Łódź » Wiadomości lokalne » Z wizytą w Teatrze Arlekin - V Niedziela z Arlekinem

Z wizytą w Teatrze Arlekin - V Niedziela z Arlekinempowiększ

Z wizytą w Teatrze Arlekin - V Niedziela z Arlekinem

Patronat CzasDzieci.pl

14.11.2010 – niezwykła data w kalendarzu Teatru Arlekin. Dlaczego? Ci, którzy regularnie odwiedzają Teatr doskonale wiedzą, że to data wyznaczająca półmetek spotkań organizowanych w ramach cyklu Niedziela z Arlekinem.
Ach… jak ten czas szybko mija!

 

Spektakl, który można było zobaczyć tym razem to Piotruś Pan, grany w technice lalkowej w połączeniu z planem żywym. Spektakl niezwykły, zrealizowany z wielkim rozmachem! Rewelacyjny! Moment, w którym widownia staje się okrętem Kapitana Haka – magiczny! Kto jeszcze nie widział Piotrusia Pana w wykonaniu aktorów Teatru Arlekin niech żałuje!

 

Po spektaklu, magii ciąg dalszy, czyli warsztaty plastyczne, tym razem pod przewodnictwem Pana Prof. Andrzeja Bartczaka.
A komu rysowanie nie wystarcza – kulisy Teatru stoją otworem…

 

Poniżej prezentujemy fragment rozmowy odbywającej się już po warsztatach plastycznych... czyli z Panem Profesorem Andrzejem Bartczakiem o sztuce i o tym, że każdy artysta ma w sobie coś z dziecka…

 

CzasDzieci: Skąd się wziął pomysł na taką abstrakcyjną formę Arlekina?

 

Andrzej Bartczak: Może to brzydko zabrzmi, ale ja pracuję cyklami, seriami, chociaż nie wykluczam pojedynczego utworu. Najczęściej jednak tworzę następujące po sobie sekwencje grafik, tekstów itd. Na potrzeby tych warsztatów przyniosłem Pani Joannie (Joanna Hrk – scenograf Teatru Arlekin – przyp. red.) całą teczkę prac prezentujących postać Arlekina.


CzasDzieci: Czy to oznacza, że stworzył Pan wiele prac prezentujących postać Arlekina?


Andrzej Bartczak: Tak. Stworzyłem cały zestaw portretów Arlekina wzorując się na znanej ikonografii – m.in. wg. Picassa, czy Chagalla.


Joanna Hrk: Rzeczywiście, Pan Profesor poważnie potraktował zadanie i przygotował serię portretów. Obecnie jesteśmy na etapie rozmyślań, w jaki sposób je zaprezentować. Nie możemy zaprzepaścić tego ogromu pracy artystycznej. Pomysłów jest kilka ale nie chcemy ich jeszcze zdradzać.


CzasDzieci: Kto w takim razie wybierał szkic, który dziś został pokolorowany?


Andrzej Bartczak: Pani Joanna wybrała a ja uważam, ze wybór ten jest szczęśliwy, bo nie dubluje pewnej konwencji realistycznej, jest po prostu inny. Podczas tworzenia miałem na uwadze także edukacyjne przesłanie, żeby było nawiązanie do historii sztuki. Można się oczywiście zastanawiać czy nie popełniłem tutaj pewnego nadużycia, wzorując się na znanej ikonografii, ale potraktujmy to jako mój ciąg dalszy.

 

Joanna Hrk: Prezentowany dziś portret Arlekina jest rzeczywiście tylko i wyłącznie według Prof. Bartczaka, gdyż przyznam się, że portrety wzorowane na znanych mistrzach pozostawiałam do wykorzystania w celach edukacyjnych np. w trakcie warsztatów plastycznych dla dzieci. Wybór tej, a nie innej pracy był, wydaje mi się, odważny i specjalnie prezentowana jest ona podczas tej Niedzieli z Arlekinem, gdzie widownia jest nieco starsza i jest w stanie zrozumieć, że ten portret nie jest realistyczny a przetworzony.

 

CzasDzieci: Mnie zawsze natomiast zadziwia, że dzieciaki nie są ograniczone liniami i zawsze całe tło jest kolorowe.

 

Joanna Hrk: Faktycznie, natomiast ja zauważam w ich kolorowaniu pewną prawidłowość, która widać dopiero z perspektywy kilku prac. Kolorystyka portretu zależy od scenografii oglądanego wcześniej spektaklu. Gdy grana była Mała Syrenka to błękit i zieleń tworzyły przewagę kolorystyczną w portrecie Arlekina. Emocje ze sceny przelewane są na papier.

Andrzej Bartczak: Tak właśnie wygląda korespondencja sztuk. Gdyby poprosić dzieci o przelanie emocji na papier, ale w postaci słów powstałyby z pewnością bardzo ciekawe utwory literackie.

 

Joanna Hrk: Pamiętam chyba ze dwie niedziele temu była grupka dzieciaków, które podczas tworzenia pracy nie wypowiedziały ani jednego słowa. Normalnie, to dzieciom podczas malowania się buzia nie zamyka…a wtedy cisza. Pełne skupienie i nie minęło 15 min. a już cała praca była skończona. Oznaczać to może, że spektakl a później możliwość wspólnego tworzenia wpływa na dzieciaki w taki sposób, że pracują one jednomyślnie. Jest to niesamowite.


Andrzej Bartczak: Cały pomysł warsztatów postaci Arlekina jest fantastyczny.


Joanna Hrk: Wydaje mi się, że najważniejsze w tym projekcie wspólnego tworzenia są dzieciaki, które w tę wysublimowaną, intelektualną sztukę wprowadzają swoją naiwność i żywiołowość. One funkcjonują na poziomie intuicji, nie znają się na sztuce, bo są po prostu za małe. To właśnie skojarzenie ze sobą tych dwóch odległych elementów czyli dojrzałej postawy artysty o ukształtowanym widzeniu sztuki z dzieciakiem, który jest tylko intuicją daje niesamowite rezultaty.

 

Andrzej Bartczak: Czy można być artystą nie będąc dzieciakiem?

 

CzasDzieci.pl: Wydaje mi się, ze człowiek wykształcony siłą rzeczy zostaje wtłoczony na pewne tory pojmowania rzeczywistości, sztuki.

 

Andrzej Bartczak: Tak, ale ważne jest aby nie zatracić tego czegoś… nie w pełni uświadomionego, tej spontaniczności to jest bardzo trudne.

 

To przesłanie dla Was kochane dzieciaki! Pozostańcie sobą tak długo, jak możecie!


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: VIII Salon Ciekawej Książki więcej » x
Zobacz » Wiadomości lokalne
VIII Salon Ciekawej Książki
Patronat CzasDzieci.pl

VIII Salon Ciekawej Książki

Za nami VIII edycja Salonu Ciekawej Książki. W wydarzeniu wzięło udział ponad 60 renomowanych wydawnictw oraz 40 znanych autorów. W ciągu 3 dni (16-18 listopada) Halę Expo odwiedziło 10 320 osób. więcej »
VIII Salon Ciekawej Książki w Łodzi
Patronat CzasDzieci.pl

VIII Salon Ciekawej Książki w Łodzi

"Nie ma Polski bez literatury" to tegoroczne hasło przewodnie targów. Salon Ciekawej Książki jest strefą promocji dobrej książki, wymiany myśli, poglądów i dyskusji, miejscem spotkań literackich ze znanymi autorami i ludźmi kultury. Dla miłośników czytania nie zabraknie nowości wydawniczych w promocyjnych cenach. więcej »
NIEMAPA ŁÓDŹ. Na tropie sztuki

NIEMAPA ŁÓDŹ. Na tropie sztuki

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi i NIEMAPA zapraszają do rodzinnego tropienia sztuki w przestrzeni miasta zarówno na spacerach jak i w na wystawie "NIEMAPA ŁÓDŹ. Na tropie sztuki". więcej »
XIII Ogólnopolski Konkurs Poetycki NOWE INSPIRACJE
Patronat CzasDzieci.pl

XIII Ogólnopolski Konkurs Poetycki NOWE INSPIRACJE

Wyłonienie zwycięzców tegorocznej edycji konkursu okazało się dla niemałym
wyzwaniem. Niezbyt obszerny wybór tekstów nie tylko nie ułatwił wyboru,
ale nawet go utrudnił. Poziom, zwłaszcza wśród młodszych uczestników, był wyrównany. więcej »
Uprowadzona księżniczka

Uprowadzona księżniczka

Podczas kolejnego deszczowego popołudnia wybrałam się z dziećmi do kina. Od kilku dni mijaliśmy plakat z filmem "Uprowadzona księżniczka", który bardzo maluchy zainteresował. więcej »
Zaczytani

Zaczytani

To naprawdę niezwykła akcja? Kilka miesięcy temu usłyszałam o niej po raz pierwszy. Zapisałam się na kurs bajkoterapii, gdzie wraz z kilkunastoma osobami odkrywałam tajemnice bajek :) więcej »
Teatralna Karuzela

Teatralna Karuzela

Na przełomie maja i czerwca mogliśmy obejrzeć mnóstwo spektakli w ramach Teatralnej Karuzeli. W przyszłym roku odbędzie się już IX. Teatralna Karuzela, zatem warto się przygotować i, przeglądając stronę Teatru Pinokio, wybrać coś dla siebie. więcej »
Warsztaty w Teatrze Wielkim

Warsztaty w Teatrze Wielkim

Cztery zajęcia, każde trwające godzinę, przybliżyło nas do tego, by poznać proces powstawania przedstawienia oraz przybliżyć nam świat teatru. więcej »
Park Śniadaniowy

Park Śniadaniowy

W każde sobotnie letnie przedpołudnie Park Źródliska zamienia się w Park Śniadaniowy. Na stoiskach znajdują przepyszne smakołyki, a rozłożone leżaki zachęcają do odpoczynku. Można spróbować lodów, a także wspaniałych napojów i przekąsek. więcej »
Muzeum Kinematografii

Muzeum Kinematografii

Trafiliśmy tu zupełnie przez przypadek. Podczas spaceru po Baśniowej Łodzi pani pokazywała maluchom figurki Filemona i Bonifacego, a ja zapytałam, czy są tu może jakieś zajęcia dla maluchów. I tak oto w kolejną niedzielę wyruszyliśmy na warsztaty filmowe. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Temat na Czasie!

Jak wychować kreatywne dziecko?

Jak wychować kreatywne dziecko?

Czasami ważniejszy, niż kolejne prestiżowe warsztaty jest wspólny czas. Zabierzmy dzieci na weekend pod namiot albo chociaż na piknik. Wpakujmy do plecaka atlas ptaków lub drzew. Nie przygotowujmy...  
5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

Psy są najlepszymi przyjaciółmi naszych dzieci! Jednak by nawiązać przyjaźń ze zwierzakiem domowym, dzieci powinny nauczyć się jak bezpiecznie obchodzić się z czworonogami!  

Nowinki

Karta Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny

Zapis czatu z ekspertem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Najciekawsze pytania i odpowiedzi...  
Jak wychować kreatywne dziecko?

Jak wychować kreatywne dziecko?

Czasami ważniejszy, niż kolejne prestiżowe warsztaty jest wspólny czas. Zabierzmy dzieci na weekend pod namiot albo chociaż na piknik....  

W domu z dzieckiem

Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019