Warszawa

Maria Giemza laureatką konkursu  Piórko 2017 w kategorii "Ilustracje"

Maria Giemza laureatką konkursu Piórko 2017 w kategorii "Ilustracje"

Grafika komputerowa to jej pasja, ale przygodę z ilustracją zaczęła zaledwie rok temu – Maria Giemza została laureatką drugiego etapu konkursu "Piórko 2017. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci". Zdaniem jury jej prace z szacunkiem traktują młodego odbiorcę, jego inteligencję i wyczucie smaku. Laureatka otrzymała od sieci nagrodę pieniężną w wysokości 100 tys. zł.

 

Grafiki Marii Giemzy zilustrują nagrodzony w pierwszym etapie konkursu tekst o strachu na wróble i jeszcze w tym roku zostaną wydane w formie książki, która trafi do sklepów Biedronka w nakładzie 45 tys. egzemplarzy.

 

Sieć Biedronka organizuje konkurs "Piórko" od 2015 r. Tegoroczna edycja jest trzecią. Konkurs przebiega w dwóch etapach – pierwszy skierowany jest do autorów amatorów tekstów dla dzieci, drugi – do amatorów ilustratorów. Laureata tegorocznego pierwszego etapu wyłoniono w czerwcu br. Został nim Grzegorz Majchrowski, autor wzruszającej opowieści o strachu na wróble.

 

Laureatka konkursu Piórko 2017 sieci Biedronka


Maria Giemza skończyła studia architektoniczne, po których postanowiła skupić się na swojej pasji, czyli grafice komputerowej. O konkursie Piórko dowiedziała się
od brata, który informacje na jego temat znalazł w internecie. Wzięła w nim udział bez wahania, bo jak sama podkreśla, opowieść o strachu zwyczajnie ją ujęła:

 

Przeczytałam ją bardzo szybko i z ogromnym zaciekawieniem. Uważam, że jest urocza i magicznie wciągająca. Tworząc ilustracje na konkurs, starałam się pamiętać o moim dzieciństwie, i o tym, w jaki sposób wtedy postrzegałam świat – opowiada laureatka konkursu Piórko 2017.

 

Pani Maria Giemza przesłała do konkursu 5 ilustracji oraz propozycję grafiki
na okładkę książki. W ocenie jury, zwyciężczyni wykazała się dużą wrażliwością artystyczną, umiejętnością osiągnięcia odpowiedniego nastroju przy użyciu minimum środków, a jej prace z szacunkiem traktują młodego odbiorcę, jego inteligencję oraz wyczucie smaku i przygotowują go do odbioru sztuki.

 

W skład kapituły konkursu weszli przedstawiciele świata sztuki, którzy od lat zajmują się ilustracją dla dzieci, a wśród nich: Bohdan Butenko – wybitny ilustrator książek, laureat wielu nagród polskich i zagranicznych, Katarzyna Nowowiejska – absolwentka malarstwa, autorka ilustracji do książek, tworząca aplikacje mobilne i filmy animowane, Aleksandra Krzanowska – autorka ilustracji do podręczników oraz wydawnictw edukacyjnych i Elżbieta Śmietanka-Combik – ilustratorka podręczników szkolnych i książek dla dzieci. W jury zasiedli również przedstawiciel sieci Biedronka oraz laureatka ubiegłorocznej edycji konkursu w kategorii „Ilustracje” – Monika Biała.

 

Bajka o Strachu na wróble od sieci Biedronka 


Zwycięska książka autorstwa Grzegorza Majchrowskiego wraz z ilustracjami w wykonaniu Marii Giemzy zostanie opublikowana w nakładzie 45 tys. egzemplarzy. Pod koniec listopada br. trafi do sklepów sieci Biedronka.

 

"Konkurs Piórko. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci" promuje czytelnictwo wśród najmłodszych, a także debiutujących autorów i ilustratorów. Honorowy patronat nad inicjatywą od samego początku sprawuje Rzecznik Praw Dziecka.

Projekt realizuje jeden z Celów Zrównoważonego Rozwoju, ustanowionych przez ONZ w 2015 r.: cel 4. – Dobra jakość edukacji.

 

Więcej informacji na temat tegorocznego konkursu Piórko 2017 dostępnych jest na dedykowanej stronie internetowej www.piorko2017.biedronka.pl.

 

Ilustracje Marii Giemzy: 

 

 

 

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości i Nowości Książkowe

Warto zobaczyć