Małgorzata Strzałkowska – ikona polskiej literatury dla dzieci. Poetka, prozaiczka, twórczyni unikatowych ilustracji – autorka popularnych i wielokrotnie nagradzanych książek, które sprzedały się w łącznym nakładzie ponad 5 milionów egzemplarzy. Debiut Strzałkowskiej w „Świerszczyku” w 1987 roku otworzył nowy rozdział w poezji dla dzieci.
Benefis Autorki odbędzie się 3 października br. w Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Tynieckiej 40 A w Warszawie o godz. 18.00.
Szczypta biograficzna
Małgorzata Strzałkowska (1955) – poetka, prozaiczka, autorka piosenek, scenariuszy, krzyżówek, rebusów, sentencji, zagadek i niezwykłych kolaży, którymi czasem ilustruje swoje książki. Urodziła się i mieszka w Warszawie, jednak jej ukochanym miejscem na Ziemi jest Kazimierz Dolny nad Wisłą. Miłośniczka zwierząt, kwiatów, starych mebli, bibelotów i zabawy słowem.
Absolwentka Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej na Uniwersytecie Łódzkim. Pracowała w Bibliotece Publicznej Miasta Stołecznego Warszawy, w szkole, a potem w Bibliotece Instytutu Głuchoniemych w Warszawie, aż w końcu w całości pochłonęła ją twórczość dla dzieci. Zadebiutowała 9 sierpnia 1987 r. na łamach „Świerszczyka” wierszem „Piosenka dżdżownicy”. Od 1992 r. współpracowała także z m.in. z „Pentliczkiem”, „Ciuchcią” i „Misiem”, a w 1996 r. wydała pierwszą książkę – „Wierszyki łamiące języki”.
W morzu książek
Dorobek literacki Małgorzaty Strzałkowskiej zachwyca różnorodnością. Są w nim książki, które kochają dzieci, cenią rodzice i nauczyciele, wykorzystujący je na co dzień w pracy dydaktycznej, m.in.
– pozycje wpisane na listę lektur – „Rady nie od parady”;
– teksty wspomagające naukę czytania, złożone z 23 liter!, w których wyrazy zawierające trudne dla początkujących czytelników litery, np. „sz”, „cz”, „ż”, „rz”, „ch”, „ą”, „ę”, zostały zastąpione obrazkami – „Bajki krasnoludka Bajkodłubka”, „Bajki mamy wrony”;
– książki odwołujące się do ponadczasowych wartości i przebogatej polskiej tradycji – „Mazurek Dąbrowskiego. Nasz hymn narodowy”, „Dawniej, czyli drzewiej”;
– znakomite serie edukacyjne – „Szukam”, „ABC… uczę się”;
– mistrzowsko napisane zbiory wierszy, będące współczesną reprezentacją tradycji poetyckich Brzechwy i Tuwima, dzięki którym dzieci poznają właściwy rytm języka polskiego, mają szansę trenować poprawną wymowę i… poczucie humoru – np. „Wierszyki łamiące języki”, „Gimnastyka dla języka”, „Wiersze, że aż strach!”, „Straszna książka, czyli upiorna zabawa w rymy”, „Leśne Głupki”;
– bajki filozoficzne prozą z cyklu „Zielony i Nikt”.
„Wierszyki łamiące języki” czy „Leśne Głupki” to przykłady książek, które autorka sama zilustrowała, tworząc cudowne, skrzące humorem kolaże.
Słowem – nie tylko książki
Twórczość Małgorzaty Strzałkowskiej to również scenariusze i piosenki emitowane na antenie TVP1 w programach „Jedyneczka”, „Budzik” czy „Babcia Róża i Gryzelka”, teksty dla powstałej w 1991 r. firmy Endo, która jako pierwsza ozdabiała swoje wyroby napisami w języku polskim, i oczywiście wiersze, opowiadania, krzyżówki i rebusy do magazynu dla dzieci „Świerszczyk”, z którym autorka współpracuje od 1987 r. do dziś!
Każda rzecz, która wyjdzie spod ręki Strzałkowskiej, to nie tylko materiał najwyższej próby, mądrze kształtujący dziecięce umysły, hierarchię wartości i wyobraźnię, ale także znakomity wzór do naśladowania dla początkujących poetów i prozaików.