako reżysera, czytelnika współczesnej literatury, ale i członka naszej społeczności są bardzo nęcące – opowiada Ewelina Pietrowiak, reżyserka spektaklu, która za swoje realizacje w teatrze operowym nominowana była do Paszportu Polityki.

 

Na 14 listopada Arlekin zapowiada premierę rodzinnego spektaklu „Tata”, poświęconego relacjom ojciec-dziecko, do którego punktem wyjścia są opowiadania Toona Tellegena, jak i osobiste wspomnienia realizatorów spektaklu o ich ojcach – nie zawsze idealnych, niekiedy nieobecnych, zawsze jednak pełnych inwencji i wymykających się schematom. Przedstawienie reżyseruje Tomasz Maśląkowski, a muzykę do niego komponuje Olo Walicki.

 

 

Poza tradycyjnymi spektaklami Teatr Lalek Arlekin będzie rozwijał i kontynuował swoją teatralną działalność w sieci.  W niedzielę, 13 września rozpoczyna emisję cyklu ArlekiNOWY Internetowy. Dwa razy w tygodniu na kanale You Tube i na Facebooku widzowie będą mogli oglądać poświęcone teatrowi premierowe filmy, realizowane przez aktorów Teatru. Będę to m.in. „LogoSprawki”, „SkłaDADAnki”, „Faceci w kryzach” oraz „Aktor w opałach”.  

 

Natomiast w sobotę, 19 września wystartuje pierwszy odcinek uwielbianych przez dzieci i rodziców „Skrzatów Książkojadów”, które tym razem nie będą gościć w teatralnych zakamarkach, tylko pojawiać się będą w sobotnie wieczory w domach – w wersji internetowej. We wrześniu wyemitowane zostaną także trzy kolejne odcinki „Teatru Gier Podwórkowych”, w których dzieci wraz z aktorami pokazują, w co się można bawić „analogowo”, w domu, czy na dworze.   

 

 

Bilety na spektakle są już dostępne w kasie oraz w sprzedaży online na stronie www.teatrarlekin.pl


Wszystkie spektakle odbywają się w wymaganym reżimie sanitarnym. Wszelkie informacje o tym, jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują podczas uczestniczenia w naszych wydarzeniach znajdują się stronie www.teatrarlekin.pl

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć