Warszawa

DOBRE STRONY po raz siódmy!

DOBRE STRONY po raz siódmy!

Wielkimi krokami  zbliża się wrocławskie święto młodych czytelników, dbających o nich szczególnie wydawców i pisarzy. Tradycyjnie Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY odbędą się w pierwszy weekend czerwca stając się jednocześnie świetnym sposobem na atrakcyjne  świętowanie Dnia Dziecka.


Na siódmą edycję DOBRYCH STRON organizatorzy zapraszają od piątku do niedzieli (3-5 czerwca) do sali wystawienniczej w budynku IASE (ul. Wystawowa 1) mieszczącym się przy Hali Stulecia i naprzeciwko Centrum Technologii Audiowizualnych. Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży są jedną z najważniejszych w kraju imprez promujących literaturę nie tylko dla maluchów, ale także dla nastolatków. DOBRE STRONY  to okazja, by poznać ofertę najlepszych wydawnictw stawiających na literaturę dla dzieci i młodzieży. Można spodziewać się także stoisk z grami i nowoczesnymi pomocami naukowymi oraz oryginalnymi, kreatywnymi zabawkami. Na najmłodszych czytelników oraz młodzież już od piątku będą czekać liczne atrakcje. Szczególnie warto zwrócić uwagę na bogatą ofertę warsztatów artystycznych inspirowanych literaturą. Nie zabraknie również spotkań z autorami i ilustratorami wśród których są m.in. Anna Czerwińska-Rydel, Agnieszka Antoniewicz, Magdalena Zarębska, Magda Woski, Nikola Kucharska, Wioletta Piasecka, Ewa Pawlak, Paweł Pawlak, Robert Romanowicz, Michał Wójcik, czy Tomasz Minkiewicz.


Fantastyczne otwarcie!


Pierwszy dzień  targów (piątek) to znakomita okazja na wspólną wizytę szkół na targach i przeprowadzenie nietuzinkowej lekcji wśród książek. Zgodnie z myślą przewodnią, zasugerowaną przez nauczycieli współpracujących z Wrocławskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli, czytanie to aktywność na najwyższy stopień (wyższy niż szkolna szóstka!)  więc z okazji siedmiu lat istnienia Dobrych Stron uczniowie z wrocławskich szkół aktywnie będą uczestniczyć w inauguracji i 3 czerwca o 12:00 otworzą targi kolorową paradą pod hasłem Fantastyczna siódemka. Zobaczymy ich w przebraniach przedstawiających postaci inspirowane literaturą fantasy - wyjątkowo lubianą przez młodych czytelników.


Atrakcje dla młodych artystów


Dobre Strony to trzy dni pełne wrażeń i propozycji dla małych dzieci i nastolatków lubiących kreatywne wyzwania. Spośród warsztatów można wybrać m.in. takie, na których tworzone będą broszki z filcu inspirowane wierszami, zakładki do książek, torby i pocztówki z wrocławskimi zabytkami, baśniowe pacynki, unikatowe maskotki, literackie maski, czy wielkoformatowy kolaż przedstawiający zwierzęta z sąsiadującego z targami wrocławskiego ZOO. Uczestnicy targów będą mieli również okazję namalować "zaczytany autoportret" oraz stworzyć wielki pociąg marzeń i nocny pejzaż Wrocławia. Dzieci (6-10 lat), które chciałyby dowiedzieć się co koreańskie słowo MAUM. powinny wybrć się na warsztaty plastycze przygotowane przez Katarzynę Bury (koordynatorkę projektów Tekturowo i Książki do patrzenia) nawiązujące do  książki MAUM. Dom duszy Kim Hee-Kyung i Iwony Chmielewskiej (nowość Wydawnictwa Warstwy będącego częścią Wrocławskiego Domu Literatury). Każdy uczestnik spotkania skontakuje unikalny papierowy dom, w którym rozgości się i zamieszka "coś" bliskie mu i drogie. W ten sposób powstanie metaforyczne miasto. Warto wcześniej zapoznać się z programem targów (na stronie wpdk.pl), gdyż na część warsztatów obowiązują zapisy.


DOBRE STRONY pamiętają także o najmłodszych talentach literackich! W tym roku już po raz piąty zostanie rozstrzygnięty ogólnopolski konkurs dla dzieci i młodzieży szkolnej „A to moja bajka właśnie...” na napisanie najlepszej bajki lub baśni. Spośród uczniów zgłaszających swoją pracę do konkursu zostają wyłonieni młodzi Bajkopisarze, a ich literackie dzieła zostają wydane przez Organizatorów we wspólnej książce. Laureaci otrzymują pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. W 2016 roku na konkurs „A to moja bajka właśnie...” nadesłano około 6000 prac. Wręczenie nagród młodym autorom odbędzie się w sali targowej, w sobotę (4 czerwca) o godzinie 13.00. Nie zabraknie kolorowych Bajarzy i Moli Książkowych - animatorów, którzy są obecni na wrocławskich targach co roku i propagują czytelnictwo wśród mieszkańców Wrocławia. Można spędzić  z nimi czas, zagrać w grę, poczytać książki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Tydzień przed imprezą spotkamy ich także w różnych zakątkach miasta: w tramwaju, na basenach Wrocławskiego Centrum Spa, na Rynku, w parkach i podczas Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci.


Dobre akcenty dla dorosłych


Jak co roku organizatorzy zadbali także o wydarzenie specjalne dla nauczycieli. Warto zwrócić uwagę na wykład Cudowne i pożyteczne - o znaczeniu baśni, który wygłosi Jadwiga Wais  wykładająca historię filozofii, psychologię medycyny, psychoanalizy w Zakładzie Nauk Humanistycznych Akademii Medycznej we Wrocławiu  oraz autorka książek Bracia Grimm i Siostra Śmierć, Ścieżki baśni. To świetna propozycja dla pedagogów, nauczycieli, rodziców oraz wszystkich zainteresowanych interpretacją baśni. Natomiast w sobotę od 13:00 odbędzie się konferencja na temat wykorzystania beletrystyki anglojęzycznej na lekcjach z dziećmi. Na wszystkich chętnych czeka także rodzinna rozrywka - drużynowa gra miejska dla rodziców z dziećmi w wieku od 4 do 13 lat. Można w niej wziąć udział każdego dnia (od piątku do niedzieli) - start przy stoisku firmy Nestor8. Zarówno dorosłych, jak i  młodych czytelników z pewnością zainteresuje spotkanie z Anną Czerwińską-Rydel, autorką książki Zdobyć koronę opowiadającej o życiu Jerzego Kukuczki, legendy polskiego himalaizmu (sobota, 4 czerwca godz.12:00)

 

Nagroda DOBRE STRONY 2016


Podczas pierwszego targowego wieczoru poznamy laureata prestiżowej Nagrody DOBRE STRONY ufundowanej przez Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza. Nagroda w wysokości 30.000 złotych przyznawana jest corocznie za najlepszą książkę wydaną w języku polskim po raz pierwszy w okresie od 1 maja roku poprzedzjącego targi do 1 maja bieżącego roku. Trafia ona do Wydawcy, którego książka zostanie uznana przez jury za doskonałą pod względem literackim, plastycznym, merytorycznym i edytorskim. Celem Konkursu jest promocja najbardziej wartościowych książek dla dzieci i młodzieży w wieku gimnazjalnym. Na targach będzie można także przyjrzeć się książce Wielka historia małej kreski Serga'a Blocha, która została wydana właśnie ze środków pochodzących z nagrody Dobre Strony przez Wydawnictwo Zakamarki - ubiegłorocznego laureata.


Nowy Organizator


Od stycznia 2016 roku organizatorem Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY (oraz grudniowych Wrocławskich Targów Dobrych Książek)jest Wrocławski Dom Literatury - samorządowa instytucja kultury, która powstała z połączenia Biura Wrocławskich Promocji Dobrych Książek oraz Wydawnictwa Warstwy. Wrocławski Dom Literatury ma za zadanie służyć czytelnikom, twórczości pisarskiej i pisarzom. Wśród najważniejszych zadań i ambicji nowej instytucji, którą kieruje profesor Andrzej Zawada, są działania na rzecz upowszechniania książki i problematyki literackiej. W programie znajdziemy m.in. spotkania autorskie, dyskusje, warsztaty, konkursy, wystawy, targi książki, festiwale literackie, panele czy sesje naukowe. Organizacja targów książki, które mają we Wrocławiu długą tradycję (25 lat WTDK oraz 7 lat Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony) stanowi jedno z najważniejszych zadań realizowanych przez Wrocławski Dom Literatury.


Więcej o targach na:  wpdk.pl


Wkrótce odsłona nowej strony internetowej pod adresem: www.domliteratury.wroc.pl

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości i Nowości Książkowe

Warto zobaczyć