Warszawa

Wrocławskie Targi Dobrych Książek

Wrocławskie Targi Dobrych Książek

Wrocławskie Targi Dobrych Książek należą do najstarszych i najważniejszych (obok krakowskich i warszawskich) tego typu imprez w kraju. Już w czwartek 1 grudnia stoiska najlepszych Wydawców z całej Polski staną na płycie głównej słynnej Hali Stulecia.

 

Targi potrwają do niedzieli 4 grudnia.

 

Dla zwiedzających wstęp będzie bezpłatny.

 

W tym jubileuszowym roku warto krótko przypomnieć historię targów książki we Wrocławiu.

 

WTDK powstały z ogólnopolskich Spot­kań Wy­daw­ców Do­brej Książ­ki, które odbywały się między innymi  w Gdań­sku, Kra­ko­wie, War­szawie i we Wro­cławiu. Pierw­szym or­ga­ni­zatorem wrocławskiej imprezy  było Wy­daw­nic­two Za­kładu Na­ro­dowe­go im. Os­so­liń­skich, na­stęp­nie Wy­daw­nic­two Dol­noślą­skie.

 

Przez minione ćwierć wieku  zmie­nia­li się or­ga­ni­zatorzy, nazwy  oraz miej­sca. Spotkania Wydawców przetrwały jedynie w stolicy Dolnego Śląska, zmie­nia­jąc nazwę najpierw na Wro­cławskie Pro­mocje Do­brych Ksią­żek, a trzy lata temu na Wro­cławskie Targi Do­brych Ksią­żek. Do 2015 roku Organizatorem targów była Miejska Biblioteka Publiczna, w roku 2016 pieczę nad Wrocławskimi Targami Dobrych Książek i ich organizację przejął Wrocławski Dom Literatury.

 

Od wielu lat wrocławskim targom towarzyszy bogaty program. Podczas czterodniowego festiwalu literackiego, wielkiego książkowego święta można będzie spotkać się z autorami i ilustratorami, uczestniczyć w panelach dyskusyjnych i warsztatach.  W tym roku, podobnie jak w ubiegłych, do Wrocławia przyjedzie ponad stu autorów. Już dzisiaj możemy zdradzić pierwsze nazwiska gości, którzy potwierdzili swoją obecność. Będą to między innymi: Marek Krajewski, Paweł Smoleński Tomasz Zimoch, Adam Wajrak, Tadeusz Rolke, Wojciech Malajkat, Marek Kamiński, Aleksander Doba, Jan Bralczyk, Jan Miodek, Ewa Błaszczyk, Barbara Gawryluk, Angelika Kuźniak, Magdalena Budzińska, Konrad Piskała, czy Tomasz Potkaj.

 

Targi Dobrych Książek to przede wszystkim fantastyczni wydawcy, którzy  prezentują swoje nowości, premiery oraz książki często niedostępne w dużych sieciowych księgarniach. Wizyta na targach to również znakomita okazja do wyszukania wyjątkowych i wartościowych prezentów świątecznych. Można liczyć na atrakcyjne rabaty, a także spędzić niebanalny mikołajkowy weekend. Nie zabraknie atrakcji dla dzieci, które w specjalnie przygotowanej sali zabaw niemal przez cały dzień będą mogły uczestniczyć w warsztatach artystycznych i kreatywnych zabawach inspirowanych literaturą.

 

Pierwszego dnia targów  poznamy również Książkę Roku 2016 - laureata jedynego w Polsce konkursu edytorskiego Pióro Fredry. Wcześniej, 15 listopada, Jury ogłosi pięć tytułów książek nominowanych do tej prestiżowej Nagrody. Wszystkie będą oczywiście dostępne na targach. W połowie miesiąca na stronie www.domliteratury.wroc.pl  zostanie również opublikowany szczegółowy program targów. Warto się z nim wcześniej  zapoznać  i zwrócić uwagę czy na wybrane przez nas warsztaty nie obowiązują zapisy. (informację na ten temat znajdziemy w programie).

 

25. Wrocławskie Targi Dobrych Książek wpisują się także w oficjalny program Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, której stoisko także znajdziemy w Hali Stulecia. Warto tam zajrzeć nie tylko po garść informacji dotyczących imprez zamykających w grudniu obchody ESK Wrocław 2016, ale również, by poznać i kupić książki, jakie zostały wydane przez ten rok w ramach programu ESK.

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości i Nowości Książkowe

Warto zobaczyć